Şimdi Ara

Dukkanimin onune park etme. (Yasal opsiyonlar) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
330
Cevap
3
Favori
69.586
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Belenenses

hep teori
    peki ya pratik ?

takmışlar esnafa
    sen dükkan aç esnaflık yap , kapının önüne araba koydurursun
    herşey doğru , dükkanların önü kusur kaldı

zaten dikkat edilirse , genelde inadına bırakıp gidenler sorun yaşamış
    peşin hükümlü , esnaf ya , bunlar araba koydurmaz
    bak nasıl koyuyorum arabayı , benim de hakkım var
    benim gibi bir çok kişi rica edince sıkıntı olmadığından bahsetmiş

konuşun biraz , muhabbet edin , konuşmak iyidir
    gözümde canlandırdığım gibi arabayı adamın dükkanının önüne yanaştırıp
    hiç bir şey demeden kapıyı kitleyip gidiyorsan yanlış yapıyorsun.

bazıları da kalkmış avrupadan ülkelerle kıyaslıyor
    olacak iş değil
    çanakkale ile trabzon kıyaslanamaz iken
    isviçre ile türkiye kıyaslanmaya kalkılıyor
    a dan z ye farklıyız
    heralde otopark konusunda da farklı olucaz
    şişlide çıkmaz sokak örneği benzeri özel ve gerçekten ayıp örnekler dışında
    arabayı bırakır giderim modun da olan arkadaşlar boş yere ısrar ediyorlar

bura da yazdıklarınızı gerçek hayatta bire bir uyguluyor iseniz başınızın dertten kurtulmuyor olması lazım
    doğru olmayabilir ama , gerçek olan bu

buraya yazılanların uygulanabilirliği yok

Teoriydi, pratikti, adetti, değildi... Herkes böyle yapıyor, böyle gelmiş böyle gider, eski köye yeni adet, biz çok farklıyız... Kimse bana bunlardan bahsetmesin.

Çünkü doğru doğrudur, yanlış da yanlıştır. Nokta.

Yeryüzündeki 6 milyar insan ve bir o kadarı daha bir araya gelse, inadım inat dese 2 kere 2'yi 5 yapamazlar.

İsviçre'de 2x2=4 ediyorsa Türkiye'de de 4'tür. Bunu 5miş gibi göstermeye çalışmanın, biz farklıyız demenin (çoğunluk bu durumu kanıksamış olsa bile) bir faydası yoktur.

Bir zamanlar insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyordu. İnsanlar bu durumu kanıksamış ve kabullenmişti. İnsanların bu durumu kabullenmiş olması bunun yanlış bir davranış ve apaçık bir zulüm olduğu gerçeğini değiştirmiyordu.

Sonunda biri çıktı ve bu zulmün karşısında durdu, doğruları söyledi. Hatta ilk birkaç sene etrafındaki birkaç kişi dışında hiç kiseyi ikna edememişti, çoğunluk onun karşısındaydı. Ama o doğru olanı söylemeye devam etti.

Hak ile batıl, adalet ile zulüm kesin çizgilerle birbirinden ayrılmışken hala batılı ve zulmü savunmaya bahane aramanın manası yoktur...

Bize düşen hak ve adil olanı söylemektir. O kadar.

Dileyen gider dükkanının önüne park edenin kafasına sıkar. Dileyen de gider kavga ettiği adamın dükkanını kundaklar. Bizim kimsenin davranışını belirlemeye gücümüz yoktur. Herkes de kendi yaptığının sonucuna katlanır, ama bugün, ama pek yakın bir gelecekte...

• quote:

Orijinalden alıntı: Dominic Toretto

Sanırım Türkiye'nin sokaklarından bahsediyorsunuz. Üzgünüm ama bu ülkede adalet kavramı yok. Polis, Jandarma ve Belediye sizin park sorununuzla uğraşmaz. Paranız ve silahınız varsa tüm dükkanların önüne park edebilirsiniz.

Nokta! Doğru söze ne denir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Division Bell

Açıkçası bende esnafım ve dükkanımın önüne benden başkası gelipte bodoslama araç koyamaz.

koyması gerekiyor ise de gelip benden izin alır, koyar.

herşeyin bir adabı, usulü vardır.

Adap, usül kime göre? Dükkan sizin, anladık da dükkanın önüde mi sizin oluyor? Nasıl mantık bu? Hukuka aykırı, mülkiyete aykırı. Sokak ve caddeler kamu malıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

quote:

ben olaya kendi yönümden bakıyorum

işyerim istanbul bağcılarda evren caddesi üzerinde ve cadede oldukça hareketli bir cadde

altımızda pastane olduğu için giden gelen çok oluyor pastaneye gelen müşteri hariç kimseye park izni vermiyorum dükkanımın önüne

acil işin olur dersinki abi 10 dk bir işim var hemen gelicem ama arabanı park et git 1-2 saat sonra gel yok öyle şey olamazda zaten

o dükkana ben kira veriyorum vergi ödüyorum belediyeye vergi ödüyorum park yeri kendi araçlarım için kafasına göre kimse gelip araba falan park edemez

Dükkanın önündeki park yeri için belediyeye gidip işgaliye ödemediyseniz oranın üzerine hak iddia edemezsiniz.
    Bu kadar net.Hak iddia eden benim gözümde zorbadır kusura bakmayın.

güzel kardeşim siz beni anlamadınız yada anlamak istemiyorsunuz

ben kimse aracını dükkanın önüne park edemez demiyorum insanlık hali işin olur 5 dk 10 dk yarım saat eyvallah ama sen 3,00 tl park parası vermiyim diyede dükaknımın önünü işgal edemezsin bunada kimsenin hakkı yok

kusura bakma dostum,ne o kaldirim ne de park yeri senin malin degil.kimseye parkedemezsin de diyemezsin boyle bir hakkinda yok.isteyen istedigi gibi parkeder.orasi sizin maliniz degil hersey bu kadar net dukkanin onune duba koyan esnaflarida ayrica kiniyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmeta60

Degil esnafin onune hicbir muesesenin onune araba parkedilmez.

Bu avrupadada boyledir Amerikadada boyledir Dunyanin heryerinde boyledir.

Allah, Allah... Ben bu güne kadar Avrupa diye uzaya gitmişim demek ki? Ne alakası var.

Dünyanın her yerinde böyle demek ki? Dünyanın her yerini gördünüz mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kudal

kamyonetimle mal dağıtan biriyim. bazen mal götürdüğüm mağazaların önünde yer bulamıyorum. ama bu esnaf arkadaşların dükkanlarının önüne yanaşacak olsam mal gelecek parketme buraya diye geliyorlar yanıma. bende diyorum ki ben zaten aracın yanından mal götürdüğüm mağazadayım. aracınız geldiği zaman çekerim diyorum. yok olmaz. arabanın başına bir iş gelirse karışmayız diyorlar. bende araç kaskolu yaptırırım. ama senin dükkanın başına bir iş gelirse karışmam diyorum. sonuçta ben iyi niyetime rağmen kötü niyetle yaklaşıyorlar. aracımı kilitleyip gitmeden önce aracın camına telimi bırakıyorum.

Al iste milletin dedigine gore 5-10 dk birakinca ses cikartmayan esnaf, daha komsusuna mal getiren kamyona musade etmiyor.
  • quote:

o dükkana ben kira veriyorum vergi ödüyorum belediyeye vergi ödüyorum park yeri kendi araçlarım için kafasına göre kimse gelip araba falan park edemez

Nokta.
  • quote:

quote:

Nokta.

Ben aracımı bir dükkanın önüne park ettiğimde esnaf kapıdan kabadayı edalarıyla çıkıp ahkam keseceğine oraya ihtiyacı olduğunu ve benim orya park etmemin işlerini aksatacağını söylese ben saygıyla karşılar ve aracı oradan kaldırırım.
  • Ne kadar bencil bir millet olduğumuzu bu başlık altında bir kez daha gördük. Bir tane esnaf arkadaş çıkıp da "dükkanımın önüne park edenlere elbette karışamam, böyle bir hakkım yok, fakat ticari çıkarlarım gereği park edenlerden mümkünse başka yerlere park etmelerini rica ediyorum" diyememiş. Onun yerine hepsi de şehir eşkıyalığına soyunup "park ettirmem", "kimse park edemez" gibi beylik laflar etmiş... Yazık...

Bir de olayı vergiyle ilişkilendirenler, esnaf daha çok vergi ödüyor diyenler olmuş. İyi de arkadaşlar, sen vergiyi dükkanının önü için ödemiyorsun ki; ticaret yapıyorsun ve bunun karşılığında da para kazanıyorsun. Bir işveren gelip de şirketin önüne park etmek isterse ne olacak? O daha çok vergi verdiği için susacak mısınız? Böyle bir mantık olabilir mi... Sizin ne vergisi verdiğiniz belli; vatandaştan fazla vergi ya da kira ödüyor olmanız dükkan önünde size hiç bir fazladan hak vermez... Elma ile armutu kıyaslamayın. Hem bir arkadaş bahsetmiş, "işgaliye" denen birşey var...

Örf ve adetlerden bahseden olmuş; bunların yasayı çiğneyemeyeceğini zaten söyledik. Ancak vatandaş olarak eminim pek çok kişi, boş yer varsa dükkan önüne aracını koymaz. Adet budur; ama "koyamazsın" diyemezsiniz. O zaman yaptığınız eşkıyalığa girer, çünkü buna hakkınız yok...

Neyse, boşa parmaklarımızı yorduğumuzu biliyorum; sadece "ben" diyebilen bakış açılarının sabit fikirlerini değiştirmeye imkan yok...

• Sirf bu tarz ne idüğü belirsiz dükkan sahipleriyle muhattap olmamak için arabami evimin önünde birakmiyorum daha doğrusu birakamiyorum çünkü mahallede heryer duba.100 lira verip 400 mt uzaklikta ki bir otoparka birakiyorum,böyle insanlarla çirkef bulaşik tiplerle dalaşmaktan daha iyidir.

Bu tarz esnaflarin ilk önce gidip biraz insanlik öğrenmeleri gerekiyor.
  • esnafın kesinlikle hak iddia etmeye hakkı yoktur.
    uzun süreli park etmek de doğru değildir.
    uzun süreli park edilecekse, otoparklar kullanılmalıdır.
    bu işin orta yolu budur.
    bu işi milletin vicdanına bırakmamak için.(ki bizim millette zerre kadar vicdan yok)
    işpark sistemini iyi işletip,
    kalma süresi uzadıkça çok ama çok fahiş park ücreti ödeterek, uzun süreli park etmeye niyetli insanları otoparka yönlendirmek en doğru harekettir.
  • quote:

quote:

Nokta.

kesinlikle nokta değil.
    noktayı kimin nereye koyacağını siz yada ben karar veremem.
    bak hala yazılıyor, demekki henüz nokta felan konmamış.
  • quote:

quote:

Nokta.

kusura bakmayın ama nokta falan değil, olsa olsa virgül olur. her vergi veren sokağın sahibi olsa o zaman hiç sokağa çıkmayalım. araba kullanmayalım. ben sürekli dükkanların önüne aracımı park ediyorum. bu tarz efelenen esnaf olduğu sürece daha çook park ederim. efendilik bunlara sökmüyor çünkü. insan olsa anlayacaklar.

• bir kaç sene önce apartmanın otopark çıkışına komşu emlakçı aracını parketmiş , sabah nazikçe dükkanına gittim irfan ağbi arabanı alıver de çıkayım dedim , tamam geliyorum dedi , 10 dk.oldu hala bekliyorum , sonra yolun karşısından tekrar bağırararak birde kolum havada tabii irfan ağbiii dedim , sonrasında adamla yaka paça , vay ben nasıl el kol haraketi yaparmışım , kibarlıktanda anlamıyoruz ki ,ne demek lazım bilemiyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi applev -- 14 Ekim 2011; 15:45:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: applev

bir kaç sene önce apartmanın otopark çıkışına komşu emlakçı aracını parketmiş , sabah nazikçe dükkanına gittim irfan ağbi arabanı alıver de çıkayım dedim , tamam geliyorum dedi , 10 dk.oldu hala bekliyorum , sonra yolun karşısından tekrar bağırararak birde kolum havada tabii irfan ağbiii dedim , sonrasında adamla yaka paça , vay ben nasıl el kol haraketi yaparmışım , kibarlıktanda anlamıyoruz ki ,ne demek lazım bilemiyorum .

Elbette ki o esnaf vergi verdiği için sadece dükkan önünde değil, senin otopark çıkışında da hakkı var.
    Sen ne hakla el kol hareketi yaprmışsın! Otur bekle, ne işin var!.. Vergi mi veriyon sanki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: applev

bir kaç sene önce apartmanın otopark çıkışına komşu emlakçı aracını parketmiş , sabah nazikçe dükkanına gittim irfan ağbi arabanı alıver de çıkayım dedim , tamam geliyorum dedi , 10 dk.oldu hala bekliyorum , sonra yolun karşısından tekrar bağırararak birde kolum havada tabii irfan ağbiii dedim , sonrasında adamla yaka paça , vay ben nasıl el kol haraketi yaparmışım , kibarlıktanda anlamıyoruz ki ,ne demek lazım bilemiyorum .

Kendi dükkanının önüne niye koymamış diye düşündüm başta,
    ama belki de emlakçıya kamyonla mal falan gelecektir..
    Bizim buradaki emlakçılar da koydurmuyor, sanırım aynı sebepten..
  • arkadaş forumda da ne kadar esnaf düşmanı varmış ya hu

tamam o zaman, kendinize şöyle bir özeleştiri yapın bakalım;

Binasında otoparkı olmayanlar için konuşuyorum, hergün düzenlice apartmanınızın önüne arabanızı koyuyorsunuz diyelim, tam böyle balkonunuzun da karsisinda ohhh mis gibi... apartmanın on cephesıde max 2 araba alıyor arka arkaya dıyelım.... sonra birgun baska bir vatandas cikiyor, 2 arka sokakta oturmasına ragmen aksamları gelıp arabasını tam sizin apartmanın onunundeki yerinize koyuyor, ve siz arabanızla malak gibi açıkta kalıyorsunuz...

Kaçınız burada yazdıklarınız gibi davranır?

Yoksa hic bisey demeyip, e tabi yol onun da hakkı dıyerek alt sokaklarda kendinize park yerı mı aramaya baslarsınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Division Bell -- 15 Ekim 2011; 18:46:43 >

• quote:

quote:

Nokta.

Ben sonuna kadar hakliyim

3 tl vercen otoparka park etcen
    Hele birde o 3 tl vermiyorlar araclarini gunesli meydana cekiyorlar cekici cekiyor 70.00 tl veriyorlar ya acayip hosuma gidiyor ozaman birde taksi tutuyorlar 10-20 de ona veriyorlar
    Ettimi sana 100.00 tl
    3 tl vercen otoparka park etcen ne esnafla kavga etcen nede polisle

Ha isin acildir musade istersin eyvallah ama aksama kadar degil tabi

• Gidip bir bilmiyorum alınıyormu ama ruhsatlı m60 alın bagajınızda bulunsun sorun olursa çıkardığınız anda 3 km çevrenızde insan kalmaz yusuf çanları ötmeye başlar
  • quote:

arkadaş forumda da ne kadar esnaf düşmanı varmış ya hu

tamam o zaman, kendinize şöyle bir özeleştiri yapın bakalım;

Binasında otoparkı olmayanlar için konuşuyorum, hergün düzenlice apartmanınızın önüne arabanızı koyuyorsunuz diyelim, tam böyle balkonunuzun da karsisinda ohhh mis gibi... apartmanın on cephesıde max 2 araba alıyor arka arkaya dıyelım.... sonra birgun baska bir vatandas cikiyor, 2 arka sokakta oturmasına ragmen aksamları gelıp arabasını tam sizin apartmanın onunundeki yerinize koyuyor, ve siz arabanızla malak gibi açıkta kalıyorsunuz...

Kaçınız burada yazdıklarınız gibi davranır?

Yoksa hic bisey demeyip, e tabi yol onun da hakkı dıyerek alt sokaklarda kendinize park yerı mı aramaya baslarsınız?

e tabi
    orası kamu malı
    ortak orası
    adam 2 sokak arkadan gelip daha güvenli diye senin evinin önüne bırakabilir
    ne var bunda ?
    ilk o gelmemişmi ?
    sende bir başka kamu malı olan virajın dönüşüne bırakırsın arabanı

olsun ama yarın bakarsın boş kalır

-----

ben daha komik bişey anlatayım
    karşı binada öyle önünde kaldırım falan değil
    direk 2-3 araba hususi koyacak yer var
    ama o binada oturan vatandaşlar başka başka yerlere bırakıyorlar arabalarını
    bi tanesi bir kaç kere bizim binanın önüne bıraktı
    hani etraf müsait ses etmedik
    baktım alışkanlık haline getiriyor , sileceği falan kaldırmaya başladım vs. koymuyor daha

şimdi komik olan şu
    binanın sahibi , binadaki kiracılarına arabalarını o hususi yere koydurmuyormuş :)
    bir tek kendisi koyuyormuş

sen de ev sahibin sana senin oturduğun yere araba koydurmuyor diye
    gel bizim evin önüne koy .)

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.