Şimdi Ara

Dukkanimin onune park etme. (Yasal opsiyonlar) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
331
Cevap
3
Favori
68.935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tyll

benim oturduğum apartmanın otoparkına park ederken esnafla tartışıyorum yahu,ev benim otopark benim ,eşkiya bunlar başka birşey değil.kaç tane tanıdığım var o eşkiya'dan alışveriş yapmasını önlediğim..sonuçta olan yine kendilerine oluyor bunun farkında değiller.

esnafın gerekçesi ne ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: archaeologist

quote:

Orijinalden alıntı: tyll

benim oturduğum apartmanın otoparkına park ederken esnafla tartışıyorum yahu,ev benim otopark benim ,eşkiya bunlar başka birşey değil.kaç tane tanıdığım var o eşkiya'dan alışveriş yapmasını önlediğim..sonuçta olan yine kendilerine oluyor bunun farkında değiller.

esnafın gerekçesi ne ?

bu eşkiyanın dükkan kapısı apartmanın otoparkına açılıyor yani binanın yan cephesinde,gerekçe filan yok,eşkiya direk saldırıya geçti .dediği bu "buraya parketme arkadaşımmmm"
  • Hak, hukuk, yasa o yol herkesin yolu diyor mu; diyor...

O zaman ben oraya park etmek için, esnaftan izin almak durumunda değilim; esnaf eğer oraya park ettiğimde bir zarara uğrayacaksa (mal yanaştırma vs) benden gelip insan gibi rica etmek zorunda. Esas böyle bir durumda, insan gibi gelip rica ettiğinizde, oraya park eden her vatandaş anlayışla karşılar ve arabasını çeker... Ama sen dükkandan kabadayı gibi fırlayıp karşındaki insana sanki senin çalışan amelenmiş gibi "çek arabayı ordaaan" diye böğürürsen, o adam da arabasını -%100 haklı olarak- çekmeyebilir. Maalesef herşey gibi ülkemizde bu da tersine işliyor. Esnaf arkadaşların da bu durumu savunmaları, toplumumuz insanının genel yanlışı olan olaylara sadece kendi açısından bakmak, yani empati kuramamaktan kaynaklanıyor. Çünkü sadece kendi işlerini düşünüyor ve kendi sıkıntılarını biliyorlar; karşısındakinin sıkıntısı umurlarında değil.

Yasa, adetlerden önce gelir. Yasa ne diyorsa odur, elbette adetler ve gelenekler vardır ve bazıları oldukça güzeldir... Fakat yasalara uymuyorsa; o adetler savunulamaz. Aksi halde tutucu bir mahallede genç birisinin evine gelen arkadaşlarına karışmaları da son derece haklı bir durum olur...Çünkü orada da adetler o şekildedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 13 Ekim 2011; 9:34:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

denizli'de iş yeri önüne herhangi bir levha koyarak araç girişini engellemek yasak.

ayrıca 2 saat park etmek 8 lira, sonraki her saat başına 5 lira artıyor.

Malesef bizde belediyeler bu ücret tarifeleriyle işin b.kunu çıkarıyorlar. O zaman da amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek oluyor.

ABD'de yol kenarına (elbette ki bir dükkanın önüne) park etmek çeyrek dolardır (0.45 TL). Saatliği 50 Cent (0,90TL), 2 saatliği 1 Dolardır. 2 saatten uzun park süresi alamazsın. (Zaten yol kenarına sabahtan akşama park olmaz, o zaman git otoparka koy.)

Zaten parkmetrenin devasa ekranı süre dolunca kıpkırmızı olur ve bu bir kilometreden görünür. Süre dolduğunda hala park halindeysen park cezasını yersin. (Ben yemedim, bilmiyorum ama 150 Dolar gibi birşey olması lazım.)

Her mıntıkanın görevli polisi vardır, şahin gibi parkmetreleri kollar. Süresi dolan oldu mu cezayı cama yapıştırır. Süresi dolan parkmetreleri kaçırmaya, görmemeye başlarsa bu sefer o polisin çarkına... O nedenle şahin gibi dolanır oralarda, hiçbir olayı, asayiş, trafik vb. kaçırmaz, hepsine müdahale eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: abdusss

Parselinin önünün öncelikli kullanım hakkı sana aittir.

Hayir. Bu sadece bir kesim tarafindan gercek zannedilen, yasadisi, tehlikeli sonuclara yol acan bir inanctir.

quote:

Bu bu şekilde kabul edilir. Ancak ülkemizde ki sorun, her yerde park yasağı levhası olması ve konut önü kullanımına ait bilgi levhaları olmaması.

Hayir, bu bu sekilde kabul edilmez. Konut/dukkan onunde resmi olarak konmus "resident parking" gibi bilgi levhasi olmasi gerekmez cunku yasaya gore bu tur bir ayricalik yoktur.

quote:

Kimi bölgelerde "Resident parking only" yazar. Bu o bölgede kaldırım kenarına sadece ev sahipleri parkedebilir der. Misafir ve diğer taşıtlar park alanlarına yönlendirilir.
    Kimi yerlerde ise kaldırım kenarı sadece süreli parklanma lehvası vardır, bu alanlarda ev sahibi, dükkan sahibi aracını park alanına parkeder, kaldırım kenasına ise o bölgeye iş için ticaret için gelen parkeder kısıtlı süre için.
    Bunları devlet belirler. Bizde orman kanunları geçerli, kural insanların insitifine bırakılması

Evet bunlari devlet yani biz belirleriz. Belirlemek yasa, yonetmelik, vesaire demektir, adet inanis degil.

Amerikada sehirden sehire farklilik olsada o "resident parking" levhalarinin kondugu yerlere dikkat edin. Bunlar genellikle apartman bloklarinin tapulu ozel mulk olan otoparklarinda, misafir parkiyla ev sahiplerinin park yerini ayirmak icin vardir.

Ingilterede bazi yerlerde ise, hemen evin onundeki kamuya ait caddede o evde oturana park ayricaligi taninir. Buraya park etme onceligi olan arabanin plakasida o "resident parking" tabelasina yazilir.

Hersey yasada bellidir, adet adap boyle diye kimse yasayyi gormezden gelemez, geregi gorevlilerce hemen yapilir. Bizde orman kanunlari gecerlidir fakat bu konu inisiyatife birakilmamistir, yasalarimiz bellidir.

quote:

ancak parsel önü öncelikli kullanım hakkı parsel sahibine aittir. Zaten sorun bu tabirde önü çok açık bir tabir. Siz bu tabire dayanarak kaldırımı kapatamazsınızi.
    Ben bu konuyu belediye ile tartışmıştım bir ara, şöyle cevap vermişlerdi,
    kapı önünde araç istemiyorsan ağaç dik, kaldırımı büyült vb. buna hakkın var, ama başkası parketmesin sadece bana ait, bunu deme hakkın yok demişlerdi.

Size yasal olarak neye hakkinizin oldugunu net olarak soylemisler, önü acik olan nedir.

Sehircilik konusunda onumuzde olan ulkelerden ornek verirken gozden kacmamasi gereken en onemli sey bence buralarda yasaya nasil sikica uyuldugunu algilamaktir. Buralarda sahsi inanc, adet, racon yasanin onune gecemez.
  • quote:

...

Öyle birşey yok... Kim söylemişse iyi üfürmüş.

Kamuya ait alan kamuya aittir. Kamu adına kural koymaya yetkili tek otorite olan devlet o bölgenin kullanımıyla ilgili farklı bir kural koymadıysa bu böyledir. Kimse kafasına göre düzen icat edemez.

O zaman, benim tarlamın önü kilometrelerce karayolu, öncelikli kullanım hakkı benimse ben de erik kurutacağım, incir kurutacağım bu yolda, kapatıp kimseyi geçirmiyorum. Parselimin önünün öncelikli kullanım hakkı bana ait olduğuna göre ben de erik kurutarak kullanacağım burayı, gidin başka yoldan geçin...

Oldu mu şimdi?..

Ama mesela Basel'de "resident parking only" uygulaması var. O da şöyle: Şehrin merkezi ve tarihi kısımlarında geçerli sadece. Mesela bizdeki Cihangir gibi dar ve eski bir bölge. Sokak genelde tek yöndür ve trafiği aksatmayacak şekilde araçların park edebilecekleri bölgeler, çizgilerle hücre hücre işaretlenmiştir. Sokağa diyelim ki 100 araba park edebiliyor, Bu park yerlerinin 80 tanesi mavi çizgilerle işaretlenmiştir ve "resident only" durumundadır. Sticker bulunmayan yabancı araç oralara park edemez. Sokağın muhtelif yerlerinde uyarı tabelaları vardır.
    Geriye kalan 20 tanesi de genel park hücreleridir. Buraya isteyen park edebilir ama buralar da sürelidir. Sözgelimi maksimum 1 saat veya 2 saat. Daha uzun süre park edildiğini polis tespit ettiğinde ceza yazar.
    "Resident only" bölgeye yabancı araç park ettiğinde de polis ceza yazar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Hayir. Bu sadece bir kesim tarafindan gercek zannedilen, yasadisi, tehlikeli sonuclara yol acan bir inanctir.

quote:

Bu bu şekilde kabul edilir. Ancak ülkemizde ki sorun, her yerde park yasağı levhası olması ve konut önü kullanımına ait bilgi levhaları olmaması.

Hayir, bu bu sekilde kabul edilmez. Konut/dukkan onunde resmi olarak konmus "resident parking" gibi bilgi levhasi olmasi gerekmez cunku yasaya gore bu tur bir ayricalik yoktur.

quote:

Kimi bölgelerde "Resident parking only" yazar. Bu o bölgede kaldırım kenarına sadece ev sahipleri parkedebilir der. Misafir ve diğer taşıtlar park alanlarına yönlendirilir.
    Kimi yerlerde ise kaldırım kenarı sadece süreli parklanma lehvası vardır, bu alanlarda ev sahibi, dükkan sahibi aracını park alanına parkeder, kaldırım kenasına ise o bölgeye iş için ticaret için gelen parkeder kısıtlı süre için.
    Bunları devlet belirler. Bizde orman kanunları geçerli, kural insanların insitifine bırakılması

Evet bunlari devlet yani biz belirleriz. Belirlemek yasa, yonetmelik, vesaire demektir, adet inanis degil.

Amerikada sehirden sehire farklilik olsada o "resident parking" levhalarinin kondugu yerlere dikkat edin. Bunlar genellikle apartman bloklarinin tapulu ozel mulk olan otoparklarinda, misafir parkiyla ev sahiplerinin park yerini ayirmak icin vardir.

Ingilterede bazi yerlerde ise, hemen evin onundeki kamuya ait caddede o evde oturana park ayricaligi taninir. Buraya park etme onceligi olan arabanin plakasida o "resident parking" tabelasina yazilir.

Hersey yasada bellidir, adet adap boyle diye kimse yasayyi gormezden gelemez, geregi gorevlilerce hemen yapilir. Bizde orman kanunlari gecerlidir fakat bu konu inisiyatife birakilmamistir, yasalarimiz bellidir.

quote:

ancak parsel önü öncelikli kullanım hakkı parsel sahibine aittir. Zaten sorun bu tabirde önü çok açık bir tabir. Siz bu tabire dayanarak kaldırımı kapatamazsınızi.
    Ben bu konuyu belediye ile tartışmıştım bir ara, şöyle cevap vermişlerdi,
    kapı önünde araç istemiyorsan ağaç dik, kaldırımı büyült vb. buna hakkın var, ama başkası parketmesin sadece bana ait, bunu deme hakkın yok demişlerdi.

Size yasal olarak neye hakkinizin oldugunu net olarak soylemisler, önü acik olan nedir.

Sehircilik konusunda onumuzde olan ulkelerden ornek verirken gozden kacmamasi gereken en onemli sey bence buralarda yasaya nasil sikica uyuldugunu algilamaktir. Buralarda sahsi inanc, adet, racon yasanin onune gecemez.

Klavyene sağlık Cengiz Abi.
  • Parselinin önünün öncelikli kullanım hakkı sana aittir.

Yukarıda 2 arkadaş gayet güzel açıklamış.

Böyle bir hak olamaz, hiç kanun vs bilmeye de gerek yok. Çünkü altı çizili 2 kelime o kadar muallak/belirsiz/basit ifadeler ki; bu 2 kelime bile böyle bir yasa maddesi olamayacağının kanıtıdır bence. Önü ne demek; nerede başlar, nerede biter; öncelikli ne demek; ne kadar öncelikli vb bir sürü belirsiz nokta var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 13 Ekim 2011; 16:01:54 >
  • ben olaya kendi yönümden bakıyorum

işyerim istanbul bağcılarda evren caddesi üzerinde ve cadede oldukça hareketli bir cadde

altımızda pastane olduğu için giden gelen çok oluyor pastaneye gelen müşteri hariç kimseye park izni vermiyorum dükkanımın önüne

acil işin olur dersinki abi 10 dk bir işim var hemen gelicem ama arabanı park et git 1-2 saat sonra gel yok öyle şey olamazda zaten

o dükkana ben kira veriyorum vergi ödüyorum belediyeye vergi ödüyorum park yeri kendi araçlarım için kafasına göre kimse gelip araba falan park edemez
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

ben olaya kendi yönümden bakıyorum

işyerim istanbul bağcılarda evren caddesi üzerinde ve cadede oldukça hareketli bir cadde

altımızda pastane olduğu için giden gelen çok oluyor pastaneye gelen müşteri hariç kimseye park izni vermiyorum dükkanımın önüne

acil işin olur dersinki abi 10 dk bir işim var hemen gelicem ama arabanı park et git 1-2 saat sonra gel yok öyle şey olamazda zaten

o dükkana ben kira veriyorum vergi ödüyorum belediyeye vergi ödüyorum park yeri kendi araçlarım için kafasına göre kimse gelip araba falan park edemez

Hadi ya... Ben de vergi ödüyorum, kira ödüyorum...

Ne yapacaz şimdi?.. Benim vergim senin vergini döver, veya senin kiran benim kirayı döver muhabbeti mi?..

Ben de tarlamın vergisini, su parasını vs. ödüyorum devlete... Erik kurutayım o zaman önündeki yolda, kimseyi de geçirmeyeyim. Harcını vergisini ödüyorum, bir de bekçi tutuyorum işçi çalıştırıyorum. O kadar masraf yapıyorum değil mi?..

Amacım polemik yaratmak değil...

O kadar kanundan, hak hukuktan bahseden olmuş, Kuran ayetinden bahseden olmuş... Bu saatten sonra bu olay vicdanını rahatsız etmiyorsa söylenecek başka söz yok...

Sonuçta hüküm, hüküm sahibinindir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dedikodu

quote:

Hadi ya... Ben de vergi ödüyorum, kira ödüyorum...

Ne yapacaz şimdi?.. Benim vergim senin vergini döver, veya senin kiran benim kirayı döver muhabbeti mi?..

Ben de tarlamın vergisini, su parasını vs. ödüyorum devlete... Erik kurutayım o zaman önündeki yolda, kimseyi de geçirmeyeyim. Harcını vergisini ödüyorum, bir de bekçi tutuyorum işçi çalıştırıyorum. O kadar masraf yapıyorum değil mi?..

Amacım polemik yaratmak değil...

O kadar kanundan, hak hukuktan bahseden olmuş, Kuran ayetinden bahseden olmuş... Bu saatten sonra bu olay vicdanını rahatsız etmiyorsa söylenecek başka söz yok...

Sonuçta hüküm, hüküm sahibinindir...

ben dükkana kira veriyorum vergi ödüyorum bir çuval sen gel arabanı park et diye vermiyorum bir zahmet otoparka park et

senin durumunla benim durumum aynı değil senin tarlan var benim dükkanım koca tarla bir köşesine araba park etse ne olur ama dükaknın önü zaten küçük en fazla üç araba alıyor 2 sizi bizim arabamız 1 araçlık yer var orayada kimse park edemez zaten
  • quote:

Zaten Türkiye'nin yaşanmaz bir ülke olmasındaki en büyük sebep de bu... Herkes olaya "kendi yönünden" bakıyor...

Sen "dükkan önü yol vergisi" mi ödüyorsun da; "vergi ödüyorum, dükkanımın önüne park ettirmem" diyebiliyorsun... Mantığa bak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 13 Ekim 2011; 16:36:22 >
  • quote:

ben dükkana kira veriyorum vergi ödüyorum bir çuval sen gel arabanı park et diye vermiyorum bir zahmet otoparka park et

senin durumunla benim durumum aynı değil senin tarlan var benim dükkanım koca tarla bir köşesine araba park etse ne olur ama dükaknın önü zaten küçük en fazla üç araba alıyor 2 sizi bizim arabamız 1 araçlık yer var orayada kimse park edemez zaten

Dükkana kira veriyorsunuz diye yolun da kullanım hakkını kiralamıyorsunuz ki. O yolların, kaldırımların yapılmasında sadece sizin vergileriniz kullanılmıyor.

Ben yapımına ödediğim vergi ile katkıda bulunduğum her yeri özgürce kullanma hakkına sahibim. Bunun aksini iddia etmek ve benim bu hakkıma tecavüzde bulunmak suçtur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Utku -- 13 Ekim 2011; 16:34:58 >
  • quote:

Odedigin kira ile vergi ile ne alakasi var, yolun. O yol senin apartmaninin tapusuna mi dahil, o zaman haklisin onun da kirasini oduyorsun hakki senindir. Istersen kapi koy istersen gelene kis kis de ne yaparsan ap. Ama yol belediyeninse hic bir hak iddia etmeye hakkin yok. O zaman senden daha cok vergi odeyenler komple caddeyi kapatsinlar.

Ayrica ikinci kattan nasil engelliyorsun merak ettim. Her araba geldiginde asagi mi iniyorsun. Ya da camdan hemserim oraya parketme diye mi bagiriyorsun. Sahsen ben bu ikisi ile de karsilastigim zaman insan yerine koymuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Utku

quote:

Dükkana kira veriyorsunuz diye yolun da kullanım hakkını kiralamıyorsunuz ki. O yolların, kaldırımların yapılmasında sadece sizin vergileriniz kullanılmıyor.

Ben yapımına ödediğim vergi ile katkıda bulunduğum her yeri özgürce kullanma hakkına sahibim. Bunun aksini iddia etmek ve benim bu hakkıma tecavüzde bulunmak suçtur.

kardeşim heryer otopark gidin oralara park edin ekonomi canlansın benim dükkanımın önüne niye arabanı park ediyorsun anlamadım ben
  • quote:

Dükkanın önündeki park yeri için belediyeye gidip işgaliye ödemediyseniz oranın üzerine hak iddia edemezsiniz.
    Bu kadar net.Hak iddia eden benim gözümde zorbadır kusura bakmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wolfien

quote:

Zaten Türkiye'nin yaşanmaz bir ülke olmasındaki en büyük sebep de bu... Herkes olaya "kendi yönünden" bakıyor...

Sen "dükkan önü yol vergisi" mi ödüyorsun da; "vergi ödüyorum, dükkanımın önüne park ettirmem" diyebiliyorsun... Mantığa bak...

gayet düz mantık ve %100 haklıyım eminim benim gibi düşünen bir dünya insan vardır

park yasağı olan yere park edemiyorlar

örnek: güneşli meydan hemen araçları çekiliyor 3 tl otopark parası vermemek için 70,00 tl veriyorlar

sen cebinden çıkıcak 3,00 tl düşünsen bende dükkanımın önünü düşünürüm 1 park yerini velime ayırırım hepsi bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: sapultra

quote:

Dükkanın önündeki park yeri için belediyeye gidip işgaliye ödemediyseniz oranın üzerine hak iddia edemezsiniz.
    Bu kadar net.Hak iddia eden benim gözümde zorbadır kusura bakmayın.

güzel kardeşim siz beni anlamadınız yada anlamak istemiyorsunuz

ben kimse aracını dükkanın önüne park edemez demiyorum insanlık hali işin olur 5 dk 10 dk yarım saat eyvallah ama sen 3,00 tl park parası vermiyim diyede dükaknımın önünü işgal edemezsin bunada kimsenin hakkı yok
  • Ben de şunu anlatmaya çalışıyorum.
    Dükkan senin.Kaldırım ve yol senin değil herkesin.

Boş kalmasını istiyorsanız,gider işgaliyesini öder,levhayı diktirir,burası cihanair'e aittir,işgaliyesi ödenmiştir yazarsınız,orası tertemiz sizin araçlarınıza ya da sizin istediğiniz araçlara ait olur.

Bunun dışında park yasağı yok ise kimsenin nereye park edeceğine siz karar veremezsiniz.Kamu malı üzerine hak iddia edemezsiniz.
  • quote:

güzel kardeşim siz beni anlamadınız yada anlamak istemiyorsunuz

ben kimse aracını dükkanın önüne park edemez demiyorum insanlık hali işin olur 5 dk 10 dk yarım saat eyvallah ama sen 3,00 tl park parası vermiyim diyede dükaknımın önünü işgal edemezsin bunada kimsenin hakkı yok

O yola bu ülkedeki her vatandaş ile aynı ölçüde benim de aracımı park etme hakkım var. Benim dükkanınızın önüne aracımı park etmem bir işgal değildir.

İster 3, ister 5 dakika olsun. Farketmez.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.