Şimdi Ara

DRAGON PLATFORMU_ _ _ _ _Phenom II X4 955 BE İle_ _ _ _ _OVERCLOCK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kimilerinin vay be o sistem bende olacaktı uçururdum dediği bir sistemi 2 aylık bir zaman diliminde kimini yurt dışından olma üzere üst düzey bir AMD sistem kurdum. Gel gelelim kurdum kurmasına ama uçuramadım. Sizden ricam, bu kanadı kırık Yavru Dragon’u gerçekten overclock dan anlayan arkadaşlar ile uçurmak.
    Hedef: 3.8-3.9 (Stabil olabildiği varsayılan düzey) veya 4.0 GHz düzeyine çıkarmak.

Sistem Bileşenleri
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ana kart: MSI 790FX-GD70 Hakkında Açıklama
    CPU: Phenom II X4 955 BE Hakkında Açıklama
    Ram: OCZ DDR3 PC3-12800 Platinum Edition : CL 7-7-7-24 / 1600 Mhz / 1.9Volt / 2x2 4GB + 2x2 4GB = 8GB Hakkında Açıklama
    Güç Kaynağı: Cooler Master Real Power Pro 620w Psu (rs-620-Asaa-A1) : 620 Watts Hakkında Açıklama
    CPU Soğutucu: OCZ Gladiator MAX 120mm Hakkında Açıklama
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yukarıda bahsi geçen sistem için en son 3.9 Ghz’da 7/24 Stabilite testini geçmiş olan ayarı Amd Overdrive ayarlarını denedim ama sistem hiç açmadı (http://images.anandtech.com/galleries/440/msi95539oc300htaod_large.png) Bilgisayarda yazılım ve donanım konusunda 20 yıla yakın deneğimim olsa da hiç hız aşırma yapmadığım için (bizim zamanımızda +/-2 volt fazladan yüklenmek sistemi yakmaya yetiyordu onun için) OC konusunun bayağı dışında kalmışım. Gerek overdrive, gerek biosdan cellmenu altından girilebilecek FSB ve volt ayarlarını bildirirseniz ve birde ramlerin bayağı bir özelini bulmuşum yurt dışı incelemelerinde bile açıklama bulamadım. Biosdan bahsi geçen ram çarpanları için cellmenu altında nerelere hangi değerleri vererek 7-7-7-24 olarak kullana bilirim açıklarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

EL ELE DRAGON HAVAYA...

DRAGON PLATFORMU_ _ _ _ _Phenom II X4 955 BE İle_ _ _ _ _OVERCLOCK

• 3.83 Ghz
    NB : x12
    HT LİNK: 2070mhz. (x10)
    CPU ÇARPANI : x18.5
    FSB: 206
    CPU VOLTAJI: 1.375V
    Ama çok ilginç bir şey var oda ana karttaki GreenPower özelliği 1 düğme ile aktif olan, güç tasarrufu sağlayan bir fonksyon.
    Açtıktan sonra AMD OverDriver içindeki BenchMark sonucunda olmaması gereken bir sonuç verdiriyor. Şöyle:
    Integer Computation: 20480
    Floathing Poit Computation: 4023
    Mmory Speed: 3380
    Cache Speed: 1925
    Sonucu 9120 gibi çıkıyor.
    Ama güç tasarrufuna geç dediğimde ram değeri (4350)başta olmak üzere anormal atıp. Test sonucuda 9400 lere geliyor! Tabi fanlar felan yavaşlıyor sıcaklıkta 10-13 C artıyor.
    Bu naıl tasarruf? Tasarrufa geçince remler bukadar niye artar? Lakin Ramler tasarrufta bukadar yükseliyorsa 0.01 V ilemi beslesek? Yada bir duracell bağlayalım onla idare etsin. Şaka bir tarafa bir anlam verebilen varsa beri gelsin. Birde BenchMark için bu değerler nasıl?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.