Şimdi Ara

OCZ GLADIATOR MAX 120MM (Amatör İnceleme)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
1
Favori
8.480
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amatör bir inceleme ama en azından fikir sahibi olursunuz diye düşünüyorum başlayalım.

Kutu içerigi:

Sogutucu blogu. İşlemci üzerine direk 4 ısı boru teması saglayan yapı aynı Sunbeam Core- Contact Freezer Ultradaki gibi
    120mm'lik bir fan fan kablosunun ucu 4 çıkışlı 1500 RPM maksimum çıktıgı hız ve ışıksız ve gayet sessiz
    Özel tasarım intelin stok fanındaki gibi push-pin baglantı tipi
    AMD işlemciler içim montaj klipsi
    Termal macun ve kullanma klavuzu

Teknik Özellikler :

* Soğutucu Malzemesi :
    Kanat : Alüminyum
    Taban : Bakır (4 adet Isı boru iletimli)
    Heat Pipe : 8mm Bakır
    * Soğutucu Blok Boyutu:120 X 63 X 165 mm
    * Fan boyutu: 120 x 120 x 25 mm
    * Ağırlık: 780gr (fan dahil)
    * Fan Tipi: Bilyalı
    * Fan Devir Hızı : 800-1500RPM
    * Ses Seviyesi: 19.6-26.4 dBA
    * Fan Konnektör : 4 pin PWM kablo
    * Voltaj : DC 12V

Uyumluluk Listesi

* AMD S754 / S755
    * AMD S939 / S940
    * AMD AM2
    * Intel LGA775

Sogutucu Ağırlığı

* 446 gr

Fan Ağırlığı

* 146 Gr

Sogutucudan bir kaç resim

Şunu söyleye bilirim malzeme kalitesi çok iyi ve Sunbeam Core- Contact Freezer Ultra aksine alüminyum kanatların ucları keskin degil iyi traşlanmış ve daha saglam. Bu sogutucuyu almadan önce Sunbeam siparişi vermiştim mandalları yüzünden takamıştım ve geri iade ettim bunun üzerine bu ürünü siparişini verdim. Yani iki ürünüde bizzat gördüm. Sunbeam takmaya çalışırken alüminyum kanatların çok çabuk büküldügünü gördüm Gladiatorde aksine böyle bir durum olmadı hemde Gladiator takması Sunbeam takmasına göre daha zor oldugu halde.

İçindeki termal macunu ben kullanmadım onun yerine yeni aldıgım Thermaltake A2014 termal macun sürdüm

işlemci üzerine macun sürülmüş hali

En uyuz bölüm işlemci montajı intel sogutuculardan bilirsiniz push-pin yöntemiyle takılıyor ve kırmak pekte zor degildir :) bu sogutucuda aynı o şekilde takılıyor ama intelin aksine daha saglam. Stok sogutucunun bir ucunu kırmıştım mıhlama yöntemi yapıp o şekilde takmıştım ama bu daha saglam takma sırasında çok zorluk çıkarmadı ama bu bence bu sogutucun en büyük eksi yönü başka bir yöntem uygulana bilirdi.
    Takma konusuna gelince kasa içinde takıla biliyor ama rahat takmak istiyorsanız ana kartı çıkarın ve öyle takın tabi benim kasamın ufak oluşuda dezavantaj. Diger kötü yanı fanın takılması konusunda fanın sogutucu üzerindeki titreşimlerini en aza indirmek adına sogutucu üzerine montaj için verilen silikon mıhlamaları fanın deliginden geçirdekten sonra elimle yerine oturtmaya çalıştım ama ne yazıkki bu şekilde yapamadım penseyle silikonları asılmak suretiyle yerine tam oturttum silikonlar saglam oldukları için korkmayın asılın kopmuyorlar Buda başka bir eksi yön çünkü geri sökmek istedim takmak gibi ugraştırdı sök tak ideal yöntem olmamış. Ama titreşimleri azaltmak konusunda işe yaradıgı kesin.

Sogutucunun Anakart üzerindeki resimleri

Şimdi bu resimleri görünce neden ekzos fan yönünde takmadıgımı soranlar olabilir aslında bende öyle takacaktım ama montaj sırasında dalgınlıgıma gelmiş o yüzden bu şelilde taktım ama şuda varki benim psu içerdeki havayı dışarı attıgı için aynı görevi bu şekilde yapcagını düşünüyorum aynı zamanda yan kapaktaki 120x120x25mm Thermaltake Thunderlade Led fan takılı olduguu düşünürsek iyi netice alnınacagını düşündüm ve yönünü degiştirmedim.

Test işlemi sırasındaki Kasanaın şekli

Sistem imzamda yazıyor...

Bios oc ayarlarım

1 saatlik orthos CPU and Ram testi sonu sıcaklık degerleri

Buda Anakrtın gösterdigi degerler

Boşta: işlemci 38 derce sabit, Anakart 30 drece sabit
    Yükte: İşlemci 50/54 Anakart: en yüksek 31 derece

işlemcinin 3900ghz hızında 55 dereceyi bile görmemesi kanatimce sogutucunun işini iyi yaptıgını açık olarak göstermektedir 4 ghz ve üsütünü rahat görecegimi tahmin ediyorum bu konudaki yeni degerleri konuya eklerim.

Artılar ve Eksiler

+ Kaliteli işçilik
    + Güzel tasarım
    + Sesiz ve iyi sogutma
    + Fan titreşimi önleyen silikon mıhlamlar

- Orta derceli montaj
    - Fan montajı için verilen silikonların zor takılması ve sökülmesi

Benim notum 10 üzerinden 9.
    1 puanı işlemci ve fan montajından dolayı kırdım fiyat performans mükemmel

Evet benim aktara bileceklerim bu kadar umarım size yolgöstercektir bu inceleme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuXiN -- 29 Mart 2009; 9:18:22 >

• bu ürünü merak ediyordum inceledim güzel çalışma olmuş ellerine sağlık Teşekkürler
  • Beyendigine sevindim arkadaşım buda yeni test sonuçları

4.05 ghz 56-61 arası sıcaklık degeri orthos ile 1 saat 32 dakikalık test ve şuan stabil şekilde çalışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuXiN -- 29 Mart 2009; 14:03:01 >
  • Yeni test sonuçlarını ekliyorum orthos ile 2 saatlik CPU and Ram test sonucu ve tamamen stabil bir durumda sistem

E8400 4100ghz

Boşta: 38-40 derece
    Yükte: 57-61 derece
    Ortam sıcaklıgı: 23 derece

Dikkatinizi çekeyim sogutucu 1500 rpm civarında çalışırken bu derecelerde daha kaliteli bir fan ile daha iyi sunuçlar alınabilir ve sogutucu fanı eksoz fana bakmadıgı halde.

Tahminimce 4200 ghz'de 65 derecede sabit tutabilecegini düşünüyorum test sonuçlarından alaşılacagı gibi 98 Tl civarındaki bir ürünün neler yaptıgı ortada fiyat performans mükemmel =)

4200 ghz testinide yapacagım ilerleyen günlerde sunarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuXiN -- 3 Nisan 2009; 23:57:48 >

• bak şimdi kafamı karıştırdın Sunbeam Core- Contact Freezer alacaktım ne yapacağım ben şimdi :))
  • quote:

Orjinalden alıntı: corpseangel

bak şimdi kafamı karıştırdın Sunbeam Core- Contact Freezer alacaktım ne yapacağım ben şimdi :))

Aynı durum benim içinde geçerli. Ne yapsak acaba?
  • Arkadaşlar şunu söyleyeyim ben bu sogutucuyu sipariş vermeden önce Sunbeam siparişi vermiştim ama anakartıma takılmıyordu klipsleri yüzünden bende geri verdim ve sogutma biçimi olarak ona en yakın sogutucunun bu oldugunu gördüm direk ısı teması var ve aynı Sunbeam deki gibi dört adet ısı borusuda mevcuttu aklımdaki tek soru işareti fanın 500 rpm düşük hızda ve cfmsinin daha düşük olmasıydı ama aklımda soru işareti bırakmayan husus ocz'nin kalitesiydi ve aldıgıma hiç ama hiç pişman degilim. Sunbeam kötü diyemem ama OCZ GLADIATOR MAX verdigi performansa göre daha iyi ve çok çok kaliteli bir ürün oldugunu söyleye bilirim. Sunbeam Alüminyumları gerçekten berbattı (teneke gibi çabuk bükülüyor) hemde tipsiz kafanıza hangisi yatıyorsa onu alın 2 üründe performan olarak pişman bırakmaz parasal olark aynı diyebiliriz. Yalnız anakartınızda işlemci etrafında benimki gibi sogutucu çoksa araştırın takıp takılamadıgını. Pc'niz için en güzelini seçmeniz dilegiyle :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuXiN -- 5 Nisan 2009; 8:14:16 >

• soğutucuyu ters takmamışmısın?
  • İlk mesajda açıklamıştım budurumu okursanız anlarsınız ama ters degil bu şekildede kullanılır benim psu fanı psu soguttugu gibi aynı zamanda eksoz fan görevide yapıyor. Yani sorun yok.
  • güzel bir çalışma, ihtiyacı olan ve kafasında sorular olan arkadaşlara yardımcı olmak ne güzel,
    tebrikler,
    saygılar
  • HAY ELİNE KOLUNA SAĞLIK KARDEŞ YAW.ÇOK İYİ OLDU BU İNCELEMEN.BENDE BENİM SİSTEME ALMAK İSTİYORUM BUNU.SPL MARKA KULPLU KIYTIRIK BİR KASAM VAR VE YAN KAPAĞI AÇIK BİR ŞEKİLDE KULLANIYORUM.BU ARADA,YAPTIĞIN O.C ELEKTRİK FATURASINA NASIL YANSIDI KARDEŞ :)

SICAKLIK TABLOM AŞAĞIDAKİ GİBİ: (SİSTEM BOŞTA VE EPU Six ENGINE High Performance modda.Boştada bu sıcaklık olursa ne diyeyim ben artık.Yazıklar olsun bu Intel stok fanlara) İnşaallah istediğim serin ve sessizliği bu fanda alırım.

• Bende OCZ Gladiator kullanıyorum. Soğutmasından çok memnunum ama 1200rpm den sonra çınlama sesi geliyor, herkeste geliyomu bu ses(1400rpm den sonra normal fan sesi geliyor)?? Kendi fanından başka daha sesiz bi fan önerirmisiniz???
  • quote:

Orjinalden alıntı: iso614300

HAY ELİNE KOLUNA SAĞLIK KARDEŞ YAW.ÇOK İYİ OLDU BU İNCELEMEN.BENDE BENİM SİSTEME ALMAK İSTİYORUM BUNU.SPL MARKA KULPLU KIYTIRIK BİR KASAM VAR VE YAN KAPAĞI AÇIK BİR ŞEKİLDE KULLANIYORUM.BU ARADA,YAPTIĞIN O.C ELEKTRİK FATURASINA NASIL YANSIDI KARDEŞ :)

SICAKLIK TABLOM AŞAĞIDAKİ GİBİ: (SİSTEM BOŞTA VE EPU Six ENGINE High Performance modda.Boştada bu sıcaklık olursa ne diyeyim ben artık.Yazıklar olsun bu Intel stok fanlara) İnşaallah istediğim serin ve sessizliği bu fanda alırım.

elektirik faturası çok yansımadı öyle açıkcası ama bizimkiler yok çamaşır bulaşık makinesi filan pek çalışmıyor öbür ay belli olur asıl :)
    sıcaklık degerlerin benim eski sisteminkine yakındı ama bu sogutucu işini çok çok fazlasıyla görür

quote:

Orjinalden alıntı: Av@ng(E3T)r

Bende OCZ Gladiator kullanıyorum. Soğutmasından çok memnunum ama 1200rpm den sonra çınlama sesi geliyor, herkeste geliyomu bu ses(1400rpm den sonra normal fan sesi geliyor)?? Kendi fanından başka daha sesiz bi fan önerirmisiniz???

Benim fan 1530 rpm hızla dönüyor şimdi ama o dedigin ıslık sesi gelmiyor bende. Fana bak bakalım biyerleremi sürtüyor belki fanda sorun vardır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuXiN -- 12 Nisan 2009; 11:17:18 >

• Güzel çalışma öncelikle tebrik edeyim sonra eleştirmeye başlayım

bi sorum olacak ( kasadandaki hava akımını mahfettiğinin farkındamısın ? kasanın içinde hava genelde önden arkaya verilir hadi diyelim ki yandan verdin kabul edelim ocz nin fanı blokların içinden powera doğru hemen üstündeki fan kartın üzerinden dışarı doğru ben bi anlam veremedim

alet güzel +
    anakart güzel +
    montaj -

bu arada merak ettim bu soğutucu önden arkaya hava akımı yapacak şekilde bu anakarta montaj olmuyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumcu22 -- 12 Nisan 2009; 13:24:55 >

• degin dogru bunu biliyorum ama bir kez taktım bir daha geri çevirmeye üşendim tabi şuda var sıcaklıklar şuan 4.1 ghz gayet iyi ben olumsuz bir taraf göremedim açıkcası ankart 34 derece üzerine çıkmıyor işlemci yük altında 61 derce üstüne çıkmıyor boşta 38 derecede ben ce şekil olark şuan sorun yok hatta ben 4.2 ghz çıkartmayı düşünüyorum hava sogutmadan daha fazla ne beklenebilirki. İstedigin yönde tak sorun yok plus-pinler her yönde denk gelir.
  • Bugün aldım taktım ve şoktayım tam 15 derece fark etti. Phenom 9950 Be kullanıyorum

2.6@3.2 Ghz şimdilik Yükte 45 derecede şu an. Eski am2 soğutucuyla overclokcta orthos testi yapınca, sıcaklıktan mavi ekran geliyordu.

Gerçekten harika bir soğutucuymuş. Bana da sebep olduğun için teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Celalll

Bugün aldım taktım ve şoktayım tam 15 derece fark etti. Phenom 9950 Be kullanıyorum

2.6@3.2 Ghz şimdilik Yükte 45 derecede şu an. Eski am2 soğutucuyla overclokcta orthos testi yapınca, sıcaklıktan mavi ekran geliyordu.

Gerçekten harika bir soğutucuymuş. Bana da sebep olduğun için teşekkürler.

Hayırlı olsun arkadaşım.. Yardımcı ve fikir verebildiysem ne mutlu bana bu ürünü alıpta sogutmasını beyenmeyen bir kişi daha rastlamadım

Bu arada işlemciyi 4158 ghz'e kadar çektim sanırım bu fanla daha fazlasını göremiyecegim 4200ghz hayalim suya düştü bildiginiz iyi bir fan varmı ses sorun degil benim için kasırga gibi üflesin hehe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FuXiN -- 14 Nisan 2009; 19:57:08 >

• Arkadaşlar bende sistemi yeni topladım kargo şimdi geldi. Bu soğutucudan almayı düşünüyorum fakat kasaya sığmaz diye tereddütte kalıyorum. Kasa şuhttp://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&id=21 sizin fikirleriniz neler.
  • Kasa genişliği boş iken 20 cm aşağıdaki resimdeki side air duct varken sığmaz ondan eminim ama onu söksem sığarmı acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GedKalessin -- 21 Nisan 2009; 12:00:08 >
  • Cevap gelene kadar dayanamadım şimdi gittim Topkapı Vatan Bilgisayardan aldım geldim bakalım olacak mı
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.