Şimdi Ara

Dostoyevski ve Nietzsche okumak istiyorum ama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.188
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 ay
 • Cevaplayan Üyeler 15
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 7
 • Ortalama Mesaj Aralığı 7 gün 6 saat 39 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 3
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Nat Alianovna (9 mesaj) Angry Man (7 mesaj) Einar Solberg (2 mesaj) Hozeis. (1 mesaj) The Mandalorian (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (6 mesaj) Mobil (22 mesaj) Uygulama (2 mesaj)
 • @
Tüm Forumlar >> Sinema - Dizi - Televizyon - Müzik - Kitap >> Kitap >> Kitap Önerileri/Tavsiyeleri >> Dostoyevski ve Nietzsche okumak istiyorum ama
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1099 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Baya havada kaldı

  Felsefeye ilgim var aslında ama ne yazık ki sağdan soldan duyarak sağlam olmayan bir temel ile ilerledim bugüne kadar. Dediğim gibi sıfırdan başlamak bence en doğrusu olur. Önereceğiniz her türlü kitaba, fikre açığım.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Nat Alianovna kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  I can't believe today was a good day.
 • Binbaşı
  1099 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Konu biraz eskidi. Diğer mesajlarımı da okursanız daha farklı bir konuma geldiğimi anlarsınız Şunu belirtmek istiyorum: Kitap okuma alışkanlığımı törpüleyen türk edebiyatı olmuştur geçmiş zamanda. Ya yanlış kitaplar okudum ya da beni çeken kitaplar değildi. Eskiden okuduğum içinde belki kavrayamadım.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  BAM TELİ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  I can't believe today was a good day.
 • Bölüm Yetkilisi
  1129 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Angry Man

  Baya havada kaldı

  Felsefeye ilgim var aslında ama ne yazık ki sağdan soldan duyarak sağlam olmayan bir temel ile ilerledim bugüne kadar. Dediğim gibi sıfırdan başlamak bence en doğrusu olur. Önereceğiniz her türlü kitaba, fikre açığım.


  Klasik Yunan çağının üç büyük oyun yazarının tragedyalarını okumakla işe başlayın. Tragedyalar hakkında bir fikir edinmiş olursunuz, hem de görece kısa metinler.
  Yunan felsefesinin "Sokrates'ten Öncesi" diye kategorilenen doğa ve mantık filozoflarına, arkaik ve klasik çağ Yunan felsefesine bakın. Özellikle Herakleitos ile Empedokles bilhassa da Efesli filozof Herakleitos Nietzsche'yi anlamada merkezi bir yer işgal edeceği gibi Nietzsche'yi anlamayı kolaylaştırıyor- mesela kutuplar öğretisiyle -.
  Sokrates'ten Öncesi'ni öğrendikten sonra Sokrates - Platon ile Aristoteles'e yönelin. Sokrates Öncesi ile ilgili paylaştığım resimler de Antik Felsefe Tarihi kitapları yani onlarla ilgili ikincil kaynaklar da var. Aristoteles rafım kapalı ve Aristoteles kitaplarım biraz daha dağınık vaziyette, o yüzden atamadım.
  Yunan tarihi ve kültürüyle ilgili en az bir kitap okuyun. Tarihsel kişilere referansları mesela atıyorum Nietzsche'nin Alkibiades'i yüceltmesini iyi kötü anlamlandırabilmek veya yorumlayabilmek için gerekli. Hepsini okumak zorunda değilsiniz. Beğendiğinizi seçin. Hemen ardından Plutarkos'un Yaşamlar kitabını öneririm. Bu kitapta ilginç ve ünlü tarihsel kişilerin biyografilarine ve onların kişilik, etik, eylemleri vb açısından yorumlanmasına denk geleceksiniz: İskender, Caesar, Perikles, Alkibiades, Solon etc. Sözünü ettiğim Thukidides'in Peleponez Harbleri'ni de görebilirsiniz.

  Bu Nietzsche'nin muazzam birinci elden bilgi birikimin yalnızca Yunan tarafı Tragedya'nın Doğuşu, Putların Alacakaranlığı gibi bazı temel eserlerini anlamlandırabilmek ve Nietzsche'nin ana yapıtlarında ortaya döktüğü dünya görüşünün köklerine inebilmek için oldukça önemliler.  Bu kitabı da tavsiye ediyorum Nietzsche'nin entelektüel sohbet arkadaşı olan çağdaşı ünlü bir tarihçiye ait. Bu tarihçi Rönesans üzerine fikirleriyle bilinir normalde ama Nietszche ile başka bir kültür bilimciyi kıyaslamak açısından iyi.

  Kısaca bir klasik filoloğu olan Nietzsche ile Helenizm arasında güçlü bağlantılar var, Yunan Roma antikitesi uzmanlığı uyarınca doğal olarak Romalılar da Nietzsche'nin ilgi odağında, özellikle de paylaştığım antik felsefe tarihi kitaplarında hakkında bilgi bulabileceğiniz Helenistik ve Roma çağlarının Stoacıları gibi. Nietzsche Stoacıları da eleştirir dünyayı yüzeysel, iyi - kötü eksenli bir ahlaki koda indirdiklerini savunarak. O sebeple Seneca, Marcus Aurelius, Epiktetos'u da bilmelisiniz. Tabii ki Roma'dan söz ediyorsak Marcus Tullius Cicero'suz da olmaz ama bunlar Yunanlar, Yunan tragedyası, mitologyası ve Sokrates Öncesi filozofları kadar Nietszche'nin önceliğinde değiller. Yine de birkaç resim atayım.

  Genel bir tarih ve felsefe tarihi bilgisi, Nietzsche'nin Almanyası'na aşinalık (en iyisi zaten Almanca öğrenip hepsinin orijinal metnini okuyabiliyor olmak), özellikle bir başka çağdaş filozof olan ve Nietzsche'ye bolca ilham veren Arthur Schopenhauer'u bilmek, Wagner'ı, Kant'ı tanımak, Hegel, Marx, Darwin, Mill gibi ünlü filozof ve bilim insanlarına aşina olmak, fikirlerini bilmek Nietzsche'yle gerçekten anlamlı ve nitelikli bir eleştirel interaksiyona girmek için gereken şeyler.

  Umuyorum ki yardımcı olmuştur.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nat Alianovna -- 5 Nisan 2020; 18:39:53 >
  _____________________________
 • Bölüm Yetkilisi
  1129 Mesaj
  Yunan mitolojisi hakkında kaynaklar çok bariz, ozanlar, Homeros, Hesiodos. Piyasada yığınla da kitap var. Roza Agizza'nın kitabını tavsiye ediyorum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1099 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Mesajınızı görünce ağzım açık kaldı desem yeridir. Yanılıyor muyum bilmiyorum ama sağlam bir Nietzsche hayranı ile konuşuyorum sanırım. En azından onu tanıyan biri ile. Kendimi şu sıralar rus edebiyatına vermiş olsam da bu kutlu yolculuğumun temel amacı derinlere inmek ki derinlere inen biri muhakkak Nietzsche ile karşılaşır. Çok sağlam bir yazı yazmışsın lakin karşınızda yontulmamış bir odun mevcut. Sıfırdan bana daha spesifik bir kitap ya da yol önerir misiniz? Ne zaman Nietzsche ye başlamak istiyorum, ne yapmalıyım desem klasik gelen cevap "Nietzsche Ağladığında" eserini okuyun oluyor. Sizin de böyle tavsiyeleriniz var mı? Dediğim gibi daha körpe bir gencim herhangi bir vasfım ya da bilgim yok ama en sağlam şekilde ilerlemek istiyorum. Seviyeme uygun, yavaş yavaş ilerleyebileceğim bir yol benim için daha iyi olur.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Nat Alianovna kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  I can't believe today was a good day.
 • Bölüm Yetkilisi
  1129 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Angry Man

  Mesajınızı görünce ağzım açık kaldı desem yeridir. Yanılıyor muyum bilmiyorum ama sağlam bir Nietzsche hayranı ile konuşuyorum sanırım. En azından onu tanıyan biri ile. Kendimi şu sıralar rus edebiyatına vermiş olsam da bu kutlu yolculuğumun temel amacı derinlere inmek ki derinlere inen biri muhakkak Nietzsche ile karşılaşır. Çok sağlam bir yazı yazmışsın lakin karşınızda yontulmamış bir odun mevcut. Sıfırdan bana daha spesifik bir kitap ya da yol önerir misiniz? Ne zaman Nietzsche ye başlamak istiyorum, ne yapmalıyım desem klasik gelen cevap "Nietzsche Ağladığında" eserini okuyun oluyor. Sizin de böyle tavsiyeleriniz var mı? Dediğim gibi daha körpe bir gencim herhangi bir vasfım ya da bilgim yok ama en sağlam şekilde ilerlemek istiyorum. Seviyeme uygun, yavaş yavaş ilerleyebileceğim bir yol benim için daha iyi olur.
  Estağfurullah. Yontulmamış odun ne demek? Ben yalnızca birkaç fazladan kaynağa dair okuma ve izlenimlerimle zaten entelektüel alemin kalbinde duran bir insan evladına, Nietzsche'ye bir tık daha yakınım. Kesinlikle bir Nietzsche uzmanı veya hakimi olmadığıma inandığım gibi Nietzsche'yle tamamen aynı fikirlere de sahip değilim. Ubermensch yani üst insan fikrine gereksiz kafayı taktığını, kölelerin kendilerini ezen aristokrasiye karşı savunma mekanizması olarak iyilik ve kötülüğü icat ettiği fikrinin abartılı veya kulağa anlamlı gelse de kısmen temelsiz olduğunu, Bengi Dönüş öğretisinin tarihçiliği ister istemez "history repeats itself" kalıbına indirgediğini düşünürüm. Nietzsche bence Darwinizmin etkinliğini ve evrimsel bir dünyanın toplumlarda daimi bir sosyal ve kültürel değişime yol açarak "tarih" yaratım gücünü görememiş ve tarihten ziyade felsefeye gereğinden fazla rol biçmiş halbuki Nietzsche Herakleitos'u kastederek durağan bir kaya yok ey ölümlü oluş - değişim varlıktır demektedir bu filozof diyen bir insandı.

  Nietzsche'yle ilgili özel, yalnızca Nietzsche'yi ele alan bir kitap aslında okumadım. Bir tanesi hariç: Stefan Zweig'in Nietzsche kitabını okudum. Nietzsche çeşitli felsefe tarihlerinde, çeşitli yorumlamalarda karşımıza çıkıyor ama hepsi Nietzsche'den bölük pörçük resimler sunuyor, hepsinin bir kendi Nietzsche'si var. Nietzsche'yi mesela kimileri objektif moralite karşıtı olduğu için nihilist olarak sınıflandırıyor ama Nietzsche'ye sorarsak o nihilizme sonuna kadar karşıdır ona nihilist diyen moralistler veya yaşam kısa ve değersizdir diyen öteki dünya yanlısı metafizikçiler Nietzsche için baş nihilistlerdir. Nietzsche mesela objektif bir ahlaka veya hakikate kendi sözlerinden yola çıkarsak karşıdır ama pek çok yerde de objektif ahlaki yargılar üretmeye çalıştığı hissine kapılmamanız da mümkün değildir. Normatif ifadeler üretirken veya açıkça bir eylem insanı olduğunuz ortadayken objektif ahlakçı olmamak neredeyse bir oksimoron. Bu durumda Nietzsche Herakleitos'un gerilimli kutuplar öğretisinde bir çıkış, üstünlük, yaşamın onay ve izahını görüyor çelişkiler onun için itici güçler üstün insan da zaten zıtlıkları barındırandır gücü geriliminden gelendir. Böylece hem normatif yargılar üretip hem de objektif ahlaka açıkça karşı çıkmak mümkün, daha doğrusu olumlanmış, Sokrates gibi hakikat garibesi diye tanımladıklarının hakikatsal kodifikasyonlarıyla sindirilmemiş hale geliyor. Nietzsche böyle işte. Birinci elden okursanız da ikinci elden okursanız da herkesin bir Nietzsche portresi ile bir de Nietzsche'nin öylece dedikleri var, aforizmik, metaforik ve spekülatif tarzı gereğince de bu bir yerde doğal aslında. Nietzsche ayrıca önyargılarla da dolu. Kız kardeşi ve annesinden ötürü kötü bir kadın imgesi var bence, erkek cinsi onun için efendiyi, efendi ahlakını yansıtıyor. Kadınlar ve kadınsılık ise Nietzsche için korkunçtur, sinsidir, bir yerde adeta yozlaşmanın konmamış adıdır. Yunanların yüzeyselliğini övüyor ama kadınların yüzeyselliğini lanetliyor mesela. :) Böyle boş yaptığı, bence aile ve döneminin Alman toplumu kaynaklı hezeyanlara kapıldığı bir sürü an var. Yunanları idealize ettiği, abarttığı da rahatça savunulabilir. Tragedyanın gizli olumlayıcı anlamı, Dionysos - Apollon ikilemi ve gerilimi kuramları ilginçtir ve orijinaldir yine de.

  Sana tavsiyem, istediğin dalışları yap hocam. İlgini ne çekiyorsa, Nietzsche'de veya herhangi bir konuda ne görüyorsan oraya yönel. İster direkt Nietzsche'yle takıl, ama yaptığı göndermeler hakkında ne kadar az bilgi sahibiysen Nietzsche'nin dediklerini o kadar az anlamlandırabildiğin malumatıyla beraber.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nat Alianovna -- 6 Nisan 2020; 1:42:44 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1839 Mesaj

  Bu mesajınız için ben de teşekkür ederim. Böyle mesajlar hem rehber oluyor bana hem de daha yolun en başında olduğumu yüzüme yüzüme vuruyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Nat Alianovna kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Bölüm Yetkilisi
  1129 Mesaj

  Yolun sonu olmadığı için başında olmak bir anlam ifade etmiyor. Herkes son veya sonsuzluk, baş veya bitişle ilgili ama gerek yok bu ilgiye çünkü hepsi bağıl.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nat Alianovna -- 6 Nisan 2020; 22:27:50 >
  |
  |
  Einar Solberg kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2529 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Nat Alianovna  Klasik Yunan çağının üç büyük oyun yazarının tragedyalarını okumakla işe başlayın. Tragedyalar hakkında bir fikir edinmiş olursunuz, hem de görece kısa metinler.
  Yunan felsefesinin "Sokrates'ten Öncesi" diye kategorilenen doğa ve mantık filozoflarına, arkaik ve klasik çağ Yunan felsefesine bakın. Özellikle Herakleitos ile Empedokles bilhassa da Efesli filozof Herakleitos Nietzsche'yi anlamada merkezi bir yer işgal edeceği gibi Nietzsche'yi anlamayı kolaylaştırıyor- mesela kutuplar öğretisiyle -.
  Sokrates'ten Öncesi'ni öğrendikten sonra Sokrates - Platon ile Aristoteles'e yönelin. Sokrates Öncesi ile ilgili paylaştığım resimler de Antik Felsefe Tarihi kitapları yani onlarla ilgili ikincil kaynaklar da var. Aristoteles rafım kapalı ve Aristoteles kitaplarım biraz daha dağınık vaziyette, o yüzden atamadım.
  Yunan tarihi ve kültürüyle ilgili en az bir kitap okuyun. Tarihsel kişilere referansları mesela atıyorum Nietzsche'nin Alkibiades'i yüceltmesini iyi kötü anlamlandırabilmek veya yorumlayabilmek için gerekli. Hepsini okumak zorunda değilsiniz. Beğendiğinizi seçin. Hemen ardından Plutarkos'un Yaşamlar kitabını öneririm. Bu kitapta ilginç ve ünlü tarihsel kişilerin biyografilarine ve onların kişilik, etik, eylemleri vb açısından yorumlanmasına denk geleceksiniz: İskender, Caesar, Perikles, Alkibiades, Solon etc. Sözünü ettiğim Thukidides'in Peleponez Harbleri'ni de görebilirsiniz.

  Bu Nietzsche'nin muazzam birinci elden bilgi birikimin yalnızca Yunan tarafı Tragedya'nın Doğuşu, Putların Alacakaranlığı gibi bazı temel eserlerini anlamlandırabilmek ve Nietzsche'nin ana yapıtlarında ortaya döktüğü dünya görüşünün köklerine inebilmek için oldukça önemliler.  Bu kitabı da tavsiye ediyorum Nietzsche'nin entelektüel sohbet arkadaşı olan çağdaşı ünlü bir tarihçiye ait. Bu tarihçi Rönesans üzerine fikirleriyle bilinir normalde ama Nietszche ile başka bir kültür bilimciyi kıyaslamak açısından iyi.

  Kısaca bir klasik filoloğu olan Nietzsche ile Helenizm arasında güçlü bağlantılar var, Yunan Roma antikitesi uzmanlığı uyarınca doğal olarak Romalılar da Nietzsche'nin ilgi odağında, özellikle de paylaştığım antik felsefe tarihi kitaplarında hakkında bilgi bulabileceğiniz Helenistik ve Roma çağlarının Stoacıları gibi. Nietzsche Stoacıları da eleştirir dünyayı yüzeysel, iyi - kötü eksenli bir ahlaki koda indirdiklerini savunarak. O sebeple Seneca, Marcus Aurelius, Epiktetos'u da bilmelisiniz. Tabii ki Roma'dan söz ediyorsak Marcus Tullius Cicero'suz da olmaz ama bunlar Yunanlar, Yunan tragedyası, mitologyası ve Sokrates Öncesi filozofları kadar Nietszche'nin önceliğinde değiller. Yine de birkaç resim atayım.

  Genel bir tarih ve felsefe tarihi bilgisi, Nietzsche'nin Almanyası'na aşinalık (en iyisi zaten Almanca öğrenip hepsinin orijinal metnini okuyabiliyor olmak), özellikle bir başka çağdaş filozof olan ve Nietzsche'ye bolca ilham veren Arthur Schopenhauer'u bilmek, Wagner'ı, Kant'ı tanımak, Hegel, Marx, Darwin, Mill gibi ünlü filozof ve bilim insanlarına aşina olmak, fikirlerini bilmek Nietzsche'yle gerçekten anlamlı ve nitelikli bir eleştirel interaksiyona girmek için gereken şeyler.

  Umuyorum ki yardımcı olmuştur.

  Alıntıları Göster
  burda kalsın.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1785 Mesaj
  Uzuuun zamandır kitap okuyan ben bile Niçenin Böyle Buyurdu Zerdüştünü okurken mal oldum. Bitiremedim. Yeraltından Notları bitirdim ancak ilk 40 sayfası...  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
SEO
kripto para haberleri
Canlı Tv izle
Sohbet
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,609
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.