Şimdi Ara

dos ortamına giren bir boot dosyası yapmak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bilgisayarı açtığımızda direk olarak dos ortamına giren bir boot dosyası arıyorum. Dos ortamında çalışan bir bilgisayarımız var ve programıda dos tabanlı ve başka bir işlem yapılmıyor bu bilgisayarda. Disk içerisindeki dosyaları kopyaladım fakat boot olarak o disk ile açamıyorum sistem diskini takın gibi ingilizce bir uyarı veriyor diski görüyor.Sistem olarak açamıyorum diğer diskte dos ortamında direk "C:\" şeklinde geliyor bu yeni diski bu şekilde nasıl açarım yardımlarınızı bekliyorum...

• Direk dos ortamına derken?
    işletim sistemi ne var şu an pcde?özel değilse programın adı nedir?
  • bilgisayarda herhangi bir işletim sistemi yüklü değil. DOS ortamında çalışan MEKO firmasına ait bir program.
  • disk içerisindeki dosyalarım kopyaladım derken hangi diskten bhasediyorsunuz?
    açıkcası dos nasıl açılır senelerdir birşey okumadım çok iyi hatırlamıyorum.
    internette hazır boot disketleri olması lazım..boot order da disketi ilk sıraya çıkartıp disket ile açabilmelisiniz aklımda kaldığı kadarıyla.
  • bilgisayarı diğer yöntemlerle açabiliyorum DOS ortamında 1.HDD'de suan çalışanda direk dos'a geçiyor sadece RUN komutunu kullanarak programı çalıştırmak kalıyor bize. Fakat 2.Yeni HDD bir yedek yapmak istiyorum.Fakat dosyaları xcopy komutu ile alıyorum ancak boot olarak başlamıyor. diskcopy komutunuda kullanamıyorum erişimi engelleyen birşey var sanırım...

Eğer başka bir şekilde imajını komple kopyalayacığım yönteminiz varsa bunuda paylaşabilirsiniz.
  • heh onu söylesen daha kolay olurdu..dos çok eskidi hatırlayamıyor insan :)
    diski başka pcye takma imkanınız varsa eğer, acronis, clonezilla gibi programlar ile BOOT DOSYALARI hariç tüm disk bileşenlerini kopyalayabilirsiniz.
    ha başka pcye takma imkanınız yoksa o pc üzerinden de halledilebilir.siz imkanlarınızı söyleyin.
  • saydığınız bütün imkanlara sahibim fakat boot etmeyecekse benim için bir anlamı kalmaz yani diğer diske bu imajı açıp yeni diskten aynı şekilde başlangıç sağlayamazsam bi isime yaramaz..
  • clone işlemlerinde sizin seçtiğiniz özelliğe göre tüm disk klonlanabilir.bunun içine mbr vs herşey de dahildir.size clonezilla önereceğim ama kafama takılan şu var.
    DOSYA FORMAT TÜRÜ NE?
    AKlımda kaldığı kadarıyla dos işletim sisteminde format FAT.Clonezilla FAT32 ve NTFS destekliyor.
    dosya formatını onaylayabilir misiniz?
  • neyse klon işi meşakkatli olabilir.
    bence siz bana kullandığınız DOS versiyonunu söyleyin ve bir disket hazırlayıp bekleyin yazmamı.
  • belki sıkıntıda bu olabilir eski disk FAT yeni disk FAT32 olabilir bakmadım sistem sürekli kullanım ihtiyacı duyduğundan bakmak için gereken komut nedir DOS ortamında? Geç cevap verdiğim için özür dilerim
  • Ben de şehir dışında çıktım dün o yüzden anca cvp yazabiliyorum..Size yapacağımız şeyi tarif edicem ama kullandığınız DOS versiyonu lazım bana.
    6.21 , 5.0 gibi ona göre size bootdisk linki vericem.
    Bilgisayarı o disketten başlatıcaz.İçindeki FDISK.exe yi çalıştırıcaz.
    FDISK/MBR komutu ile önyükleme kaydı yazdırıcaz.
    AAma dediğim gibi versiyon lazım.
  • DOS versiyonunu öğrenebileceğim bir komut var mı?
  • C ye dir komutu çektiğinizde görünüyor olabilir.
    bir de ilk açılışta görünmüyor mu versiyon?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesuthaksoy -- 26 Kasım 2011; 18:43:45 >
  • mesut bey günaydın. şimdi elimdeki yeni diski fat 16 ve fat 32 olarak 2 bölüm yaptım ne yapmamız gerekiyor şimdi?
  • mesuthaksoy@hotmail.com msnden görüşelim usta
  • ekledim sizi mesut bey a_firat@...
  • Konuyu baya bir geç cevaplıyorum ama iş yoğunluğundan dolayı sizlerden özür dilerim.

Sorunu Acronis True image isimli programın "Disk Clone'lama" özelliğinden yararlanarak çözdüm. Bu işlemi Programın içerisinde çok basit bir şekilde ulaşabiliyorsunuz birebir diskinizi diğer kopyalamak istediğiniz diske kopyalıyor bağlantı şekli, disk kapasitesi hiç bir şekilde sorun yaratmıyor. Ben küçük kapasiteli bir diskten büyük kapasiteli bir diske kopyalama yaptım daha doğrusu Clone 'lama diyelim büyük olan diski küçük diskin kapasitesine göre Clone 'ladı. Hiç bir sıkıntı yok aylardır clone'lu olan diskten çalışıyor, diski istediğiniz zaman acronis true image yardımı ile eski haline çevirebilirsiniz yada diğer yöntemler ile hiç bir şekilde sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.

İyi çalışmalar...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.