Şimdi Ara

Dört Yol Ağzı Geçiş Hakkı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
42
Cevap
2
Favori
22.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • genelde bu tip kazalarda ne şiş yansın ne kebap misali 50-50 verirlerdi
    size biraz haksızlık olmuş
  • Eger bir tarafta dur levhasi varsa, dursa bile kalkarken kontrollu sekilde ve yol hakkini yol kesisimine giren diger araclara vermesi gerek. Bence ekspertizin isguzarligi, sonuna kadar gidin hocam. Bi de tam konumu google mapsten paylasirmisiniz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dur Levhası, sürücülerin bir kavşağa girmeden önce durarak kavşaktaki Bütün araçlara yol vermeleri gerektiğini belirtir. Kaynak: trafik net tr

Bence bundan otesi yok, % 50 olmali diyenler kurallari net hatirlamiyorlardir bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atakan3595

quote:

Orijinalden alıntı: Silenforce

quote:

Karşı tarafın geldiği sokağın sonundaki tabela yıllardır yerinde duruyor hocam. Benim geldiğim sokağın sonunda tabela yok.

Neden 50-50 verilmesi gerektiğini açıklar mısınız ?

Tabelanın olması sizin durmamanızı açıklamaz,siz orda tabela olmasa geçiş üstünlüğünün kendinizde olduğunu nerden biliceksiniz?Yani sizin görmemeniz lazım mantıken o tabelayı,aracınızla kavşaktan geçerken.

Polislere veya savcılara ben her sokaktaki tabelaların yerini ezberliyorum diyemezsiniz.

Söyledikleriniz teoride doğru olabilir, kaza mahallini görmediğiniz için böyle söylemeniz normal.

Tam durmayı gerektirecek bir durum yok. Hızımı azaltıp kavşağa girdim ve geçişi tamamlamak üzereyken aracıma çarpıldı. Hızım max. 20 km/s. Karşı taraf yokuş aşağı geliyor, geldiği sokağa sağlı sollu araç park edilmiş durumda. Benim onu görmem mümkün değil ama tabelayı görebiliyorum. Görmesem bile orada tabela olduğunu biliyorum, her sokağı bilemesem de oturduğum yerdeki sokakları biliyorum yani.

Sonuç olarak karşı taraf dur levhasına rağmen tam durmuyor, hatta yokuş aşağı gelmesine rağmen yavaşlamıyor, o sırada kavşakta geçişini tamamlamak üzere olan beni görünce lütfedip frene basıyor ama çarpmaya mani olamıyor.

Aynı kazayı yaptım diyorum. Bende dur levhası yoktu, karşı tarafta hem kasis vardı hem dur levhası. Ben hızımı bilmiyorum bakmadım ama 1. vitesteydim. Yan taraf duvarla kapalı olduğu için yol gözükmüyor sağa bakıp yola çıktım. Oda beni göremediği için yola çıkıyor direk ve bana sağ ön kapıdan vuruyor. Kaza sonucu %100 hata bana verildi.

İtiraz ettiğimizde sağ geçiş üstünlüğünden dolayı bütün suç bende. Sigortacı ile de görüştüğümde olay yeri ile ilgili video kaydı yoksa sağ geçiş üstünlüğü geçerlidir dediler. İtirazım sonucunda da bir şey değişmedi. Orada isterse yol ver geç yazsın. Sağ geçiş daima üstündür.

• IOserI I kullanıcısına yanıt
    Sağ geçiş daima üstündür diye bir kural yok. Yol eşit dereceliyse, tabela ve kasis yoksa sağdan gelenin geçiş üstünlüğü vardır.

Siz diyorsunuz ki, karşı tarafın geldiği yerde hem kasis hem dur levhası vardı. Nasıl %100 siz kusurlu çıkıyorsunuz ? Levhanın fotoğrafını çekmediniz mi ? Olay anlattığınız gibiyse mümkünü yok tamamen hatalı çıkmanız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Krandei

Eger bir tarafta dur levhasi varsa, dursa bile kalkarken kontrollu sekilde ve yol hakkini yol kesisimine giren diger araclara vermesi gerek. Bence ekspertizin isguzarligi, sonuna kadar gidin hocam. Bi de tam konumu google mapsten paylasirmisiniz

Konumu özelden paylaştım hocam.

Dosya itirazım sonucu mutabakatsızlık olarak güncellendi. Fotoğraflara bakmadan, sadece tutanağa göre karar vermişler. Yarın kesin sonuç belli olacakmış. Konuma bakınca %100 haklı olduğumu göreceksiniz zaten.

• quote:

Sağ geçiş daima üstündür diye bir kural yok. Yol eşit dereceliyse, tabela ve kasis yoksa sağdan gelenin geçiş üstünlüğü vardır.

Siz diyorsunuz ki, karşı tarafın geldiği yerde hem kasis hem dur levhası vardı. Nasıl %100 siz kusurlu çıkıyorsunuz ? Levhanın fotoğrafını çekmediniz mi ? Olay anlattığınız gibiyse mümkünü yok tamamen hatalı çıkmanız.

Hem tutanakta, hemde resimlerde dur olayı ve kasis belirtildi. İtiraz ederken aynı senin saydığın sebepler gibi itiraz dilekçesi yaptık. Fakat fayda etmedi.
  • itiraf edin A aracisiniz dimi..

• Kaygerya kullanıcısına yanıt
    Bu kanıya nereden vardığınızı çok merak ettim.

• quote:

Bu kanıya nereden vardığınızı çok merak ettim.

cunku kavsakta yavaslamaniz gerekirdi. siz adama donuk olan dur tabelasini veya varsa kasis vs gormenizin mumkunu yok. yani ona dur tabelasi vardi kasis vardi bu yuzden gecis hakki benimdi diyemezsiniz. durup oyle gecmeniz lazimdi. bu yuzden %50 alirsiniz.

bu yuzden de a veya b araci olmanizin pek bir onemi yok

• Eksik detaylar var kim kime çarpmış o önemli. araçların çarpma noktası neresi. Burun buruna ise ancak o zaman 50-50 verirler. Tramer çarpan araca verir genelde, dur tabelası vs bunların etkisi az.

• İlk mesajda var. Karşı taraf benim aracıma sağ ön kapı yönünden çarptı. Benim ona çarpmam mümkün değil. Yan yan gitmem lazım çarpmak için.

• quote:

quote:

Eger bir tarafta dur levhasi varsa, dursa bile kalkarken kontrollu sekilde ve yol hakkini yol kesisimine giren diger araclara vermesi gerek. Bence ekspertizin isguzarligi, sonuna kadar gidin hocam. Bi de tam konumu google mapsten paylasirmisiniz

Dosya itirazım sonucu mutabakatsızlık olarak güncellendi. Fotoğraflara bakmadan, sadece tutanağa göre karar vermişler. Yarın kesin sonuç belli olacakmış. Konuma bakınca %100 haklı olduğumu göreceksiniz zaten.

Hocam paylastiginiz yere baktim, acik secik belli hersey. Ben sizde bi kusur goremiyorum acik konusayim...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Silenforce

quote:

Karşı tarafın geldiği sokağın sonundaki tabela yıllardır yerinde duruyor hocam. Benim geldiğim sokağın sonunda tabela yok.

Neden 50-50 verilmesi gerektiğini açıklar mısınız ?

Tabelanın olması sizin durmamanızı açıklamaz,siz orda tabela olmasa geçiş üstünlüğünün kendinizde olduğunu nerden biliceksiniz?Yani sizin görmemeniz lazım mantıken o tabelayı,aracınızla kavşaktan geçerken.

Polislere veya savcılara ben her sokaktaki tabelaların yerini ezberliyorum diyemezsiniz.

Söyledikleriniz teoride doğru olabilir, kaza mahallini görmediğiniz için böyle söylemeniz normal.

Tam durmayı gerektirecek bir durum yok. Hızımı azaltıp kavşağa girdim ve geçişi tamamlamak üzereyken aracıma çarpıldı. Hızım max. 20 km/s. Karşı taraf yokuş aşağı geliyor, geldiği sokağa sağlı sollu araç park edilmiş durumda. Benim onu görmem mümkün değil ama tabelayı görebiliyorum. Görmesem bile orada tabela olduğunu biliyorum, her sokağı bilemesem de oturduğum yerdeki sokakları biliyorum yani.

Sonuç olarak karşı taraf dur levhasına rağmen tam durmuyor, hatta yokuş aşağı gelmesine rağmen yavaşlamıyor, o sırada kavşakta geçişini tamamlamak üzere olan beni görünce lütfedip frene basıyor ama çarpmaya mani olamıyor.

Teorisi pratiği çok önemli değil siz savcılığa öznel bir bilgi bildiriyorsunuz,ben o tabelayı biliyorum diyorsunuz savcı neden nesnel bilgiler dururken sizin istisnai bilgilerinize güvensin.Burda ikna etmeniz gereken şey kişi değil bir kurum olduğu için daha genel bilgiler üzerinden gitmeniz gerekir.Ama dediğim gibi suçun %100 sizde olması da çok ayrı bir saçmalık.

• Normalde siz haklısınız fakat böyle durumlar ile karşılaşmamak için bence araç kamerası temin edin. En garanti yöntem o, yok sarı da geçti,yok şeridimde gidiyordum o direksiyon kırdı dertleri ile uğraşmazsınız. Kafanız rahat eder en azından.
  • Tramerdekiler ne fotoğrafa bakıyor ne de video kaydına.
    Arkadaşım farklı bir kazaya karıştı. Video da karşı tarafın sinyal vermeden arkadaşın önüne kırdığı belli ama tutanakta arkadaş arkadan çarptı yazıldığı için % 100 suçlu çıktı. İtiraz da işe yaramadığından mahkemeden bilirkişi tayini istedi. Bilirkişi karşı tarafı suçlu buldu ama hasar abartıldı. 2000 tl lik hasar 4000 tl oldu. Sonuçta Tramerin aymazlığı yüzünden sigorta şirketi zarar etti.
  • quote:

quote:

quote:

Hocam paylastiginiz yere baktim, acik secik belli hersey. Ben sizde bi kusur goremiyorum acik konusayim...

İlginize teşekkür ederim hocam. Dosya sonuçlandı, karşı taraf %100 kusurlu bulundu.

İlk başta -tahmin ettiğim gibi- sadece tutanağa bakıp karar vermişler. Tutanağa dur levhasını yazmayı unutmuştum. Yol sağdan gelenindir deyip %100 kusuru bana geçirmişler. Sözde sistemde fotoğraf görünmüyormuş. İtiraz edince fotoğrafları paşa paşa buldular ve kusuru %100 olarak karşı tarafa verdiler. Aracım onarılmaya başlandı.

50-50 diyen arkadaşlar bilgilerini tazelesin bence.

• IOserI I kullanıcısına yanıt
    Kusur %100 karşı tarafa verildi. Ya bir şeyleri eksik anlatıyorsun, ya da ciddi bir haksızlığa uğramışsın.

• Silenforce kullanıcısına yanıt
    Neyse ki hatalarını düzelttiler ve kusuru %100 karşı tarafa verdiler. Bizim ekspere 50-50 verilme ihtimalini sordum. Cevabı: "Araçların çarpışma noktalarına bakıldığında, sizin geçişinizi tamamlamak üzere olduğunuz, kavşağa önce girdiğiniz açıkça belli. Bu durumda karşı tarafın dur levhasından ve geçiş üstünlüğünden bağımsız olarak bekleme yapması gerekirdi. Dur levhası da olduğu için karşı taraf %100 aldı."

Çarpışma burun buruna olsaydı ben %100 alırmışım yalnız.

• Yol ver levhası varsa durmak ve gelen araca yok vermek zorundasın.
    Tali yoldan geliyorsan ana yoldan gelene yol vermek zorundasın.
    İki sokak yada iki cadde kesişiyorsa "yol ver levhası yoksa" sağdaki araca yol vermek zorundasın.
    Dönel kavşakta dönen araca yol vermek zorundasın.
    Her ihtimale karşı cadde ve sokak ayrımlarında kesişim yerlerinde yavaşlamalısın.
    Çünkü daha ana yolu tali yolu bilmeyen,trafik levhalarına dikkat etmeyen,geçiş hakkının ne olduğunu bilmeyen,sinyal vermeyen ve bütün geçiş haklarının kendisinde olduğunu zanneden insanlarla aynı sahadayız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bloodletting. -- 29 Mart 2018; 11:50:15 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.