Şimdi Ara

DÖNGÜ İÇİNDE DÖNGÜ AÇMAK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • user=["EmreOKDN","123654","5528561771","aliemreokudan@gmail.com"]
    for i in range (3):
    username=input('Lütfen kullanıcı adınızı giriniz.')
    password=input('Lütfen şifrenizi giriniz')
    if (username==user[0] and password==user[1]):
    print('Kullanıcı adınız ve şifreniz doğru,işlemşniz başarıyla gerçekleşti.')
    break
    elif (i==2):
    print('Bütün haklarınız bitmiştir.Eğer kullanıcı adınızı veya şifrenizi bilmiyorsanız lütfen e-posta adresinizi giriniz.')
    email=input('Lütfen e-posta adresinizi giriniz')
    if (email==user[3]):
    print('E-posta adresinize bir link gönderilmiştir,o linkten şifrenizi veya kullanıcı adınızı yenileyebilirsiniz.')
    break
    else:
    print('Girdiğiniz e-posta adresi yanlıştır.Lütfen telefon numaranızı giriniz:')
    tel=input('Lütfen telefon numaranızı giriniz.')
    if (tel==user[2]):
    print('Telefonunuza mesaj olarak gönderilen linkle girerek kullanıcı adınızı veya şifrenizi yenileyebilirsiniz')
    break
    else:
    print('Girdiğiniz telefon numarası yanlıştır,hesabınız 1 haftalığına blokelenmiştir.')
    elif (not username or not password):
    print('Bu alanları doldurmak zorunludur.')
    else:
    print('Girdiğiniz kullanıcı adı veya şifre yanlıştır.Lütfen tekrar deneyiniz.')

Bu kodda e posta ve telefon numarası istenen bölümlere döngü koymak istiyorum.Fakat koymak istediğimde "unindent does not any match any outer indentation level" hatası alıyorum. Bu iki bölüme nasıl döngü koyarım. Şimdiden teşekkürler.(Bu arada kod işine yeni başladım daha 9. sınıfa gidiyorum.Bu dersi okulda görüyorum.)

• Öncelikle, konu başlığını büyük harflerle yazmak kurallara aykırı.
    Ve kodları "code" butonu ile ayrı blok içine almalısınız ki, sekmeler (indent) görülebilsin, şunun gibi:

# -*- coding: utf-8 -*-

user = ["EmreOKDN", "123654", "5528561771", "aliemreokudan@gmail.com"]

for i in range (3):
    username = input('Lütfen kullanıcı adınızı giriniz.')
    password = input('Lütfen şifrenizi giriniz')
    if (username==user[0] and password==user[1]):
    print('Kullanıcı adınız ve şifreniz doğru,işleminiz başarıyla gerçekleşti.')
    break
    elif (i==2):
    print('Bütün haklarınız bitmiştir.Eğer kullanıcı adınızı veya şifrenizi bilmiyorsanız lütfen e-posta adresinizi giriniz.')
    email=input('Lütfen e-posta adresinizi giriniz')
    if (email==user[3]):
    print('E-posta adresinize bir link gönderilmiştir,o linkten şifrenizi veya kullanıcı adınızı yenileyebilirsiniz.')
    break
    else:
    print('Girdiğiniz e-posta adresi yanlıştır.Lütfen telefon numaranızı giriniz:')
    tel=input('Lütfen telefon numaranızı giriniz.')
    if (tel==user[2]):
    print('Telefonunuza mesaj olarak gönderilen linkle girerek kullanıcı adınızı veya şifrenizi yenileyebilirsiniz')
    break
    else:
    print('Girdiğiniz telefon numarası yanlıştır,hesabınız 1 haftalığına blokelenmiştir.')
    elif (not username or not password):
    print('bu alanları doldurmak zorunludur.')
    else:
    print('Girdiğiniz kullanıcı adı veya şifre yanlıştır.Lütfen tekrar deneyiniz.')

sekmeleri doğru uygulayarak calıştırdım ve ilk soruya mehmet yanıtı verdikten sonra bende de NameError: name 'mehmet' is not defined hatası verdi. Yani sekme / indent haricinde kod içinde de hata var gibi.

• Başlık için kusura bakmayın hemen düzeltiyorum. Ayrıca kodda herhangi bir sıkıntı yok takır takır çalışıyor :) Foruma atarken değişiklik olmuş olabilir.Cevabınız için teşekkürler :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.