Şimdi Ara

dolby atmoslu en uygun sistem tavsiyesi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
3
Favori
11.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Değerli ses sistemi severler. Yeni bir sorum olacak benim de. Bende Sony BDP-S6700 bluray var, Netflix vs izlenebiliyor. Bir de Xiaomi TV Box S var, bu da aynı şekilde. Ancak 2 cihaz da en fazla Dolby, Dolby Digital +, DTS veriyor... Dolby Atmos film izlemek için (Netflix'te özellikle) bir güncellemei bir ayar ve yöntem var mıdır? Her şeyi denedim desteklemiyor gözüküyor. Ancak bazı sitelerde Sony BDP-S6700 ses ayarlarında olduğunu söyleyen var. Xiaomi Mi Box S için de bulamadım. Ben Netflix'i nasıl 5.1 Atmos olarak görüp izleyebilirim. Sadece HD 5.1 görüyor.

NOT: Bu arada Sony TV 4K değil, sadece Full HD. Tüm cihazlara ve aktarmalara da Baseus Cafule 4K 2.0 ghz hdmi kablo takılı denenmiştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: astro1976

Değerli ses sistemi severler. Yeni bir sorum olacak benim de. Bende Sony BDP-S6700 bluray var, Netflix vs izlenebiliyor. Bir de Xiaomi TV Box S var, bu da aynı şekilde. Ancak 2 cihaz da en fazla Dolby, Dolby Digital +, DTS veriyor... Dolby Atmos film izlemek için (Netflix'te özellikle) bir güncellemei bir ayar ve yöntem var mıdır? Her şeyi denedim desteklemiyor gözüküyor. Ancak bazı sitelerde Sony BDP-S6700 ses ayarlarında olduğunu söyleyen var. Xiaomi Mi Box S için de bulamadım. Ben Netflix'i nasıl 5.1 Atmos olarak görüp izleyebilirim. Sadece HD 5.1 görüyor.

NOT: Bu arada Sony TV 4K değil, sadece Full HD. Tüm cihazlara ve aktarmalara da Baseus Cafule 4K 2.0 ghz hdmi kablo takılı denenmiştir.

Xiaomi tv box S te o özellikler disabled vaziyette. Mi box 3 te kullanabiliyorsunuz tuhaf ama gerçek ona da şimdi yeni update geldi kesin kurar kurmaz kapatacaklar :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Merhaba,

Dolby Atmos olarak iyi ses alıp uygun bir bütçe ile çözüme gitmek için benim düşüncem ve önerim Sony üzerinedir.
    Sony SS-CS3 kule hoparlörler ile işe başladım. Tabii Türkiye'de tek kule olarak satılmıyor. SS-CS310CR olarak 1 center 2 de surround hoparlör olarak paket halinde bulunmakta. CS10C center ve CS10S surround hoparlörler biraz alt segment. Sadece 5+1'i tamamlasın diye alınabilir ucuz yarı performans (diğerlerine göre) modeller.

CS10C yerine CS8 ve CS10S yerine de raf tipi yine kuleye benzer özellikte kaliteli CS5 tavsiye ederim. Ama bunlar bir sonraki bütçeyle alakalı aşamalar.

Neyse gelelim CS3 kule hoparlöre. Gayet net ve berrak super tweeter özellikli Hi-Res bir hoparlör. Eski 90'lı yılların başındaki FH serilerinin tweeter'ını bilenler bunu sevecektir. Tabii bass olarak değil, tiz ve orta ses olarak tavsiye ediyorum. Yurt dışı sitelerinde de övgüyle bahsediliyor. Fiyat performans olayı. En iyi 10 kule hoparlör araştırmalarında da yurt dışında rastladım. Bass yetersiz demiştim bunun için de ekonomik fiyatlı SS-CS9 25 cm 110 Watt RMS subwoofer gayet iyi.

Şimdi diyeceksiniz buraya kadar bunun neresi Dolby Atmos??? Gayet haklısınız. Ama Dolby Atmos için gerekli AVR Sony STR-DH790 (ben de alacağım, şu an piyasada stok yok ve çok arttı fiyatı). Dolby Atmos özellikli 7.1 kanal ve kanal başına 6 ohm - 145 watt RMS güce sahip. Birebir bahsi geçen hoparlörler için uyumlu model.

5+1 sistemi kurduk. Peki şimdi ne yapacağız? İster kule hoparlörlerin tam üstüne ilave, istersek de hizaya tavana bağlayacağımız SS-CSE atmos hoparlörleri alıyoruz. Böylece sistem Dolby Atmos için çok başarılı bir hale geliyor.

Ekonomik olarak iyi bir ses sistemi ve Dolby Atmos için tavsiye ediyorum. Tabii ben eski bir Sony'ciyim. Eski Japon Sony'ler yok ama yine de araştırın karar verin. Haksız olmadığımı göreceksiniz. F/P olayı sonuçta.

He bu arada kule hoparlörler için stereo kullanacağım iyi ses alayım hatta pikap da bağlarım diyorsanız Sony STR-DH190 modeli birebir uyumludur.

Başka sistem, amfi veya kolon karıştırmayın. Bunlar birebir uyumlu ve tam performans alacağınız modellerdir. Tıpkı yine F/P olan oto müzik sistemi XS-GS serisi gibi. XM-GS4 4 kanal amfi ile XS-GS1621C/XS-GS16217XS-GS6921 hoparlörlerin, XM-GS100 mono amfi ile XS-GSW121/XS-GSW121D woofer uyumu gibi. Bu da özel birebir kendi için üretilmiş efsane modellerdir.

Araştırabilirsiniz. Ancak bu olaylar kulak, beklenti vb kişiye göre değişir. En azından ben bunlara hevesliyim.

Hocam bu sistemi Projeksiyon + Media Player + HDD ile tamamladığımızda dolby atmos formatı kullanılabilir mi oluyor?

Torrentten Dolby Atmos film indirildi diyelim,

hdd'ye kaydettik ve media player ile HDMI kablo ile projeksiyona,

optik kablo ile media player + avr bağladığımızı varsayarsak...

• Lisans problemi olabilir.

• paganra kullanıcısına yanıt
    Ses sistemi (amfi ve atmos hoparlör) dolby atmos destekli olmalı, kabloları da 4K 2.0 ghz vs destekli olmalı, buraya kadar benim sistemi anlattım. Ama bu da yetmiyor, çünkü film atmos da olsa, hdd de olsa aktarımı yapacak media player bunu desteklemeli. Ben denedim farklı bir sonuç olmadı.

• paganra kullanıcısına yanıt
    Açıkçası Netflix’in atmosuna pek takılmayın. Gerçekten tavan hoparlörleri çalışıyor mu çalışmıyor mu belli olmuyor ve normal dolby digital’den bir farkı yok. Anca ekranda atmos yazısı görüyorsunuz.

Bende 2013 model 1080p düz earc destekli bir Sony tv var. Yarım akıllı diyebiliriz. Onun kendi uygulaması ile netflix’ten atmos ses alabiliyordum. Avr de denon 4400 ve 5.1.4 hoparlör kurulumuna sahibim.

Asıl atmos deneyimi dediğiniz gibi bluray yada torrentten indirilen dolby true hd tabanlı dolby atmos sesli filmlerde görebiliyorsunuz. Ama burada da eğer avr’ye tavan yada hoparlör üzerine koyulan atmos hoparlörü yoksa yani 5.1.2 yada 5.1.4 gibi bir kurulum yoksa avr ekranında dolby true hd yazar, atmos yazmaz.

Bunun yanı sıra optik kablo hd sesleri iletebilecek bant genişliğine sahip olmadığı için bahsettiğiniz senaryoda medya oynatıcı hdmi kablo ile avr’ye bağlanmalıdır. Sonrasında avr’nin hdmi çıkışından da projeksiyona hdmi kablo ile bağlantı yapılmalıdır.

Bu arada avr bir nevi switchdir. Birden fazla kaynağı pc, medya oynatıcı, ps4, uydu alıcı, bluray oynatıcı vs. Hepsini önce avr’ye bağlarsınız. Amfi hangi kaynağı seçtiyseniz onun sesini işler ve görüntüsünü de hdmi çıkışında monitör, tv yada projeksiyon gibi görüntü cihazlarına iletir.

Ki kullanıcıların hem tv hem de projeksiyon kullanma olasılığına istinaden 2 yada 3 hdmi çıkışlı avr modelleri mevcut. Genelde orta ve üst seviye avr’lerde birden fazla hdmi çıkış olur

• Sizdeki gibi Dolby Atmos destekli bir TV'ye sahip değilim. Peki kısa vadede çözümüm ne olabilir? Sonuçta player olarak dolby atmos oynatacak bir ses decode cihazım yok.

• astro1976 kullanıcısına yanıt
    Eğer sorunuz bana ise benim tavsiyem mevcut medya oynatıcıyı satıp atmos ve dts hd vs destekleyen başka bir oynatıcı almak olur.

Şimdi baktım da sizdeki cihaz hdr vs destekli iken sesleri standart dolby’e ve dts’ye çevirip veriyormuş. Böyle de saçma şey duymadım şahsen

• selamlar ben de denon x2400 avr var ve media oynatıcı olarak Xiaomi TV Box S var ama atmos yazısını göremiyorum netflix izlerken acaba desteklemiyor mu Xiaomi TV Box S ?

• quote:

Orijinalden alıntı: oist

selamlar ben de denon x2400 avr var ve media oynatıcı olarak Xiaomi TV Box S var ama atmos yazısını göremiyorum netflix izlerken acaba desteklemiyor mu Xiaomi TV Box S ?

Sizin netflix paketiniz giriş seviyesinde sanırım. UHD Pakete geçmeniz gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Açıkçası Netflix’in atmosuna pek takılmayın. Gerçekten tavan hoparlörleri çalışıyor mu çalışmıyor mu belli olmuyor ve normal dolby digital’den bir farkı yok. Anca ekranda atmos yazısı görüyorsunuz.

Bende 2013 model 1080p düz earc destekli bir Sony tv var. Yarım akıllı diyebiliriz. Onun kendi uygulaması ile netflix’ten atmos ses alabiliyordum. Avr de denon 4400 ve 5.1.4 hoparlör kurulumuna sahibim.

Asıl atmos deneyimi dediğiniz gibi bluray yada torrentten indirilen dolby true hd tabanlı dolby atmos sesli filmlerde görebiliyorsunuz. Ama burada da eğer avr’ye tavan yada hoparlör üzerine koyulan atmos hoparlörü yoksa yani 5.1.2 yada 5.1.4 gibi bir kurulum yoksa avr ekranında dolby true hd yazar, atmos yazmaz.

Bunun yanı sıra optik kablo hd sesleri iletebilecek bant genişliğine sahip olmadığı için bahsettiğiniz senaryoda medya oynatıcı hdmi kablo ile avr’ye bağlanmalıdır. Sonrasında avr’nin hdmi çıkışından da projeksiyona hdmi kablo ile bağlantı yapılmalıdır.

Bu arada avr bir nevi switchdir. Birden fazla kaynağı pc, medya oynatıcı, ps4, uydu alıcı, bluray oynatıcı vs. Hepsini önce avr’ye bağlarsınız. Amfi hangi kaynağı seçtiyseniz onun sesini işler ve görüntüsünü de hdmi çıkışında monitör, tv yada projeksiyon gibi görüntü cihazlarına iletir.

Ki kullanıcıların hem tv hem de projeksiyon kullanma olasılığına istinaden 2 yada 3 hdmi çıkışlı avr modelleri mevcut. Genelde orta ve üst seviye avr’lerde birden fazla hdmi çıkış olur

Elimde kaliteli bir Optik kablo vardı. Şimdilik Optik kabloyla kullanıyorum ancak en kısa sürede HDMI kablosuyla bağlantı yapacağım.

STR-DH790'ün menüsünü Projeksiyon ekranına yansıtamama gibi bir sorunum var, sizin önerinizle bu sorunuda aşmış olurum.

STR-DH790 ---->HDMI----->Projeksiyon

STR-DH790----->HDMI----->MediaPlayer

• quote:

Ses sistemi (amfi ve atmos hoparlör) dolby atmos destekli olmalı, kabloları da 4K 2.0 ghz vs destekli olmalı, buraya kadar benim sistemi anlattım. Ama bu da yetmiyor, çünkü film atmos da olsa, hdd de olsa aktarımı yapacak media player bunu desteklemeli. Ben denedim farklı bir sonuç olmadı.

Media Player Himedia Q3 ancak kablolar hakkında hiçbir fikrim yok.  

• quote:

Orijinalden alıntı: oist

selamlar ben de denon x2400 avr var ve media oynatıcı olarak Xiaomi TV Box S var ama atmos yazısını göremiyorum netflix izlerken acaba desteklemiyor mu Xiaomi TV Box S ?

Maalesef Xiaomi TV Box S Dolby Atmos desteklemiyor. Desteklemediği için Atmos yazısını Netflix'te göremezsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: MC.CYBER_

Sizin netflix paketiniz giriş seviyesinde sanırım. UHD Pakete geçmeniz gerekiyor.

Alıntıları Göster

Oynatıcının desteklemesi gerekiyor. Bundan ötürü de çıkmıyor olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: paganra

Media Player Himedia Q3 ancak kablolar hakkında hiçbir fikrim yok.  

Alıntıları Göster

Kablolar konusunda doğru bilgi paylaştığımı düşünüyorum. Dolby Atmos destekleyen bir cihaz bahsettiğiniz, ama piyasada bulunmuyor. Hesaplı uygun Amazon TV Stick 4K var ama bu da Türkçe ve tam anlamıyla Android Google desteği vermiyor. Sesli arama olsa da Türkçe anlamıyor ve bazı uygulama yükleme problemleri var. Bu yüzden bunu da ön görmedim.

• quote:

Oynatıcının desteklemesi gerekiyor. Bundan ötürü de çıkmıyor olabilir.

Alıntıları Göster

giriş seviyesi değilse olabilir.

• Selamlar. 2 tane avr tek ses sistemine nasıl bağlayabilirim. Alacağım aparat hangisidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bersance B kullanıcısına yanıt
    Tek ses sistemi dediğiniz aynı hoparlörü iki ayrı amfi ile kullanmak ise size şöyle bir amfi switch lazım.

Dynavox amp-s

https://www.amazon.de/Dynavox-AMP-S-Verst%C3%A4rker-Boxen-Umschalter-schwarz/dp/B0047N09K2/ref=mp_s_a_1_1?dchild=1&keywords=amp+s&qid=1609105203&sr=8-1

Bu arada iki avr kullanmanızın sebebi nedir?
    Hani biri stereo biri de avr olsa bir bakıma mantıklı olabilir. Çünkü stereo amfi müzikte avr’den iyidir vs. Ama iki avr’yi böyle kullanmak şahsen çok mantıklı gelmedi

Eğer avr modellerini ve de böyle bir kullanımdaki amacınızı yazarsanız belki başka bir öneri ya da yöntem önerilebilir

• turuncu55 kullanıcısına yanıt

Üstadım, Vsx 1130 kullanıyorum. Dolby vision, hdr10 vs daha güncel bir avr düşünüyorum ama eski avr yi de satmak istemiyorum. Aynı hoparlör sisteminde ikisini de kullanayim diyorum. Aslinda bir de stereo sistem de düşünüyorum ama avr ile arasında bariz bir fark oluşuyormu? Çünkü müzik benim için önemli. Eğer kayda değer bir ses farkı varsa tavsiye edeceğiniz bir stereo sistem varsa sevinirim. Yada avr şeklinde stereo su iyi bir sistem varsa o da olabilir.

Not: Şuan amazon dan getirme işi nasıl sorun varmı yok mu bilmiyorum. Ama denon x4500 vs x4700 modelleri gayet iyi gibi geldi. Sizin tavsiyeniz hangi avr olur. Ve de aldım diyelim. 1130 la arasında kayda değer bir fark olur mu? Alıp da ulan naptın ben demeyim sonra ☺ bir de hocam avr de media player olarak nvidia shield tv 2017 kullanıyorum. Ses Ve goruntu olarak daha iyi bir cihaz varsa, tavsiye ederseniz onu kullanmak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bersance -- 3 Ocak 2021; 20:14:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.