Şimdi Ara

🔥 Dolar=6,86₺ ' Euro=7,73₺ ' G.Altın=390₺ (06 TEMMUZ) 🔥

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: educationist Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 42 Misafir (31 Mobil) - 11 Masaüstü32 Mobil
82.348
Cevap
695
Favori
3.402.939
Tıklama
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Yatırım Araçları >> 🔥 Dolar=6,86₺ ' Euro=7,73₺ ' G.Altın=390₺ (06 TEMMUZ) 🔥
Giriş
    1723 Mesaj

7.8 i anlık görmüş.ben bunu 2 3 kişiden duydum. Hemde forumlarda da yazdılar. Demek ki 7.2 de bi müddet durduğu için 7.2 daha çok konuşuluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    b0Ni kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |
    Intel Core i7 8700K(5ghz oc)--Sapphire Radeon RX 5700 8GB--LG 31,5" 32GK850F 1 Ms 2K 144Hz Freesync 2--GIGABYTE Z370 AORUS Gaming 7--16GB(2x8) GSKILL RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16(3600 CL17 oc)--960 EVO 500 GB NVMe M.2 SSD--Samsung 250GB 850 EVO--Crucial M500 240GB--PHANTEKS P400S TEMPERED GLASS BLACK/RED--EVGA SuperNOVA 750 G2 80 GOLD--NZXT Kraken X62 Liquid Cooling System--HARMAN KARDON Soundsticks Wireless 2.1 Speaker System--CORSAIR K70 LUX Mechanical Gaming Keyboard--ROCCAT KONE EMP RGB Gaming Mouse--Creative Sound Blaster Tactic 3D Sigma USB Gaming Headset
  • Binbaşı
    1956 Mesaj

Acikcasi faizle enflasyon arasindaki iliski butun dunya iktisadi literaturunun tersi seklinde savunuldugunda, bunun biraz ic politik soyleme olarak kulkanildigini saniyordum (bir de bazi malum firmalari korumak icin), oysa gercekten buna inaniliyor gibi.

Bu noktadan sonra MB faizi arttirirsa ne kadar etkili olur supheliyim. Arjantin bu yonden cok olumsuz bir ornek.

Yani bir de anladigim kadariyla bir kac yildir ayak seslerini duydugumuz bu gerilemenin daha basinda sayiliriz.

|
    |
    egemena kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Bu haberin ardından döviz kurları yukarı yönlü hareket etmeye başladı.

https://piyasa.paratic.com/doviz/

Daha ne kadar yukarı çıkacak artık orası kimse bilemiyor, hükümet birçok önem almasına rağmen doların ateşini söndüremedi.
    Ve açıkcası ben ülkemizdeki yatırımcıların bile dolarda pozisyon aldığını TL'ye güvenmediğini düşünüyorum.
    |
    |

Temel sıkıntı bu zaten. Arjantin - Venezüela noktasına gelmeden sıkı para politikasına geçmek lazım. Bu benim fikrim tabii ki. Tvlerde konuşan bazı ekonomistler hala güçlüyüz, faiz arttırmaya gerek yok gibisinden mesaj veriyorlar. Tl ye hala belli bir güven var bu momentumu kaybetmemek lazım. 13 eylüle daha çok var ama kur 7 nin altında nispeten sabit kalırsa gene ipe un sereceklerini, göstermelik bir artırım yapacaklarını düşünüyorum. Ytd.
    |
    |
    LeviGerman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3761 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    jitemci

faizler ile dolar kuru arasında ters orantılı bir ilişki var

doların çıkışını durdurmanın yolu faizi arttırmaktan geçer ki zaten 1 ay önce yüzde 28 lerdeydi tekrar o seviyeye çekecekler 10 gün içinde

burada esas önemli konu faiz arttırılarak doların düşüşü olmaz gibi sanki yani anca yükselişini durdurur gibime geliyor nedeni şuana kadar yapılmayan müdahele kalmadı tüm imkanlar kullanıldığı halde böyleyse

herkesin anlayacağı şekilde söyleyelim

sanırım fakirleşmeyi herkes kanıksayacak yani istemeden kabullenecek zengininden fakirine

ve bu ülkenin belli bir limitleri olduğunu bunun dışına asla çıkmasının mümkün olmadığını

anlayacak tahminim bu yönde
    |
    |
    Bahsedilenler: -MoDeStUs- , LeviGerman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

görmedi hocam.

|
    |
    Novusmisha kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

PSN | Steam | Spotify | TV Time
    AMD Ryzen 7 2700X | MSI X470 Gaming Plus | SAPPHIRE RX 5700 XT NITRO+ | G.SKILL Trident Z RGB 16GB | Intel 660p M.2 512GB SSD | Corsair 400R
    HyperX Cloud II | Logitech G910 | Logitech G900 | EVGA 750GQ 80+ GOLD | ViewSonic VX2758-2KP-MHD 27" 144Hz QHD IPS
    PS4 PRO 1TB | Samsung 50MU7000 | Xiaomi Mi 8 Lite 128GB
  • Çavuş
    78 Mesaj
    https://www.bloomberght.com/cds/turkiye-cds

kredi risk swapı 6 ları görmüş abovvv....
    CDS (Credit Default Swap) bir alacaklının, 3. bir kişiye belli bir ücret ödeyerek alacağını garantilemesidir. Yani alacaklının, borçlunun iflas riskinden kurtulmasıdır. Alacaklı, borçlunun iflas riskinden belirli bir ücret karşılığı kurtulur. Bu ücrete CDS primi denir
    |
    |

Faiz arttirimi bile olsa 1ay suruyor max. Yine eski birime geliyor.

Bu turk telekomu eskiden satin alan oger firmasi bakir kablolari sattigi icin yaklasik 27milyar dolar para yurt disina ciktigi icin dolar bu kadar yukseldi diyorlar. Ne kadar dogru bilemem ama az buz degil cok ciddi para 27milyar dolar yurt icinden yurt disina cikti.

|
    |
    jitemci kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ekonomi guclu ise dolar 7 euro 8 lirada ne isi var.

Avrupadan getirilen 100euroluk urun vergisiz 800lira vergili 1600lira oluyor.

Ulkemiz icin de 1600lira az para degil yani. Sonucta asgari ucret. Asgari ucret 5bin olsa tamam derim dolar 7 euro 8 olsun

|
    |
    egemena kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

7.8 ben gormedim. 7.2 kusur gordu

|
    |
    Novusmisha kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Dolar tl euro. Ulke para birimleri bu konulardan etkilenmez

|
    |
    kemalbey12 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    jitemci

hayır o olay yanlış lanse ediliyor

türkiye devletinin zarar ettiği doğru ama telafuzda yanıltma var çünkü

orada anlatılmak istenen öyle olmasaydı böyle olsaydı şu kadar değerinde diye o rakamlar
    söyleniyor

tıpkı yurtlardaki tecavüz olayında "bir kereden bir şey olmaz" cümlesi çarpıtıldığı gibi

onuda açıklayalım yeri değil ama

orada bakanın demek istediği bir kere bu tecavüz olayları yaşandı diye binlerce öğrencinin
    faydalandığı kurumu kapatamayız anlamında idi, yani demek istenen suçu işleyen faili cezalandırılır bunun kurumla ilgisi yoktur doğrudur o düşünceye katılıyorum tarafsız olarak

örnekleyelim diyelim ki iett genel müdürlüğünde benzeri olay yaşandı böyle bir olay oldu diye iett genel müdürlüğünün kapatılması mı lazım gibi
    |
    |
    Onurmsq kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |

Bu ulke 7 degil. 17 olsa da dayanir.

Erol merol siradan laf kalabaligi yapan bir insan. Dolarin yukselecegini babam bile biliyor

|
    |
    Solomun kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: Onurmsq

Bu ulke 7 degil. 17 olsa da dayanir.

Erol merol siradan laf kalabaligi yapan bir insan. Dolarin yukselecegini babam bile biliyor
    Dolar 17 olursa, senin maman pahalanır ama? o ne olucak şimdi. Havlarsın sonra sağa solda mamanı alamayınca.

Aynen, faiz artirimi bundan sonra ancak kurun durulmasini saglar, pek dusurmez. Arjantin ile ayni problemi yasiyoruz, en yuksek faizi veriyorlar ama durulmuyir. Guven endeksi cok cok kotu. Yabanci fon'lar inanilmaz bir hizda terk ediyorlar ulkemizi. Bist'e bakinca hersey ortada.

Yani ayrintiya girmeyecegim ama bir iki ornek ile guvensizligin cok da yersiz olmadigi hemen gorulur.

Demiroren grubun halka acik basin sirketleri yeniden alimdan muaf tutuluyor. Bu da 280-290 milyon dolar demek. Hissedarlari dava actilar mi bilmiyorum, cunku zarardalar. Spk'ya bundan sonra hangi yabanci fon guvenir. Ulkemizde yatirim o kadar ucuzladi ki ama tik yabanci yatirim yok.

Akin ipek'cinin actigi dava ulke olarak aleyhimize sonuclanirsa, emsal teskil edecek. Sonra davalarin ardi arkasi kesilmez deniyor.

Abd hazine guvenlik kurumlarin takibinde olan halk bank skandali daha yeni basladi. Gecen konferansda, bakanlari gectim, en tepeye isaret ettiler, isim vermediler. Bakanlarin ustunde ne kaliyor ki?!

Turk Telekom ici bosaltildi ve sonra bankalara sanki zorla ustlerine atildi. Hariri ailesi bir yana, yonetim kurulunda Baskan yardimcisi Fuat Ozkan var. Baskan yurt disina gittiginde ulkemizin en yetkilisi. Diger Baskan danismalarini saymiyorum bile, ucu daha turk telekom'un yonetim kurulundaydi.

Bu ihracat duzenlemesinin de bankalar icin yapildigini dusunuyorum. Cunku bankalarin doviz girisini artiriyor ve yabanci degerlendirme kurumlari bankalarimizin risk durumunu surekli asagi cekiyor. Ve suphem daha ilerleyen zamanlarda batan (zombi sirket) ve muhtemel batacak olan sirketlerin ihalesi turk telekom orneginde oldugu gibi yine bankalara kalacak.

Onumuzde bir ispanya ornegi var. Resesiyona girmis ve arkasinda koskoca AB olmasina ragmen 10 yilda ancak duze cikti. Bizde bu sure ( dedigin gibi en dogru mali politikalar uygulansa) cok daha uzun olacaktir. Bizi zor gunler bekliyor, malum hep en asagidan baslar isin yukunu cekmek.

|
    |
    Bahsedilenler: egemena kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör jitemci

• Yarbay
    6290 Mesaj

Hic birsey olmaz sen merak etme. Ekmege 100lira verecek insanlar taniyorum

|
    |
    Solomun kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

blok
    |
    |
    Onurmsq kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Nickinden belli zoruna gitmis

|
    |
    9600_G_T kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
bankalar.org
Canlı Tv izle
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.