DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DOLAR 3.62- Euro 3.84
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: pelerinli Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 4 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
24.392
Cevap
190
Favori
1.068.818
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: << < önceki 1220
Giriş
      499 Mesaj
      20 Şubat 2017 16:03:38
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

Alıntıları Göster

Doların kaç olup olmamasıyla ilgili yazdığım şey tamamen kinayeydi. Orada vurgulamak istediğim şey dövizin fiyatının ne olursa olsun bu ülkede yaşayanlar insanlardan sülük misali kan emer gibi vergi emildiği. Dolar 2 liraykende bordro masrafları fazla, 4 liraykende fazla. 6 liraykende fazla olacak. Değişen bir şey var mı? Dolar 2 lirayken petrolden alınan vergi fahiş, 4 liraykende alınan vergi fahiş. Son otomotiv ÖTV zammı mesela. Dövizle alakası var mı bu zamların?

Doların bir anda 2 veya 6 tl olması zaten sürreal bir varsayım. Umarım demek istediğim anlaşılmıştır.

Ahh demek kinayeydi kusura bakmayın anlayamadım.

Son ÖTV nin dövizle ilgisi tabiki var. Bu ilgiyi İS-LM grafigindeki lm eğrisi uzerinden açıklayabiliriz. Bu grafik esasen mal ve para piyasalarının dengesini gösterirken LM eğrisi para biyasalarinda ki dengeyi gösterir. Kısacası vergiler artarsa piyasadan TL çekilir ve TL degerlenmeye başlar TL nin degerlenmeye başlaması döviz kurunu düşürür. Düşen döviz kuru karşısında MB da faizleri düşürür ve yatırımlar artmaya başlar. Tabiki bu varsayımlar sonsuza kadar geçerli değildir. Yani biz faizleri sıfır yapalım yatırımlar tavan yapsın gibi bir düşünce yanlıştır. Faizleri siz dusurmezsiniz piyasa düşürür.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Diğer nedenleri elediğinizde geriye kalan gerçeğin ta kendisidir.
    • Binbaşı
      1707 Mesaj
      20 Şubat 2017 16:11:48
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Orijinalden alıntı: Atılgan oo

Alıntıları Göster

Arkadaşım kişisel algılama ama yaptığınız muhabbet gerçekten boş yani başka nasıl niteleyecegimi bilemedim.

Yani dolarin kaç olması önemli değil filan demissiniz ama bu bildiğin cahillik.

Sonra ABD ve Japonya gibi ülkelerden örnek vermişsiniz ama buda boş çünkü iki ülkenin hem maliyet yapıları hem ihraç ettiği ürünlerin katma değer yapıları hem de bulundukları ekonomik durumları Türkiye'den çok farklı.

Kısaca ozetlemek gerekirse hani siz diyorsunuz ya dolar 5 lira olsa da önemli değil diye. İşte o çok önemli. Doların yukarı yönlü hareketi ülke içinde ki dolar TL dengesini bozar. Bu dengenin yeniden sağlanabilmesi için MB çeşitli müdahaleler yapar. Son dönemde de gördüğümüz üzere MB faizleri bir hayli arttırdı. Peki faizlerin artması bizi nasıl etkiler. Bu noktada yatırım harcamalarının formülüne bakmak gerekiyor.

Yatırım harcamaları(i) : İo-bi şeklinde formülü edilebilir. Şimdi formuldeki i faiz oranlarını temsil eder b ise yatırım harcamalarının faizler tarafından uyarılmış kısmını ifade eder. Her şeyden önemlisi formülde ki - işareti yatırım harcamaları ile faizler arasında ki ters yönlü ilişkiyi ifade eder.

Yani sonuç olarak faiz oranları artarsa yatırım harcamaları düşer. Faiz oranlarını ise döviz kuru belirler. Döviz kuru ile faiz oranları arasında da doğru yönlü bir ilişki vardır. Döviz kuru artarsa faiz oranları da artar.

Bu bilgiler yeterlidir diye düşünüyorum.

Extra olarak keynese göre yatırımları belirleyen tek şey faiz oranları değildir. Yatırımcıların kar beklentisi de etkiler. Bu beklentisi ise risk belirler. Ülkemiz son dönemde yatırım yapılamaz bir ülke olduğu için keynese göre hem faiz oranları hemde risk faktörü yüzünden ülkemizde ki yatırımlar düşecektir.

Umarım bu bilgiler yeterli olmuştur.

Ooo hoşgeldin troll kardeş. Nasıl Mahfi Eğilmez okuyor musun? 2-3 makale ile ekonomiyi yalayıp yutmuş birde üstüne onun Sherlock Holmes'ün Dörtlerin imzası kitabının çevirisini yine Mahfi Hoca'nın kendi çevirisi olarak bire bir imzana koymuşsun.

http://www.mahfiegilmez...deger-kaybnn-nedeni.html

Ben Mahfi Eğilmez ve Güngör Uras hoca ile iletişim halindeyim. Güngör Uras hoca arada bana mail atar gazetede ki yazısını nasıl bulduğuma dair.

Ama size göre ben boş konuşuyorum o ayrı..

- Ekonomi bölümünde yazdıklarım yatırım tavsiyesi değidir.

- Bizimkisi vatan ve bayrak sevdası..
    • Binbaşı
      1707 Mesaj
      20 Şubat 2017 16:15:51
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet
      Arkadaşlar maalesef konudaki saçma sapan muhabbetlerden dolayı artık buraya ekonomi ile ilgili öngörü ve yorumlarımı çok daha nadir yazacağım.

İlla çok merak edilen bir şey olursa isteyen herkes özelden mesaj atabilir.

Genelde dolar soruluyor ama zaten cevabım uzun zamandır aynı. İnişli çıkışlı fakat yukarı yönlü bir trend var.

Bilimden, rasyonaliteden ve okumaktan hiç bir zaman kopmayın.

Herkese saygılar, sevgiler.

• Yüzbaşı
      499 Mesaj
      20 Şubat 2017 16:29:03
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Orijinalden alıntı: Equris

Alıntıları Göster

Ooo hoşgeldin troll kardeş. Nasıl Mahfi Eğilmez okuyor musun? 2-3 makale ile ekonomiyi yalayıp yutmuş birde üstüne onun Sherlock Holmes'ün Dörtlerin imzası kitabının çevirisini yine Mahfi Hoca'nın kendi çevirisi olarak bire bir imzana koymuşsun.

http://www.mahfiegilmez...deger-kaybnn-nedeni.html

Ben Mahfi Eğilmez ve Güngör Uras hoca ile iletişim halindeyim. Güngör Uras hoca arada bana mail atar gazetede ki yazısını nasıl bulduğuma dair.

Ama size göre ben boş konuşuyorum o ayrı..

Cevap vereyim kardeş. İktisat mezunuyum alanım gereği bir çok ekonomistin yazılarını takip ederim. Mahfi hoca yazdığı her makaleyi adeta bir matematik problemi gibi sağlamasını yaparak yazar. Ve Mahfi hoca benim idollerim arasındadır. Ve kusura bakma ama Mahfi hocanın seni pek ipleyecegini sanmıyorum.

Çünkü

"iste aslında sanıldığı gibi doların yükselmesi dezavantaj değildir. Aslında avantajdır bakın ABD parasının değer kaybetmesini istiyor, Avrupa Birliği ve Japonya öyle. Paraları değer kaybetsin istiyor. "

Diyen bir kişiyi Mahfi hoca değil hiç bir ekonomist iplemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atılgan oo -- 20 Şubat 2017; 16:32:1 >
    • Teğmen
      125 Mesaj
      20 Şubat 2017 17:43:12
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Orijinalden alıntı: Circassian81

Alıntıları Göster

Ülke yöneticileri zaten paramizin dolardan degerli olmasini istemiyor ki tl dolardan daha degerli olursa ihracat ve turizm sektörü için çok kotu olur dolar 2.20 euro 2.40 olsa gayet iyi

abd niye değerlendirdi parasını yada bi niye yırtınıyoruz ekonomi kotu diye ne uretiyoruz ki biz

yasemin tuncer
    • Teğmen
      125 Mesaj
      20 Şubat 2017 17:45:52
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet
      dolar 2. lira olucak bak yine sert dusmsu

yasemin tuncer
    • Yarbay
      16634 Mesaj
      20 Şubat 2017 18:06:21
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Alıntıları Göster

Cevap vereyim kardeş. İktisat mezunuyum alanım gereği bir çok ekonomistin yazılarını takip ederim. Mahfi hoca yazdığı her makaleyi adeta bir matematik problemi gibi sağlamasını yaparak yazar. Ve Mahfi hoca benim idollerim arasındadır. Ve kusura bakma ama Mahfi hocanın seni pek ipleyecegini sanmıyorum.

Çünkü

"iste aslında sanıldığı gibi doların yükselmesi dezavantaj değildir. Aslında avantajdır bakın ABD parasının değer kaybetmesini istiyor, Avrupa Birliği ve Japonya öyle. Paraları değer kaybetsin istiyor. "

Bence sen düzgün okumamışsın ya da cümleleri cımbızlıyorsun. Arkadaş orada eğer üreten bir ülke olsaydık doların yükselmesi avantaj olurdu demiş. Üreten ülke olsak hayatımızı idame ettirmemizi sağlayan şeyleri biz üretmiş olacağımızdan doların yükselmesi bizi etkilemezdi (çünkü biz üretiyoruz ve kendi kendimize yetiyoruz), hatta paramız diğer ülkelerin parasına oranla düştüğünden turizm vs. artardı demiş benim anladığım. Burada yanlış ne? Bu ülke için doların artması avantajdır demiyor, üretseydik avantaj olurdu demiş.

Equris hocam bence yazmayı bırakma, burada herkes birbirine saldırıyor zaten dolar düşecek desen dolar alanlar, dolar yükselecek desen sözde vatan sevdalıları saldırıyor konunun olayı bu. Başkalarını takıp da yazmayacağım etmeyeceğim demek yanlış, burada herkese karşı çıkan birileri var sonuçta.

Bahsedilenler: Equris

• Binbaşı
      1707 Mesaj
      20 Şubat 2017 18:21:09
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Alıntıları Göster

Çünkü

Bir ülke faizlerini arttırdığı zaman o ülkeye para girişi olur ve parası değer kazanır. Eğer Mahfi Hocayı bu kadar seviyorsanız son yazılarında MB'nin faizleri arttırdığında türk lirasının dolara karşı nasıl değer kazandığını anlattığı grafikeleri görürsünüz.

Yani faiz artarsa paranın değeri artar çünkü talep artar. Eğer faiz düşürülürse paranın değeri azalır harcama artar ve enflasyon artar.

Bunlar iktisat okuduysanız(eğer) bilmeniz gereken en temel kurallardır ki Mahfi Hoca sürekli bunu yazar.

Burdan yola çıkarak Japon Merkez Bankasının neden negatif faiz uyguladığını anlamak istersiniz belki.

https://tr.investing.co...tral-banks/bank-of-japan (Negatif faiz uyguladığının yani parasına değer kaybettirmek istediğinin ve ekonomisini canlandırarak enflasyon oluşturmak istemesinin kanıtı)

Anca o zaman şuan Avrupa Birliğinin neden parasal genişlemeye(yani parasını değersizleştirdiğini) ve faizleri indirme(yine parasını değersizleştirme) yoluna gittiğini,

Japonya'nın da neden negatif faizde olduğunu ve 20 yıldır bu bataktan çıkamadığını anlarsınız.

Kısacası siz iktisatın en temel kurallarını dahi bilmiyorsunuz! Lütfen iktisatı bölümünü tekrar okuyun.

Not: Son cevabım size bir daha cevap atmayacağım.

• Binbaşı
      1707 Mesaj
      20 Şubat 2017 18:28:18
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Orijinalden alıntı: Jack Rabbit Slims

Alıntıları Göster

Bence sen düzgün okumamışsın ya da cümleleri cımbızlıyorsun. Arkadaş orada eğer üreten bir ülke olsaydık doların yükselmesi avantaj olurdu demiş. Üreten ülke olsak hayatımızı idame ettirmemizi sağlayan şeyleri biz üretmiş olacağımızdan doların yükselmesi bizi etkilemezdi (çünkü biz üretiyoruz ve kendi kendimize yetiyoruz), hatta paramız diğer ülkelerin parasına oranla düştüğünden turizm vs. artardı demiş benim anladığım. Burada yanlış ne? Bu ülke için doların artması avantajdır demiyor, üretseydik avantaj olurdu demiş.

Equris hocam bence yazmayı bırakma, burada herkes birbirine saldırıyor zaten dolar düşecek desen dolar alanlar, dolar yükselecek desen sözde vatan sevdalıları saldırıyor konunun olayı bu. Başkalarını takıp da yazmayacağım etmeyeceğim demek yanlış, burada herkese karşı çıkan birileri var sonuçta.

Jack Rabbit Slims hocam işte zeki bir insan olarak "üreten ülke" kıstasını kavrıyorsunuz ve olayı hemen çözüyorsunuz.

Ayrıca ben elbette yazacağım bir kaç kendini bilmez cahil yüzünden yazılarımı kısıtlayacak değilim sadece bu tarz atışmalara artık cevap vermeyeceğim.

Ben sadece artık bilim temelli konuşmaya kimseyi takmadan devam edeceğim.

• Yüzbaşı
      499 Mesaj
      20 Şubat 2017 18:56:29
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Alıntıları Göster

Bir ülke faizlerini arttırdığı zaman o ülkeye para girişi olur ve parası değer kazanır. Eğer Mahfi Hocayı bu kadar seviyorsanız son yazılarında MB'nin faizleri arttırdığında türk lirasının dolara karşı nasıl değer kazandığını anlattığı grafikeleri görürsünüz.

Yani faiz artarsa paranın değeri artar çünkü talep artar. Eğer faiz düşürülürse paranın değeri azalır harcama artar ve enflasyon artar.

Bunlar iktisat okuduysanız(eğer) bilmeniz gereken en temel kurallardır ki Mahfi Hoca sürekli bunu yazar.

Burdan yola çıkarak Japon Merkez Bankasının neden negatif faiz uyguladığını anlamak istersiniz belki.

https://tr.investing.co...tral-banks/bank-of-japan (Negatif faiz uyguladığının yani parasına değer kaybettirmek istediğinin ve ekonomisini canlandırarak enflasyon oluşturmak istemesinin kanıtı)

Anca o zaman şuan Avrupa Birliğinin neden parasal genişlemeye(yani parasını değersizleştirdiğini) ve faizleri indirme(yine parasını değersizleştirme) yoluna gittiğini,

Japonya'nın da neden negatif faizde olduğunu ve 20 yıldır bu bataktan çıkamadığını anlarsınız.

Kısacası siz iktisatın en temel kurallarını dahi bilmiyorsunuz! Lütfen iktisatı bölümünü tekrar okuyun.

"Bir ülke faizlerini arttırdığı zaman o ülkeye para girişi olur ve parası değer kazanır. Eğer Mahfi Hocayı bu kadar seviyorsanız son yazılarında MB'nin faizleri arttırdığında türk lirasının dolara karşı nasıl değer kazandığını anlattığı grafikeleri görürsünüz.

Yani faiz artarsa paranın değeri artar çünkü talep artar. Eğer faiz düşürülürse paranın değeri azalır harcama artar ve enflasyon artar. "

İyide benim söylediğim şeyin aynısını söyleyip bana sanki ben yanlış şeyi söylemişim gibi muamele ediyorsunuz. Bakın ben ne demişim

"Faiz oranlarını ise döviz kuru belirler. Döviz kuru ile faiz oranları arasında da doğru yönlü bir ilişki vardır. Döviz kuru artarsa faiz oranları da artar. "

Burada bir noktaya değinmek gerek. Faiz oranları döviz kuruna göre hareket eder.

"Burdan yola çıkarak Japon Merkez Bankasının neden negatif faiz uyguladığını anlamak istersiniz belki.

Japonya'nın da neden negatif faizde olduğunu ve 20 yıldır bu bataktan çıkamadığını anlarsınız. "

Yine bir yanlış anlaşılma var. Ve yine size karşı durmak zorundayım. Bakın verdiğiniz örnek doğrudur ancak kıyas yaptığınız ülke yanlıştır. Yani yüksek katma değer üreten bir ülke ile Türkiye'yi karşılaştırıp Japonya'nın uyguladığı genislemeci para politikasını Türkiye de de uygulansa aynı sonuçları doğuracağı sonucuna varamazsiniz. Japonya yüksek katma değerli ürun ihracatı yaptığı için parasının değer kaybetmesi ihraç ettiği ürünlerin maliyet yapısını bozmaz. Ancak Türkiyenin ihraç ettiği ürünlerin maliyet yapisi genel olarak ithal hammaddeyr dayalı. Türkiye yüksek katma değerli ürünler üretmedigi için parasından ki değer kaybı ürettiği katma değeri düşük olan malların maliyet yapısını bozmaktadır.

Konunun daha iyi anlaşılması şu soruyu sormak gerek.

ABD başkanı Trump daraltıcı para politikası uygulansa ve dolar birden 10 TL ye çıksa. Aynı değer kaybı japon yeninde de yaşansa sonuçları iki ülke içinde aynı mı olur. Elbette farklı olur. İşte size karşı cikmamin nedeni aslında budur.

"Kısacası siz iktisatın en temel kurallarını dahi bilmiyorsunuz! Lütfen iktisatı bölümünü tekrar okuyun. "

İktisat bölümünü tekrar okuyacak olsaydım Belçika'da mesleğini icra etmezdim efendim.

"Not: Son cevabım size bir daha cevap atmayacağım. "

Cevap yazmazsaniz o kadar mutlu olurum ki anlatamam iyi akşamlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Diğer nedenleri elediğinizde geriye kalan gerçeğin ta kendisidir.
    • Çavuş
      94 Mesaj
      20 Şubat 2017 19:05:12
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet

quote:

Alıntıları Göster

yaw hee
      3,62699938 Türk Lirası
      çok bilmişlik huyu milletimizin bir sorunu

NO İMZA
    • Yüzbaşı
      283 Mesaj
      20 Şubat 2017 19:25:24
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet
      MEMLEKET EYİYA GİDİYA ELĞAMDULİLLAH

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bugün 00:28:27
      • Mesaj Linkini Kopyala
      • Şikayet
      oleyyyyy

Sistem Özelliklerim:Anakart:H81H3-M4 (V1.0A)İşlemci:İ5-4570 Haswell mimarisi :DDahili Grafik Kartı:Intel HD 4600Ram Bellek:4GB Ddr3 gskillHard Disk:320GB

rx460 %80 almaya yaklaştım :D
Reklamlar
-x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.