Şimdi Ara

Doğuş, Bizlere 1600 cc Aracı 2000 cc Araçtan Daha Pahalıya Satıyor !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
1
Favori
4.744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birkaç gün önce, Passat’ın 1.6 cc TDI Tiptr. ve 1.4 TSI 160 PS Tiptr. versiyonlarının satışa sunulmasıyla ilgili açılan konulardan birinde,
    The_BUTZ isimli forum üyesinin dikkat çektiği, benim de kendisini destekler nitelikte yorum yaptığım bir nokta vardı.
    Birkaç kişi dışında üzerinde duran olmadı.
    Ayrı bir başlık açarak bu konuyu gündeme taşımayı kendimce önemli gördüm, takdirinize sunarım.

Forumdaki genel hava nedeniyle öncelikle belirteyim ki, benim şu veya bu markaya önyargılı bir tavrım yok.
    Memleketimin ekonomik çıkarlarını ön planda tutmak dışında bir takıntım da yok.
    Hatta eşimin kullandığı Volkswagen marka bir araca da sahibiz.
    O araçtan ve Doğuş’un bazı servis uygulamalarından memnuniyetimi de forumda zaman zaman dile getirmişimdir.

Bilindiği üzere kısa süre önce devletimiz, ‘cari açığı azaltmak (!) ’ amacıyla,
    otomotiv sektöründe 1600 ve 2000 cc üzeri araçlar için çok yüksek oranlarda ÖTV uygulamaya başladı.
    Bu değişiklik olduğu zaman forumda pek çok arkadaşımız, firmaların bu durumu fırsat olarak göreceğini,
    1600 cc araç fiyatlarında suni artışlar olacağını tahmin etmişti.

Yılsonu kotalarının doldurulmasının ardından tüm firmalarda fiyatlarda ciddi artışlar görülmeye başlandı bile.

Piyasa koşullarını iyi okuyan bazı firmalar, çok hızlı davranarak
    araçlarının daha önce ülkemizde görmediğimiz 1600 cc versiyonlarını getirmeye başladılar.
    Doğuş da, ülkemizde en çok tutulan araçlardan biri olana Passat’ın 1600 cc TDI Tiptr. ve 1400 cc TSI 160 PS Tiptr. versiyonlarını
    (ki bu versiyonlar ülkemiz için özel üretilmiş görünüyor, dünyada bu konfigürasyonlarda Passat'ı Taner Bey bile bulamadı ) getirmiş.
    Buraya kadar ben, Doğuş’u sadece alkışlarım, takdir ederim.

Ancak internete koyulan fiyat listesinde görünmeyen, bayilerde dağıtılan,
    benim de VW web sitesindeki canlı destek kısmı aracılığıyla edindiğim detaylı fiyat listesinde :

PASSAT 1.6 TDI BMT 105 PS Highline Tiptr. Modeli için;
    57.197,83 Net Fiyat

(+21.163,19 ÖTV +14.104,98 KDV +384,00 MTV +450,00 PLAKA ile 93.300,00 OPAK RENK - 94.450,00 METALİK RENK Anahtar Teslim Fiyatı) iken

PASSAT 2.0 TDI BMT 140 PS Highline Tiptr. Modeli için;
    53.006,36 Net Fiyat

(+42.405,08 ÖTV +17.174,06 KDV +1064,50 MTV +450,00 PLAKA ile 114.100,00 OPAK RENK – 115.500,00 METALİK RENK Anahtar Teslim Fiyatı) görünüyor.

Araçların vergiler hariç net fiyatlarına baktığınızda;
    1600 cc 105 PS araç, 2000 cc 140 PS araçtan 4.191,47 TL daha pahalı !!!

Vergiler eklenince tabiî ki, fahiş orandaki ÖTV nedeniyle 2000 cc anahtar teslim fiyatta daha pahalı oluyor.
    Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta, Doğuş’un kendi cebinde kalan net tutar.
    Vergiler zaten devlete gidiyor.
    Evet, Doğuş bizlere 1600 cc aracı gözgöregöre 2000 cc araçtan daha pahalıya satıyor !

VW’in ülkemize özel konfigürasyon yapmasına da saşmamak lazım.
    Muhtemelen Doğuş, VW Almanya’ya
    [i]‘Siz bize 1600 cc dizel otomatik araç gönderin, biz onu 2000 cc den bile pahalıya okuturuz’[/i] demiş olmalı.
    Eminim ki Almanlar, şu halimize katıla katıla gülüyorlardır.

Vergiler hariç fiyatta yukarıdaki 1600 cc aracın, 2000 cc den sadece 5006,36 TL daha ucuz olması gerektiği tahminiyle hesaplarsak,
    48.000,00 TL net fiyat ve 78.430,80 TL anahtar teslim fiyata (opak renk) alabilmemiz gerekiyor, şu an 93.300,00 TL’ye satılan aracı.

Benzer durumlar, Comfortline donanım için de geçerli.
    Yanlışım olmasın, motoru farklı araçlar arasında donanım farkı olabilir mi diye de sordum Canlı Destek hattına, hiçbir fark yokmuş.

Peki, cari açığı azaltmak için yapılan ÖTV artışının anlamı nerede kaldı ?
    Bazı fırsatçıların cebini daha fazla doldurmaktan başka işe yaramaz hale gelmiş olmuyor mu bu durumda ?

Sizi bilmem, ama bu durum beni fazlasıyla rahatsız etti.
    Devletin bir vergi düzenlemesini,
    kendisine haksız kazançlar elde edebilmek için fırsat olarak gören bir anlayış için,
    ben burada söylenecek (forum kuralları içerisinde) söz bulamıyorum.

Takdirinize sunarım.

• Almazsanız satamaz.
  • Millet bayıla Bayıla alıyor.

Ben milyoner olsam yine de almam, bu sekilde kazıklanmam

(kendi görüşlerimdir alanlara saygı duyarım)
  • Yeni motor yeni seçenek nasıl olsa alırlar diye istediği fiyatı yazabiliyor doğuş.Alanlar pek umursamıyor Passat olsunda doğuş istediği kadar para alsın bizden havasındalar. O nedenle burda ne kadar bunu dile getirsenizde insanlar yine gidip passat alacaklardır.Hiç birşey etkilemez bizim insanımızı. 1.6 dizel mondeoyu 40'a verseler passatı 60'a verseler yine giderler passat alırlar.
  • neyi pahalıya satmıyor ki arkadasım. jant kapagına takılan plastik kelepceye bile para alıp faturaya dahil etmişler. ben parayı öderken utandım onlar yazarken utanmamış.
  • Ya da bu konuyu şöyle değiştirebiliriz. Süper fırsat; Doğuş'ta 2000 CC motor 1600 CC den bile ucuz.
  • Takip..
  • aynı fırsat benim elime geçsin 8000 tl basarım..doğuş yine az basmış..

millet olarak adamların kapısında yatıp resmen "ne olur bi jetta, ne olurrrr" diye yalvarıp 6 ay sıra bekliyoruz ve adam 1600 cc motorda 4000 tl basıyor öyle mi?

vallahi de insaflıymış billahi de.

dediğim gibi ben min 8000 basardım, galeriye araba bakmaya gelenlerden 100 tl de randevu parası alırdım...işinize gelirse
  • Doğuş hakkaten insaflı davranmış ben olsam 1.6 tdi dsg highline passatta 100 bin tl den aşşağı fiyat istemezdim. 93 bin tl herhalde lansman fiyatı zamanla arttıracaklardır.
  • +1milyon

quote:

Orijinalden alıntı: alikum

aynı fırsat benim elime geçsin 8000 tl basarım..doğuş yine az basmış..

millet olarak adamların kapısında yatıp resmen "ne olur bi jetta, ne olurrrr" diye yalvarıp 6 ay sıra bekliyoruz ve adam 1600 cc motorda 4000 tl basıyor öyle mi?

dediğim gibi ben min 8000 basardım, galeriye araba bakmaya gelenlerden 100 tl de randevu parası alırdım...işinize gelirse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wertasd -- 10 Ocak 2012; 11:46:42 >
  • quote:

Aslında siz daha insaflısınız,
    8000'i yeterli görmüşsünüz,
    Doğuş, bence (muhtemelen) 5000 TL daha ucuz olması gereken araca +4000 TL basmış,
    toplamda 9000 TL + vergilerle sizden önde

• Ohhooo gunaydin millet hayirli isler. Burada cogu kisinin vw'ni sevmeme nedeni dogus oto ve insanlari somurucu politikasidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasaryasaryasar

quote:

Aslında siz daha insaflısınız,
    8000'i yeterli görmüşsünüz,
    Doğuş, bence (muhtemelen) 5000 TL daha ucuz olması gereken araca +4000 TL basmış,
    toplamda 9000 TL + vergilerle sizden önde

sen baksana bendeki göze

bende doğuştan az basacak göz varmı hiç?

8000 i dediğin gibi düşünme, 57 küsür bin olan vergisiz fiyatı 61 küsür olarak düşün..

sonra birdaha düşün kim daha çok basarmış

• Belki bizim henüz bilmediğimiz bir marifeti, süper bir özelliği vardır 1.6 tdi motorun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

Belki bizim henüz bilmediğimiz bir marifeti, süper bir özelliği vardır 1.6 tdi motorun.

Uçuyor uçuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZSARA

quote:

Belki bizim henüz bilmediğimiz bir marifeti, süper bir özelliği vardır 1.6 tdi motorun.

BSG düğmesi olabilir mi abi

"Biz Size Bişey Yapıyoz" gibi birşeyler galiba Recaicim.

• ben halkımın hiç kalkıp da böyle ince hesaplamalar yapıp karar vereceğini düşünmem aslında, kaldı ki kendi reklamlarında da müşteri portföyünün büyük kısmını nitelercesine "jetta ne güzel bakıyor" diye araba alanlar vardır mutlaka.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZSARA

quote:

BSG düğmesi olabilir mi abi

Nereden geldi aklına BSG tuşu arkadaşım?

Yapılan muhabbet geldi aklıma şimdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Raytheon
    Nereden geldi aklına BSG tuşu arkadaşım?

Yapılan muhabbet geldi aklıma şimdi.

Ne bileyim, süper özellik gizli özellik falan deyince aklıma geldi birden
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.