Şimdi Ara

Tercih Rehberi-Meslek Seçiminden Tercih listesini Sisteme Girmeye Kadar Herşey

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
9
Favori
1.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çok kısa olan tercih sürecini iyi bir şekilde değerlendirmek adına; Şimdiden neyi nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. (En azından kendi öğrencilerime her yıl online olarak bu zamanlar bu bilgileri aktarıyorum. Ve 10-15 günlük tercih dönemini kısmen daha rahat geçiriyoruz.)
    Konu içerisinde elimden geldiğince metin ve resim kullanarak olayı anlatmaya çalışacağım. Videolarla daha iyi olduğunun farkındayım. İsteyen videolarıda açıp izler. Açıkça söylemek gerekirse tabiki içerikleri beğenirseniz destek olmak adına youtube kanalıma abonelik yada videoları beğenme paylaşma işlerini benden daha iyi bildiğinizi biliyorum. (Reklam Kokan Hareketler bunlar). Ancak Mümkün olduğunca bu sayfadan ayrılamadan tüm bilgileri alabilmenize çabalayacağım.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İÇERİKLER. (taleplerinizle eklemeler olabilir) Video Oynatma Listesi İçin TIKLA

İçeriklerin başlıkları bu şekilde olacak ancak 3-4 günde bir girip konuyu güncelleyerek içerikleri yayınlayacağım. Hepsi birden hayli uzun sürecek çünkü. Zaten zamanımızda bol tahminen 25 temmuza kadar vaktimiz var.

1-YKS Sınav sonucuna nasıl bakılır. Sonuç Kağıdında Nereler Önemlidir?
    2-YKS Sınav Sonucuna göre Hangi meslekleri kazandığına nasıl bakılır.
    3-Meslek Tercihi İçin Hayat Amacının Önemi
    4- Meslek Tercihinde Kullanabileceğin Wep Sayfaları
    5- Tercih edebileceğin meslekleri nasıl sıralamalısın?
    6- Tercih Edeceğin meslekleri üniversitelere göre nasıl sıralamalısın?
    7-Üniversite Hayatı nedir? Teknik Terimler ve Üniversite Lise Farkları
    8-Üniversite Hayatı Üzerine RTE Üniversitesi Araş. Gör. Semih SÜTÇÜ ile Söyleşi - Hacettepe Üniversitesi Sanal Gezisi (video)Sadece Video Mevcut
    9- Üniversite Tercihlerinde Üniversiteleri birbiri ile karşılaştırabileceğiniz web Sayfaları
    10- Sıfırdan Benimle Tercih Yap Sadece Video Mevcut
    11- Tercih Listesi ösym Sistemine nasıl girilir?
    12- SıralamaTahmini Nasıl Yapılır?
    13- Mezuna Kalmalı Mısın?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1-YKS Sınav sonucuna nasıl bakılır. Sonuç Kağıdında Nereler Önemlidir?Video Link
    Sınav açıklandığı taktirde zaten yaparsınız yine de söyleyelim.
    ais.osym.gov.tr
    sonuç.osym.gov.tr
    adreslerinden herhangi birine; aday tck ve şifrenizle yada (e devlet şifrenizle) giriş yaptığınızda yks 2020 sınav sonucunuzu göreceksiniz.

Öncelikle Polislik, askeriye, Yetenek sınavlarını hedefliyorsanız sizin bakacağınız yer Kırmızı çerçeve içindeki OBP Eklenmemiş kısım. (Esasen MSÜ de mülakat + TYT puanı ile bir yerleştirme puanı oluşturulur.)

Ama bizim konumuz olan diğer fakülte ve bölüm tercihleri için kullanılacak yer şu MAVİ ile göstermiş olduğum alan….
    Burada kesinlikle puana değil sıralamaya odaklanmalısınız. Çünkü tercih sıralamaya göre yapılır. (sıfır bilene göre anlatıyorum)
    Buradaki sıralamanız direk kullanılacak olan OBP ekli olan sıralamanız. Yani hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.
    Eğer burada sadece çizgi görüyorsanız: Geçmiş olsun netleriniz o kadar kötü ki puanınız hesaplanmaya gerek görülmemiş demektir.(Ne kadar rehb. Öğrt olsam da bazı öğrencilerden yıl içinde yaptıklarına karşı böyle rövanşı alıyorum. ). Ya da kaydırma yapmışsınızdır. (kesin öyledir.)
    Son olarak meslek lisesi mezunu iseniz. Ve alanınızla ilgili tercih yapacaksanız. Bu YEŞİL alanın en sağındaki ek puanlı sıralamanıza bakmanız gerekmekte. Ancak alanınız dışından bir tercih düşünecekseniz sizde diğer adaylar gibi Y- yazan Yerleştirme sıralamanıza bakacaksınız.
    (UMARIM BEKLEDİĞİNİZDEN İYİ BİR SONUÇ GÖRÜRSÜNÜZ)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2-YKS Sınav Sonucuna göre Hangi meslekleri kazandığına nasıl bakılır. Video Link
    Nasıl ki bir ayakkabı alacakken bütçenize piyasada neler var bakıyorsanız. İlk aşamada bizde öyle yapacağız. (yok ben Adidas ultraboost alacağım zaten kesin kararlıyım param yetene kadar beklerim (2021yks) diyenlerde vardır. Yinede bu sürece girmelerini ve en azından ultraboost a hakikaten ihtiyaçları olup olmadıklarını bir yordamalarını rica ediyorum.)

Sonuç belgenizi aldıktan sonra bölümünüz ne olursa olsun size tavsiyem tüm sıralamalarınıza bu işlemi yapmanız gerekmekte. Örneğin sayısalsınız ve 39 mat yaptınız diyelim. Y-TM Sıralamanızla da hangi mesleklerin geldiğine bakmalısınız. (Kendi alanındaki sonuca bakıp tercih yapmayan sonradan diğer puan türlerinde gelen mesleği görünce pişman olan bireyler tanıyorum)

İlk olarak sıralama aralığımızı belirliyoruz.
    (İlk meslek araması yapacağımız için olabildiğince geniş tutmakta fayda var.)
    Sıralamamızın %40 kadar önünden %50 si kadar arkadan bir araştırma yeterli olacaktır.

ÖRNEK: 100K isek 60k-150k aralığını araştırmamız yeterli olacaktır.
    10k isek 6k-15k (her iki durumda da daha gerilerede bakılmasının bir zararı olmaz.)
    Bu %40 %50 meselesi bu işin kuralı değildir. Bunu unutmayın. Bunu neye göre belirledim dersek incelemelerin sonucunda bölümlerin yıllara göre max %40 gerilediğini görmemdir.

SİZLERE Gelen üniversite ve bölümleri iNCELEMEK İÇİN Benim her yıl kullandığım site
    Üst kısımda filitreleri kendinize göre seçip sıralama aralığınızı yazarak kullanabilirsiniz.
    Bu aşamada özel okulda düşünebilecek maddi durumunuz varsa filitrelere ekleyiniz.
    Ayrıca Önemli not.
    Kontenjanı dolmamış bölümleri ve yeni bölümleri(şuan yeni açılanlar listede yok tercih kılavuzu yayınlanınca gelecek) aktif ederseniz. Bu bölümlerin puanı ve sıralaması "0" olduğu için kazandığınızı zannedebilirsiniz. Bu aşamada onları kapatınız.
    ..................................... Sorun olursa ss ekleyelim.......................................................

Her puan türünden bu incelemeyi yapıp size gelen meslekleri incelemelisiniz.
    İncelediğiniz mesleklerden “2021 YKS ye gireceğime giderim yav ben bu mesleğe, heralde ben bu mesleği 40 yıl yaparsam hayatım açısından sorun olmaz” dediklerinizi şu örnek liste gibi bir yere not almalısınız.

Bunlara ne gerenk var aaabi yazarım sıralamama önden arkadan gelir bişiler de diyebilirsiniz tabi..

Ayrıca şu bölümlerde sıralama barajı olduğunu unutmayınız.
    HUKUK 125k
    Mühendislik 300k
    Mimarlık 250k
    TIP 50k
    Eczacılık 100k
    Öğretmenlik PDR dahil 300k
    Diş Hekimliği 80k

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    3-Meslek Tercihi İçin Hayat Amacının Önemi Video Link

Bu kısım alakasız gözükse de hem hayatınız hem meslek seçimi için en hayati öneme sahip bölüm.
    Bizler çocukluğumuzdan itibaren bir kısım dayatmalarla büyürüz. Ne zaman yürüyebilecek? Ne zaman okula gidecek? Büyüyünce ne olacak? (askerlik evlilik çoluk çocuk….)
    Büyüyünce ne olacağımız sorusuna hep ilk tanıştığımız mesleklerle cevap veririz. Sonra kişiliğimiz ilgi ve yeteneklerimiz mesleğin ulaşılabilirliği değiştikçe cevabımızda değişir. Gönül az iş çok para ister.
    -“Siyaset bize ters” (kardeş payı)
    Her neyse bize sürekli amacın ne diye sorulur. Aslında amacınız bu hayatta insanca yaşamaktır. Ama kimse o cevabı istemiyordur. Tıp mu mühendismi avukat mı olacaksın diye soruyordur. Bizi aldatan yegane soru aslında budur.
    Bir meslek hiçbir zaman amaç olamaz. Hayatınızdaki Hedeflerden sadece biri olabilir. Hayat amacınıza götürecek olan bir basamak olabilir.
    Aksi halde tıp doktoru olduğunuzda ee nolacak şimdi deyip kalırdınız. Hatta bu noktaya ulaşıp mesleği bırakan çok adam vardır. (özellikle çok ünlü başarılı dediğimiz insanlara bakın hepsi bu tuzağa düşmüştür. Okuduğu bölümle yaptığı işi bir alakası yoktur. Neden çünkü meslek amaç olarak dayatılmış. Sonra bakmışlar ki bu onların amacı değil kendi amaçlarına yönelmişler)

Evet bu bölümün sorusu şu=
    SİZİN HAYAT AMACINIZ NEDİR? SİZİ BU HAYATTA NE MUTLU EDECEK?
    Bunun cevabı sadece sizdedir. Başkalarına sormayın aramayın. Mutluluk çok görecelidir. Sizi mutlu edecek hayat için Size:
    Ne kadar PARA,
    Ne kadar ÜN,
    Ne kadar BAŞKALARI İÇİN ÇABA (YARDIM),
    Ne kadar TATİL,
    Vs,
    LAZIM…

Bu sorulara cevap verdikten sonra ki soru ise
    SANA BUNLARI HANGİ MESLEKLER VEREBİLİR?
    Belkide boş yere yks sınavına girmişsinizdir. Bu dakikada herşey değişebilir.

SONRAKİ SORU BU MESLEK İÇİN NE GEREKLİDİR?
    EĞİTİM? TORPİL? ÇEVRE? TECRÜBE? SINAV BAŞARISI? SERMAYE? ZAMAN? YABANCI DİL? SPOR?
    Bunlarada cevap verdiğinizde artık sizden iyisi yok.

Örnek:
    Ortalama bir hayat. Az ün ve küçük çevreden taktir görme. Çok tatil bolca hobi için zaman. Ortalama para. Tercihleri sizi hukuk yerine pdr ye itebilir.

Yapılan incelemelerimde bir çok adayın HUKUK ve TIP tercihlerinin ana sebebinin en üstte o olması nedeniyle olduğu yönünde. Bu da neyi doğuruyor. Başarı yada başarısızlık hissi sonrasında başka mesleklere gıptayla bakma durumu.

Bu konu oldukça önemli. Kendim pdr okuduğum için sınıfımda hem tıp hem hukuk bırakıp gelmiş arkadaşlarım oldu. Bunu pdr iyidir manasında değil. İnsanların kendi isteklerini sonradan farkettiğine dikkat çekmek için söylüyorum. Muhtemelen Diş hek yada Mühendislik fakültelerin dede başka branşları yarıda bırakıp gelen insanlar çokça vardır.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    4- Meslek Tercihinde Kullanabileceğin Wep Sayfaları VİDEO LİNK

https://www.osym.gov.tr/TR,1369/meslek-seciminde-bilinmesi-gerekenler.html
    Bu yazı alanında uzman PDR Bölümünün duyeni Prof. Dr. Yıldız Kuzgun a ait ve bunu bilmeden okuduğumda çok beğenmiştim. Kesinlikle okuyunuz.. Hayatının ilk evrelerinde olan sizler için iç görü kazandıracak bir yazı.

http://mbs.meb.gov.tr/
    10 yıldır mili eğitim bakanlığının mesleki yardım sitesi pek bilinmiyor ama epey iş görür nitelikte.
    Zaten literatürde meslek ilgi, yetenek ve değerler ilkesine göre seçilir. Bunların hepsine yönelik bir meslek seçme testi mevcut. Ayrıca hemen hemen tüm meslek gurupları hakkında bilgilendirmede var.

https://fatihrehberlik.com/
    Bu sitede ücretsiz kişilik testleri mevcut o yüzden koydum. Ücretsiz filitrelemesini yaptığınızda göreceksiniz. “Holland mesleki ilgi envanteri “ ve “meslek testi” ni kullanabilirsiniz.
    Hangi meslek nedir için youtube zaten çok çok yeterli. Universitetercihleri.com dada okuyan öğrencilerin konuştuğu videolar mevcut.

https://www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri
    Burası Cumhurbaşkanlığının yaptığı bir site. (Neden CB Bilmiyorum) Baya istatistiki veriler var. YOrumlamak biraz güç olsada reel veriler mevcut.

https://www.facebook.com/
    ve tüm sosyal medya.
    Evet işleve takılmamak gerek. Bu gibi sosyal medyadan merak ettiğiniz meslek guruplarına yada okuyanlara ulaşıp çok rahat herşeyi sorabiliyorsunuz.

Bonus. İse
    Kendinizi o mesleğin mezunuymuşsunuz da internette takılıyorsunuz gibi düşünün. Mesleğin sosyal medya hesapları ve iş ilanlarında dolaşın.

Ve başka tavsiyeleriniz olursa yoruma yazın ekleyelim.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5- Tercih edebileceğin meslekleri nasıl sıralamalısın? VİDEO LİNK

(Eğerki bir mesleğin sıralamasını baya baya önden tutturmuşsak ve onu istiyorsak bir sonraki adıma geçebilirsiniz) yada (gelen mesleklerden hiçbiri sizin hayatınızı yaşamanıza imkan sağlamayacaksa (2021yksvideolarımda var canınızı sıkmayın. Hayat tecrübelerden ibarettir)

Buraya kadar gelmişseniz artık meslekler konusunda bir A ve B planınız var demektir. Tercih sonuçları her zaman çok da net olmaz bazen bir mesleği tam ucu ucuna yakalarız ve tercih listemizde birden çok meslek bulundurmak zorunda kalırız.
    Burada şu önemli sizin A planına ait mesleğiniz hangisi B planı hangisi bu belliylse. İlk sıralara komple A mesleklerini sonra onlar bitince B mesleklerini yazmanız gerektiğidir. Şöyleki demek istediğim bu aşamada bölümleri şu şekilde sırala diyenler olacaktır.
    Tercih 1 A Bölümü----- 100k
    Tercih 2 B Bölümü ----- 110k
    Tercih 3 A Bölümü --- 120k
    Tercih 4 A bölümü—130k
    Tercih 5.6.7.8 B Bölümü 140k-150k diye devam etsin diyelim.
    Bu yanlıştır. Neden dersek sen A mesleğini çok istiyorsan orda A mesleklerinin önünde 2. Sırada B mesleğini yazmamalısın.
    “EEE Ölü tercih olacak hocam!” evet o tercihin yerine aşağılarada olabilir yazabileceğin başka bir tercih varsa yazma onu. O gereksiz. Velevki yok diyelim. Bu sefer de onu ölü mölü aldırmadan alt sıralara çekmelisin.

Doğru dizilim. A mesleğini çok B yi daha az ama istiyorsun diyelim.
    TERCİH 1 A Bölümü 100k
    Tercih 2 A Bölümü 120k
    Tercih 3 A bölümü 130k
    Tercih 4 B bölümü 110k ..
    Olmalıdır. Çünkü sen A mesleğini istiyorsun. Unutma bu yıl üniversite tercih edenler yani sen belirleyeceksin yeni sıralamaları.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6- Tercih Edeceğin meslekleri üniversitelere göre nasıl sıralamalısın? VİDEO LİNK

5. madde ile tercih edeceğin mesleklere karar verdin ve bunlardan hangisini daha çok istediğini artık biliyorsun.
    Artık bu seçtiğin bölümü nerede okuyacağına yada okumayacağına karar verme zamanı.
    Tercihimizde meslek/bölüm guruplarını 5. Maddede dediğim gibi ayrı ayrı düşünmek bence mantıklı olan. Anacak şu soruya verilen cevapla bu değişebilir.

Kars’ta okuyarak A Mesleğine mi sahip olmak istersin yoksa Bursa da B mesleğini mi okumak istersin?

(Bana göre 40 yıl bir mesleğe dahil olmamızın kapısını aralayacağı için Kars daha mantıklı gibi ancak A ve B mesleklerinin arasında sizin için çok büyük fark yoksa (ki öyle olsa sıralama farkı çok olmuyor o zaman genelde yani A mesleğinin Kars tutuyorsa A ile neredeyse aynı olan B mesleğindede Kars civarı tutar.) o zaman Kars a kadar gitmek yerine B mesleğini daha gelişmiş bir şehirde okumayı tercih edebilirsiniz.

ÖSYM tercihlerinize sizi yerleştirirken sıra size geldiğinde : önce 1. Tercihinize bakacaktır. Orası doluysa 2. Tercihinize. Orasıda doluysa 3. Tercihinize bakacaktır. 3. Ye yerleştirildiğinizde 4 ve sonraki tercihlerinize bakmaz.

Not: Unutmayın! Genelde ilk tercihlere gelme ihtimali düşük yerleri yaz derler burada amaç önden tercih etmektir. Sıralamanızdan önlere gittikçe yerleşme olasılığınız haliyle azalır. Ancak yinede bir olasılık vardır.

Bölümleri sıralarken bir sonraki derslere (BURADAKİ MADDELERİ KASTEDİYORUM) göre incelemenizi ayrıntılı olarak yapın. (bir iki yıl giyeceğimiz ayakkabının bile kırk özelliğine bakıyoruz. 40 yıllık meslek hayatı için neler yapılmaz)
    Daha sonra listenizi sıralamalardan bağımsız olarak en çok istediğinizden en az istediğinize doğru sıralayın.
    İstek sıralamanızı yaptıktan sonra sıralamalara göz gezdirin. Göz gezdirdiğinizde yukarıdan aşağıya sıralamalarda %5-10 oranında fark varsa ölü tercih saymayın. Ama bundan fazlaysa artık ölü tercih gibi düşünülebilinir.
    Örnek: yedek tercihiniz varsa en ölü tercih önce çıkarılır
    1. Tercih 100k
    2. Tercih 90k
    3. Tercih 110k
    4. Tercih 115k
    5. Tercih 80k
    6. Tercih 95k
    7. Tercih 130k
    8. Tercih 150k
    Burada 2. Tercih tam olarak ölü tercih sayılmayabilir. Çünkü sıralaması 1. Nin gerisinde ama çok yakın. Ancak 5. Tercih ise ölü tercih çünkü 115k lık yer ve öncesindeki o kadar yer gelmezse 80k nın ihtimali neredeyse sıfır. 6. Tercih ise tam karar veremedim ölü tercih de sayılabilir sayılmayada bilir. Diğerine göre olasılığı biraz daha yüksek sonuçta. Şimdi değerlendirmemizi bu şekilde yaptıktan sonra listemize bakacağız. Bu 5. Tercihte kullandığımız hakkın yerine yazabileceğimiz başka üniv bölüm varsa onu yazacağız. Bir tane daha var ve sıralama olarak daha mantıklıysa onuda 6. Tercihin yerine yazacağız. Yani yedek tercihiniz varsa en ölü tercih önce çıkarılır. Sonra yedek sayısına ve durumuna göre can çekişenler çıkarılır.

Sonuç olarak 1. Tercihiniz en çok istediğiniz tercihiniz demektir. 2. tercih Ondan biraz az. 3. tercihiniz Ondan biraz az. 4. tercihiniz Ondan biraz daha az istediğiniz yerdir. 24. Tercih ise lan 2021yks ye gireceğime giderim okurum dediğiniz yerdir ve sıralamanızdan oldukça geridir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7-Üniversite Hayatı nedir? Teknik Terimler ve Üniversite Lise Farkları
    VİDEO LİNK

Bütün bir yılı üniversite hayali kurarak geçirdiniz. bu uğurda çok çalıştınız. kendimi hatırlıyorum da; ilçeden il merkezine sadece 1 kere onu da ailesi ile gitmiş olan ben. ailemden bin kilometre uzağa gitmiştim. bilmediğim bir şehir, bilmediğim sistemde bir okul, bilmediğim bir hayat.

sınav sonuçları açıklandığında eğer kazanmış sanız Sevinç ile beraber garip bir kaygı da sizi sarmaya başlayacak. seviniyorsunuz: çünkü yıllardır beklediğiniz özgürlük artık sizin oldu.
    kaygılarınız var: çünkü ilk defa tüm hayatınızı yalnız idame ettirecek, kendi ayaklarınızın üzerinde duracaksınız.
    kendi ekonominizi ayarlayacak Kendi çamaşırlarınızı yıkayacak hastalandığınızda bile kendi çorbanızı kendiniz bulacak hastaneye kendiniz gideceksiniz.
    şimdiden korkmuş olabilirsiniz Bu zorlukların hepsi sizi hayatınızın devamında iyi birer yetişkin olmanızı sağlayacak bana sorarsanız üniversite hayatında kendinize katacağınız şeylerin yüzde %90 Bu zorluklardan elde edeceksiniz. ve tüm tatlı anılar bu zorluklar sayesinde gerçekleşecek.

sonuçlar açıklandığında ilk merak edeceğiniz şey okula kayıt olmak artık e-devlet şifreniz ile internet üzerinden üniversiteye kayıt olabiliyorsunuz gerekli belgeleri okul açıldığında götürüyorsunuz. yeni hayatınızda Kendi başınıza başaracağınız ilk iş bu olacak. üniversiteye öğrenci kayıtları yapıldıktan sonra Kredi yurtlar kurumu yurt ve burs başvuruları da başlayacaktır.

Bu kayıt zamanlarını kaçırmamak için web sayfalarını sık sık kontrol etmelisiniz eğer KYK yurtlarında kalmayacaksınız okul açılmadan önce gidip özel yurt ya da ev bakmalısınız.

bu sıkıcı teferruattan sonra gelelim üniversite hayatına
    öncelikle fiziki özelliklerine bakalım.
    benim mezun olduğum okul dokuz Eylül üniversitesi> Buca Eğitim fakültesi> rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü. buradan anlayacağınız üzere bölümler birleşip fakülteleri fakülteler ise üniversiteleri oluşturmaktadır.
    birkaç bölüm için bir bina ayrıldığını düşünürsek;
    3-4 bina ile bir fakülte her bir fakülte için kantin ve dinlenme alanları Spor kompleksi tiyatro konferans salonu market ibadethane kurulmaktadir.
    Tüm bu fakültelerin bir araya gelmesi ile koca bir şehir olan kampüsler oluşur.

ancak her üniversite bu kadar geniş bir alana sahip olamaz örneğin Ege üniversitesi birçok fakültesini bir arada bulunduran kampüs'e sahipken aynı şehirde bulunan dokuz Eylül üniversitesi Eğitim iktisadi idari bilimler ve ana kampüsü ayrı yerlerdedir özellikle çoğu üniversitede meslek yüksekokulları ilçelere dağıtılmış durumdadır.

tercih döneminde seçtiğiniz bölümün tam olarak nerede eğitim verdiğini dikkat edin aksi halde büyükşehir beklerken gelişmemiş Bir ilçede eğitim görmek zorunda kalabilirsiniz.

üniversitelerin ne kadar büyük bir yer olduğunu anladınız Bu yüzden zaten içerisinde ulaşım otobüslerle sağlanır burada kampüs'e girdiğinizde ilk yapacağınız iş fakülte binalarınızı bulmak olmalıdır.

yeni hayatınızda 12a 12 B gibi sınıflarıniz olmayacak. ya da sabah sekizden akşam 4'e kadar dersiniz olmayacak. İnternet ortamında ya da fakülte binanızın bölüm panosunda bulacağınız ders programınız a göre günün değişik saatlerinde: Sabah 9:00da 2 saat - öğleden sonra da 2:00 de 1 saat dersiniz olabilir. bu dersler arasındaki 4 saat boyunca ise kütüphanede sosyalleşebilir. bir kantinde kendinizi geliştirebilirsiniz, zaten üniversite hayatının yüzde otuzu ders gerisi ise playstation, cafe, sosyalleşmek, dizi film sinema, yatili misafir makarna ciğ köfte gibi aktivitelerdir.

Yine ders programınız da dersin başlama saati ve hangi derslikte yapacağı yazacagi üzere fakülte binanızda bulunan belirtilen derslikte zamanında yerinizi almanız gerekecek. Derslikleri yani sınıfları anfi olarak hayal etmeyin çünkü olmaya bilir.

Dersleri öğretmen dilediği gibi işler ya da işlemez.üniversitede kimse size zorla bir şey öğretmez o dersten kalır ve seneye dersi yeniden alttan alırsınız belki yine kalırsınız.
    sınavlar genelde vize birinci sınav ve final ikinci sınav şeklinde olur. notlar 100 lük sisteme göre verilse bile dörtlük sisteme çevrilir. örneğin geçme notu 60 ise 60 aldığınız zaman 2,0 kabul edilir.

Bazen bu geçme notunu belirlemek için çan eğrisi adı verilen sistem kullanılır.Çan eğrisine göre "2""1/2""Pİ" gibi notlar alınan bir sınavda notların aritmetik ortalaması alınıp ortalama ve üstü notlar alanların dersi geçmesi sağlanır.

burada bug bulmuş gibi sevinmeyin illa sınıfınızda o ortalamayı Allahuekber dağlarına çıkaranlar olacaktır. Dersten kalanlar için son bir kurtarma sınavı yapılır buna bütünleme sınavı denir. üniversite jargonunda yıl sonu ortalaması terimi kullanılmaz bunun yerine Gano ya da kümülatif kullanılır.

aslında üniversite hayatınızı büyük ölçüde üniversitenizin size sunduğu imkanlar belirleyecektir. üniversiteleri tercih ederken ailenizin ilk tercihi yakınlık olacak. sizinki de öyle olabilir ama şunlari da bence göz önünde bulundurun.
    Üniversitenin tarihi koklulugu.
    bir üniversitenin tarihi ne kadar eskiye dayanırsa o kadar etiket ve prestij sahibidir. prestij ise üniversitelerin konuşulduğu bir ortamda Ben Boğaziçi mezunuyum dediğinizde derin bir sessizliğe sebep olan şeydir.

Bilgiye ulaşılabilirlik.
    üniversite hayatınızda kimse size zorla bir şey öğretmeyecek. hatta bazen okulda öğretilenler bile yeterli gelmeyecek. kendinizi ne kadar geliştirirsiniz o kadar donanımlı bir şekilde mezun olacaksınız bu yüzden kütüphaneler ya da üniversite dışı kurs imkanları çok önemlidir. Örneğin psikoloji alanında kursların yüzde doksanı istanbul'dadır.

Üniversitenin kendi çalışmaları.
    bazı üniversiteler etiketi olmasa da akademik anlamda üretken olabilir Bir doktor sizin için bir profesörden daha iyi eğitim veriyor olabilir bunu ancak o üniversitede okuyan kişilerden öğrenebilirsiniz.

Şehrin gelişmişliği.
    Aslında biraz önce saydığımız tüm etkenlerin özeti diyebiliriz gelişmiş bir şehir her açıdan tüm imkanlara daha kolay sahip olmanızı sağlayacaktır. özellikle 3 büyük ilimizde ve sahil şehirlerinde kültürel farklılıklara daha acik olmasından dolayı sosyal ve kültürel anlamda kendinizi daha rahat geliştirme şansına sahip olursunuz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8-Üniversite Hayatı Üzerine RTE Üniversitesi Araş. Gör. Semih SÜTÇÜ ile Söyleşi - Hacettepe Üniversitesi Sanal Gezisi VİDEO İÇİN TIKLA
    Covid-19 Salgını ile evlere tıkılıp kalınca bir çok üniversite görmüş (Hacettepe, Ankara ve RTE Üniversitelerinde okumuş), hali hazırda RTE Üniv. Sosyal Hizmet alanında Araştırma Görevlisi olan Semih SÜTÇÜ ile video çektim. Video içerisinde üniversite yıllarından anılarını ve Hacettepe üniversitesinin genel anlamda durumunu anlattırmaya çalıştım. Sorularımda hem üniversite hayatı hem Hacettepe Üniv. Hakkında ilginç bilgilerde bulabilirsiniz.
    Aslında aklımda bu tip bağlantılar ile canlı yayın yapmak vardı. öğrenci akademisyen meslek sahibi vs. şeklinde ama dönütlerin ne olacağı ve fayda konusunda emin olmaayıp vazgeçtim. Baya video vardır zaten dedim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9- Üniversite Tercihlerinde Üniversiteleri birbiri ile karşılaştırabileceğiniz web Sayfaları VİDEO İÇİN TIKLA

https://yokatlas.yok.gov.tr/mezun-basari-atlasi.php
    Üniversite sonrası girilen sınavlara göre (kpss, dus,tus) karşılaştırma yapabilirsiniz. Bu sayede hangi üniversite mezunlarının bu sınavlarda daha yüksek ortalamaya sahip olduğunu görebiliyorsunuz.

http://tr.urapcenter.org/2019/
    Üniversitelerin akademik anlamda çalışmalarına göre yapılan sıralama verilerini içeren bir site esasen bunun öğrenciler açısından çok işe yarar bir veri olduğunu düşünmüyorum ama belki çıkarımlarda bulunan olur koyayım dedim.

https://www.uniar.net/
    En çok bunu beğendim.
    Hangi üniversitenin öğrencileri daha mutlu? hangi üniversitenin akademik çalışma durumu daha iyi? Hangi şehir öğrenci dostu? sorularının cevapları ayrıntılı bir şekilde incelemiş grafik haline getirmiş ve paylaşmışlar.

https://calibre.kyyd.org.tr/RaporVs.aspx?r=2
    Mezun kişilerin bölümlere göre iş bulma ve ne kadar para kazandıklarını inceleyen bir karşılaştırma motoru mevcut.

Google Haritalar
    Esasen bir site değil ama işleve takılmamak lazım. Kesinlikle kullanın seçmeyi düşündüğünüz üniversiteleri görün şehri inceleyin. Yurt ve üniv arası uzaklıkları hatta öğrenci yorumlarını da inceleye bilirsiniz.

Sosyal Medya.
    Öğrenci yorumları demişken Üniversiteleri sosyal medya guruplarınıda kesinlikle ziyaret edin. O bölümü okuyanlarla iletişime geçmeye çalışabilirsiniz. Ancak unutmayın Kendi üniversitesini göklere çıkaranda vardır yerin dibine sokanda. Görüşmeleri çok kişi ile yapmanız yorumlama açısından daha tutarlı veri verecektir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10- Sıfırdan Benimle Tercih Yap. VİDEO İÇİN TIKLA
    Bunu buraya koyup koymamakta tereddüt ettim ama seri bozulmasın dedim en sonunda. (Modaratör arkadaşlar kurallara aykırıysa konuyu silmeyin lütfen videolu başlıkları kaldırırız olur biter)
    Videoda en başından adım adım birkaç duruma göre tercih listesi hazırladım. Toplam 10dk.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11- Tercih Listesi ösym ye nasıl girilir.VİDEO İÇİN TIKLA

Yukarıdaki başlıkları hallettikten sonra insanın elinin titrediği yere geldik :)
    Korkmayın ösym nin aday işlemşeri sistemi kullandığım en iyi web sayfası tasarımına sahip. Hal böyle olunca z kuşağı içinden geçer zaten.

https://ais.osym.gov.tr/
    adresine girip aday bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra “YKS 2020 Tercih” kısmına tıklıyorsunuz.

Ekrana gelen sayfada gördüğünüz gibi Kod bölümü ve üniv adının yazdığı bölüm mevcut.
    Üniversite adını yazmayacaksınız.
    Direk biliyorsanız kod bölümüne Kod u yazıp başka bir yere tıkladığınızda ekrana tercihiniz yansıyacaktır.
    Tercihlerinizi satır başındaki dikey noktalı kısımdan tutarak sürükleyerek sıralamalarını hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.
    Silme için ise kod kısmını silip başka bir yere tıklamanız yeterlidir.

Kod u bilmiyorsanız “…” Nokta ile gösterilen arama butonuna tıklayıp arama sayfasında üniversite bölümünü bulup seçmelisiniz.

Tercihlerinizi tamamladıktan sonra Aşağıda Bulunan “BAŞVURU KONTROL VE ÖN İZLEME” Butonuna tıklayınız. Eğer hata verirse hata mesajını okuyup düzeltirsiniz.
    Hata yoksa En alt kısmında “ONAY” yazan bir sayfa sizi karşılayacak. Bu sayfadaki bilgileri kontrol ediniz. Ve onaylayınız.

Onaylama işlemi tamamlandığında “Tercih bilgileriniz ÖSYM ye Bildirilmiştir” Yazacak.

Tercihlerinizi bu şekilde yaptıktan sonra tercih süresince değiştirebileceksiniz.
    Ancak tüm tercihleri silemezsiniz.
    Bu durumda kazanmayı istediğiniz bölümleri seçerek tercih yapın. Kazanırsanız(ki olasılık az olsa bile) sevinirsiniz.
    Zaten ösym sizden para istemiyor. Bence puanı kötü olanlarda İSTEDİĞİ BÖLÜMLERE SIRALAMASI YETMESE BİLE TERCİH YAPMALI..
    Korkmayın tercih yaptığınızda hiç birşey kaybetmezsiniz. OBP puanı sadece bir üniversiteyi kazandığınız zaman kırılır.

Bu yüzden İSTEMEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ HİÇBİR ŞEKİLDE TERCİHLERE YAZMAYIN!
    //KEP (kisisel e posta) VE SEP (standart e posta) yani eposta adresleri sorulmakta. Kep yazmak zorunlu değil. Bu iletisimi resmi olarak bir e postadan yapmak isterseniz kullanilan birsey. Ptt ye gidip kep alabilirsiniz.
    Kep yada sep farketmez bos birakabilirsiniz (2020)
    ileriki yıllar için ise deneyin korkmayin osym yanlis bir islem yaptirmamaya programli. Yazmak zorunlu ise bisbiraktirmaz zaten

12-Sıralama Tahmini Nasıl Yapılır?
    VİDEO LİNK
    Bu kısım aslında karışık. çünkü sıralamaların tahmini sınav sonrası tercih yapan 1 milyon adayın davranışını tahmin etmekten geçiyor. Bunlar için tıpkı sizin tercihlerinizde kullandığınız kıstasları düşünmek gerekiyor.
    Ancak bu kadar çok değişkeni incelemek mümkün olmadığından
    Her yıl aynı olan değişkenkeri görmezden gelmemiz gerekiyor.
    sadece bu şekilde düşündüğümüzde işimiz kolay. İstatistik bilimini kullanacağız.

Tercih sitelerine giriyorsunuz ve 2017-2018-2019 sıralama değişimlerine bakıyorsunuz. 2020 de aynı oranda bir artış bekleye bilirsiniz.
    Örnek:
    uludağ mühendislik
    2018 yılında 50k
    2019 yılında 55k
    ise
    2020 yılında kabaca 60k diye mantık yürütebilirsiniz.

Gelelim istatistikle kurataramayacağımız değişkenlere. (2020 yılı deşikliklerine göre yazdım bunları)
    1- Ülkenin ekonomik şartlarındaki değişimler. İşsizilik oranı dahada arttığı için (%10 oldu. aktif iş gücüne oranlayınca her 5 kişiden 1 i işsiz.)
    İnsanlar mimarlık gibi harika bir meslek etiketi yerine hemşirelik gibi atama oranı yüksek bir mesleğe yönelecektir.

2-Formasyon kalktı. Daha doğrusu meb ben veririm dedi. üniversitelerden kaldırıldı.
    Önce formasyonu anlatayım. Matematik öğretmenliği okursanız. matematik(alan) ve öğretmenlik(formasyon) dersleri alırısnız. yıllardır. yıllardır fen edebiyattan yani sadece matematikten okuyanlar daha sonradan bu eğitim derslerini alarak öğretmen olarak atanıyor ancak buda yığılmalara neden oluyordu.
    Artık üniversiteler bu eğitimi veremeyecek. meb kendisinin vereceğini söyledi ancak yönetmi ve nasıl vereceğini söylemedi.
    Hal böyleyken belirsizlik var.
    Benim tahminim:
    Bu matematik bölümü nü okuyanlarla öğretmenlik okuyanlar birlikte kpss sınavına girecek. atıyorum matematik öğretmenliğine de 2k kişi alınacak. önce öğretmenlik mezunlarını alıp. sonra kalan kontenjana (ki kalırsa) matematik bölüm mezunlarını alıp bir süre eğitim verip daha sonra işe başlatacaklar.

Buda şu demek aslında. zaten yüksek olan öğretmenlik bölümlerinin sıralaması yükselecek. fen edebiyat bölümlerinin iş bulması ise zorlaşacak.

3- Psikoloji açıköğretim açıldı. (Geri kapandi. ama sonraki yillarda okuyacaklara ornek yorum olarak kalsin)
    Psikolji bölümü hakkinda gelismeler şu şekilde. Kulislerden gelen haberlere göre yakın gelecekte psikolji mezununun hicbir sekilde danismanlik hizmeti vermemesi planlaniyor. Bu hizmeti verebilmesi için yukseklinsans sarti gelecek diyorlar. Bu da avrupadaki psikolji egitim sistemine geciyoruz demek oluyor. Bundan pdr de nasibini alacak diyorlar. Kac yila yayilacak mevzu bilmiyorum ama bana sorarsaniz dogrusuda bu idi.

Açıköğretim psikolojinin en gozde acikogretim olacagi kesin.

Hatta bir cok psikoloji sececek kisinin pdr secip disardan psikolji bitirmeyide dusunecegini tahmin ediyorum.
    Bu tahminde tutarsa psikoloji pdr ve sinif ogrt den bile sonralara düşebilir. Tabi bu gerileme 2-3 yil icinde ancak olur.

Başka bir durum daha var. İlk bahsettiğim mesele gerçekleşirse. danışmanlık hizmeti verebilmek için yüksek lisans yapılması art oalcak demektir. o zaman açıköğretim fakültesi mezunlarını hiçbir üniv almayacağı için. sadece yüksek lisansı göze almanız gerekir. Ancak o gelişmeler yaşanmaz ise psikoloji mezun sayısı artacağından psikeatrların yanında iş Psikolog olarak bulunabilirken açıköğretim mezunlarına daha düşük ücretle çalıştırılabilinir. Bu da psikoloji bölümü mezunlarının iş bulabilme durumunu zorlaştırır.
    Çok handikaplardan söz ettim. Hal böyleyken psikoloji bölümünün de (daha önce çocuk gelişimi ve sosyolojide yaşandığı gibi) sıralamalarının gerileyeceğini düşünebiliriz.

----------------------------------------------Finally----------------------------------------
    Favlarsanız ilk mesajı düzenledikçe bildirim gelecektir. Herşey gönlünüzce olsun.

Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı takip ederek farklı paylaşımlarımızıda görebilirsiniz.
    facebook gurubumuz: https://www.facebook.com/groups/b.612egitim
    facebook sayfamız: https://www.facebook.com/b612danismanlik/
    twitter: https://twitter.com/B612Danismanlik
    instagram: https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/b612danismanlik/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 14 Ağustos 2020; 0:9:52 >

• 9 10 ve 11. sınıflar için güzel konu. uplayalım faydalı olur
  • 9-10-11-12 ler için çok güzel konu up fakat biz mezunlar bu işlerin piri olduk hocam. Bilmediğiniz bir şey varsa yardımcı olabiliriz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Venuuex

9-10-11-12 ler için çok güzel konu up fakat biz mezunlar bu işlerin piri olduk hocam. Bilmediğiniz bir şey varsa yardımcı olabiliriz
    eyvallah üstad. Konuyu bttiğinde gözden geçirip eksiklikleri tamamlarsanız cidden çok memnun olurum.

Benim en büyük problemim şuan karşımda seviyeyi bilemediğimden anlatıma karar verememem (eğlenceli mi, ciddi mi, ayrıntılı mı, yüzeysel mi, yada yeni nesil nasıl daha kolay anlar, ilgileri nedir beklentisi nedir gibi) yüz yüze olmayınca zor oluyor. Birazda yaşlılık kendini göstermeye başladı. (31)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 7 Temmuz 2020; 22:41:40 >
  • pcqlock P kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah hocam. En mantıklısı en alt düzeyden alıp anlatmak. Video gereğinden uzun olabilir fakat hitap ettiğiniz kesim artar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hayat amacı kısmı eklendi.
  • Konuyu favladım daha sonra bakacağım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar. Bu arada ben tercih yapacak biri değilim. Kendimce ben de tercih yapacaklara yardımcı olmaya çalışıyorum.
  • Meslekler sıralaması ve meslek seçimiyle alakalı bir kaç güzel site paylaştım.
    https://www.cbiko.gov.tr/projeler/uni-veri
    Burası Cumhurbaşkanlığının yaptığı bir site. (Neden CB Bilmiyorum) Baya istatistiki veriler var. YOrumlamak biraz güç olsada reel veriler mevcut.

bunu unutmuşum. ekledim ama sistem hemen güncellemiyor dh de konu uzayınca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcqlock -- 12 Temmuz 2020; 0:58:43 >
  • FAVlıyan arkadaşları zırt bırt rahatsız ediyorumdur. Kusura bakmayın bir an önce ikişer üçer yükleyip kurtaracağım sizi inşallah.

7. de yüklendi ve aslında artık tercih listesi oluşturma konusunda genel bilgi sahibi olduk.
    Bundan sonraki kısımlar üniversite ve il seçimiyle alakalı.

En sonra iki üç video ise tercihlerde dikkat etmeniz gereken ayrıntı bilgiler içerecek.
    O zaman kadar sorular-cevaplar bölümü için sormanızı rica ediyorum. Yada az kişinin bildiğini düşündüğünüz şeyleri belirtirseniz. O videoda/kısımda soruymuş gibi dile getirebiliriz.
  • Hemen hemen bitti.
    Şöyle dönüp baktığımda bayada güzel konu olduğunu düşünüyorum.
    MESAJ YAZIP YUKARLARDA KALMASINI SAĞLARSANIZ SEVİNİRİM.
  • bir up yapalım zamanı geldi.
  • Hemen hemen tüm sorularin cevabi mevcut. Ama gelin görün ki rağbet yok. :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir floodun vakti gelmiştir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.