Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (268. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.326.445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 266267268269270
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: soaringeagle
    Ben yine de kombinin konforunu isteyeceğim galiba maliyetine rağmen....:(
    Evin dış cephesi sebebiyle dışarıdan izolasyon şansım yok içeriden yaptırayım diyorum ama ev zaten küçük iyice küçülecek. O yüzden size bir konuda danışmak istedim sadece peteklerin arkasına izolasyon yaptırsam uygun olur mu? Yoksa bu kadar büyüklükte bir evde çokta birşey farkettirmez mi? Bu arada ev 60-65 m2.

Selamlar,

Isıtma konusunda diğer bir öneride inverter klima dır. Gerektiğinde söker götürürsünüzde.
    Ayrıca yazın soğutmada yapabilirsiniz.
    Klimanın dez avantajı özellikle banyo ısıtması benzeri local ısıtmanın olması gereken yerlerde merkezi noktadan ısıtmaya göre eşit olmayan ısıtma durumu olabilir. Birde sağlık açısından bakteri üretme riskidir.Filitreler doğru şekil ve periyodda temizlendiğinde buda sorun değil. Sizin eviniz için 2 adet yeterli olur. Bir salon , bir oda için.

Kombi local ısıtmada daha başarılı olduğu gibi , sıcak su üretimi içinde uygun bir cihaz. Ancak 60 m2 alan için 20 kw lık bir ürün alıp bunu yine güç düşümü yaptırarak, 10 kw olarak kullanmanız gerekiyor. Petek olarakda 6 metre pkkp22 h:60 kullanın derim. bu şekilde düşük tesisat ısısında bile rahatlıkla ısınırsınız.
    Maliyet derseniz, 4.4 mt petek ve ucuz kombi olarak, immergas star24kw önerebilirim. 850 tl civarında bulmanız mümkündür. %28,5-100 arası modülasyonla iyi netice verir.
    Diğer kombi ise DD nitron bu ürünün da %33-100 arası modülasyon ve sıcak su dan bağımsız ayarlanabilen ısıtma hattı çıkış gücü ile başarılı netice verir.
    Bu üründe 1050 tl civarında çift eşanjörlü olması ile sıcak su konforuda immergasdan daha iyidir.

Yanlız kombi ve peteklerle iş bitmez eğer doğalgaz aboneliği veya iç tesisat yoksa bunlar içinde ayrıca en az 600 tl civarında harcama yaparsınız.
    Yani Taşkafa arkadaşımın dediği gibi doğal gaz ile ısınma tercihinde kombili seçenek sizin için çokda ucuz değil. Sadece daire içi kombi, tesisat, petekler , yardımcı malzeme ve işçilik rahatlıkla 2200 tl yi bulur.Tercih sizin. Kolay gelsin.

• quote:

Kimden: Akhelmet Kime: maxfocus Tarih: 29 Eylül 2009; 12:21:17 Başlık: Termostatlı vana hk.
    Merhaba,
    Küçük bir soru soracaktım. forumda birkaç mesaj atmıştım hatırlarsınız belki
    Termostatlı vana almayı planlıyordum sadece salon için bu hafta petek taktırıcam daireme.
    bir mühendis proje için geldi. fakat bana taktıracaksan her peteğe tak. yoksa sadece salona takma dedi ?
    sizce ne yapmam uygun olur teşekkürler.

Selamlar,

Banyo hariç tüm peteklere takmanızı tavsiye ederim. Sadece salona takmanız sağlayacağınız ekonomikliği düşürür.Müh. arkadaşım bu nedenle tavsiye etmişdir. Yanlız hepsi değil en azından tesisat büyüklüğünede bağlı olarak 1-2 peteğin sürekli açık olması gerekir. Banyo ve antrelerdeki petekler genelde açık bırakılırlar. Sirkilasyon pompasının bypasa geçmemesi için bu gereklidir. Bu arada ne marka ve kaça aldınız yazabilirmisiniz. Kolay gelsin.

• Merhaba,

termo vana eca düşünüyorum. hafta sonu alıcam . Evde banyo dahil 6 petek olucak. 5 tane alayım o zaman
    öneriniz varmıdır ?

kombi eca confeo plus aldım. taktırdım ( süha makinadan aldım )

petekleri ( ddpls 22 ) ve vanalarıda süha dan almayı planlıyorum

kolay gelsin
  • quote:

Maxfocus selam,
    Kimden: haks446 Kime: maxfocus Tarih: 29 Eylül 2009; 14:06:42 Başlık: Buderus U062 ve U052
    Bu sene kış çok ağır geçmedi İstanbulda ama ben kombimin performansından hiç memnun değilim. Ağustosta bir ev aldım ve evde hali hazırda bir kombi vardı (Demirdöküm HK 323 FE). Kış gelince bakımını yaptırdım. altından ara ara su akıtıyor ve çok gürültülü çalışıyor ve peteklerin tam ısınmamasından şikayetçiyim. Kombiyi değiştirmek istiyorum önerilerinizi bekliyorum. evimin özellikleri ve petek bilgileri aşağıdaki gibidir;
    Salon 40 m2 yükseklik 2.50m 3 adet 120X60 petek
    1. oda 18m2 yükseklik 2.50m 1 adet 120X60 petek
    2. oda 16m2 yükseklik 2.50m 1 adet 80X60 petek
    3. oda 10m2 yükseklik 2.50m 1 adet 60X60 petek
    yukarıda oda bilgilerim var Buderus U062 24K almayı düşünüyorum. Yeterli midir? BuderusU052'de kurtarır mı? birde ikisi arasında ne fark var bilgi verebilir misin? Çift eşanjörlü olmasının ne farkı war?

Selamlar,

6,2 mt yazmışsınız herhalde banyo, mutfak ve varsa antre yada koridorda da olabilir. bunlarda 7 mt geçiyordur diye düşünüyorum.
    Salona göre odaların petekleri orantısız olmuş ama ısıtma alanının fiziki özelliklerinden olabilir.
    Buderus u52 ve u62 ısıtma olarak işiniz rahatlıkla görürler. U62 sıcak su üretiminde çift eşanjörlü olmasından dolayı daha başarılıdır.
    Ayrıca U62 nin modülasyon yeteneği daha iyi, bunun dışında iki ürünün arasındaki diğer farklar görsel. U62 %30-100 arası modülasyon ilede tüketimde gayet başarılı bir ürün. U52 ise %37- %100 arasındadır. Bu değerleri TR sistesinde bulmak mümkün değil, polonya buderusda buldum.
    Bu oran bir çok rakibin yanısıra, vaillant ve viessmannda bile bu segmentteki üründe yokdur. Zaten esasen yakıt tüketimindeki başarısıda bu oran ve bunu hassas bir şekilde kullanabilmesinden geliyor.Kolay gelsin.

• MAxfocus hocam çok teşekkürler bilgilendirme için. Herhalde Buderus U062 alacağım.

quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

quote:

Maxfocus selam,
    Kimden: haks446 Kime: maxfocus Tarih: 29 Eylül 2009; 14:06:42 Başlık: Buderus U062 ve U052
    Bu sene kış çok ağır geçmedi İstanbulda ama ben kombimin performansından hiç memnun değilim. Ağustosta bir ev aldım ve evde hali hazırda bir kombi vardı (Demirdöküm HK 323 FE). Kış gelince bakımını yaptırdım. altından ara ara su akıtıyor ve çok gürültülü çalışıyor ve peteklerin tam ısınmamasından şikayetçiyim. Kombiyi değiştirmek istiyorum önerilerinizi bekliyorum. evimin özellikleri ve petek bilgileri aşağıdaki gibidir;
    Salon 40 m2 yükseklik 2.50m 3 adet 120X60 petek
    1. oda 18m2 yükseklik 2.50m 1 adet 120X60 petek
    2. oda 16m2 yükseklik 2.50m 1 adet 80X60 petek
    3. oda 10m2 yükseklik 2.50m 1 adet 60X60 petek
    yukarıda oda bilgilerim var Buderus U062 24K almayı düşünüyorum. Yeterli midir? BuderusU052'de kurtarır mı? birde ikisi arasında ne fark var bilgi verebilir misin? Çift eşanjörlü olmasının ne farkı war?

Selamlar,

6,2 mt yazmışsınız herhalde banyo, mutfak ve varsa antre yada koridorda da olabilir. bunlarda 7 mt geçiyordur diye düşünüyorum.
    Salona göre odaların petekleri orantısız olmuş ama ısıtma alanının fiziki özelliklerinden olabilir.
    Buderus u52 ve u62 ısıtma olarak işiniz rahatlıkla görürler. U62 sıcak su üretiminde çift eşanjörlü olmasından dolayı daha başarılıdır.
    Ayrıca U62 nin modülasyon yeteneği daha iyi, bunun dışında iki ürünün arasındaki diğer farklar görsel. U62 %30-100 arası modülasyon ilede tüketimde gayet başarılı bir ürün. U52 ise %37- %100 arasındadır. Bu değerleri TR sistesinde bulmak mümkün değil, polonya buderusda buldum.
    Bu oran bir çok rakibin yanısıra, vaillant ve viessmannda bile bu segmentteki üründe yokdur. Zaten esasen yakıt tüketimindeki başarısıda bu oran ve bunu hassas bir şekilde kullanabilmesinden geliyor.Kolay gelsin.

• Konuyu elimden geldiğince inceledim. Çeşitli kombi seçeneklerini değerlendirdikten sonra Buderus'da karar kıldım. Bir Isısan bayiini aradım. U062-28K için peşin 2.150 TL kdv+nakliye+montaj dahil fiyat averdiler. Bugün vaktim yoktu başka bayi arama fırsatım olmadı. Araştırmaya devam edeceğim.

İstanbul'da yeni taşınacağım evin yalıtımı (135 m2, apartman ara katı) çok iyi. Aslında U062-24K 20 bin kcal olan ürün yeterli bence. Ancak iki banyosu olduğundan aynı anda iki taraflı kullanımda 20 bin kcal kombi ile sıcak su problemi yaşayabileceğimi düşünüyorum. Bu nedenle tercihim şu an 24 bin kcal'lik U062-28K modeli. Sizce bu düşünce doğru mu? Bazı arkadaşların aklına "siz de aynı anda iki banyoyu kullanmayın" gibi pratik çözümler gelmiş olabilir. Ama insan doğası işte. Alınca mümkün olduğunca en iyisi olsun duygusu ağır basıyor.

iyi akşamlar
  • quote:

Önerilerin için teşekkürler
    Önerini dinleyip 600*800 2 adet taktırayım o zaman :) 20m2 salon

yatak odasına 1 tane 600*1000 ( 13m2 yakın sanırım ölçmedim henüz )
    küçük odayada ( caddeye bakıyor, balkon var ) 1 adet 600*1000
    banyo havlupan
    mutfak için 40 cm petek ölçü vermişlerdi zamanında

kombi geçen hafta eca confeo plus aldım taktırdım. gaz açımını bekliyoruz

gule gule kullan kardesim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccnablade -- 30 Eylül 2009; 4:43:15 >
  • Arkadaşlar kafam iyice karıştı....
    Son bir yardım DD sargon premix PI mı Yoksa Ferroli Domicompact B mi?
    Almalıyım evde 8,5-9 m petek var
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratgokce
    Konuyu elimden geldiğince inceledim. Çeşitli kombi seçeneklerini değerlendirdikten sonra Buderus'da karar kıldım. Bir Isısan bayiini aradım. U062-28K için peşin 2.150 TL kdv+nakliye+montaj dahil fiyat averdiler. Bugün vaktim yoktu başka bayi arama fırsatım olmadı. Araştırmaya devam edeceğim.
    İstanbul'da yeni taşınacağım evin yalıtımı (135 m2, apartman ara katı) çok iyi. Aslında U062-24K 20 bin kcal olan ürün yeterli bence. Ancak iki banyosu olduğundan aynı anda iki taraflı kullanımda 20 bin kcal kombi ile sıcak su problemi yaşayabileceğimi düşünüyorum. Bu nedenle tercihim şu an 24 bin kcal'lik U062-28K modeli. Sizce bu düşünce doğru mu? Bazı arkadaşların aklına "siz de aynı anda iki banyoyu kullanmayın" gibi pratik çözümler gelmiş olabilir. Ama insan doğası işte. Alınca mümkün olduğunca en iyisi olsun duygusu ağır basıyor.iyi akşamlar

Selamlar,

Kullanım sıcak suyu konusunda standart kombi ürünlerin , güç çıkışlarına bağlı olarak sıcak su üretim kapasiteleride artıyor ancak bunun yan etkisi gereksiz ısıtma gücü alınmasıdır. Bu da gereksiz tüketime sebep olacakdır.
    Bunun yerine üstünde entegre boyleri olan bir ürün alınabilir. Yada harici boyler ünitesi düşünebilisiniz.
    Bu şekilde kullanımda dikkat edilecek husus, ısıtma ihtiyacının üstüne boyler için gereken değerinde eklenmesidir.
    Misal eviniz için 13000 kcal gerekiyorsa boylerin tipine göre 2500 kcal da boyler için ihtiyaç varsa toplamda , 15500 kcal güç çıkışını karşılayacak bir cihaz olmalıdır.

135 m2 lik arakat bir daire için İstanbulda 11000 kcal civarı ısıtma gücü gerekiyor , 3000 kcal de sıcak su boyleri için olsa 14000 kcal olur ki 24 kw lık bir ürün bu değeri rahatlıkla karşılar. 28 kw ye vereceğiniz fiyat farkı yerine boylere yatırım yapmanızı öneririm.

2150 tl yoğuşmasız bir ürün için ciddi rakkam, tabi ki bunda € nun anormal artışı söz konusu (1€=2,2 tl) böyle giderse € ile satılan ürünlerin fiyatları ile yerli ürünler arasında zaten varolan farklar ciddi boyutlara ulaşacak. Bu rakkama Buderusun gb042 yoğuşmalı veya daha altında rakkama kaliteli bir ürün olan ECA confeo premix yoğuşmalısını alabilirsiniz. Hatta ECA nın 30 kw olan yoğuşmalı modelini bu rakkama almanız mümkün olabilir.
    Bu ürünü bende kullanıyorum ve aynı anda iki banyo için sıcak su sağlıyor. Tabiki su sıcaklığını biraz arttırmanız gerekiyor.Sonuçda boyler li ürün gibi olmasını beklemek yanlış olur.

Diğer bir alternatif viessmann vitopend222 dir bu ürün entegre 50 lt boyleri ile 30 C fark için 20 lt/dk su üretimi ile 2 banyoyu soğuk su karışımı yapmadan rahatlıkla idare eder. Yanlız fiyatı 3500 tl civarındadır. Viessmann daki en uygun çözüm ise vitopend100 24 kw + boyler ilavesidir. 1350tl + boyler + işçilik olur.

Alarko Atag Q serisinden E25c modelide 14 lt entegre boyler ile diğer bir çözümdür. Bu üründe 1750€ civarında.
    Diğer bir boylersiz alarko çözümü Atag E serisinden E32C dir bu ürün 28 C fark ile (10C den 38 Cye) 17 lt/dk su üretir. 28 C fark az tabiki en az 30 alınmalı ama 17 lt/dk ciddi değer. 30 C fark için 15,5 lt/dk bile olsa 2 banyo için rahatlıkla iş görür. Bu üründe 1300€ cviarında fiyata sahip.

Bol sıcak su isteyenle riçin en doğru çözümler entegre veya harici boylerli çözümlerdir. Daha kompakt yapılı olmalarından dolayı entegre boylerli sistemler, hariciye göre tercih sebebi ürünlerdir.

Benim tavsiyem ECA confeo premix 24 kw ve bu ürüne boyler uygulaması olur. Yada illaki buderus derseniz, u52 -u62 24 kw ya boyler uygulaması olur.
    Boyler istemiyorsanız ECA confeo premix 30 kw alın bu ürün sıcak su üretiminde gücünü 31 kw ya çıkarır ve 32 derecelik farkda (10C den 42 C) 14 lt/dk su üretir. Buderus U62 24 kw 30 C farkda (10C den 40C ye) 11,5lt/dk su verebiliyor. 28kw olanı ise 13,4 lt verebiliyor. Eca nın 30 kw yoğuşmalısı çok daha başarılı. Ecanın 24 kw olanıda 26 kw güce çıkarak 31 C farkda (10c den 41c ye) 12 lt/dk sıcak su verir ki buderusun 24 kw olanından daha iyi bir değere sahip. Isıtmada da size yeterli gücü fazlasıyla verirler. Bu ürünlerinde modülasyon aralıkları %30-100 arası olduğundan tüketimde buderusla aynı seviyede ürünlerdir. ECA nın confeo premix 30 kw sı 2100-2200 tl ye bulunabilir. bu üründe sıcak su çıkışını 45 dereceye aralayıp iki banyoda soğuk su ile karıştırarak kullandığınız sürece sorun olmaz. Ama 35 derece ayarında iki banyoyu aynı anda özellikle kışın beslemesi yeterli olmayabilir.
    Tamam buderus iyide u62 28 kw içinde 2150 tl benim fikrime göre verilmez. 1800 tl ye Eca con prex. 24 kw sı alınabiliyordu.

Bunun dışında sıcak su konusunda net bir şey söylemek aslında zor, zira sıcak su kullanımı kişiden kişiye değişen göreceli bir kavram, bana 40 derecelik su yeterli olurken size 45 derecelik yeterli olabilir. Ben memnunken siz memnun olmayabilirsiniz. Bu konuda dikkat edilecek husus delta T sıcaklık farkındaki su üretimleridir.
    Buderus 30 C farkını alırken ECA 31 ve 32 C lik farkları almış. Alarko 28 C farkını almış , bu değer küçüldükçe sıcak su üretim miktarıda yükseliyor.
    Bu nedenle misal Alarko E32c ile ECA con Prex 30 kw aynı grupdaki kombiler olmasına rağmen sanki ciddi bir fark varmış gibi algılanabilir, oysaki küçük bir fark söz konusudur.

Detayları ile kendi tavsiyemi ayrıntılı olarak belirttim.Bunlara göre Fiyat/ performansa kriterini ön planda tutarak karar verebilirsiniz. Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 30 Eylül 2009; 10:50:04 >

• Arkadaşlar kafam iyice karıştı....
    Son bir yardım DD sargon premix PI mı Yoksa Ferroli Domicompact B mi?
  • quote:

Selamlar,

..........................
    ................

maxfocus, TR sitesinde ürün kataloğunda değerler var. U52 için %40-100 arası , U62 için %30-100 arası modülasyon aralığı denmiş.
  • Sonunda 1350 tl'ye termoteknik termocity model kombi ve 5 mt termoteknik radyatör ile vanalarını aldım. Doğalgaz soba vardı ama kombiye dönerken de proje istiyorlarmış galiba projesi ve tesisatı için de bir yerle anlaşacağım inşallah.

Birkaç sorum var...

1.Termoteknik iyi bir seçim olmuş mudur?
    2.Petek arkasına izolasyon yaptırmalı mıyım?
    3. Her camın altında petek olmazsa duvarlar terleme yapar mı?
    4. Tadilatına katlanıp içeriden mi döşeteyim yoksa tesisatın dışarıda olmasının görüntüsü dışında bir sakıncası yok mu?

Şimdiden çok teşekkürler....
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuncer17 Arkadaşlar kafam iyice karıştı.... Son bir yardım DD sargon premix PI mı Yoksa Ferroli Domicompact B mi?

Selamlar,

Ferrolinin bu ürünü verimi düşük olan eski teknolojili olan modeldir. DD ilk çıkan yoğuşmalı ürün sargon condense ile aynı mantıkla çalışır, benzer ürün baymak luna3 avant yoğuşmalılardır. Ben yoğuşmalı alacaksanız bu ürünü tavsiye etmem.
    DD sargon premix PI daha yeni teknolojidir.

Ferroli alacaksanızda, Econcept serisinden bir yoğuşmalı alın. DD premix Pı yerine ECA confeo premix daha iyi bir ürün.
    İtalyan olarak ayrıca immergas victrix24 kw yı öneririm. Peşinde 1600 tl lik fiyatla DD sargondan daha iyi bir üründür.Kolay gelsin.

• quote:

Sonunda 1350 tl'ye termoteknik termocity model kombi ve 5 mt termoteknik radyatör ile vanalarını aldım. Doğalgaz soba vardı ama kombiye dönerken de proje istiyorlarmış galiba projesi ve tesisatı için de bir yerle anlaşacağım inşallah.
    Birkaç sorum var...
    1.Termoteknik iyi bir seçim olmuş mudur?
    2.Petek arkasına izolasyon yaptırmalı mıyım?
    3. Her camın altında petek olmazsa duvarlar terleme yapar mı?
    4. Tadilatına katlanıp içeriden mi döşeteyim yoksa tesisatın dışarıda olmasının görüntüsü dışında bir sakıncası yok mu?Şimdiden çok teşekkürler.

Selamlar,
    Hayırlısı olsun, Petek arkasına yalıtım levhası çok iyi olur mümkünse yansıtıcılı olanı kullanın. (üstü alm folyo kaplı)
    Terleme ısı farkından olur, eğer duvar soğuk kalıyorsa , ortam içindeki su buharı burada yoğunlaşıı ve damlacık olur. Bu peteğin olduğu duvarın konumu kadar binanın yapısı ilede ilgili. Örneğin, binada cam olan yer, çıkmaya geliyorsa, petek konulsa bile en üst tavan seviyesinde sağ ve sol uç noktalarda damlacıklar oluşabilir. Yalıtım yoksa, üst kat ısıtma yapmıyorsa, yada siz en üst kattaysanız bu kaçılnılmaz bir durum.
    Pprc yani palastik borular düzgün işlenirse estetik açıdan çok sorun olmaz ama sıva üstü tesisat hem mesafe hemde fazla dirsek gerektirdiğinden, aslen sirküle açısından daha az verimlidir. Ancak sizin m2 niz küçük olduğundan sıva üstü tesisatta problem sizin için olmayacakdır. Estetik açıdan sıva altı tabiki tartışmasız daha iyidir. Ancak özellikle ilk yapımda kırma dökme işinin yanı sıra, ilerde bir tamir durumunda da ciddi sorun olabilir.
    Bana göre, sıva üstü bakır boru kullanılırsa, hem sirküle , hem tamirat, hemde estetik açıdan sorun olmaz.
    Termo teknik ürünler konusunda son 10 sayfa içinde yorumlarımız oldu, inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Egé

quote:

Selamlar,

..........................
    ................

maxfocus, TR sitesinde ürün kataloğunda değerler var. U52 için %40-100 arası , U62 için %30-100 arası modülasyon aralığı denmiş.

Selamlar ,Egé

Polonyadaki ve diğer yabancı sitelerde %37 ile %100 arasında , gözüküyor. Bölgesel fark olabilir. Zira burda u24-u44-u54 gibi tr de olmayan modellerde var. %40-100 arası ise daha kötü bir değer. Ben yine daha iyisini yazmışım.
    TR deki siteler çok güvenmemeli, mesela u52 ile u62 sıcak su üretimi içinde aynı değerler verilmiş, üstelik aynı kataloglarda birine 2 yıldız (u52) diğerine (u62) 3 yıldız su konforu denmiş. u62 çift eşanjörlü ve mantıken daha iyi bir sıcak su üretimine sahip olmalı.
    Ben şüphe duyduğum zaman yabancı sitelerde bakıyorum. Aşağıda her iki teknik katalog verilerini veriyorum. Bu bilgiler ısısanın sitesinde bulunmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 30 Eylül 2009; 11:48:45 >

• Maxfocus gerçekten çok teşekkür ederim... Bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar fazla bilgi sahibi olabilmemi sağladığınız için minnettarım. Bir tek sorum daha kaldı özür dileyerek, bakır borular için kireçlenme sorunundan bahsedilmiş kireç için de önleyici bir aparattan bu aparat nedir, kombiye mi takılır? İşlev yapar mı?

Tekrar tekrar teşekkürler...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: enemy34 slm.. Kombi önerisi istiyorum.. ev 165 m2 , duvarlar izoleli.. Şimdiden teşekkürler..

Selamlar,

Tek katta 165 m2 net ısıtma ve yalıtımlı bina için, 11 mt pkkp22 h:60 petekden oluşan 24 kw (20640 kcal) lıl kombili sistem yeterli olur.Bu sistemde yoğuşmalı kombide kullanabilirsiniz.
    Çatı katı ise 24 kw lık ürün kritikde kalabilir, yoğuşmasızda 28kw yoğuşmalıda 30 kw kullanmanız gerekebilir.
    M2 niz yoğuşmalı ürün kullanımı için (yatırım maliyetinin geri dönmesi açısından) uygun. Yoğuşmalı uygulamasında petek boyunu 14 mt çıkararak yoğuşmadan daha fazla yararlanabilirsiniz. Banyo ve antre dışında tüm peteklerde termo vana olsun. Ayrıca modülasyonlu oda termostadı ve dış hava sensörü ile daha da fazla tasarruf sağlarsınız.

Yoğuşmalıda marka olarak ECA ve Buderus önericem, eca confeo premix 24 kw veya buderus gb022 , 24 kw ürünler olarak işinizi görürler.
    Eğer 30 kw olacaksa ECA cpnfeo premix 30 kw yada viessmann vitodens100w 30 kw olabilir.
    Yoğuşmasız olarak ECA confeo plus, DD nitron , Buderus u52 veya u62 önerebilirim. U52 tek eşanjör olduğundan sıcak su debisi daha düşükdür. Tek banyo kullanımında sorun olmaz ama birden fazla yerde, mutfak + banyo veya 2 banyoda sorun olur.
    Petek olarakda DD plus önericem. Eğer hazırda tesisat ve petekleriniz varsa bunları muhakkak temizletin, ayrıca model ve tipine göre değerlendirip, toplam uzunluğun yeterli olup olmadığınada bakmak gerekli. Kolay gelsin.

Teşekkürler

• quote:

Maxfocus gerçekten çok teşekkür ederim... Bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar fazla bilgi sahibi olabilmemi sağladığınız için minnettarım. Bir tek sorum daha kaldı özür dileyerek, bakır borular için kireçlenme sorunundan bahsedilmiş kireç için de önleyici bir aparattan bu aparat nedir, kombiye mi takılır? İşlev yapar mı? Tekrar tekrar teşekkürler...

Selamlar,

Kireç tüm cihazlarda ciddi sorun, bu nedenle daire girişine takılacak bir kireö önleyici sistemi daha çok tavsiye ederim.
    Yanlız bu tür ürünlerin suyun akış hızını düşürdüğünüde belirtmek gerek.
    Ayrıca ısıtma sistemi kapalı bir hidrolik devredir, su ilavesi olmadığı sürece mevcut suyun içindeki diışında kireç oluşumu olmayacakdır. Her su ilavesinde bu sorun artar. Bunun dışında kullanım sıcak suyu devreside , entegre yada bağımsız eşanjör ile olduğundan, sadece buradaki hat için geçerlidir. bunun içinde aşağıdaki linkteki ürünlerden kullanabilirsiniz. Ancakbunların etkisi ne derece olur bunu bilemem. Burda çok profesyonellerin yanı sıra daha basit ürünlerde mevcut.Kolay gelsin.

http://www.ekoyasam.com/site/page.asp?dsy_id=457
    http://www.sirketce.com.tr/manyetik-kirec-onleyici
    http://www.life2o.com/?title=urunler&menuid=3&ptitle=kirec_onleyici_sistemler&pro_id=46&ln=tr&gclid=CP_zuI-VmZ0CFRK7Zwod2jn03Q

• demirdöküm neva ve demirdöküm nitron kobileri hakkında ne düşünüyosunuz 120m2 lik son 5.kattaki evimizin kombisini değiştiricez ve bu aralar bu 2 modele yoğunlaşıldığını öğrendik siz ne düşünürsünüz neva kombinin tasarruf yaptığını söylediler zaten bütün yeni kombiler eskisine göre tasaruf yapmazmı bu özellik ne kadar doğru olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: dila1008
    demirdöküm neva ve demirdöküm nitron kobileri hakkında ne düşünüyosunuz 120m2 lik son 5.kattaki evimizin kombisini değiştiricez ve bu aralar bu 2 modele yoğunlaşıldığını öğrendik siz ne düşünürsünüz neva kombinin tasarruf yaptığını söylediler zaten bütün yeni kombiler eskisine göre tasaruf yapmazmı bu özellik ne kadar doğru olabilir

Selamlar,

Bu tasarruf işi, kozmetik reklamlarındaki yaşlanma etkilerini %50 geciktirir, yeni ürün çıktı diğerlerine göre %60 geciktirir hikayesine döndü. En sonunda sizi bebekliğinize döndürür diyecekler herhalde.

Eski konvansiyonel yani standart , en çok satan ürünler, daha düşük verimlere sahipdi ama son 5 senedir çıkan ürünler daha iyi teknolojiye sahip, son bir kaç sene içinde çıkanlarda daha da iyi teknoloji ürünleri.
    Özellikle yoğuşma teknolojisi aslında uzun dönemdir zaten vardı ancak , kombi pazarında yeni yaygınlaşıyor ve havada uçuşan %105- 107 -109 gibi değer izafi verimler olup gerçek reel verim değildir.Bugün piyasadaki en iyi teknolojili yoğuşmalı kombi %99 verimi aşmaz.Daha altındadır.
    Yoktan enerji yaratmak Allaha mahsus bir durum olur. Bu nedenle yoğuşmalılardaki bu reklama yönelik haberlere inanmayın.

Yoğuşmalı olmayan ürünlerde en iyi ürünler %94 ler civarında, genelde %90 ile %93 arasında dolaşıyor.
    Aslen de bu verimler kombi tam yük altında iken olan değerlerdir. yani %40 yükteki veya en çok kullanılacak aralıkdaki verimleri daha farklı olabilir.
    Her ısıtma alanına göre kullanım oranı, dış ortam sıcaklığı, ısıtma alanı fiziki özellikleri (yalıtım ) gibi değişkenlerle farklı olacakdır.

Bir kombinin diğerine göre verimli denilebilmesi için aynı şartlarda değerlendirilmesi gerekir. Tabi ki bu genelde son kullanıcının yapabileceği bir şey olmadığından satıcılarda en verimlisi bizim ki diye iddea edebilir.
    Bunun dışında bazı firmaların, ısıtma değerlerinde kullandığı TSE yada farklı kurum standartlarıda değişkenlik gösterir. Tüm bunları düşününce son kullanıcının bu konuda gerçekten teknik bilgisi olması gerektiği gibi komik bir durum ortaya çıkıyor.
    Ancak eğer bir ülkede bu ürünleri denetleyen bağımsız bir kuruluş olursa onun değerlendirmeleri baz alınabilir.
    Bazı ülkelerde bu tür kurumlar var ve firmalrın satıcıları öyle rahat davranamıyorlar , bilinçli kullanıcılarda bu kurumların kriterlerine dikkat ediyor.
    Ancak malesef ülkemizde böyle bir sivil toplum kuruluşu bulunmuyor. Makina müh. odasınında bu konuda çalışmaları yok.
    Sonuç satıcının insafında bir tüketici. Herhalde bir çok firma için bulunmaz ortam.

Neva ve Nitronu ayrıntılı olarak son 15 sayfa içinde değerlendirdik. Kısaca nitron temel özellikler ve tüketim olarak nevadan daha iyi bir üründür.
    Ben nitronu tavsiye ederim.
    Ürün alırkende veriminden çok satıcıya modülasyon aralığını sorun, esasen tüketim konusunda size fayda sağlayacak en önemli değerlerden biri budur. Hatta en önemlisi diyebilirim. Ancak bir çok satıcının bunu bildiğinden de ciddi şüpheliyim. %40ile %100 den daha geniş aralığa sahip ürünleri tercih edin.
    Örneğin, DD nitron %32,66 -%100 iken Neva %39,15-%100 arasında kalır alev boyunu nitron kadar kısamaz, ve daha çabuk ısıtıp daha çabuk sık devreye girer. Buderus u062 %30 -%100 arasında yoğuşmasız bir ürün için çok iyi bir değer.
    Aynı şartlarda teknik verilere göre, nitron nevadan daha az tüketim yapacağı aşikar bir durum. Kolay gelsin.

• 
Sayfa: önceki 266267268269270
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.