Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (135. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.239
Cevap
277
Favori
4.325.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 133134135136137
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

ben sadece banyoda kullanmak için dogal gaz alsammı yoksa direk elektrikli termosifonmu alsam,ne önereceksiniz acaba,amaç hangisi ucuza gelir,
    çünkü evimde ısınmak içinde serinlemek içinde 4 ınverter klimam var,sadece bu banyo işini haledemedim,şu an evde şofben var bu bana pahalıya mal oluyor ayda 46 ytl bir tüp her ay beni mahvetti.
  • Maxfocus ve taşkafa arkadaşlara teşekkürler. Soru bile sormadan sadece okuyarak karar vermemi kolaylaştırdılar. Bugün sözleşmeyi imzalayıp ECA confeo plus modeli mobil sitem yaptırıyorum.
    Elinize kolunuza ve beyninize sağlık
  • Ben de ECA Confeo Premix 24 kw cihaz kullananlar kafilesine katıldım. Bu kış geldiğinde çok faydalı bilgiler sağlayabilirim. Sebebi ise Confeo digital ve Confeo premix modellerinin eşdeğer 2 dairede kullanılacak olması ve karşılaştırma yapabilecek olmam.

Maxfocus arkadaşın verdiği fiyatlar olmasa idi bayağı pahalı alacaktım. bahsi geçen fiyatların üzerine zam gelmiş şu an. Sebep olarak demir ve benzeri ürünlerin aşırı zamlanması sonucu eca nın da fiyatı artırmış olması. Ancak son günlerde demir ve türevlerinde bir fiyat düşüşü yaşandı. Bu nedenle bir süre fiyat değişmez veya biraz düşebilir diye düşünüyorum.

Ben adetli aldığım için maxfocus'un dediği fiyatlardan alabildim. Tek alanlar sanırım 100-150 ytl daha fazla vermek zorunda kalacaklardır.

Demirdöküm plus petekler diğerlerine göre bariz ısıl değerlerinde fark atsa da eca petekler ile az bir farkı var. Yani eca peteklerin kalitesi de tartışılmaz. 5000 kişiye burs veren ticari kaygılar değilde kalite kaygısı olan ECA gibi firma ve yerli bir firma dururken bence peteklerde de eca tercih edilmelidir. Aynı kaloriyi eca peteklerle daha ucuza maledebiliyorsunuz. Demirdöküme göre oldukça hesaplı. 1 mt fazla petek aldın mı demirdökümden daha ucuza geliyor ve daha fazla ısı verebiliyor.

Paramı yabancılara göndermek zorunda bırakmadığı ve kaliteli bir ürünü bana sunduğu için eca ya, bana eca markasını hatırlattıkları için bu forumdaki arkadaşlara teşekkür ederim.

Bence bu kalitede bir yerli malı dururken savaşlara kurşun desteği sağlayan markaların bile bulunduğu bu sektör markalarını iyi araştırmak lazım. Kendimizi küçümseyip yabancı ürün özentisine kapılarak boş yere daha fazlasını ödemeyelim.

• quote:

Orjinalden alıntı: tecnomaster

Ben de ECA Confeo Premix 24 kw cihaz kullananlar kafilesine katıldım. Bu kış geldiğinde çok faydalı bilgiler sağlayabilirim. Sebebi ise Confeo digital ve Confeo premix modellerinin eşdeğer 2 dairede kullanılacak olması ve karşılaştırma yapabilecek olmam.

Maxfocus arkadaşın verdiği fiyatlar olmasa idi bayağı pahalı alacaktım. bahsi geçen fiyatların üzerine zam gelmiş şu an. Sebep olarak demir ve benzeri ürünlerin aşırı zamlanması sonucu eca nın da fiyatı artırmış olması. Ancak son günlerde demir ve türevlerinde bir fiyat düşüşü yaşandı. Bu nedenle bir süre fiyat değişmez veya biraz düşebilir diye düşünüyorum.

Ben adetli aldığım için maxfocus'un dediği fiyatlardan alabildim. Tek alanlar sanırım 100-150 ytl daha fazla vermek zorunda kalacaklardır.

Demirdöküm plus petekler diğerlerine göre bariz ısıl değerlerinde fark atsa da eca petekler ile az bir farkı var. Yani eca peteklerin kalitesi de tartışılmaz. 5000 kişiye burs veren ticari kaygılar değilde kalite kaygısı olan ECA gibi firma ve yerli bir firma dururken bence peteklerde de eca tercih edilmelidir. Aynı kaloriyi eca peteklerle daha ucuza maledebiliyorsunuz. Demirdöküme göre oldukça hesaplı. 1 mt fazla petek aldın mı demirdökümden daha ucuza geliyor ve daha fazla ısı verebiliyor.

Paramı yabancılara göndermek zorunda bırakmadığı ve kaliteli bir ürünü bana sunduğu için eca ya, bana eca markasını hatırlattıkları için bu forumdaki arkadaşlara teşekkür ederim.

Bence bu kalitede bir yerli malı dururken savaşlara kurşun desteği sağlayan markaların bile bulunduğu bu sektör markalarını iyi araştırmak lazım. Kendimizi küçümseyip yabancı ürün özentisine kapılarak boş yere daha fazlasını ödemeyelim.

Hayırlı olsun arkadaşım güle güle kullan darısı bizim başımıza sakıncası yoksa kaç ytl ye aldın söyler misin?

• quote:

Ben de ECA Confeo Premix 24 kw cihaz kullananlar kafilesine katıldım. Bu kış geldiğinde çok faydalı bilgiler sağlayabilirim. Sebebi ise Confeo digital ve Confeo premix modellerinin eşdeğer 2 dairede kullanılacak olması ve karşılaştırma yapabilecek olmam.

Selamlar,

Öncelikle hayırlısı olsun gülel güle kullanın. İki farklı ürünü test etme imkanınızın olması oldukça güzel olmuş. Sizden ayrıntılı bilgi bekliyoruz.
    Bende geçen kış sonuna doğru uygulama yaptırdığım için bu seneki kış ayları performans açısından daha iyi örnek olcak.

Evet ECA nın panelleride oldukça iyidir, benim salon ve banyo peteklerim ECA , diğerleri DD Plus serisi, ancak DD az da olsa yüksek tesisat sıcaklıklarında küçük derecede iyi gözüküyor. Fiyat konusunda DD ile ECA arasında çokda fark yoktu ben 12 mt DD peteği 1120 ytl ye Ümraniyeden huzur ticaretten yarısı peşin yarısı 3 taksitle, nakliye dahil geçen sene kasımda almıştım.Nakliyeyi düşünce (100ytl) Mt si 85 ytl ye geliyor ki , Bu sene şubatta aldığım 1,4+1,4 +0,8 mt ECA panellerin metreside kredi kartı tek ödemede 86 ytl ye geldi. Nakliyeyi kendim yaptım.
    İyi araştırmak lazım , çok farklı fiyatlar ortaya çıkabiliyor.
    Bugün Koçtaş 90 derecelik piyasa malı radyatör vanasını 10ytl ye satarken, Tunçsan dan ECA markayı 6,7 ytl almıştım.

Yabancı markaları tercih unsuru konusundaki yorumunuza, alternatifi olduğu sürece katılıyorum ama malesef bu her zaman mümkün olmuyor.
    TR deki yan sanayini daha çok ama çok gelişmesi gerekiyor.
    Ben aslen ahşap sektöründe çalışıyorum ve inanın ki yerli tedarikçi ve yan sanayi ile uğraştığımız kadar kendi işimizle bazen uğraşmıyoruz.
    Mesela yurtdışında bir çok büyük firma yan sanayiden aldıkları parçaların montajını yapıyor. Mesela bizim sektörde dünya devi SCAVOLINI firması sadece montaj yapar zira sAdece Toskana bölgesinde 30000 civarında yan sanayi atölyesi var ve son derece kaliteli ürün çıkarıyorlar. Bu durumda niye kendisi üretsin ki, alıp birleştirmek daha kolay.Maliyet düşük.
    TR de de bu iş hiç kolay olmadığı gibi yan yanayi üretimi yapan bu küçük firmalarında hayatları kolay değil, hepimiz hatırlarız kasım 2000 krizinden sonra tofaş stok maliyetini azaltmak için, tedarikçilerin fabrika yakınında depolar tutmasını istedi, onları buna zorladı, 2001 şubatta bir kriz oldu tofaş alımı kesti, bunların yarıdan fazlası ellerindeki stokla battı. Bu da yan sanayicinin en büyük dertlerinden.

Sonuçta alacağınızı ürün için tüm alternatifleri araştırın ve öyle karar verin derim.Yerli diye aldığımız ECA nın üzerindeki grundflos motor ce elektronik devre kompenenti burda üretilmiyor. Dışardan geliyor. Yine Baymak en büyük fasoncu ürünü getir bas etiketi baymak olsun veya parçasını getir toplam bas etiketi baymak olsun, bunların parçaları nerden geliyor çoğunluğu yurt dışından, eğer kalitesi ispat edilmiş bir ürünse ithal de olsa alırım ve içim rahat kullanırım, tereddüt ettiğim markayı yerli diye yarı fiyat bile olsa almam, sonuçta eğer arıza çıkarırsa zaten işin maliyeti hiç merak etmeyin pahalı olana denk gelecektir. Benim konuya bakış açım da bu doğrultuda.

• quote:

Orjinalden alıntı: M e z z o
    Buraya sorma geregi duydum,
    ben sadece banyoda kullanmak için dogal gaz alsammı yoksa direk elektrikli termosifonmu alsam,ne önereceksiniz acaba,amaç hangisi ucuza gelir,
    çünkü evimde ısınmak içinde serinlemek içinde 4 ınverter klimam var,sadece bu banyo işini haledemedim,şu an evde şofben var bu bana pahalıya mal oluyor ayda 46 ytl bir tüp her ay beni mahvetti.

Selamlar,

Tüple yapılan ısıtma, doğalgazla yapılana göre 4 kat pahalı. Ama abonelik, tesiat, proje , hermetik şofben derken 1600 ytl leri bulabir hatta aşabilirde. Eğer hermetik değil normal şofben kullanacaksanız fiyat düşer ama emniyet ve can güvenliği için hermetik olmasında ciddi olarak fayda var.
    http://www.arcelik.com.tr/Cultures/tr-TR/ArcelikUrunler/8906910100.htm?&productCode=8906910100
    http://amkmuhendislik.com/tr/anasektorler.asp

Tüm doğalgazlı ürünler için kısa genel bilgileri bu linkten alabilirsiniz.
    http://arastirma.dogalgaz.com.tr/index.asp?dgz=2

12*46 =552 ytl yılda, doğal gazda bu değer muhtemelen en fazla 200 ytl yi bulabilir.Şofbenlerin verimleri ve kullanım tarzları kombilerden farklı bu bağlamda biraz daha fazla tüketim olabilir. Hermetik şofbenlerde normallere göre daha ekonomiktirler.

ŞOFBEN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
    - Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (bina aydınlığına v.b. bağlı) şofben asla çalıştırılmamalıdır.
    - Cihaz alırken, mümkünse cihaz çalışır halde görülmeye çalışılmalıdır. Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmelidir.
    - Şofbenin monte edileceği mekan yeterli büyüklükte olmalıdır. Şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir mekana takılmalıdır. Şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır.
    - Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde oksijen oranının düşmesi sonucunda karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır.
    - Şofben bacası mümkünse müstakil baca olmalıdır. Eğer şönt baca kullanılacaksa, dairenize ait baca ana bacaya üst kattaki baca seviyesinden bağlanılmalıdır ve baca mutlaka standartlara uygun olmalıdır.
    - Tek kolonlu bacaya kesinlikle birden fazla bağlantı yapılmamalıdır.
    - Şofbenin baca bağlantısı eğimli olmalıdır. Baca ile duvar arasında tam bir sızdırmazlık olmalıdır. Şofben borusu yatay mesafesi 2,5 m’den az olmalıdır ve baca bağlantısı zemine göre % 3 eğimle yapılmalıdır.
    - Eğer bacalı uygulamalar yapılacaksa cihaz için gerekli olan yanma havasının temini için banyo kapısı havalandırma menfezleri yapılmalıdır.
    - Cihaz hermetik olsa dahi banyo kapısı havalandırma menfezleri gereklidir.
    - Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir.
    - Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde:
    Öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı,
    Elektrik düğmeleri açılıp kapatılmamalı,
    Kibrit - çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı,
    Pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı,
    Hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır

Elektrşkle ısıtılırsa 60 lt lik bir termosifon 2 kw yükten 45 derecelik su için bir günde yaklaşık 3,5 saat sürekli çalışsa 7 kw yakar. Bu da ayda 210 kw eder. Elektrikte perakende satış tarifeleri netleşti. Yeni tarife ile elektriğin kilowattsaat (kWh) ücreti konutlarda yüzde 21 artışla 17,944 YKrkw oldu. Ama biz 0,19 alalım ayda 40 ytl eder. Bu hesaba göre tüpten biraz daha iyi gibi yada kullanıma bağlı aynı olabilir.
    Bu bağlamda doğal en ucuzu ama ilk yatırım maliyeti var bunuda elektriğe göre amorti etmesi bu kaba hesaba göre 4 yılı bulabilir.

• maxfocus dostum ölçüler bugün elime geçti
    salon 600x 80+80 ok
    o odası 160 180
    mutfak 120 130
    antre 70 ok
    ç odası 120 130
    y odası 150 180
    banyo 70 ok

teras
    antre 80+80 ok
    1. oda 120 160
    2. oda 120 160
    banyo 50 ok

1. sırada önerilen 2. sırada da benim düşündüklerim var tabi net oda metrekareleri yok ama bu şekilde uygun olur diye düşünüyorum

8.5 metre alt toplam 13 metre önermişler ben de 14.50 olarak hesapladım tabi peteklerin duvara sığma şeklini de ölçerek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fikrethoca -- 19 Temmuz 2008; 21:02:09 >
  • ARÇElik kombiler nasıl bilginiz var mı?
    dgk 20 h lcd 20200kcal = 1.320ytl
  • Hayırlı olsun diyenlere fikir verenlere yol gösterenlere toptan teşekkürler. Darısı henüz kombisini alamamışların başına. Bugün bir olay öğrendim site olarak yada apartman olarak toptan tek marka kombi için pazarlık edildiğinde üreticiler kendilerine gönderilen toplu geçiş bildirimi ile çok ciddi indirimler sağlıyormuş. Bir arkadaş aldığım fiyatı sormuş aslında ben net bir fiyat zikretmek istemedim çünkü şartlar biraz değişik idi. Ama yine de söyleyeyim belki birilerine fikir verir. Confeo premix modelini 1900 e aldım. Bu fiyata Programlanabilir oda termostadı da dahil. Ancak adetli alım olduğundan özel şart sundular bana.
  • Arkadaşlar içinizde sanırım modülasyonlu oda termostadı kullanan yok. Zaten fiyatı da oldukça pahalı. Benim kafama takıldı bazı markalar modülasyonlu oda termostadı olmadan modülasyon yapamıyorlar. Acaba Confeo premix de bu durum nasıl? Programlı oda termostadı sadece aç kapa komutu göndererek, modülasyonlu termostad ise azalt çoğalt aç kapa komutu göndererek mi çalışıyor kısaca.

Tecrübeli bir arkadaşım modülasyonun cihaz ömrünü uzatacağını ve arıza oranını düşüreceğini belirtti.

Acaba programlanabilir oda termostadı iş görürmü? Modülasyonlu oda termostat için fazladan 200 ytl vermeye değer mi? Normal termostat 180 ytl iken modülasyonlu termostat 380 ytl civarı satılıyor.
  • quote:

Arkadaşlar içinizde sanırım modülasyonlu oda termostadı kullanan yok. Zaten fiyatı da oldukça pahalı. Benim kafama takıldı bazı markalar modülasyonlu oda termostadı olmadan modülasyon yapamıyorlar. Acaba Confeo premix de bu durum nasıl? Programlı oda termostadı sadece aç kapa komutu göndererek, modülasyonlu termostad ise azalt çoğalt aç kapa komutu göndererek mi çalışıyor kısaca.

Tecrübeli bir arkadaşım modülasyonun cihaz ömrünü uzatacağını ve arıza oranını düşüreceğini belirtti.

Acaba programlanabilir oda termostadı iş görürmü? Modülasyonlu oda termostat için fazladan 200 ytl vermeye değer mi? Normal termostat 180 ytl iken modülasyonlu termostat 380 ytl civarı satılıyor.

Arkadaşım yanlışın olmasın M.oda termostadı bildiğim kadarıyla en fazla 150-180 YTL civarı.
    hatta nette vediğim linkte 166 YTL bilgin olsun.
    http://www.vestel.com.tr/msib20/tr/kategoriler/isitici_ve_klimalar/isiticilar/kombi_aksesuarlari/modulasyonlu_oda_termostati__.aspx

Ayrıca Emasın sitesinde liste fiyatı 56 Euro arkadaşım iyice araştır piyasaya bak kazıklanma para kolay kazanılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Forza Kartal -- 19 Temmuz 2008; 11:55:15 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Forza Kartal

quote:

Arkadaşlar içinizde sanırım modülasyonlu oda termostadı kullanan yok. Zaten fiyatı da oldukça pahalı. Benim kafama takıldı bazı markalar modülasyonlu oda termostadı olmadan modülasyon yapamıyorlar. Acaba Confeo premix de bu durum nasıl? Programlı oda termostadı sadece aç kapa komutu göndererek, modülasyonlu termostad ise azalt çoğalt aç kapa komutu göndererek mi çalışıyor kısaca.

Arkadaşım yanlışın olmasın M.oda termostadı bildiğim kadarıyla en fazla 150-180 YTL civarı.
    hatta nette vediğim linkte 166 YTL bilgin olsun.
    http://www.vestel.com.tr/msib20/tr/kategoriler/isitici_ve_klimalar/isiticilar/kombi_aksesuarlari/modulasyonlu_oda_termostati__.aspx

Ben kablosuz tam modülasyonlu termostad sordum Ankarada bir ECA bayisine 385 ytl dediler. Forza Kartal senin dediğin kablolu olmasın

• Yoguşmalı aldıysanız gereksiz..Termostatla işiniz yok...40 C ye ayarlayıp unutuyorsunuz...32-49 arası kendi gidip geliyor...Boşuna para vermeyin.. Kullanınca göreceksiniz....Tecrübe konuşuyor...Para ve tercih sizin...Saygılarımla... Hava çok soguksa 49 C de yakın....40-58 arası gidip geliyor...Hepsi bu kadar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 19 Temmuz 2008; 14:06:50 >
  • Selamlar arkadaşlar su tesisatına basınç regülatörü taktırılırsa kombiye yararı ne olur.tavsiye edermisiniz.bunu öneren kişiler var.
  • Su tesisatına basınç regülatörü taktırmak her şeyden önce kesene fayda saglıyor..6 Atü basınç 3 atü ye düşüyor..Yada psi yada bar her ne diyorsanız..Buda musluktan deli gibi yüksek basınçla boşalan suyun daha yavaş akması demek...Lavabo ve klozetlerdeki , sifonlardaki plastik baruların patlamaması demek. Tatile çıkınca yada uzun süreli evden ayrılınca geceleri bu basınç çok çok fazlalaşıyor...Çok büyük risk.Basınç düşürücü ..Regülatör olursa ....Ev sele suya gitmiyor..Su tüketimi yarıya düşüyor...Kombiye su alırken normal 1,7 basınçta dolduruluyor...Sonuna kadar muslugu açıp bütün tesisatı yüksek basınca mahkum etmiyorsunuz...Özellikle kombiden sıcak su kullanırken Girişte ne kadar yüksek basınç olursa çıkışta yüksek oluyor..Çok fazla sıcak su tüketimi = fazladan gaz parası...Çok basit bir atmasyon örnek...Yarım saat banyoda 1 m3 sıcak su yerine 3 m3 sıcak su kullanıyorsunuz...Gereksiz israf...Ve gaz parası... bASINÇ DÜŞÜRÜCÜ DAİRA GİRİŞLERİNDE SAATİN YANINA TAKILIYOR... Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 20 Temmuz 2008; 21:42:55 >

• kafam beynim allak bullak oldu valla arkadaşlar...forumları hemen hemen hepsini okudum..fakat benim sorunuma bi çare bulamadım.. çatı katlı dubleksim var. toplam 14 metre petek mevcut iki katta ve daire 200 m2 civarında. apartman olarak ilk kez doğalgazla tanışacağız. hangi marka ve hangi model kombi almalıyım. markadan ziyade dairemi ısıtacak bir kapasitede kombi hangisidir. önerilerinizi bekliyoruum. tsk ederim.
  • unuttum yer olarak ankara arkadaşlar tşk ederim.
  • Ankara ikliminde bir tek büyük kombiyi yada hermetik kazanı okkalı fiyatla almaktansa , denge kabı, ilave sirkülasyon pompası v.s. ile ugraşmaktansa aşagıya 20.000 lik yoguşmalı, yukarıya 20.000 lik hermetik 2 müstakil kombi koyup 3,5 milyara işi bitirirm...Çok rahat,eziyetsiz ısınırım.. En basit, makul ve ucuz yöntem....Karar ve para sizin... Saygılarımla.... Ankara nın kışını iyi bilirim...6 yıllık hayatım orada geçti...www.emas.com.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 20 Temmuz 2008; 21:53:41 >
  • peki sevgili kardeşim bi şey daha sorcam. bu sekilde olduğu zaman yakıt ikiye katlıycak. tek büyük bir kombi bağlasam aşağı kata, yakıtdan tasarrufum olmazmı.??
  • Selamlar
    Tavsiye edilen ECA Confeo hermetik kombi için değişik fiyatlar gördüm(1500-1600-1700 YTL).
    Örnek beyazesyam.com
    Şurada bahsedilen 24K'lık Confeo ise 1300YTL'ye geliyor. Bir fark var mıdır aralarında yoksa piyasa serbestisi mi demeliyiz?

• 
Sayfa: önceki 133134135136137
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.