Şimdi Ara

DİZEL YAKIT TÜKETİMİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
1
Favori
51.987
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2011 Dizel 1.6 109 bg tit HB .

3500 km de şu anda sürekli opet ten alınan ( toplamda 3 depo bitti :) ) yakıtla

şehir içinde 6 lt
    şihir dışı 5.5 lt

yakıyor.

bor olayını bende deneyeceğim bakalım zararı olmaz herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

quote:

Orijinalden alıntı: @immortal

quote:

Orijinalden alıntı: drejf06

merhaba arkadaşlar bende 2011 model ford focus titanyum 1,6 TDCİ 109 hp DPF var. araç şuan 1700 km de ortalama yakıt tüketimi 6,8 lt bu değer normal mi acaba. aracın katolog değerlerinde şehir içi için verilen ortalama 5,8 lt. yani tam olarak 1 lt fark var. cevaplayabilirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Aracınız daha çok az km'de. Bende de aynı araçtan var ve tüketimde ilk zamanlara göre 0.5lt kadar düşüş oldu. Şehiriçi tüketim kış ayında 6-6.5lt arasında geziyor.

Katolog değerlerine bakma şimdi bile iyi yakıyor..o değerler rüzgarsız düz zeminde genelde tribünlerde araç stepnesiz tamamen boş sabit 30 km gibi hızlarda yapılıp yazılıyor..Her markada durum aynıdır..

yok öyle değil. 30 km de ölçülse 3.0 lt gibi çıkar.. dedğin gibi, araç tamamen boş, 75 kg dan ağır olmayan bir şöför ile, aynı benzinciden yakıt alarak 50 km yi 90 km sabit hızla gidiş ve geliş yaparak ölçüyorlar. tabi düz yol olacak yokuş olmayacak frene asla basılmayacak, gaz çok yavaş verilecek vs.. vs.. gibi şartlarla..

• 1200 km uzunyol, 3 kisi , klima hep açık , 51 LT mazot. 2007 tdci. Hız 110 - max 130
  • 4 gun once 110.000km de f2 109 hp tdci aldik.teste soktugumuzda motor %80 cikti.eksoz valfi kirliymis. Yol bilgisayari 7 lt gosteriyrdu.sehir ici agresif kullandim 7.1 oldu. 120km sehirlerarasi yol yaptim 140-150km hizla tekrar 7 lt gosterdi.galiba normal kullanimda,enjektorler degistikten sonra 6,5 lt ye filan inebiliriz.
    ps:enistemin 90hp makyajli kasa focusuyla yaklasik 1000km yol yapmisimdir.sehir ici 5,4-5,5 tuketiyo sehirlerasi 180-185 km hizla 6 lt yi gecmedi hic ama araba 30binde
  • quote:

Orijinalden alıntı: egebuca

quote:

Orijinalden alıntı: Acizim

2007 model focus tdci de istanbul da şehir içi ,20 krş yakıyordu, didime yola çıktım 1 depo ile 800 km yi anca geçti. yol bilgisayarı yok. 3500 devirde genelde geldim sol şeritte ve 150 km nin altına çok düşmedim acaba o yüzden mi çok yakıt tüketti? şuanda da klima ile didim de biniyorum ve halen yakıt tüketimi fazla gibi..

Siz İstanbul trafiğinde 20 krş yaktırabiliyorsanız daha ne istiyorsunuz. Ben Kayseri nin tenha trafiğinde o kadar kasmama rağmen 22 krş altına indiremedim. Bırakın yakıtı kafanıza takmayı aracınız çok iyi yakıyor.

hocam bende kayserideyim aldım sonunda tdci aracımı ancak kış şartlarından mı bilmiyorum yakıt tüketimi 8 ile 9 litre arasında değişiyor hep kısa mesafede kulanıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: bakIX

quote:

Orijinalden alıntı: egebuca

quote:

Orijinalden alıntı: Acizim

2007 model focus tdci de istanbul da şehir içi ,20 krş yakıyordu, didime yola çıktım 1 depo ile 800 km yi anca geçti. yol bilgisayarı yok. 3500 devirde genelde geldim sol şeritte ve 150 km nin altına çok düşmedim acaba o yüzden mi çok yakıt tüketti? şuanda da klima ile didim de biniyorum ve halen yakıt tüketimi fazla gibi..

Siz İstanbul trafiğinde 20 krş yaktırabiliyorsanız daha ne istiyorsunuz. Ben Kayseri nin tenha trafiğinde o kadar kasmama rağmen 22 krş altına indiremedim. Bırakın yakıtı kafanıza takmayı aracınız çok iyi yakıyor.

hocam bende kayserideyim aldım sonunda tdci aracımı ancak kış şartlarından mı bilmiyorum yakıt tüketimi 8 ile 9 litre arasında değişiyor hep kısa mesafede kulanıyorum

Kısa mesafede çok normal.1-2 km arası benim tdci da 8-9 l buluyor.Ama talas - kayseripark arası 6l ye kadar düşüyor.

• Talas a mı tasınsam hocam Arabanın turbo hortumu delinmiş sizce böyle binmem çok sıkıntı çıkarır mı
  • quote:

Talas a mı tasınsam hocam Arabanın turbo hortumu delinmiş sizce böyle binmem çok sıkıntı çıkarır mı

Hangi hortum delinmiş tam bilemiyorum.hem demir hem de plastik borular var.Benim metal turbo borusunda da kılcal çatlaklar var.idare ediyoruz şimdilik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciftlik37

quote:

Talas a mı tasınsam hocam Arabanın turbo hortumu delinmiş sizce böyle binmem çok sıkıntı çıkarır mı

Hangi hortum delinmiş tam bilemiyorum.hem demir hem de plastik borular var.Benim metal turbo borusunda da kılcal çatlaklar var.idare ediyoruz şimdilik.

Tam bilemiyorum ancak turbo hortumu diyor oradan yaptıgım çıkarım plastık aksam olmasıdır. Turbo borusu dese metal olan sanırım pek bir bilgim yok ama servisin ekspertiz kagıdında yazdıgı aynen böye " turbo hotumunda yağ kaçağı var"

• Ankara da Yaşıyorum Aracım 2006 C-max 109 dizel. Aracımı haftanın 5 günü 8 km lik bir mesafede sabah gidip akşam gelecek şekilde kullanıyorum.Yol çoğunlukla kalabalık oluyor ortlama yakıt 7.0 değerini gösteriyor.Tam dolu depo ile de 650 km şehir içi yapabiliyorum en fazla.BU değerler bana normal gibi geliyor.Sizin yorumunuz nedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KastoR

Ankara da Yaşıyorum Aracım 2006 C-max 109 dizel. Aracımı haftanın 5 günü 8 km lik bir mesafede sabah gidip akşam gelecek şekilde kullanıyorum.Yol çoğunlukla kalabalık oluyor ortlama yakıt 7.0 değerini gösteriyor.Tam dolu depo ile de 650 km şehir içi yapabiliyorum en fazla.BU değerler bana normal gibi geliyor.Sizin yorumunuz nedir.

bence yüksek...gerçi hava şartlarında dizel motor biraz fazla yakıyor ama en fazla olsun olsun da 6,0 ya çıksın.1 sene boyunca günlük 60km yol yaptım tüketimim 5,5 üzerine çıkmadı...
  • Daha bir haftalık focuscuyum (1.6 tdci 90ps) ama bende 100 km / 6 lt'den fazla yaktıramadım.
  • 116 bin km de 109ps, günde ortalama 20-30 km yol giderken 6.8 lt filan yakıyor. geçen sıfırladım 20-25 km gitmişimdir tahminimce,ama caddede cc ile kullanıyorum 6.4 e kadar düştü.kısaca şehir içi ne kadar sakin kullanırsam kullanayım 6 lt nin altına çıkmıyor 7 lt ninde üstüne
  • arkadaşlar selam, konu yakıt tüketimitle alakalı ama ben hazır bu kadar güncel focus kullanıcısını bulmuşken birşeyler sormak istiyorum;

2.el 1.6tdci focus almak istiyorum, etraftan duyduklarım içeri ses alıyor, turbo lag problemi olabiliryor, focus çok arıza yapar vs.. gibi şeyler
    şimdi etraftan duyduklarına bakma diyeceksiniz tamam ama bir de ilan sitelerinde bakıyorum insanlar focuslarını 50.000 km de ve ya daha altında satışa çıkarmışlar
    bu sayıda az değil üstelik fiyatlarıda çok yüksek değil! yani sıfırıyla kıyaslandığında...

focuslarla ilgili bahsettiğim problemleri yaşıyor musunuz? aracınız arızaya yatkın mı ? 2.el e bu kadar düşmesinin sebebi ne olabilir?

teşekkürler..
  • merhabalar.. 2005 model c-max tdci cvt ile aranıza ben de katıldım.. yakıt konusunda benim de kaygılarım var. aracı İstanbuldan 2 ay önce aldım ve her yakıt alışımda fulledim ve göstergeleri sıfırladım.. 1 ay öncesine kadar fulleyince "650 km" kaldı diyordu, son haftalarda "590 km" kaldı diyor.. Kuşadasında yaşıyorum ve yollarımız da hep bozuk ve inişli çıkışlı maalesef acaba bundan mı 590 km kaldı diyor? bunun neticesinde de 1 ay öncesine kadar yaptığım hesaplamalarda (1 Lt: 3,67 krş'dan) km de 0,28 kr yakarken, son zamanlarda bu değer 0,31 krş çıkmaya başladı... uzun yolda bu değer 0,21 krş/ 6.0 lt ye düşüyor.. bana bu yakıt değerleri bir hayli fazla geldi doğrusu.. arkadaşımda aynı modelin düz vitesi var(depoları aynı 53 lt), fullediğin zaman "790 km" kaldı diyor, benim cvt de bu değer 590 km!! yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim kazasız belasız sürüşler dilerim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugur_yavuz

Ford Focus HB 2011 TDCI 90PS 14500km de araç,

Bu haftasonu okuduğum değerler, (yola çıkmadan önce sıfırladım sayaçları)
    Bursa - Ankara, CC 100 ile ortalama 4,0 litre --> 15 kuruş
    Ankara - Bursa, CC 140 ile ortalama 5,2 litre --> 19 kuruş
    Bursa şehir içi kullanım ortalama 4,6-4,9 arasında değişiyor. --> 17 kuruş

Bu makineye daha 5,7 litreden fazla yaktıramadım bilginize...

Aynı araçtan bende de var. Km 13500 de. Sizin değerlerinize çok yakın yakıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeCoM@NiA

arkadaşlar selam, konu yakıt tüketimitle alakalı ama ben hazır bu kadar güncel focus kullanıcısını bulmuşken birşeyler sormak istiyorum;

2.el 1.6tdci focus almak istiyorum, etraftan duyduklarım içeri ses alıyor, turbo lag problemi olabiliryor, focus çok arıza yapar vs.. gibi şeyler
    şimdi etraftan duyduklarına bakma diyeceksiniz tamam ama bir de ilan sitelerinde bakıyorum insanlar focuslarını 50.000 km de ve ya daha altında satışa çıkarmışlar
    bu sayıda az değil üstelik fiyatlarıda çok yüksek değil! yani sıfırıyla kıyaslandığında...

focuslarla ilgili bahsettiğim problemleri yaşıyor musunuz? aracınız arızaya yatkın mı ? 2.el e bu kadar düşmesinin sebebi ne olabilir?

teşekkürler..

içeriye çok ses aldıgı dogru.ama 300-400 liraya güzel bir yalıtım yaptırırsanız sesi bi nebzede olsun kesebilirsiniz.ben gerek duymadım zaten 120 bine geldi araba seslerin artması normal,satarkende yalıtım arabaya deger kazandırmıyor malesef.tabi kendi rahatınız için yaptırırsanız faydasını görürsünüz. onun yerine kulağınızı sony'nin ses sistemine verinbiz ailecek focuscuyuz 4 dizel 1 benzinli focus var sülalede daha önce lag veya turbo problemi yaşamadık hiçbirimiz.kullanım tarzına ve kullandıgın yakıta göre degişir bu durum.
    50 bin km nin altında derken focus 3 den mi bahsediyorsun? eger 3 se zaten yeni çıktı o kadar km yapmamıs olmaları normal.ikiyse ben daha 100 binin altında rastlayamadım.ikinci el piyasası canlı bi araç sıkıntınız olmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gokhan G. -- 16 Ocak 2012; 0:12:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SeCoM@NiA

arkadaşlar selam, konu yakıt tüketimitle alakalı ama ben hazır bu kadar güncel focus kullanıcısını bulmuşken birşeyler sormak istiyorum;

teşekkürler..

Arkadaşım merhaba bu araçlar kul yapımı arıza riski mutlaka olsada 195.000 kilometrede hala arızasız 109 dizel kullanan arkadaşım var.Birazda onun etkisiyle 3 ay önce focus aldım 54.000 km de 2008 model.Kullanım özellikle dizel araçlarda daha önemli ben mesela çalıştırırken ve stop ederken mümkün olduğu kadar 30 sn-1 dak arası beklerim turbo ömrü açısından.Arabamdan çok memnunum pendik -tuzla arası e 5 ağırlıklı kullanıyorum havalar iyiyken 6.2 idi şimdi 6.5 oldu eski arabam fiestadan çok yakıyo ama performansı bir başka; arkadan falan sıkıştıran oluyo yokuşlarda gaza basınca dikiz aynasında ufacık kalıyor :) Aracım makyajsız kasa makyajlı olanlarda 1000 yakın parça değişmiş yakıt tüketimi kesinlikle daha az 0.5 ile 1 litre arasında, ama süspansiyonu daha sert gibi makyajlıların hatta bu yüzden ilk başta focus düşünmüyordum ama iyiki almışım uzun yolu keyifli ses alma olayı doğru ama ben rahatsız olmuyorum çok abartılacak kadar yok bence.Almayı düşünürsen sakın şirket arabası veya ne olduğu belli olmayan arabaları alma biraz fazla verecek alsanda binicisinden bulabilirsen ilk sahibinden makul kilometrede bir focusu şiddetle tavsiye ederim.İyi akşamlar.

• 46,000 de 90ps 2010 focus aldım. şuan 50,000km oldu. yakıt konusunda en ekonomik arabalardan biri diyebilirim. istanbul izmir arası rahat rahat git-gel yapabiliyor. biraz abartıp bir depoyla istanbul çanakkale izmir istanbul yaptım 1200km civarı bir yol ediyor (dikkat edin dönerken pendikte mazotunuz bitip yolda kalabilirsiniz).
  • 2005 focus tdci ghia 109 ile yol bilgisayarı ortalama 4.5 i geçmezken ben hiç 1000 km leri şehir dışında görmedim arkadaşlar. focusun yol bilgisayarına güvenmiyorum. şu an megane 3 var focustan çok daha ekonomik yakıyor ama focustaki o yol tutma, güven hissi, karizma dik duruşu bu araçta bulamadım. satıp focusa dönme kararı aldım. kuzu kurdun yol fordun
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.