Şimdi Ara

Diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon varmı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.550
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gördüğüm kadarı ile telefonların çoğu sabit diyafram (f) aralığına sahip. Bazı telefonların perde hızı ayarlanabiliyor (örnek: Lg G4) ama diyafram ayarı yapılabilen telefon varmı acaba. Fotoğraf çekmesini seviyorum ve şu an kullandığım Lg G4 ten memnunum, artık telefonumu yenilemeyi düşünüyorum fakat G4 ün fotoğraf kalitesini aratmayacak bir telefon istiyorum. Fotoğraf konusunda başarılı, kamerası manuel ayara izin veren (nokia 8 i inceledim, perde hızı 1sn altına düşürülemiyor, bana uymadı) varsa diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon tavsiyeniz ne olur? (Bütçe 2500tl civarı)

• Diyaframı istediğin gibi ayarlamaya izin veren bir telefon yok. Samsung 'un birkaç modelinde F/1.5 veya F/2.4 şeklinde 2 adet diyafram seçilebiliyor. Hiçbir zaman 2.4 kullanmazdım herhalde. Keskinliğe bile olumlu bir etkisi yok. Biraz göz boyama o.

Ayrıca fiyatlar 4500 ve üzeri. En ayrıntılı fotoğraf ve video ayarları LG telefonlarda. Onlardan hiçbir konuda geri kalmayan ve hatta fazlası bulunan V30+ 2500 civarında.

G4 eskimiş olabilir ama hala en iyi kameralardan birine sahip. Zaten telefonlarda donanım gelişmiyor, yazılım ise son senelerde çok ilerledi.

Elimde şu anda G4 de var. Onunla V30 arasında bir kamera karşılaştırması yapabilirim belki. Özellikle düşük ışıkta. Yüksek ışıkta her telefon harika çekiyor zaten artık.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • V30+ ilgilendigim bir model. G4 ten V30+ a gecsem fotograf konusunda memnun kalirmiyim?

Yukledigim fotolari G4 le cektim, ona gore alacagim telefonun kamerasi G4 u aratmamasi lazim...

Diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon varmı?Diyafram açıklığı ayarlanabilen telefon varmı?

• Wilusa kullanıcısına yanıt
    Bunlar uzun pozlama. Aşağıdaki ilk fotoğraflar da uzun pozlama. İlk Linkler G4.

https://c2.staticflickr.com/2/1949/44861459264_01a3b4fb4f_o.jpg

https://c2.staticflickr.com/2/1975/30645091997_2bd3e30bb2_o.jpg

Bunlar oto modda çekildiler:

https://c2.staticflickr.com/2/1939/30645119627_1ed5d42a55_o.jpg

https://c2.staticflickr.com/2/1914/45535874082_3365207142_o.jpg

Bunlar ise Gcam kullanarak:

https://c2.staticflickr.com/2/1957/45535907632_5e36937eb3_o.jpg

https://c2.staticflickr.com/2/1930/45535908592_0d2d26f70c_o.jpg

G4 gcam ile tam olarak uyumlu değil görüldüğü gibi ama program çalıştığı için ekledim yine de.

Görüldüğü gibi V30 çok daha temiz ve keskin çekiyor. G4'ün sensörü daha büyük ama V30'da başka donanımsal ve yazılımsal geliştirmeler var.

• LG G4'ten Nokia 8'e geçtim en çok özlediğim nokta diyafram açıklığı. Vakti zamanında 1.8 diyafram açıklığı devrim gibiydi ve karanlık ortamlarda oldukça başarılı idi.

Nokia 8'e GCam yükleyince çekim kalitesi oldukça iyileşiyor, çift kamera ve lensler oldukça kaliteli. Yine de 2017 ortasında çıkmış bir cihaza 2.0 lens koyduklarını anlamıyorum. Bir de 1.8 olsaymış lensi muhteşem olacakmış.

Sonuç olarak Nokia 8 normal koşullarda sizi üzmez ama düşük ışık performansı Huawei P20 Pro'nun yanına yaklaşamaz. Öteki taraftan fiyatı da yaklaşamıyor biri 5000 biri 2000 TL lik telefonlar. Kıyaslamak ne derece doğru olur bilemiyorum.
  • Bir de daha önce Nokia konusuna bir iki fotoğraf yüklemiştim. Nokia 8 ile. Başka arkadaşların yüklediği fotoğraflar da var özellikle ilk mesajlara yakın.

https://forum.donanimhaber.com/nokia-8-ana-konu-5-3-qhd-ips-dual-13mp-carl-zeiss-sd835-64-gb-4-gb-ram-oreo--128434245-179
  • VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    Uzun pozlamada arada pek fark yok gibi ama oto mod da v30 isigi daha iyi almis sanki, v30 un cektigi fotografta arka taraf daha aydinlik cikmis...

• Y-ZiyA kullanıcısına yanıt
    Nokia 8 donanim olarak fiyatina gore cok iyi, oto mod daki fotograflarida guzel fakat perde hizi maalesef 1sn den asagi dusurulemiyor...
    Ustte koydugum fotolari perde hizi 30sn de cektim mesela. Yanimdaki arkadas iphone u ile boyle foto cekemeyince kiskandi tabi biraz

• Dostum ne alırsan al g4'ün kamera deneyimini bulamıcaksın ben sırf bunun için eskiyen g4üme 500tl masraf yaptım kasa ve ekran değiştirdim şuan telefon 0 gibi hala canavar gibi kamerası var çünkü şuan en az bu düzeyde kameraya sahip telefon almak için 3000tl vermek gerekiyor malum dolar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • luzengor L kullanıcısına yanıt
    Aslinda memnunum G4 umden fakat dokunmatik ekranin alti hava almaya basladi, bunlarda kronikmis bu. Birde ekran isigi bildirim gelmis gibi kendi kendine aciliyor kapaniyor. Acaba bende masraf yapip kullanmaya devam mi etsem...

• Wilusa kullanıcısına yanıt
    Dostum bende değiştirmek istiyorum telefon ama ne yazık ki G4 seviyesinde kamera ve ses performansı veren telefonlar en aşağı 2.5-3bin tl ya ikinci el g5 alabilirsin temizler var gerçekten 1000tlye yada masraf yaptır kasa ve ekran değiştir çünkü hala G4 çok iyi.İnternette 2-3 sene sonra çıkan telefonlarla kıyas ediliyor.Ben tamir ettirdim sıfır gibi oldu daha 2 sene en aşağı gider bu telefon.Yine senin bileceğin iş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • yalnız cevabı kimse yazmamış, var hocam s9 vs s9+ ın diyafram ayarı değişiyor üstelik yazılımsal değil direk mekanik hatta kamera mercegine bakınca büyüyüp küçüldüğünü görebiliyorsunuz youtube da videoları var bakabilirsiniz
  • f1rıncı F kullanıcısına yanıt
    İlk mesajda söylemiştim zaten.
    Selamlar hocam sizce iphone 7p mi alınır v30+mı?
    Birde v30+ arka kamera piksel büyütme yok 1.0 um değer veriyor bu sizce çok büyük dezavantaj değilmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lithaunans -- 2 Kasım 2018; 21:20:41 >
  • Lithaunans L kullanıcısına yanıt
    Ben Iphone'ları ve iphone kullananları anlamıyorum. Siz bu soruyu sorduğunuza göre bana açıklayabilirsiniz belki.

Neden anlamadığımı yazayım.

V30'un Iphone 7 Plus'a göre üstünlükleri:

- Daha küçük gövdede daha büyük ekran. Ekran gövde oranı %81, iphone'da %67.

- HDR destekli, daha yüksek çözünürlüklü OLED ekran.

- Daha güçlü ve efektif çipset

- Sd kart girişi

- F/1.6 lens. Kristal lens, color spectrum özellikli kamera.

- Gcam yüklenebilmesi sayesinde çok daha iyi kamera kalitesi

- Çok kullanışlı olan ultra geniş açılı 2. kamera. Iphone'un 2. kamerasını kullanarak yaptığı portre modunun daha da iyisini Gcam yapıyor zaten.

- Çok daha iyi ve güçlü ses kalitesi

- 3.5mm jack

- Hızlı şarj

- Kablosuz şarj

- Çok daha iyi şarj süresi

Ve tüm bunlara rağmen V30 2500TL, Iphone 7 Plus 5500TL

Biri bana bunu anlatsın. İnsanların tek söyleyebildiği "ikinci el ederini düşünmek lazım, satarken zarar ettirmemesi önemli"

5500 liraya alınan Iphone 2 sene sonra kaç lira edecek. Taş çatlasın 3500. Hani nerede bunun zarar ettirmeyişi? V30'dan çok daha fazla zarar ettirdi. Ayrıca ben galeri mi işletiyorum da ikinci el değerine bakayım. 3-4 sene kullanmak istiyorum ve sorunsuz götürürse parasını çıkarmış olur zaten.

Kaldı ki 5500 lira verdiğim telefonda hızlı şarj bile yoksa ben ne yapayım onun 2. el değerini.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Piksel büyütme dediğiniz nedir? Niye dezavantaj olsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 2 Kasım 2018; 22:7:2 >

Mesela cihazın kamera özelliklerine baktığınız zaman s7' de 1,4 um ve bu cihazda v30+'da 1.0 um htcnin ilk kullandığı bir şey ve daha iyi netlik ve detay gibi pek çok özellik sunuyor ama bu v30+ da yok direk standart değer veren lensi kullanmışlar

• Lithaunans L kullanıcısına yanıt
    Lens ile piksel boyutunun hiçbir alakası yok.

Teknik detaya girmeden konuşalım. V30'un kamerasında herhangi bir eksik taraf gördünüz mü? Onu söyleyin de oradan gidelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 2 Kasım 2018; 23:21:39 >
    Siz olayı yanlış anladınız ben sadece bir cep telefonu kamerası hakkında fikir edinmek için sordum neyse başka yere girdik iyi günler

• Dediğiniz gibi samsung s9 da diyafram ayarı yapılabiliyor (f1.5-2.4) başka bir telefon da yok sanırım, en azından ben bulamadım. Bu durumda s9 a 4000tl verebilirmiyim bilmiyorum...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.