Şimdi Ara

Divinity: Original Sin 2 (2017) [ANA KONU] (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
339
Cevap
18
Favori
26.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Build önerisi var mı beyler, tekrar tekrar karakter açmaktan oynayamadım
  • İlk defa bu tarz bir oyunu oynamaya çalışıyorum daha önce buna benzer long dark ve poe oynamıştım.Oynanışını beğendim ama karakter seçiminden tut oyun içindeki dialoglara kadar baya kapsamlı bir oyunmuş ingilizcem hiç yok ve ilk oyununu oynamadım rehber tarzı bir site video filan varmı acaba yada ilk oyunumu oynasam önce çok istiyorum bu oyunu oynamayı.
  • Global Chata bağlanamıyorum. Nasıl bağlanabilirim?

@ReWeLLeR Sana tavsiyem bir okçu aç. Skillerde can doldurmanı sağlayan bir skill var. Onu almayı ihmal etme. Daha sonra Red prince, lohse ve sebille'yi grubuna katmanı tavsiye ederim. Bu oyunda assasinleri çok güçlü yapmışlar. Sebile assassin olarak arkalardaki okçu büyücüleri teklemek için kullanırsın. Red prensinde önde tank olur. Okçun ile büyücünde arkadan damage atan elemanların olarak kullanırsın. Ayrıca zeminin üzerine gelirsen etkilerini görebilirsin. Örneğin fare ile kanın üzerine gelirsen elektriklenme ve soğukta donma özelliğinde olduğu yazar. Birde statlarda sadece saldırı güçlendirme veya cana ağırlık verme. Wits diye bir stat daha var. Oda initiviative yi etkiliyor. Buda savaşlarda hangi sırada olduğunu ayarlıyor. Eğer onu yükseltmezsen savaşlarda hep en sonda yer alırsın. Ayrıca oyunda şimdiden pek çok rehber var tabi ingilizce. Şahsen ingilizcem çok iyi olmadığından steam arayüzünde hep google çeviri açık ve oradan hikayeyi anlamaya çalışıyorum. Puzzlelarda takılırsan sorun etme. Youtubeye takıldığın yeri yaz direk çözümü görürsün. Birde düşmana sağ tıklayıp seçeneği hatırlamıyorum en alttakiydi sanırım ex ile başlıyordu. Onu seçersen düşmanının statlarınıda görebilirsin. Nelere karşı direnci olduğunu hangi özelliklere sahip olduğunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lorkhan00 -- 17 Eylül 2017; 11:0:29 >

• Bu tarz oyunların ellerinden tutulması lazım. Ölen bir tür ve tekrar hayata döndürdükleri için yapanların yapan firma övgüyü hakediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Obsidian One

Ben battlemage ile başladım,2. bölgeye geçtim biraz biraz devam ediyorum oynama ilk oyundan daha iyi gibi,daha çok sar bakalım fena değil şimdilik.Bu seri ile ilgili en çok sinir olduğum şey turn base dövüş sistemi,2de ise kamera can sıkıcı şimdilik sevmedim.

Oyunun öne çıktığı konu zaten turn-based savaş sistemi. Sevmiyorsan niye zorluyorsun ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meurglys -- 17 Eylül 2017; 22:44:42 >
  • Meurglys kullanıcısına yanıt
    Oyunun öne çıktığı konu turn base değil,rpg elementleri güzel bir şekilde sunabilmesi ve rpg seven biriyim onun için zorluyorum.....
  • İlk oyundan başlayıp oynamayı düşünüyordum. Fakat ilk oyunun Türkçe yamasının Steam versiyonuna uymadığını oyunun dilininde ağır olduğunu duyunca oynamaktan vazgeçtim. RPG zaten can çekişen bir tür birde üstüne ağır İngilizce eklenince oynayamadığım için üzülüyorum açıkçası.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceyhunceyhan

İlk oyundan başlayıp oynamayı düşünüyordum. Fakat ilk oyunun Türkçe yamasının Steam versiyonuna uymadığını oyunun dilininde ağır olduğunu duyunca oynamaktan vazgeçtim. RPG zaten can çekişen bir tür birde üstüne ağır İngilizce eklenince oynayamadığım için üzülüyorum açıkçası.

Sanırım ilk oyunun iki sürümü var; Türkçe yamayla uyumlu olan Classic, ve yeni özellikler eklenen ama Türkçe yamayla çoğunlukla uymayan Enhanced. Steam'den alırsanız iki sürüm de ekleniyor diye sanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meurglys

quote:

İlk oyundan başlayıp oynamayı düşünüyordum. Fakat ilk oyunun Türkçe yamasının Steam versiyonuna uymadığını oyunun dilininde ağır olduğunu duyunca oynamaktan vazgeçtim. RPG zaten can çekişen bir tür birde üstüne ağır İngilizce eklenince oynayamadığım için üzülüyorum açıkçası.

Sanırım ilk oyunun iki sürümü var; Türkçe yamayla uyumlu olan Classic, ve yeni özellikler eklenen ama Türkçe yamayla çoğunlukla uymayan Enhanced. Steam'den alırsanız iki sürüm de ekleniyor diye sanıyorum.

Yani enhanced edition alıp Türkçe yamayı yüklersek classic edition içerikleri Türkçe olur mu? Bunun haricinde bir şey daha sormak istiyorum. İngilizcem çok ahım şahım değil zamanla gelişeceğine inanıyorum fakat suanlık pek iyi sayılmaz. Translate sözlük vs. İle ikinci oyunun hikâyesini anlayabilir miyim sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyhunceyhan -- 18 Eylül 2017; 0:18:06 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Meurglys

quote:

Yani enhanced edition alıp Türkçe yamayı yüklersek classic edition içerikleri Türkçe olur mu? Bunun haricinde bir şey daha sormak istiyorum. İngilizcem çok ahım şahım değil zamanla gelişeceğine inanıyorum fakat suanlık pek iyi sayılmaz. Translate sözlük vs. İle ikinci oyunun hikâyesini anlayabilir miyim sizce?

Türkçe yamayı yapanlara sorsanız daha iyi olur, bilgim yok. Oyunu da oynamadım bu arada ama oyunun hikayesinin pek ön planda olmadığını duydum, bu videoda diyalog olan kısmına geç anlayabiliyor musun sen karar ver.

https://www.youtube.com/watch?v=Xd1zlRF4mDk

• ceyhunceyhan kullanıcısına yanıt
    Enhanced Edition aldığın zaman classic sürüm de ekleniyor kütüphanene. Classic sürümü indirip kurarsan Türkçe Yama sorunsuz çalışır. EE sürüm ile oynamak istersen içeriğin %65'i Türkçe olur. Kalan kısmın yarısının çevirisi yapıldığı halde kodlar değiştirildiği için orjinal olarak kalıyor. İmzamdaki konudan kurulum detaylarına bakabilirsin.

Bu arada zaman zaman konudan zaman zaman özelden bu oyunun çevirisine yönelik mesajlar alıyorum. Böyle bir yama çalışması tarafımdan yapılmayacak. İlk oyuna ve yamaya gösterilen ilgi ortada, geribildirim zahmetinde bile bulunulmadı ve yama betada bırakıldı. Serinin hayranları projeye sahip çıkmadığı halde böyle bir talebin gelmesini sıcak karşılamıyorum. Zira bu oyuna olan ilgi de ortada, belli simaların dışında konuya gelip mesaj yazan yok. Hak ettiği ilgiyi gördüğünde zaten birilerinin dikkatini çekecektir.

• Tam bir cevher tam bir cevher !!! Rahat 1.5-2 yıldır başına oturupta, artık ayaklarım şiştiği, gözlerim pert olduğu için bırakmak zorunda kaldığım (yaklaşık 13 saat oynamışım tek seferde) tek oyun oldu.

Oyunların basitleşmesinden, farklı mekanikler sunmaktan kaçınmalarından, içeriklerinin az olmasından bol bol yakınan ben ve benim gibi oyunseverlere doktorlar tarafından reçete edilmesi gereken bir oyun.

Senaryosundan, sunumuna, işleyişine, oynanışına, görsellerine, seslerine, rpg öğelerine kadar kusursuza yakın bir oyun. İlk oyunda eksik olarak belirttiğimiz unsurların hepsinin üzerine gidilmiş (bağımsız yapımcı-oyuncu arasındaki bağın gücüne güzel bir örnek).

Daha fazla ırk, daha fazla sınıf, daha çeşitli oynanış, sadeleştirilmiş textler, özet geçen kitaplar-metinler, daha az kelime ile daha dolu diyaloglar, fizik motorunun daha mantıklı kullanımı (sabaha kadar tek derdiniz kutu ile adam öldürmek değil, bu sefer gerçekten işe yarayan bir fizik sunumu var) , gelişmiş görseller, mekan çeşitliliği, uzun zamandır bir rpg oyununda gördüğüm en karizmatik şekilde zırh ve silahların karakterlere uyumu (yıllardır ağlıyorum sırf şu yüzden, olmuşum lvl 900000 bir item düşüyor takıyorum kafaya karakter dilenciye benziyor, path of exile ı bırakma sebebimdi), keşif ve gizemlerinin bolluğu, kelebek etkisinin had safhada olması(yaptığınız hareketlerin sonucunu bazen 1 dakika bazen 2 saat sonra görüp hayranlıkla bakakalmak), çevrenin olaylara tepkisi, ve inanılmaz detay seviyesi (karakterlerin olaylara tepkileri, kimliklerine göre hareketleri, her bir kıyafetin her bir ırkta bam başka kalıplara bürünmesi, en azından başlangıç safhası için seçtiğiniz ırk ve sınıfın oyuna keskin etkileri) ...

İnanamıyorum bu kadar muazzam bir oyuna bu kadar az ilginin olmasına... Bir arkadaş demiş gerçi; daha mı iyi oldu ne ? Oyun bize kaldı...

Ancak maddi karşılık bulunmazsa bu tür yapımlara neler olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Allahtan kemik bir kitlesi var ve bayağı arka çıkıyorlar firmaya. O yüzden oyunu beğenen ve çeşitli yerlerden deneyim eden oyuncu arkadaşlarımızın firmaya destek olmalarını tavsiye ve öğüt edeceğim.

Yoksa, böyle dolu dolu oyunları mumla aradığımız şu günleri dahi özleme ihtimalimiz var ileride. Gidişatı anlatmama gerek yok, oldukça kötü. Böyle firma ve oyunlara destek vermek boynumuzun borcu.

Şu anda beni üzen tek şey oyunu kısa sürede bitirmek olur 3 Act toplamda ve 15 saat gibi bir sürede ilk Act bitti. Bir 20-25 saatte ikinci Act sürüyor diyorlar, üzerine birde 10-15 saat son Act... En tatlı hali ile 55 saat, biraz aceleye gelirse 40 saatte bitebilecek bir oyun

Gönül isterdi ki bir 100-200 saatleri bulsun. Ama böyle kaliteli içerikleri, o derece uzun süreler boyu istikrarlı ve verimli bir şekilde sürdürmek pek zor olsa gerek. Bunu yapabilen zaten 1-2 tane firma var.

Özet ? Oynayın, oynatın, destekleyin. Biraz büyüsüne kapılıp oynanışa alışınca başından kalkılmayacak bir serüven vaat ediyor.

• Oyun uzasın istiyorsanız Tactician zorluk seviyesini tavsiye ederim. En basit savaşlar bile 10 dakika sürüyor bazen, boss savaşları en az 20-25 dakika...
    Normalde zor şekilde oynarım her türlü oyunu ama DOS2 nin ninki zorluktan çok angarya gibi hissettirdi. Ben de bırakıp klasikte baştan başladım, çokta memnunum. Herkese de tavsiye ederim.

Her "sınıfı" tavsiye ederim, hepsinin iyi ve kötü yanları var. Summoner başta sıkıcı gelmişti ama aynı anda bir kaç totem koyabileceğimi fark edince işin rengi değişti. Tower defans gibi oluyor :D Bizim minikte(incarnate) bir süre sonra devleşiyor ve ona özel buff büyüleri ile bossa dönüşüyor resmen. Bu arada neredeyse her büyü okulunda 1 adet summon var enteresan bir şekilde. Ateş sümüklü böceği ve toprak bombardıman bitkisi(isimlere gel) çok fena bir ikili oluyor.
    Kalkan da güzel olmuş, hem defansif hem de ofansif olarak getirisi güzel. Özellikle düşmanın menzilli saldırılarını iade eden özellik çok can yakıyor.
    Necromancer tam kan ve cesetlerle ilgilenir olmuş. 2. summonı etrafta çok ceset varsa korkunç kuvvetleniyor.
    Okçularda çok fena olmuş, zıplayarak yeni yerlere geçme, gene zıplayarak ok atma, zırh delme derken zarar vermede coşuyorlar, %100 kadar çıkıyor ekztra zarar eğer düşmandan daha yüksekteyseniz.

Bug sayısı çok az 1-2 tane ile anca karşılaşmışımdır. Yükleme süresi yok gibi bir şey.

Müzikleri ve ses efektlerini beğendim. Özellikle bazı yerlerde giren gerilim filmi müziği tadındaki parça çok hoşuma gidiyor. Başta enstruman seçimi de ufak ama hoş bir detay. Anadolu çocuğu olarak udu seçtim.

Dövüş sisteminde yeni zırh mekaniği çok hoşuma gitmedi açıkçası. Çok kısıtlayıcı olmuş ve hasar odaklı oynamaya itiyor. Bütün herşeyi engellemesi çok saçma bence, özellikle "taunt" tarzı mekanikleri...

2. actin başlarındayım, konu ve görevler tam anlamıyla güzelleşti. Başta hapishane ortamı olduğu için çok derin içerikli diyebileceğim görevler yoktu ama şehre gelince coştu olaylar. Sepeb&sonuç ilişkisi de güzel, ummadık anlarda yardım edebiliyorlar veya arkamızdan bıçaklayabiliyorlar.
    Görevlerle ilgili tek problemim "journal", oyunun istediği gibi ilerlemezsek herhangi bir gelişme eklemiyor günlüğü ve belli yerlerden sonra bir nevi failed diyor bu görevler için ama çoktan çözmüş durumda oluyoruz. Sadece oyunun istediği şekilde değil.

RPG rönesansı mı bilemeceğim ama çok iyi bir RPG,kaçırmayın derim.

• Birazda ipucu vereyim.

-İskeletler kilitli kapıları parmakları ile açalbiliyorlar (hırsızlık yeterli seviyede ise) yani maymuncuğa ihtiyacınız kalmıyor. Çok para değil maymuncular ama yokluğu can sıkabiliyor bazı yerlerde ve akmasada damlar para. İsterseniz kırabilirsiniz kilitli sandık veya kapıları ama silaha çok hasar veriyor bu. Summonlar ile kırmanızı tavsiye ederim.
    -İskeletler zehirle iyileşir, kanamalardan ve death fog dan etkilenmezler fakat hastalanabiliyorlar. İyileştirme büyüleri de hasar veriyor kendilerine. Düşman iskeletlerine, zombilerine bu şekilde güzel hasar verebilirsiniz unutmayın. Düşman bunu unutmayıp çok kullanıyor haberiniz ola.
    -İlk başlarda biraz ezik ve güçsüz hissedebilirsiniz, doğaldır. Hem büyü açısından hem de kıyafet açısından fakir olduğumuz için bu. İdare edecek zırh, silah ve 2. seviye büyüler bulmaya başladığımızda şekilleniyor karakter. 4. seviyeye gelmeden karar vermeyin sıkıcıymış bu build diye.
    -Etrafta çok gizli saklı yer var, karakterlerinizden birinde mutlaka "wits"e yüklenin. Güzel büyüler var arttıran "wits"i ama kısa süreli oldukları için can sıkar sürekli yapmak. Yüklediğiniz karakter fiziksel hasar veren bir karakter olursa daha iyi, kritik hasar şansından da yararlanır böylece.
    -Pet Pal telenti olsun mutlaka ve onu kullanana karakterde "persuasion" olsun çok yüksek olmasa da. Hayvanların bir kısmı görev veriyor veya güzel bilgilere sahip olabiliyorlar. Görevlerinin büyük kısmı dram resmen bu arada, baya üzüldüğüm yerler oldu.
    -Bir NPC sizle konuşmuyorsa, diğer bir parti üyesi ile tekrar deneyebilirsiniz. Partinizin her üyesine farklı davranıyorlar. Ama aranan ve tanınmış bir suçlu ile gidip şehrin korumlarını konuşturmayın. Olay çıkıyor, tecrübe ile sabit.
    -Rüşvet verirken abartatmayın. En yüksek altın ödeme seçeneğinde verdiğimiz kişi kıllanabiliyor, ulan sen neler saklıyorsun diye. Gene olay çıkıyor...
    -Görevlerin veya basit diyalogların bile etkisi oluyor. Kime yardım ettiğinize, kime sataştığınıza dikkat edin.
    -Para başlarda önemli, "beyaz" zırhlar ve büyü kitapları dışında harcamamaya bakın. Görevlerden güzel ödüller geliyor ve haritanın her yerinde içi dolu bir sandık var.
    -Source yeteneklerinin bazılar diğerlerinden daha kullanışlı düşük seviye bile olsa. 1 kere basit savaşlarda denemeden etmeyin derim. En zorlu savaşta, kritik bir anda ilk defa kullanınca "ulan bu muymuş yani" diyip ortada kalabilirsiniz.
    -Erkekliğin 10 da 9 u kaçmaktır, yeri geldimi savaştan kaçmaktan çekinmeyin.
    -Yapay zekayı hafife almayın, özellikle tactican seviyesinde güzel hareketler yapıyor. Backstab den kaçmak için sırtını duvara verenmi arasınız, yoksa kendini feda edip yanında 2 tane parti elemanımızı da öldüren mi. Kaçma hareketlerini de iyi kullanıyorlar. Saçmaladığı yerde çok oluyor gerçi AI nin, "Geist" adlı düşmanların görüş açısından çıkıp, sadece merdiven ile ulaşılabilecek bir yere giderseniz öyle kalıyorlar mesela.

• Hellfire nasıl etkisiz hale getiriliyor biliyor musunuz?
  • Lorkhan00 L kullanıcısına yanıt
    Necrofire mmı? Bless büyüsü lazım ama o da 1 sourcce puanı kullanıyor.
  • Yok. Braccus Rex'in mekanında yanarak acı çeken bir iskelet var. Oyun tam sürüme geçmeden önce iskeleti kanın içine düşürüp bless kullanınca ateş sönüyordu. Fakat yeni sürümde denedim olmadı. Necrofire değilde Hellfire yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lorkhan00 -- 19 Eylül 2017; 18:28:57 >
  • Lorkhan00 L kullanıcısına yanıt
    Kanın için düşürünce sönüyor gene ama bir kaç saniye beklemek lazım. Bloodrain varsa çok işe yarar veya grupta elf varsa flesh offering ile kan gölü yaratabilirsiniz.
    Blessi bir kaç saniyede atmazsanız ölüyor.
  • Soyle oyunlari gorunce diablo 3 un ilk zamanlari geliyor aklima bir ozlem duyuyorum. Ilk oyunu merak etmistim ama oynama firsatim olmadi, 2. si cikinca da hemen atladim bakindim biraz, ama maalesef 50-60 saatlik oyun suresi bitince sanirim yapacak bir sey kalmiyor.

Diablo'nun ilk zamanlarini ozleme sebebim, iyi itemlerin cok az dusmesi, alim satim yapabilmek cok heyecan katiyordu benim icin. Bunlar kalkinca patir kutur butun setleri dizip amacsizca ayni yerleri oynamak zaman israfi sadece.
  • Bir kaç ipucu daha.

-Para için partide 1 thief olsun mutlaka, yankesicilikten müthiş para ve eşya çıkıyor. Ama çok yaparsanız şüpheleniyorlar sizden. Soygunlardan sonra mekandan kaçmanızı öneririm. Peşinize düşebiliyor çaldığınız kişi ve inandırıcı olamazsınız olay çıkıyor (ben daha hiç ikna edemedim, tipten kaybediyorum...)
    -Soygunlar için Sneak yerine 1 kere polymoprh u yükseltip oradan gelen Chameleon yeteneğini kullanabilirsiniz.
    -Summoner oynuyorsanız direkt 10.seviyeye yükseltmeye çalışın summoning i. İncarnate devleşince şakası yok.
    -Büyücüde olsanız savaşçı da olsanız zırh giymenizi sağlayan statlara 2-3 puan verin. Böylece o tarz zırhları giyebilip dengeli armor değerlerine sahip olabilirsiniz. Kalkanlar da çok iyi defansif açıdan bu arada, büyücülere staff dışında wand ve kalkan vermek daha mantıklı açıkçası.
    -10. seviyeden itibaren kendinizden seviyece yüksek olan tiplere fazla yaklaşmayın. Seviyeler arası zırh/hp ve hasar aralıkları muazzam açılıyor. 60-70 seviyesinden 300-400 e yükseliyor 2 seviyede fark.
    -Korkuluk deyip geçmeyin, güzel dövüyorlar.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.