Şimdi Ara

Disk yazma korumalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hafıza kartı 16 gb dı telefona taktık telefon vestel venus sonra bi anda hafıza kartı full doldu durduk yere.. daha sonra bilgisayara takıp biçimlendirmeye çalışınca korumalı hatası aldım netten baktım cmdden korumayı kaldırma veya biçimlendirme hepsini yaptım olmadı başka bir çözüm yolu sunabilecek varmı ?

• Merhaba;

sorunu çözmüş olabilirsin belki epey zaman geçmiş ama forumu ziyaret edenler olur, görürler işlerine yarar diye yazıyorum. aşağıda 3 çözüm yazacağım ben bu 3 yöntemi arka arkaya bir kaç kez yapınca sorunum çözüldü. (sadece içlerinden birini yapıp diğerlerini yapmadığımda işe yaramadı ama üçünü de arka arkaya birkaç kez yapınca halloldu)

1) pc arama kutusuna cmd yazıyoruz seçeneklerde ''komut İstemi'' çıkıyor. Komut istemi üzerinde sağa klik yapıyoruz ''yönetici olarak çalıştır diyoruz. şöyle bir ekran gelecek;

Microsoft Windows [Version 10.0.16299.248]
    (c) 2017 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\WINDOWS\system32>

system32> yazan yerde yazının hemen sonunda yanıp sönen bir imlecimiz olacak buraya ''DİSKPART'' yazıyoruz (karakter büyük küçük fark etmez) ve enter diyoruz ekrana şunlar gelecek;

C:\WINDOWS\system32>diskpart

Microsoft DiskPart version 10.0.16299.15

Copyright (C) Microsoft Corporation.
    On computer: DESKTOP-J5AEIQD

DISKPART>

imlecimiz şimdi DISKPART> yazısının sonunda. buraya da ''LİSTDİSK'' diyoruz enter diyoruz ve pc de bulunan depolama birimlerinin listesini getiriyoruz oda benim pc de şu şekilde;

DISKPART> list disk

Disk ### Status Size Free Dyn Gpt
    -------- ------------- ------- ------- --- ---
    Disk 0 Online 931 GB 1024 KB
    Disk 1 Online 119 GB 1024 KB
    Disk 2 Online 7480 MB 0 B

DISKPART>

Benim pc de usb bellek disk 2 de görünüyor. sizde bu değişebilir belleğin kapasitesinden hangisi olduğunu tespit edebilirsiniz. göründüğü üzere disk 0 ve 1 yüksek kapasiteli bunlar hdd bölümleri. disk 2 ise 7480mb yani 8gb buda demek oluyorki benim usb belleğim disk 2. Sizde bu şekilde usb belleğin hangisi olduğunu tespit ediyorsunuz ve sıradaki komuta ''SELECKT DİSK ...'' noktalı yere kendi disk numaranızı yazacaksınız ben 2 yazıyorum. sonra enter diyoruz. ekran şu olacak;

DISKPART> list disk

DISKPART> select disk 2

Disk 2 is now the selected disk.

DISKPART>

son olarak sıradaki komuta ''ATTRİBUTES DİSK CLEAR READONLY'' diyoruz ve enter şekil şu;

DISKPART> list disk

DISKPART> select disk 2

Disk 2 is now the selected disk.

DISKPART> attributes disk clear readonly

Disk attributes cleared successfully.

DISKPART>

bu işlem bitti komut istem ekranını kapatabiliriz.

2) pc arama kutusuna ''bilgisayar yönetimi'' yazıyoruz, gelen sonuçlardaki ''bilgisayar yönetimi'' ne sağ klik ''yönetici olarak çalıştır'' diyoruz. Gelen ekranda sol tarafta ''aygıt yöneticisi'' ne tıklıyoruz. ekranın sağında tüm aygıtlar listelenecek. burada ''Taşınabilir Aygıtlar'' ı bulup sağında bulunan küçük oka tıklayarak alt menüsünü açıyoruz. Alt menüsünde usb belleğimizi göreceğiz. Üzerine gelerek sağ tıklıyoruz. açılan menüden önce 'Cihazı Devre Dışı Bırak'' diyoruz. Sonra tekrar sağ tıklayıp bu sefer ''cihazı kaldır'' diyoruz. USB belleği çıkarıp tekrar takıyoruz.

bu işlem de bitti ekranı kapatabilirsiniz.

3) 3. ve son olarak ''bilgisayarım'' veya ''bu Bilgisayar'' artık hangisi yazıyorsa giriyoruz. gelen ekranda ''Cihaz ve Sürücüler'' başlığı altında HHD bölümlerini ve usb belleğinizi göreceksiniz. USB Belleğinin üzerinde sağ klik yaparak ''Özellikler''e girin. Açılan küçük pencerede üst menüde ''donanım'' bulun ve girin. ''Tüm Disk sürücüleri'' başlığı altında USB belleğinizi bulun seçin ve aşağıda bulunan ''özellikler'' butonuna basın. yeni bir pencere açılacak altta ''Ayarları değiştir'' yönetici butonunu göreceksiniz butona basın ve açılan 3. pencereye gidin. pencerenin üst menülerinde ''ilkeler'' seçeneğini bulun ve girin. gelen bu son pencerede ''kaldırma ilkesi'' başlığı altında iki seçenek buluyor. biri ''Hızlı kaldırma (varsayılan) diğeri ''Daha iyi performans'' sizde muhtemelen ''Hızlı kaldırma (varsayılan)'' işaretli olmalı. siz ''daha iyi performans'' seçeneğini işaretleyin ve ''tamam'' butonuna basarak çıkın.

Bu işlemde bu kadar.

yukarıda sıraladığım bu 3 işlem tek başlarına bir işe yaramadı bende ama dediğim gibi hepsini arka arkaya bir kaç kez tekrar edince USB belleğim düzeldi. umarım işinize yarar.

• tugram84 T kullanıcısına yanıt
    ben kartı değiştirdim ama yinede teşekkürler başka arkadaşların işine yarıyabilir..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.