Şimdi Ara

Dişçi korkusu (Ciddi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
2.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler 1 haftadır çürük dişim ağrıyor doktora gittim ilaç verdi antibiyotik falan kullandım yarın dişin çekilmesi lazım randevum var ama o dişçi koltuğuna oturduğumda iptal oluyorum resmen elim ayağım titriyor bu korkumu nasıl yenebilirim yardım.

• Bende de vardi ancak abartmiyorum on disimin dolgusu sanirim 9 10 kere dustu gecici dolgusu yani.Kanal tedavi oluyordum ve aylarca surdu tedavim. Beni guclendirdi bu zaten igneden sonrasini hissetmiyorsun zaten ve soyle dusun eger o ignede olmasa o curugunun gecmedigini dusun o agriyi surekli cekeceksin ve curuk dis cok fena koku yapar.Tertemiz olacak iste agzin.Yalniz iltihabin kurudugu kesin mi aman diyeyim doktor gozden kacirabilir iltihap kurumadan sakin cektirme.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • benım çektiğim dertleri çekmek istemiyorsan bak sakın ama sakın korkma yoksa benım korkudan çektiremedim sana yemin ediyorum o dişteki apse 2 yılda büyüdü büyüdü şimdi yanağımda sivilce çıkmış gibi belli oluyor. o derece dışarıya vurdu,korkmadan çektir. benım yaşadıklarımı yaşama.
  • Aynı korku çoğunda var ,o yüzden kafaya takma , hatta ben bir keresinde tansiyonum düşüp bayılmıştım ,14 civarı diş yaptirdim ama hala korkuyorum dişçiden,1 kaplama,4 kanal tedavi,1 tane 20 lik diş çekimi ,geriside normal dolgu ...

Orta okulda yediğim bir kafadan bütün diş uçlarim kırılmıştı ,çoğuda zamanla çürüdü haliyle...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende çok korkuyorum ama iğne vurulurken veya dişçiye gittiğimde o iğneyi vurana kadar korkuyorum vurduktan sonra bu ne bunun için mi korktum bu kadar diyorum sonra bir daha dişçiye gitmem gerektiğinde veya iğne vurulmam gerektiğinde aynı şekilde korkuyorum yani korksanda bişey olmayacak vurulduktan sonra ben bunun içinmi bu kadar stres yaptım diyeceksin rahat ol.
  • En kötüsüde iğneyi vurduktan sonra uyuşması için beklenilen o süre aklimdan neler geciyor neler

• Çürük dişe en kötü durumda ise bile en fazla kanal tedavisi yapılır. Diş çekimi başvurulmaması gereken kaçamak bir yöntem. Başka doktorlara git ama o dişi çektirme.

• çocukken dişçiye değilde devamlı kasaba götürmüşler herif katildi resmen, şimdi 4 adet çürük diş var gidemiyorum korkumdan, lokal anestezi istedim kabul etmediler psikolojik destekle kurtulucam sanırım.
  • Ben bu dişçiden korkanları anlamıyorum. Kendim bir sürü kez dişçiye gittiğim için bana garip geliyor bu durum.

• Tek söylenecek şey var ki diş tedavisini asla ve asla geciktirme.

Ben de çok korkardım dişçiden, özellikle de internette falan yazılanları görünce. Kanal tedavisi dediklerinde ohaa vay arkadaş nasıl bir şey o derdim. Ama en fazla yarım saat süren bir operasyon dişin durumuna göre. Böyle diye diye 29 yaşıma kadar diş sorunlarımı erteledim.

Buna gittiğim dişçilerin net birşey dememelerinin de nedeni oldu. 2008 de diş eti kanaması ile muayeneye gittiğimde doğru dürüst ilgilenmedi doktor siyahlıklar vardı ama pek önemli değil dedi ben de hem korktuğumdan hem de ağrı olduğundan ne 20liklere müdahele ettirdim ne de temizlik yaptırdım zaten öyle kötü görünen bişey de yoktu beyazdı dişlerim.

Seneler geçtikçe diş taşlarım baya ilerledi haliyle diş eti çekilmesi de. Diş eti çekilmesinin temel nedeni diş taşıdır.. Bu sene nisan ayında devletin diş hastanesine gittiğimde doktor hemen periodontoloji'ye yolladı, diş taşı temizliği yaptık 2 seansta fakat baktığında bir iki çürük var gibi gerisi mühim değil onlar da dolgu olur dedi. İnatla bir dişim çok ağrıyor içi oyuk gibi dediğim halde ayrıntılı incelemediler.

Eylülde birden ağrı girdi 20lik dişime 2 gün sonra sol tarafım iptal oldu. Ertesi gün dayanamadım özel dişçiye gittim, o acıyla gidince zaten çekilsin kurtulayım derdinde oluyorsunuz. İğneyi yaptıktan sonra bir gram acı hissetmedim çektirdim dişimi ve rahatladım. 1 hafta geçti aradan ve dayanılmaz bir ağrı girdi çektirdiğim dişin 2 diş ilersindeki dişe. Röntgende baktılar çürük ilerlemiş gibi. Yine iğne falan yaptılar kanal tedavisi olabilir diye ona göre anestezi verdi doktor ve delmeye başladıkları anda kırıldı dişin ortası haliyle kanal oldu çürük baya ilerlemiş. Onu yaptırdım bu sefer yanındaki ağrıdı ona da kanal yapıldı, sonra sağ tarafa geçtik, sağ tarafta benim doktorlara bakın dediğim ama bir türlü ilgilenmedikleri dişim içten baya erimiş, sağ 20liği de çektirdim, yanındaki de kanal oldu yine diş eridiği için dolgu yerine üstüne kaplama yaptırdık mecburen.

Alt kısıma geçtik sağ sol toplam 4 dolgu yaptırdım. Beklesem 1 sene sonra onlar da kanala gider yoksa. Bu zamana kadar çürük başlangıcını bile önemsemeyen devlet doktorları sayesinde ağzıma 3 kanal 6 da normal dolgu yaptırdım.

Şu andaki tek pişmanlığım diş eti çekilmem başladığı gibi doktora gidip temizletseydim keşke ve önceden iyi bir özel doktora gitseydim de kanal olmadan dolgu ile kurtarsaydım işi.

Yani diyeceğim o ki, ne kadar özen gösterirseniz gösterin, dişinizde o çürük belirtisi siyahlık başladıysa hemen doktora gidin ve temizletip doldurun. O çürük iyice ilerlerse sinire ulaşırsa artık kanaldan başka çare kalmaz, daha da ilerlerse diş içten erir kanal + kaplama olur , daha da ilerlerse diş mecbur çekilir bu sefer implant yaptırmak zorunda kalırsınız.

Asla korkma dişçiyden, o iğneyi yaptıktan sonra gerisi tufan diyorsun sadece takır tukur bir şey hissediyorsun, sinirlerin tamamen uyuşuyor. Eskiden doğru düzgün uyuşturma yoktu hatta uyuşturmadan dolgu ve kanal tedavisi yaparlardı bitti artık o devirler. Eğer diş hekimi işinin ehli ve anestezi konusunda uzmansa çok güzel uyuşturur.

• Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar bu gün gittim dişçiye iltahap tam kurumamış 2 gün sonra tekrar gidicem ama gidermiyim bilmiyorum cesaretimi zor topladım gittim bu gün ama gitmessem ağrı kesici içmekten ölücem nerdeyse midem ağrıyor artık.

• Benim bir kız kuzen var dişçi masasına oturduğu gibi bayılır.
    Ayılmasını beklerler sonra gene bayılır.
    Nasıl bir korkuyosa
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4Prestige

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar bu gün gittim dişçiye iltahap tam kurumamış 2 gün sonra tekrar gidicem ama gidermiyim bilmiyorum cesaretimi zor topladım gittim bu gün ama gitmessem ağrı kesici içmekten ölücem nerdeyse midem ağrıyor artık.

Ağrı ilerde öyle dayanılmaz olur ki artık ağrı kesici de kesmez. Dişçiye gideyimde kurtulayım dersin :) Sonra alışıyorsun zaten, bende o aşamada gittim ve şimdi kafamı taşlara vuruyorum neden daha önceden gitmedim diye. Kanal tedavisi ile 3 dişi son virajdan döndürdük. Az daha beklesem dişi de kaybederdim. Dişin çekilecek duruma geldiyse ya durum çok vahimdir ya da doktor işlem yapmaya üşenmiştir. Bence başka bir diş hekimine daha git, özel muayenelerde diş kontrolü ücretsiz. Gidip bilgi danışabilirsin. Belki iltihap kuruduktan sonra çekmeden dolgu ya da kanal ile kurtarma ihtimali vardır. Kimi dişçiler çekme taraftarı iken kimileri dişi kaybettirmemek adına her türlü tedavi yöntemlerini denemek istiyorlar. Çekilen dişin yerine gelecek olan şey protez oluyor çünkü : /

• quote:

Orijinalden alıntı: Trevorax

Benim bir kız kuzen var dişçi masasına oturduğu gibi bayılır.
    Ayılmasını beklerler sonra gene bayılır.
    Nasıl bir korkuyosa

Bende çok korkuyorum ama bayılıcak kadar değil allah a şükür beterin beteri var :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Prestige -- 18 Kasım 2015; 8:15:59 >
  • Aslinda korkacaj bir sey yok ama ne desek nafile .D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dhfade

benım çektiğim dertleri çekmek istemiyorsan bak sakın ama sakın korkma yoksa benım korkudan çektiremedim sana yemin ediyorum o dişteki apse 2 yılda büyüdü büyüdü şimdi yanağımda sivilce çıkmış gibi belli oluyor. o derece dışarıya vurdu,korkmadan çektir. benım yaşadıklarımı yaşama.

Apse gecmiyormu hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

quote:

Orijinalden alıntı: 4Prestige

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar bu gün gittim dişçiye iltahap tam kurumamış 2 gün sonra tekrar gidicem ama gidermiyim bilmiyorum cesaretimi zor topladım gittim bu gün ama gitmessem ağrı kesici içmekten ölücem nerdeyse midem ağrıyor artık.

Ağrı ilerde öyle dayanılmaz olur ki artık ağrı kesici de kesmez. Dişçiye gideyimde kurtulayım dersin :) Sonra alışıyorsun zaten, bende o aşamada gittim ve şimdi kafamı taşlara vuruyorum neden daha önceden gitmedim diye. Kanal tedavisi ile 3 dişi son virajdan döndürdük. Az daha beklesem dişi de kaybederdim. Dişin çekilecek duruma geldiyse ya durum çok vahimdir ya da doktor işlem yapmaya üşenmiştir. Bence başka bir diş hekimine daha git, özel muayenelerde diş kontrolü ücretsiz. Gidip bilgi danışabilirsin. Belki iltihap kuruduktan sonra çekmeden dolgu ya da kanal ile kurtarma ihtimali vardır. Kimi dişçiler çekme taraftarı iken kimileri dişi kaybettirmemek adına her türlü tedavi yöntemlerini denemek istiyorlar. Çekilen dişin yerine gelecek olan şey protez oluyor çünkü : /

Çok teşekkür ederim hocam yorumların için çene filmi çektirdim zaten malesef dişin çekilmesi gerekiyo baya uzun süredir çürük zaten o dişim 20 lik diş çıktıkça o dişin yapısını bozdu şuandada ağrımasının sebebi 20 lik dişimin çıkması diğer dişlerimide etkiledi zamanında onun için doktorum operasyonla alıcaz demişti gene korkudan gitmediğim için bu durumdayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: IspanakLord

Aslinda korkacaj bir sey yok ama ne desek nafile .D

Tamamen psikolojik işte hocam o koltuğa oturduğumda yanımdaki masada o aletleri görünce tansiyonum düşüyo resmen kedi gibi oluyorum çok kez kalkıp gittim o koltuktan korkudan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavi kalem

quote:

Orijinalden alıntı: dhfade

benım çektiğim dertleri çekmek istemiyorsan bak sakın ama sakın korkma yoksa benım korkudan çektiremedim sana yemin ediyorum o dişteki apse 2 yılda büyüdü büyüdü şimdi yanağımda sivilce çıkmış gibi belli oluyor. o derece dışarıya vurdu,korkmadan çektir. benım yaşadıklarımı yaşama.

Apse gecmiyormu hocam

Bugun gittim dişciye,apsenin oraya geçmesi çok zor deki 3 hap,1 surup verdi,sonra cildiye bi gözük dedi,sonra cildiyeci ise apse buyuk ihtimal dedi,o da hap ve krem verdi.

• Aç ağzını yum gözünü

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.