DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Dış politikayı belirleyen temel etkenler ?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
1
Cevap
0
Favori
10.965
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> Üniversite Eğitimi ve Yüksek Lisans, Doktora >> Dış politikayı belirleyen temel etkenler ?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Teğmen
   110 Mesaj
   16 Şubat 2010 17:26:57 Konu Sahibi
   Arkadaşlar uluslararası ilişkiler dersi var ama kitap yok , çalışın dedi hoca ama nette yok bu konu hiçbiyerde ? Biraz bilgi istiyorum bu konuda.



   |
   |
   _____________________________

   Satılık Asus K8N-VM Anakart- 512 MB DDR Ram - ATİ Radeon x01050 256 MB Ekran Kartı - AMD 3000+ İşlemci.

   Hepsi 120 TL !!!!
  • Binbaşı
   1182 Mesaj
   18 Şubat 2010 00:59:26
   Aslında bunun devletin yönetim şekliyle değiştiğinden bahsederek başlasak iyi olur. Ya da karar alma mekanizmasında aktif rol oynayan biraylerin politik tavırları da önemli. Realist, liberal , idealist, otoritaryan veya demokratik yönetimlerde faktörler amaçlar ve kullanılar araçlar çok farklı olabilir. Bireyler mantıklı yaklaşımlar veya yanlış anlamalarla dış politikalarını belirleyebilirler. Genellikle bireysel etkilerde kaynakların güvenilirliği, kanıtlar tartışmalara veriler yanıtlar vb. Bireylerin beklentilerini karşılamakta çok önemli olabiliyor dış politika yapımında. Sivil yada askeri bürokrasilerin etkisi, çıkar gruplarının (büyük şirketler, lobiler vb.) ve kamuoyunun düşüncesi dış politikanın en belirleyici unsurları olarak önümüze gelebilir.Ulus içi veya uluslararası düzeyde oldukça önemli bir yer kaplıyor tabi kamuoyu. Bunu da halkın eğitim düzeyi,kültür, gelir düzeyleri çok çok önemli. Ama sıralamak gerekirse madde madde

   Rasyonel model
   Liderler
   Grupların düşünceleri
   Hükümet müzakere modelleri
   Organizasyonal işlem modelleri olarak maddelendirilebilir

   Devletlerin güvenliklerini, otonomilerini, refahlarını statü ve prestjlerini korumak sağlamak arttırmak en önemli amaçlar tabiki..

   Seviyede önemli yani olayı ne seviyede ele aldığın...Bireysel, çıkar grupları seviyesi yada bürakrasilere, kamuoyuna göre...Genel olarak savunmacı yada saldırgan politika tutumları da önemli tabi güç dengesinin sağlanması, tehtitlere karşı cevap vermek amaçlarına göre değişiyor.

   Tüm bu faktörlerin sonucunda verilen kararlar genellikle diplomasi,askeri müdahale, zorlama (tutum ve/veya politika değiştirilmesi vb), ekonomik yaptırımlar, propaganda, gizli servis operasyonları eşliğinde son bulur


   Genellikle terimleri ingilizce bildiğim için yanlış kelimeler olabilir kusura bakmayın...
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
modasor
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,313
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.