Şimdi Ara

Diş hekimliği seçmeyi düşünenlere yardım edebilirm (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
425
Cevap
23
Favori
204.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: enrichment

diş hekiminin ne kadar kazanacağını bilemem ama şunu kesinlikle biliyorum ki devlette diş hekimi pratisyen hekimden fazla maaş alamaz...
    hukuki olarak böyle bir şey mümkün değil çünkü pratisyen hekimin kadrosu diş hekiminden daha yüksektir...nasıl bir devlet kurumunda müdür yardımcısı müdürden fazla maaş alamazsa diş hekiminin de pratisyen hekimden fazla maaş alma şansı yoktur...

Ben gözlemlediklerimi söylüyorum benim pratisyen akrabamda var diş hekimi akrabamda var devlette şuan diş hekimi daha yüksek maaş alıyor,ayrıca alması da normal diş hekimliğini okumak tıpı okumaktan daha stresli ve zordur en azından pratik sınavlarımızın stresi yeter
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dt_Mustafa

Egé
    ben istatiksel olarak yazdım buraya benim tanıdıgım çevremde en az 30 a yakın diş hekimi var hepsiylede konuştum,1.300 alan biri emin ol en az 3 4 milyar alıyordur sen onların dediklerine bakma devlette çalşan diş hekimleri böyle diyor hemen hemen her bölgeden tanıdıgım var,hatta bugun bitanesiyle konuştum net olarak 1 700 falan alırız fakat döneriyle cartıyla urtuyla 4 5milyarı geçiyor maaşlarımız diyor,siz diş hekimliği okuyosunuz galiba kaçıncı sınıf?4 falan galiba
    ayrıca emin ol ayda o özelde eski parayla 1milyara çalışan arkadaşların afedersin çok büyük bi salaklık yapıyorlar o kadar dolgun maaş veren yerler varken gidip 1milyara çalışmak gibi,

Dt_Mustafa,

Siz etrafınızdakilerin size söylediklerine göre konuşuyorsunuz. Ben ise maaş ve döner sermaye resmi bordrolarını önüme koyarak konuşuyorum. Size net olarak 1.700 TL maaş(ds hariç) alıyoruz diyen kişi kesin olarak yalan söylüyor. Bugün için 6 yıl tıp fakültesi okuyan üstüne de 4-5 yıllık uzmanlık eğitimi alan ve 20 yıldır da bilfiil çalışmakta olan bir uzman tıp doktorunun bile döner sermaye haricindeki net maaşı bu rakamı bulmuyor. Bu nedenle bence siz her duyduğunuza inanmayın derim. Ayrıca daha önemli bir nokta ise bu meslek ile ilgili bilgi almak için burayı okuyanlarda yanlış bilgilenmiş oluyorlar. Ben bunları yıllardır sağlık camiasında olan biri olarak söylüyorum. Verdiğim bilgiler resmi bordrolara göre verilen kesin bilgilerdir.

Diş hekiminin Pratisyen hekimden fazla maaş almasının mümkün olmadığını üstteki mesajımda nedenleriyle yazmıştım, tekrar kısaca hatırlatmak gerekirse bu mümkün değildir ve bu bilgi de kesinlikle yanlış bilgidir.

Ayrıca 1 milyara çalışan diş hekimliğinden mezun olmuş ve meslek hayatına atılmış diş hekimleri demek ki sizin gibi diş hekimliğinin daha 1. yılını okumuş kişiler kadar bu konuları bilmiyorlar, bilselerdi sanırım çalışmazlardı.. Hatta bence siz dolgun maaşla diş hekimi arayan yerleri buraya yazında bilgilensinler ve sizin tabirinizle salaklık yapmasınlar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ege.. -- 9 Temmuz 2010; 14:53:16 >

• iş döner sermayede bitiyor ama
  • ege sorum sana ben 4.sınıfa geçtim belli ki tecrübeli bir hekimsin.Bana mesleğin geleceği ve şu an ki piyasanın durumu hakkında bilgi verebilirmisin?Ayrıca özelde çalışanlar gerçekten o kadar düşük ücret mi alıyorlar sen serbest olarak mı çalışıyorsun?biraz araştırma yaptım ve mesleğin geleceği hakkında hiç iyi şeyler görmedim sen de bana bir kaç şey söylersen çok sevinirim teşekkürler..
  • Arkadaşlar mrb ben 2009 senesinde ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünü kazandım. O zamanlar odtü olunca diş hekimliği kdar kazanırım heralde diyordum. Ayrıca bizim okulda okumak da gerçekten çok sıkıntılı, şimdi girdiğim her forumda mühendislerin 800-1500 tl arası maaşla başladığı yazıyor ve ben bu konuda gerçekten çok muzdaribim gelecek sene diş hekimliğine girip 5 sene dişimi sıkıp sonrasında kpss vb şeyler olmadan işe başlamayı düşünüyorum. bu arada babam inşaat mühendisi abim 2.sınıf mimarlık okuyor ve babamın türkiyenin en iyi özel diş hastanelerinden birinde müdür arkadaşı o bana yeni bir diş hekiminin 3500 tl den başladığını ortalama 5000 olduğunu söylemişti. şimdi ne yapsam bilemiyorum çalışırsam inanırsam hacettepe diş e bile giderim kendime güveniyorum yapabilrim de. nitelikli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: gladyator26

Arkadaşlar mrb ben 2009 senesinde ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünü kazandım. O zamanlar odtü olunca diş hekimliği kdar kazanırım heralde diyordum. Ayrıca bizim okulda okumak da gerçekten çok sıkıntılı, şimdi girdiğim her forumda mühendislerin 800-1500 tl arası maaşla başladığı yazıyor ve ben bu konuda gerçekten çok muzdaribim gelecek sene diş hekimliğine girip 5 sene dişimi sıkıp sonrasında kpss vb şeyler olmadan işe başlamayı düşünüyorum. bu arada babam inşaat mühendisi abim 2.sınıf mimarlık okuyor ve babamın türkiyenin en iyi özel diş hastanelerinden birinde müdür arkadaşı o bana yeni bir diş hekiminin 3500 tl den başladığını ortalama 5000 olduğunu söylemişti. şimdi ne yapsam bilemiyorum çalışırsam inanırsam hacettepe diş e bile giderim kendime güveniyorum yapabilrim de. nitelikli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum teşekkürler

yazdıkların doğruysa farklı dünyalarda yaşıyoruz sanırım :) odtü inşaat değil atatürk inşaat mezunu biri şu an istanbulda özel bi şirkette 5000e çalışıyor. ilk ağızdan duymasam da ablasından duyduğum bu. bi de arkadaşın abisi yeni mezun oldu dişten 2000 e devlette çalışıyor. dediğim gibi ya seni kandırmışlar ya da farklı dünyalarda yaşıyoruz. bilemedim şimdi. bu arada diş hekimliği için odtüyü falan bırakayım deme sakın.
    edit: 3500 ü özel diş hastanesi diyosun ancak orda alırlar zaten devlette 2000i geçmiyor. türkiyede 3-5 tane özel diş hastanesi var ve oralar da emin ol her diş hekimini almaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hipsdontlie555 -- 27 Temmuz 2010; 14:29:58 >

• örnekleri aklıma geldikçe yazıyorum. bu sene istanbul inşaattan yeni mezun olmuş bir var tanıdık. mezun olur olmaz 2500 e başlamış ve bu ilk ağızdan kendi söyledi. mühendisler o kadar kötü durumda değil bundan emin olabilirsin. her duyduğun şeye inanmaman gerek.
  • quote:

Arkadaşlar mrb ben 2009 senesinde ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünü kazandım. O zamanlar odtü olunca diş hekimliği kdar kazanırım heralde diyordum. Ayrıca bizim okulda okumak da gerçekten çok sıkıntılı, şimdi girdiğim her forumda mühendislerin 800-1500 tl arası maaşla başladığı yazıyor ve ben bu konuda gerçekten çok muzdaribim gelecek sene diş hekimliğine girip 5 sene dişimi sıkıp sonrasında kpss vb şeyler olmadan işe başlamayı düşünüyorum. bu arada babam inşaat mühendisi abim 2.sınıf mimarlık okuyor ve babamın türkiyenin en iyi özel diş hastanelerinden birinde müdür arkadaşı o bana yeni bir diş hekiminin 3500 tl den başladığını ortalama 5000 olduğunu söylemişti. şimdi ne yapsam bilemiyorum çalışırsam inanırsam hacettepe diş e bile giderim kendime güveniyorum yapabilrim de. nitelikli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum teşekkürler

istemeyerek girdiğin o kadar belli ki

• Diş ve ağız vücutta yer alan bir kısım.Peki neden eğitimi farklı veriliyor ? Beyinde vücutta yer alan bir ksım ve vücudun en karışık kısmı, onun eğitimi neden ayrı verilmiyorda diş hekimliği bölümü ayrı veriliyor ?

Bunu hep merak ettim
  • Aslında çok isteyerek girdim tercih yaparken o kadar araştırdım babam hariç kimse diş hekimliği yaz demedi 8 fakültenin diş hekimliği tutuyodu ama son anda odtü yü yukarı çektim tercihlerde sonra bi baktım diş hekimlerinde en az kazanan 3 alırken en nitelikli teknik üniversitenin mühendisi %30 lik dilimde aynı parayı alıyo. Ayrıca artık herkes keşke diş hekimi olsaydın çok kazanıyo onlar faln demeye başladı.
    öyle yani...

• quote:

Aslında çok isteyerek girdim tercih yaparken o kadar araştırdım babam hariç kimse diş hekimliği yaz demedi 8 fakültenin diş hekimliği tutuyodu ama son anda odtü yü yukarı çektim tercihlerde sonra bi baktım diş hekimlerinde en az kazanan 3 alırken en nitelikli teknik üniversitenin mühendisi %30 lik dilimde aynı parayı alıyo. Ayrıca artık herkes keşke diş hekimi olsaydın çok kazanıyo onlar faln demeye başladı.
    öyle yani...

ya sen para konusuna çok takılmışsın. düşündüğün gibi değil aslında. diş hekimi tmm özelde 3000 alsın(devlette demiyorum ki alamaz devlette o kadar) ama o para çok az artar. mühendislikte atıyorum 2000le giren biri ilk sene sonunda 2500 bi sonraki sene 3250 alır. yani mühendisin maaşı daha hızlı artıyor. ilk giriş ücretlerini karşılaştırmak yanlış bi yerde. para işi biraz da şansa bağlı. 5-6 sene sonra kazanacağın parayı şimdiden düşünmen ilerde hayal kırıklığı yaratabilir.

• haklısın o konuya çok takıldım. Bi de bazı yerlerde artık üniversiteler arasında fark kalmadı hemen hemen bütün öğrenciler aynı eğitimi alıyo deniliyo. Bu doğru olamaz çünkü bizim bölümün 7 tane binası, içlerinde laboratuvarları var ve dünyanın her ülkesinde geçerliliği olan diploma alarak mezun oluyoruz. Yine de söylenenleri çok takıyorum. Açıkcası beni bu para konusu ve istihdam sonradan çok yönlendirmeye başladı ve çevremi fazla dikkate alıyorum inşaallah en doğru kararı vermişimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sariemir06

Diş ve ağız vücutta yer alan bir kısım.Peki neden eğitimi farklı veriliyor ? Beyinde vücutta yer alan bir ksım ve vücudun en karışık kısmı, onun eğitimi neden ayrı verilmiyorda diş hekimliği bölümü ayrı veriliyor ?

Bunu hep merak ettim

ekonomik tuzaklar...dünyada diş şu anki dünyamızda daha çok paranın döndüğü biryer.hem görüntü için estetikle çok uğraşan var, hem de şeker vs. günümüz beslenmesinde.yoksa millet bilim adına açmıyor bölümleri talebe göre.

• Selamlar. Ben de bu sene üniversiteye gireceğim. Şimdiki puanımla Çapa diş rahat rahat oluyor. Ama aile tıp istiyor. Tekirdağ tıp da geçen seneki sıralamaya göre oluyor. Tıp mı diş mi? Bunu seçemiyorum. İl olarak tabi ki tercihim İstanbul ama tıp olursa da İstanbul çevresi yazacağım.

Neden diş? Neden tıp? Çok genel bi soru oldu ama el becerime de pek güvenemiyorum
  • kimin ne kadar maaş alacağı işe başlayınca belli olur ama maaşını o zmana kadar yaptıklarıyla birlikte o günden sonra yapacakları nelirler ayrıca parasına puluna bakarak meslek seçenler çok para kazanmaları zor çünkü en başta yaptığın işi sevmen gerekiyor....
  • Arkadaşlar merhaba,

Konu biraz eski ama nette birşeyler ararken gözüme çarptı, arkadaşlara ,az da olsa, fikir vermesi açısından birşeyler söylemek isterim.

Ben İTÜ Endüstri Mühendisliği mezunuyum, kız arkadaşım Ankara Diş mezunu. O yüzden iki meslek grubuyla da ilgili az çok bilgi sahibiyim.

Öncelikle meslek seçimi yapmamış arkadaşlara tavsiyem, ileride yaparken zevk alacakları işi seçmeleri. Bunun için, meslek seçiminden önce hem çok iyi araştırma yapılmalı, hem de o mesleği yapanlarla birebir görüşülerek fikirleri alınmalı diye düşünüyorum. Yatkınlık da tabi ki önemli ancak, ben öyle insanlar tanıyorum ki, lise de doktorluğu kimse yakıştıramazken (kişilik olarak değil, beceri olarak) cerrah olup çıktılar. O yüzden, işi sevince gerisi geliyor.

Maaş konusunda da, artık, maalesef, hiç bir meslek grubu para kazanamıyor kolay kolay. Okuduğunuz okul çok önemli, ama bunun yanında okurken yaptığınız her faaliyet, size artı puan getirir. Ben askerden önce mezun olur olmaz, 1600TLye başlamıştım işe, kısa süre içinde kendimi gösterip iyi bir zam aldım. Ancak asker dönüşü aynı yerde devam etmedim ve yine, aynı olmasa da, düşük bir ücretle başladım. İşe direk para olarak bakarsanız aradığınızı bulamazsınız. Önce severek yapacağanız işi seçin, para bir şekilde geliyor.

Kız arkadaşım ise, mezun olduğunda İstanbul'da iş aradı. Ancak İstanbul'da çok komik rakamlar teklif ediliyor, hem yeni mezun olduğu için, hem de denizde kum çok olduğu için. Daha sonra İstanbul'a yakın bir şehirde iyi sayılabilecek bir maaşla işe başladı. O da kısa zamanda iyi bir zam aldı. Ancak diş hekimlerinin özelde çalışma şartları çok ağır. Resmen sömürülüyorlar. En azından kendi şartlarımla kıyasladığım zaman bunu söyleyebilirim. Şimdilerde, daha düşük maaşla olsa da, devlete geçmeyi düşünüyor. Sabah 9 akşam 5 çalışıp, dönerle beraber Türkiye şartlarında iyi bir maaş alıyorlar diye biliyorum.

• Çok araştırmadan veya bilmeden konu açmamak lazım gerçekten de. Kısaca söylemem gerekirse diş hekimlerinin maaşı oldukça düşüktür. Sizi en çok yoran ve strese sokan mesleklerden biridir ve maaşı bu şartlara göre çok düşüktür. Okuması da tıpa göre uğraştırıcıdır mezun olduktan sonra çalışması da. O yüzden sevmek lazım bu mesleği. Döner sermaye olarak seviyenize ve hastanenize+şehrin maddi durumuna göre 4000 liraya kadar alabilirsiniz. Maaşınızla birlikte 5000 lirayı geçebilir yani. Ama her doktor böyle kazanmaz. Özel işyeri olup ayda 1000 lira alanlar da var, yüzbin lira alanlarda var (sosyete dişçileri mesela). Yani bir sınır yok özel işyerinde ama tabii ki çevreniz yoksa devlet çok daha iyidir özele göre. Çevreniz varsa en az kazandığınız ay 3000 civarı kazanırsınız işyerinden. Ailemdeki ve sülalemde sağlık alanında birçok insan var o yüzden kaynaklarım sağlam yani. Ayrıca diş okuyacak olanlar biraz daha dişlerini sıkıp uzmanlaşsınlar ve çok daha rahat şartlarda çok daha fazla paralar kazanabilirler. Kısacası hem tıp hem de diş iyidirler ama tıp okumak daha uzun olsa bile tüm hatlarıyla düşününce (para+zorluk) dişten daha iyidir.

• 1000 lira alan var lafına hic ama hic inanmıorm bikere bu kadar yüksek puanla ogrenci alan bi bolum tıptan sonra geliyor nerdeyse ve bunu bitirip 1000 lira kazanıolar diyenlere inanmıorm bugün o parayı bırakın diş hekimlerini herkes kazanıyo bakkalından tut manavına kuaforune kadar ayrıca cevrenizdeki dis hekimlerine bakın bi ben hic de maddi olarak sıkıntı ceken bi diş hekimi tanımıorm hepsinin de gayet durumları iyi evinden tutun en kral arabasına sahipler sizce bunları 1000 1500 lira maaşla mı alıyorlar cok komik
  • quote:

Orijinalden alıntı: gfb__hell
    1000 lira alan var lafına hic ama hic inanmıorm bikere bu kadar yüksek puanla ogrenci alan bi bolum tıptan sonra geliyor nerdeyse ve bunu bitirip 1000 lira kazanıolar diyenlere inanmıorm bugün o parayı bırakın diş hekimlerini herkes kazanıyo bakkalından tut manavına kuaforune kadar ayrıca cevrenizdeki dis hekimlerine bakın bi ben hic de maddi olarak sıkıntı ceken bi diş hekimi tanımıorm hepsinin de gayet durumları iyi evinden tutun en kral arabasına sahipler sizce bunları 1000 1500 lira maaşla mı alıyorlar cok komik

Bu konulara yabancı olduğun belli. Sen diş hekimi olduktan sonra hiç çevren yokken veya bir şehre yeni gitmişken işyeri aç bakalım kaç kişi gelecek sana. Artık çoğu dişhekimi hastanede çalışıyor zaten. İş yerinin bir avantajı kalmadı. Artık her türlü şey hastanelerde bile çok rahat şekilde yapılıyorken kimse özele gidip para vermiyor. Tabi hastanede çalışınca da döner sermaye ile 5000'e kadar çıkabiliyor maaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cebo01 -- 13 Kasım 2010; 19:56:25 >

• sen nerde yaşıosun cok merak ediorum benim cevremde daha dogrusu akrabalarımda 2 tane diş hekimi var ve onlar paraya para demiyorlar ayrıca git bi sor diş hekimlerine ne kadar kazanıyolarmş eğer bide uzmansan paraya para demiyorsn saglk sektorune kapağı attıysan tamam demektir 1000 1500 lira kazanan ben duymadım inanmıorm da
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.