Şimdi Ara

Diş hekimliği seçmeyi düşünenlere yardım edebilirm (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
426
Cevap
23
Favori
204.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ankara topraklik diste en dusuk maas 10 bin tl. Bilginiz olsun. Maas aldiklari bankadan kesin bilgidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben illa seçtiğim ilde çalışmak istiyorum doğuya gitmem dersen tabi 2 bin liraya özel muayenehanede sürünürsün. DUS çalışacak disiplin yok, doğuda çalışacak cesaret yok. Kendi yerini açacak para yok. Bu durumda 1500 verseler şükretmek lazım.

Diş hekimliği yanlış politikalar yüzünden gün geçtikçe cazibesini kaybetmektedir. Hükümet son birkaç yıl içinde fakültelerin kapasitelerine bakmaksızın kontenjanları 3-4 katına çıkarmıştır. Ben bu bölüme girdiğim sene 5. sınıflar 40 kişiydi biz 1. sınıflar 126 kişiydik. Sınıfların duvarlar yıkılarak 90 kişinin sığabileceği sözde derslikler yapılmaya çalışılmıştı. Öğrenci işleri sınıflara ekstra sandalye koyarak açığı telafi etmeye çalışıyordu. Tüm bunları neden anlattım derseniz, Hükümet hiçbir plan program olmadan kafasına göre değişiklikler, güncellemeler yapıyor. Yani siz bu bölümü seçip 5 yıl sonra mezun olduğunuzda büyük süprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığıyla. Mezun ettiğin öğrenci sayısı, açtığım uzman ve doktora kadrosunu, inşa ettiğin hastahane kadrosunu geçerse bir gün diş hekimleri bol paralı muayenehanecilerin köleleri haline geleceklerdir. Yanlışım varsa düzeltin yakınlarda çıkan bir yasa ile özel diş hastanesi açmak için hekimlik diploması şartı kaldırılıyordu. Yani paragöz bi kurnazın eline düşmeniz yasalarla kolaylaştırıldı. Hep olumsuz bakmamak lazım tabi, aile diş hekimliği getirildi bu değişikliğin iyi mi kötü mü olduğunu ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Şunu da ekleyeyim, imkanı ve parası olan avrupada denkliğe sahip fakültelere gitsinler. Mezun olur olmaz gideceğiniz ülkenin dilini öğrenip kaçarsınız bu bataklıktan. İnsan gibi çalışma saatleri olan, klinik imkanları olan ülkelerde, ağız bakımını düzenli yapan bilinçli hastalara bakarsınız. Türkiyede hayatı boyunca diş fırçası eline almamış milyonlarca insan var. Ve siz onların nazlarını çekiyorsunuz. El emeği göz nuru yaptığınız tedaviler de yine bakımsızlıktan ötürü birkaç ayda bozuluyorlar. TAhmin edin bu olayın suçlusu kim oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ImbaLanceD -- 7 Haziran 2016; 16:45:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: freutuğbaa

quote:

Orijinalden alıntı: Refusal

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

marvel, mesela diyeceksin ki kendine ben çocukken el işi ödevleriyle uğraşmayı sever miyim?yemek yapmayı mutfakta kendi kendime uğraşmayı sever miyim?sabırlımıyımdır? hepsini geçtim hayatında hiç mi dişçiye gitmedin sanki,meseLa orAda sana yapılan işlemleri hatırla,adam o ağrıyan küçücük bir dişine yarım saa dolgu veya kanal tedavisi için uğraşıyor değil mi ?kendini düşün şimdi de sen olsaydın bi günde yaklaşık 30-40 hastaya bu şekilde bütün gün yorulmadan sıkılmadan o küçücük dişleri oymaktan doldurmaktan daral gelmeden bu işi yapabilir misin?
    bunun cevabı asla yapamam bu ne uğraşılır mık ise SAKINNN GELMEEEE! bak amacım seni caydırmk fln deil yanlış anlama mesela bn o en son sorunun cevaBINA ASLA YAPAMAM DARAL GELİR DEDİĞİM HALDE SEÇTİM,NOLDU ÇOK PİŞMANIM,ÖMRÜMÜ ÇÜRÜTÜCEM RESMEN @_Marvel_

sen kaçıncı sınıfsın?

2. sınıfa geçtim.ama çok zorlanıyorum yani ve ailem bırakmamam konusunda ısrarlı.siz kaçtasınız acaba ve siz neden bu bölümü sevmiyorsunuz merak ettim de aynı sebepten mi diye?

Bi ust mesajimda belirttim ben. 4e gectim.

Madem o kadar yenisin acele karar verme bence. Sonucta klinikte yaptiklarinla sabun oyman, mum isitman arasinda hic alaka yok. Ben sadece analitik yonumu ve sosyal faaliyetlerimi kisitliyor diye sikayetxiyim.

hayır siz beni yanlış anladınız ben zaten bu mesleğin sonunu kendim açısından iyi görsem katlanırdım alçı yontmalara falan ama yok yani sonuçta dişçilerin yaptıkları şeyler ortada hiç sevemeyecekmişim gibi geliyor,niye seçtin dersen aile baskısı ve içinde hekimlik geçiyor diye

ben de aynı şekilde hekim ve aile baskısıyla seçmiştim. Sevilmeyecek nesi var ya, bi kanal tedavisini 30dkda tamamlayıp 150tl alıyoruz minimum :D

kusura bakmayın ben olaya sadece para gözüyle bakamıyorum,yoksa ticarete atılırdım zaten dimi akademik kariyer düşünebilirdim sevseydım mesela,ayrıca tüm günümü o meslekle geçiricem nasıl sadece parayla bakıyım ki?

Demek ki ben rahat yapiyorum diye problem yasamiyorum suan. Para ve mevki icin yapmiyorum demek cok idealist bi bakis acisi sonucta hekimlik hekimlik diye gezip de malum olaylarda yaralilara yardim edenlere
    kufur eden benden daha HEKIMler de gordum

evet çevremde de birçok kişi idealist olduğumu söylüyor zaten ki öyleyimdir çünkü ben insanların sağlık problemleri nedeniyle çok çektiklerine şahit oldum.mesela küçükken çok antibiyotik içtiği için 20 yaşında böbrekleri çürüyen bi arkadaşım vardı benim.işte istediğim de tam olarak da buydu insanları zor durumda bırakmamamk GERÇEKTEN onları tedavi etmek,doğru ve gerekli ilaç yazmak,gerekirse hayatlarını kurtarmak.. ama şimdi nolcak bi diş çekimiyle bunların kaçta kaçını gerçekleştiricem,hayatlarını mı kurturacam sanki onların ki bi ton para verdirerek di mi

işte arkadaşım ben bu sebeple mutsuzum bu bölümden biraz da ,ilerde istediğimi yaptım istediğim yerdeyim diyemicem ki..

Insanlara dogru ilac vererek iyilestirmeyi biz de yapiyoruz zaten. Dislerin onemini anlatmama gerek yok sanirim, 2seansta yaptigim kuronu begenen hastam 3 kere elinde hediyelerle geldi bana. Halbuki gayet basit bi islemdi ve benim 3.sinifi okuyan ogrenxi oldugumu da biliyordu. O haz dis hekimliginde de var yani, agizda biseyler yaparak da insanlari cok memnun edebiliyorsunuz.

anlıyorum,evet manevi haz yok demiyorum dişçilikte var tabi çünkü insan var beğeni var haliyle bunlar olacak tabi..ama benim istediğim hediye,beğeniden duyulan haz değil ki mesela bi arabanız vardır bozuktur bir kaç tamirci yapamamışstır ama bi tamirici hem güzel hem de estettik duruş olarak çok iyi yapmıştır ücreti de makuldur,siz ona hediye verirsiniz mesela di mi .aynı hesap gözümde benim bunlar.yani bir diş de önemli bi organ olabilir ama estetik duruşun önemli olduğu hatta sadece estettik duruşun bir organ olduğu sürece benim için araba örneğiyle aynı ..yani ben bunun için bana hediye verilmesini istemem
    siz birinin hayatını kurtrdığınızda size hediyeden size minnettar olur, bence daha da öenmlisi budur işte..yani anlaşılan farklı düşünüyoruz..idealist e karşılık paragöz biri gibi :P oyüzden daha çok alınttılarla cevap veririz biz birbirimize..:D

ama ben kararımı verdim bu sene dondurup ya da okula devam edip gitmeyip (ki amaç okula kaydım silinmesin arkamı sağlama alıyım diye) tekar sınava hazırlanıp tıp inş;) yani ben dişçiliği işçiliği çekemem efendim.. burdan duyrulur
    siz de bnm gibi saatlerce küçücük bir dişle sırf insanlara duruşu güzel olsun vs.. diye beğendirmek için uğraşacağınıza gidin tıpınız okuıyun arkadaşlarım tıp okuyamayanlar da eczacılığını ftr sini okusun.benden söylemesi sonra hayatınız boyunca işçi olmayın da yani..

Şu an nerdesiniz???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• foramencanalis F kullanıcısına yanıt
    hocam bu yıl diş hekimliği yazmayı düşünüyorum büyük ihtimalle 8-9 yıllık hekimsiniz şimdi ne yapıyorsunuz nerde çalışıyorsunuz ?
  • maaşlar asg*3 diyorlar dogru mu
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.