Şimdi Ara

Diş hekimiyim sorularınızı yanıtlıyorum. (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
368
Cevap
12
Favori
24.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BLacKeLDiaBLo

Halitometre isimli cihazla, ağızda kokuya neden olan sülfür gazları ölçülebiliyor, ağız kokusunun nedenini tespit edebiliyoruz. Bu cihazla ölçülen ağız kokusu altı sınıfa ayrılıyor: Bunlardan tip 0 diye adlandırılan; az çok herkeste bulunan, sabah kalkıldığında duyulan ağız kokusudur. Tip 1 ve tip 2 ağız kaynaklı, tip 3 mideden, tip 4 akciğerlerden gelen kokular olarak sınıflandırılır. Tip 5 ise psikolojik olarak bireyin duyduğu ama aslında olmayan kokudur.

Öncelikle bu ölçümü yapan diş tedavi merkezlerine gidin bence. Sonrasında duruma göre hareket edersiniz

Alıntıları Göster
    Bunu bilmiyordum hocam. Öğrendiğim çok iyi oldu. Eyvallah.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• diş hekimlerinin tüm anatomi biyofizik histoloji tıbbı biyoloji fizyoloji gibi tıp derslerini görmesinin mantığı nedir acaba?

• .rascho. kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler.
  • .rascho. kullanıcısına yanıt
    Hayır soylenmedi çektirmek mi yoksa kanal tedavisi mi en iyisi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • norton77 N kullanıcısına yanıt
    bir diş hekimliği öğrencisi olarak cevap vereyim, çok şey bildiğimden değil de prof olan bir hocamız anlatmıştı.

dolgu konusunda belli standartlar olduğunu ve bu standartların belli kurumlarca kontrol edildiğini söylemişti, diş hekimliği ilk başladığında dolgular altından yapılırmış, bunun pahalı olmadı sebebiyle çeşitli alaşımlar denenmiş ama çoğu zararlı bulunmuş, sonra ismini hatırlamadığım bir adam güzel bir alaşım oranı buluyordu, hem ucuz hem sağlam hem de zararsız, bu standart olarak kabul edilmiş ancak tabi ki türkiye'de olduğumuzu unutmayalım. lakin diş hekiminiz çok paragöz değilse, dandik malzemeden dolgu yapmıyorsa sıkıntı olmaz.

florür konusunda ise sürekli haber olan 'florür öldürüyor' goygoyunu görmüşsünüzdür, yapılan deneyin detaylarına bakarsanız fareler üzerinde onlara florür içilirerek yapılmıştır, yani florürden zarar görmek istiyorsan alıp yaklaşık 2 tüp diş macununu kafaya dikmen gerekiyor dostum, macunda florürün bulunma sebebi de yanlış hatırlamıyorsam fırçalarken kalsiyum iyonlarıyla yer değiştiriyorlardı ve çürüğe karşı daha dayanıklıydı.

elbette çocuk için diş macunu alırken eğer çocuk sürekli yutuyorsa florür içermeyen macun almak içinizi bi nebze rahatlatabilir ama büyük bir zararı yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• merhaba benim sorunumu da belki birisi çare olur.
    4-5 yıl kadar önce üst sağ köpek dişime kanal tedavisi yapıldı ve çürük baya ilerlemişti burnumun altına kadar vurmuştu ve bastırınca acıyordu tedaviden sonra ağrı kayboldu.Şu an diş köküme bastırınca acı hissediyorum bastırmadığım da sorun yok ve işin ilginci soğukta dişim sızlıyor yazları problem yok kışları dişim sızlıyor daha doğrusu dişim değil kökü sızlıyor damağımı kaldırdığım da yine hava ile temas olunca sızlama var kışları sorun yaşar oldum.Yardımlarınızı bekliyorum.
  • Hocam benim çenem sola kaymış biraz, mesela dişlerimi birleştirdiğimde üst kesici dişlerin ortasındaki aralık sağ alttaki kesici dişin üstüne geliyor. Bunun için diş teli takmak lazımmış galiba. Tel taktırana kadar çenenin düzelmesi için ne yapmalıyım?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam,

Yerli implant ile yabancı implant arasında fiyat farkına değecek gerçekten bir fark varmıdır ? Doğru hekimi nasıl buluruz ve tavsiye implant markası yerli veya yabancı ne önerirsiniz

Teşekkürler
  • Merhaba çene cerrahisi diş hekimi branşına mı giriyor yoksa ortodonti veya çene cerrahisine görünmek mi gerekiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: spiritswithinn

Hocam benim çenem sola kaymış biraz, mesela dişlerimi birleştirdiğimde üst kesici dişlerin ortasındaki aralık sağ alttaki kesici dişin üstüne geliyor. Bunun için diş teli takmak lazımmış galiba. Tel taktırana kadar çenenin düzelmesi için ne yapmalıyım?
    Hocam aynı sıkıntı bende de var sizce illa diş teli taktırmak mı lazım yoksa bu şekilde ilerde büyük sıkıntılara yol açar mı?

• Aynen doktor korkusu, söylediğiniz spreyi araştıracağım. Teşekkürler

• Hocam selam, sağ alt ve sol üst olmak üzere iki kafa dişim eksik. Yaşım 33 10 yıl oldu çekileli. İki tane implant yaptırsam kaça maal olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

Yaptığınız bu beleş reklamın geri dönüşümü oldu mu, olduysa oran ne kadar? Gerci buradan iyi bir sonuç çıkmaz. Çünkü DH ahalisinin çoğu bedeva diş çekimi olsa bedeva diye sağlam dişlerini bile çektirir.
    Oldu tabi ki. İnsanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Nasıl bi reklam devlette çalışan bi hekime faydalı olur onu çözemedim. Biraz daha hassas yorumlar yapalım. Saatlerdir yüzlerce kişiye bir şey talep etmeden cevap vermeye çalışıyorum. Üzdünüz .

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4B3058CAB

Bu mesaj silindi.
    Yani anlattığına göre genetik açıdan şanssızsın. Sürekli fırçalamalısın. Full çene implant kurlarda yükseldiğinden 30-40 bin arası tutar . İmplant en son çare olmalı.

• kısmen26 kullanıcısına yanıt
    Çene filmin olmadan yorum yapmam çok yanlış olur özellikle 20 yaş dişlerinde.

• cat_power C kullanıcısına yanıt
    Evet ağız kuruluğu ve geniz akıntısı çürüğe neden olabilir . İmplant fiyatları kurdan dolayı arttı. 1500 tl ye olanda var 6000 tl ye olanda. Köprü tedavisi yerini tutabilir ama ondada sağlam dişler kesiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Exclusive.

Selamlar, arka üst dişlerimden biri yemek yerken kırıldı. Yaklaşık 2-3 senedir doktora gitmedim dişçi fobimden dolayı, neyse en son gidiyim artık dedim. Doktor kanal tedavisi uygun gördü ancak köklerini hiç beğenmedim, yaşın genç diye kanal yapıyorum dedi, yoksa çekerdim dedi, neyse güzelce yaptı kanal tedavisini, sonra tekrar film istedi onada baktı, gayet güzel açmışız kanalları dedi. Kafama takılan şey şu, bu diş daha önce hiç ağrımamıştı, kanaldan sonrada hiç ağrımadı, bu saatten sonra ağrıma veya iyileşmeme ihtimali varmıdır sizce? Yani anladığım kadarıyla durumu kritik galiba. Bu tarz vakalarda diş genellikle kurtuluyormu yoksa iyileşemeyip çekilmek zorundamı kalınıyor. İlginize teşekkür ederim
    Kanal tedavilerinde başarı oranı 100 de 50 dir. Etkileyen o kadar çok şey var ki. Ama fırçalama elbette şansını arttırır.

• quote:

Orijinalden alıntı: PCkopat065

Hocam selam,

7-8 ay once iyi bir doktora 20lik disimi cektirttim cerrahi operasyonla.

Bugun bile dudagima dokundugumda disimin dipleri sizliyor. Sanki uyusukluk var gibi orda. Disimin oldugu tarfa dogru Dudagimi hafif kasidigimda bile disimdeki sizlamayi hissedebiliyorum.

Umursamadim bu durumu ama olmem di mi?
    Yok ölmezsin . Muhtemelen sinire yakın olduğu için tepki verdi. 6 aya kadar geçmezse vitamin desteği al. Yanındaki diş çekşm esnasında hasar almışta olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: PCkopat065

Hocam selam,

7-8 ay once iyi bir doktora 20lik disimi cektirttim cerrahi operasyonla.

Bugun bile dudagima dokundugumda disimin dipleri sizliyor. Sanki uyusukluk var gibi orda. Disimin oldugu tarfa dogru Dudagimi hafif kasidigimda bile disimdeki sizlamayi hissedebiliyorum.

Umursamadim bu durumu ama olmem di mi?
    Yok ölmezsin . Muhtemelen sinire yakın olduğu için tepki verdi. 6 aya kadar geçmezse vitamin desteği al. Yanındaki diş çekşm esnasında hasar almışta olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tashunkee

Dolgu yapılali 6 sene okuyor. Bazen o bolgedeki dislerimde ince sizi hissederim. Distan bisey belli olmuyor anormallik yok. Ama yer yer meydana gelen sizi neyin habercisi. Dolguyu cikartmadan filmle ogrenilebilir mi?
    Tabi büyük oranda belli olur eğer dolgu altında bi çürük varsa.

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.