Şimdi Ara

Din Hakkında Kafamı Karıştıran Şeyler (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
1.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: dnakres

quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

hocam senin dostun yok mu, aşk acısı çeker dinler akıl verirsin ev taşıyacaktır yardım edersin acil nakit ihtiyacın olur borç alırsın vsvs yakın arkadaş işte yahu. Yani suç ortağı falan demiyorum. Yok mu sende böyle birileri menfaat beklemeden karşılıklı yardımlaştığınız
    Hiç öyle mi böyle mi diye sormaya gerek yok islama göre bir müslümana bu özelliklerdeki bir ermeniyle musevi veya ateistle dostluk etmesi (bu seviyede) yasak değil mi ?

Peygamber Efendimizin yahudi birinden de borç aldığını okumuştum ben. Yine Hz. Ömer'in müslüman olmayan bir kadına yardımda bulunduğunu da okumuştum.

Ayrıca hristiyan ve yahudi bir kadınla da evlenilebilir , yemekleri yenilebilir gibi kurallar var. Ehli kitap sayıldıkları için.

Yasak gördüğün ayet-hadis ne ise bunu paylaşmalısın şimdi de :) Ona göre açıklamasını araştırayım. Belki siz farklı anlamışsınızdır. Çünkü bu site de çarpıtılmayı çok görüyorum

Müminler müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa artık Allah'la olan bağını koparmış demektir. Ancak onlardan gele­bilecek bir tehlikeden korunmanız başkadır. Allah kendisi hakkında sizi uya­rıyor. Sonunda dönüş Allah'adır." (Âl-i imran, 3/28)

Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez." (Mâide Sûresi, 5:51)

Bu ayetlerden bahsediyor olabilir arkadaş.

• quote:

Orijinalden alıntı: 112600

quote:

quote:

hocam senin dostun yok mu, aşk acısı çeker dinler akıl verirsin ev taşıyacaktır yardım edersin acil nakit ihtiyacın olur borç alırsın vsvs yakın arkadaş işte yahu. Yani suç ortağı falan demiyorum. Yok mu sende böyle birileri menfaat beklemeden karşılıklı yardımlaştığınız
    Hiç öyle mi böyle mi diye sormaya gerek yok islama göre bir müslümana bu özelliklerdeki bir ermeniyle musevi veya ateistle dostluk etmesi (bu seviyede) yasak değil mi ?

Peygamber Efendimizin yahudi birinden de borç aldığını okumuştum ben. Yine Hz. Ömer'in müslüman olmayan bir kadına yardımda bulunduğunu da okumuştum.

Ayrıca hristiyan ve yahudi bir kadınla da evlenilebilir , yemekleri yenilebilir gibi kurallar var. Ehli kitap sayıldıkları için.

Yasak gördüğün ayet-hadis ne ise bunu paylaşmalısın şimdi de :) Ona göre açıklamasını araştırayım. Belki siz farklı anlamışsınızdır. Çünkü bu site de çarpıtılmayı çok görüyorum

Müminler müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa artık Allah'la olan bağını koparmış demektir. Ancak onlardan gele­bilecek bir tehlikeden korunmanız başkadır. Allah kendisi hakkında sizi uya­rıyor. Sonunda dönüş Allah'adır." (Âl-i imran, 3/28)

Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dostlar edinmeyin. Onların bazısı, bazısının dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki, o da onlardandır. Muhakkak ki Allah o zalimleri hidayete, doğru yola iletmez." (Mâide Sûresi, 5:51)

Bu ayetlerden bahsediyor olabilir arkadaş.

biraz internetten araştırdığım da bahsedilen dostlukların-arkadaşlıkların farklı olduğunu okudum. Ayetleri ve hadisleri okuyarak hemen tefsir yapmamak gerekir. Bu işin uzmanlarını da dinlemek gerekir. Bu yanlışa çok düşüyoruz.

• dnakres D kullanıcısına yanıt
    altta arkadaş yazmış
  • quote:

altta arkadaş yazmış

üstte de ben cevapladım.

Ben de yıllardır hristiyan olan bi kızla çalışıyorum mesela.

Ama onun dini inancını falan kıskanmıyorum veya onu hristiyan diye kötü davranmıyorum. Beraber yemek yiyoruz beraber çay içiyoruz bunda ne gibi sakınca olabilir ki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    azalarak bitmeniz dileğiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dommann -- 10 Kasım 2017; 0:36:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dommann

azalarak bitmeniz dileğiyle.

Pamukkale ile meşhur olmuş Denizlili Oğuzhan kardeşim biz kimiz ? Niye durduk yere azalalım ?

• quote:

quote:

altta arkadaş yazmış

üstte de ben cevapladım.

Ama onun dini inancını falan kıskanmıyorum veya onu hristiyan diye kötü davranmıyorum. Beraber yemek yiyoruz beraber çay içiyoruz bunda ne gibi sakınca olabilir ki.

bence de olamaz zaten olmamalı da, ben sen böyle yapıyorsun demedim ki ama kuranda yukardaki ayetler de var
  • Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    madem profilime tiklayacak beceriye sahipsin. neden internette arastirmazsin yazdiklarini. Osmanli donemindeki okur Yazarliga bak. bide sonrasina. kimi kandiriyorsun ? kuvayimilliyeyi , ingilize satan , Milli direnis karsiti vatan Haini uşakları mı savunuyorsun bana. Sana burdan daha fazla sey yazmak da gelmiyor icimden cunku degmez vallahi bak. Bizim herseyimiz kanitli acik secik. Senin daha profilin bile acik degil.

• quote:

quote:

quote:

altta arkadaş yazmış

üstte de ben cevapladım.

bence de olamaz zaten olmamalı da, ben sen böyle yapıyorsun demedim ki ama kuranda yukardaki ayetler de var

ayetleri kavrayamadığınızdan dolayı şüpheye düşüyorsunuz çünkü. orda anlatılmak istenen ile kafanızdaki şeyler farklı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

altta arkadaş yazmış

üstte de ben cevapladım.

ayetleri kavrayamadığınızdan dolayı şüpheye düşüyorsunuz çünkü. orda anlatılmak istenen ile kafanızdaki şeyler farklı.

maalesef en sık rastladığım sorun bu işte, kafanızdaki inancı kitaba uydurmaya çalışıyorsunuz bence
    Bu sadece bir inancın değil diğerlerinin de yaptığı şey bana göre. Bu da kuranın kendisinde geçen apaçık olma ilkesine ters düşer apaçık olması gereken bir kitabın okuyan herkes tarafından anlaşılması gerekir, sadece alimlerin aracılığı ile değil. Kaldı ki onlar bile bir çok konuda uyuşamıyor mezhepler ve farklılıklar var vsvs
  • quote:

maalesef en sık rastladığım sorun bu işte, kafanızdaki inancı kitaba uydurmaya çalışıyorsunuz bence
    Bu sadece bir inancın değil diğerlerinin de yaptığı şey bana göre. Bu da kuranın kendisinde geçen apaçık olma ilkesine ters düşer apaçık olması gereken bir kitabın okuyan herkes tarafından anlaşılması gerekir, sadece alimlerin aracılığı ile değil. Kaldı ki onlar bile bir çok konuda uyuşamıyor mezhepler ve farklılıklar var vsvs

Kur'an- Kerim'de ''müteşabih'in bulunması

Allah-u Teala bir ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.'' sana kitabı indiren O'dur. Onun bir kısım ayetleri muhkem olup kitabın esasını teşkil ederler. Bir kısım ayetleri de müteşabihtir. Kalplerinde hastalık olan kimseler, fitne çıkarmak ve onları te'vil etmek arzusuyla kitabın müteşabih olanına tabi olurlar. İlimde ilerlemiş olanlar ise, biz kitaba iman ettik, tümü Rabbimizden gelmedir, derler. Bunları ancak akıl sahipleri düşünür.'' Al-i İmran 7

Ben çelişki olarak olarak görmüyorum. Kurana bütünüyle inanmak gerekir. Direkt mealine bakarak yorumda bulunmak yanlış anlaşılmalara yol açabilir.. Tefsir denilen bir şey var. Ayetin iniş zamanı-iniş sebebi, vs. bunları öğrenmek gerekir.

Kimisi mesela Kur'an size yeter ayetini alıp sünneti terk ediyor. Ama Kuran da Peygamber'e de itaat edin yazıyor. Sizin ki de bu hesap gibi.

Mezhep kelime olarak gidilecek yol, görüş manasına geliyor.

Dini konularda da itikadi mezhepler-siyasi mezhepler-fıkhi mezhepler var. Görüş olarak birisi mantıklı gelip seçersin, tamamen farklı olanı seçersen de kendi mezhebini oluşturmuş olmaz mısın?

//Müslümanların İhtilaf Etmesinin Sebeplerine gelelim:( Fıkhi konularda )

Müslümanlar itikat, siyaset ve fıkıh konusunda bir takım mezheplere ayrılmışlardır. Bu ayrılmanın sebeplerini açıklamaya geçmeden önce. şu iki hususu belirtelim
    1- Bu ihtilaf, dinin özüne yönelmemiştir. Örneğin. Allah'u Teala'nınbirliği, Muhammed (s.a.v.)'in Allah'ın elçisi olduğu, Kur'an Allah tarafından indirildiği ve Hz. Peygamberin en büyük mucizesi olduğu, Kur'an'ın Müslümanlar tarafından kuşaktan kuşağa mütevatir olarak aktarıldığı hakkında; bir de beş vakit namaz,zekat,oruç, hac gibi temel farzlarda ve bunların ifa ediliş şekilleri hakkında ihtilaf olmamıştır.

Genel bir ifade ile, dinin temel prensiplerinden biri hakkında veya din bilgisinin zorunlu olarak ortaya koyduğu içki,domuz ve hayvan leşi yasağı, mirasın temel kaideleri gibi konularda ihtilaf olmamıştır. İhtilaf, dinin rükünleri ve genel prensipleri dışında kalan konularda olmuştur.

Hakkında kitap ve sünnetten bir nass bulunmayan konu üzerinde yapılan fıkhi ihtilafın şer olmadığını belirtmeliyiz. Tersine bu ihtilaflar, kitap ve sünnetten çıkan manalar ve bunlardan çıkarılan ölçüler üzerinde derin çalışmalar yapılmasına vesile olmuştur.Bu tür ihtilaf bölünmeye neden olmamış yalnızca görüş ayrılığı olarak kalmıştır. ( Mezhepler Tarihi Kitabından alıntıdır )//

Ayrıca bahsettiğim mezhep imamları da ben bu mezhebi oluşturdum benim görüşümden gelin diye kimseyi zorlamamıştır. Ebu Hanife'nin kendi öğrencilerinin bile bazı konularda farklı fikirler ortaya koyduğu görülmüştür.İmam Şafii sahih bir hadis bulursanız o benim mezhebimdir demiştir.. Bu uğurda işkenceler görmelerine rağmen doğru bildikleri yoldan sapmamışlardır. Öyle iki kitap okuyup görüş bildirmemişler. Hayatlarını bu uğurda geçirmişlerdir, ders almışlardır vs vs.

Kaldı ki ateistler de bir çok konuda birbirleriyle uyuşmuyor. Daha yeni ensest ilişkiyi normal gören ve karşı çıkan iki ateist birbirleriyle yazıştı.İnsanların hepsinin aynı şeye inanmasını bekleyemeyiz.

Siz istiyorsunuz ki herkes aynı şeye inansın. Öyle olsaydı cennet cehennem neden olsun ki diye düşünüyorum. Sadece cennet olduğunu düşündüğümde ise bu dünya da yaşamaya ne gerek var sorusu ortaya çıkar. Hadi doğdun diyelim yaptığın kötülükler ne olacak. Nasıl olsa bi cezası yok. Ve yahut iyi insan oldun sana kötülük yapıldı dünya da bu kötülüğü kimin yaptığını bilemiyorsun ya da kötülük yapana ceza verecek güçte değilsin. Sormayacak mısın o zaman yaratıcı niye bu şekilde yarattı diye. Kim bilir belki sende o zaman nasıl olsa bi cezası yok bende bu yoldan giderim o zaman diyeceksin.

Kötülüğün olmadığını da düşündüğüm de iyiliğin olmayacağını düşünüyorum. Ya da iyiyi bulamayız, anlayamayız.Direkt cennette gitsek bu sefer orda hepimiz aynı şeyleri yaşamış olacağız. O zaman oraya da cennet dememiz ne kadar doğru bilemedim.
    Bana bu dünya da yaptıklarımdan dolayı cenneti kazanmak daha mantıklı geliyor.

Şu kötülük olmasaydı, şu hastalık olmasaydı, şu ibadet olmasaydı gibi yaşamı insan için düşünemiyorum. Ağaçlar için olabilir mesela. Sorumlu değiller. Özgür iradeleri yok. Büyüyorlar yazın yeşerip kışın dökülüyorlar , bazıları meyve veriyor zamanı gelince yanıyorlar,kesiliyorlar,yakılıyorlar.

Son kısma cevap vereyim , öncelikle herkes aynı düşünsün demem kesinlikle hatta defalarca yazmışımdır , oku araştır sorgula sonra neye karar verirsen ver. Ezberden hareket edip benle aynı şekilde düşünen birindense inceleyip araştırıp benle zıt düşüneni tercih ederim. Kaldı ki bunu isteyenler tam tersi herhangi bir dine mensup olanlar oluyor daha çok, foruma şöyle bir bakarsan herhangi bir dine mensup biri bir konu anlatırken '' benim inancıma göre '' diye başlamıyor genelde

* cennet cehennem var mı yok mu ölünce göreceğiz bu konuda kesin konuşamam ancak ölümden sonra yaşam olgusunun insan türünün egosundan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum açıkçası. Yani sokaktaki kedi ölünce ne oluyorsa bize de aynısının olmayacağının garantisi olduğunu sanmıyorum. Ha bizde bilinç var yaptıklarımızı iç güdüler dışında yapıyoruz tezi hayvanlarda bilinç olduğu belirlendiği anda çöktü zaten.
    Misal kuğu dediğin hayvan eşi ölürse başka bir eş aramıyor e hani çiftleşme üreme içgüdüsü mesela , karım öldü 6 ay önce yalnızlık zor diye tv programlarına koşan adamdan çok daha bilinçliler bence.

Doğuyorsun yaşıyorsun bu hayat sürecinde bir çok şey yapıyorsun belki insanlığa çok faydalı eserler buluşlar yapıyorsun ama öldükten sonra moleküllerine ayrışıyorsun , sana yapılan kötülüklerin senin yaptığın iyiliklerin bir karşılığı yok (öyledir demiyorum bak bir görüşü anlatıyorum) Bu insan denen egosu tavan tür için çok ağır bir durum takdir edersin ki. Ölümden sonra hayat bu egonun tatmini kaynaklı da olabilir bilemeyiz, ölünce görücez.

* Yüz hatta bin yıllar içinde oluşan ve toplumsal ahlaki kuralların inançlar tarafından tasdik edilmesi tekrar edilmesi bak işte bunun kaynağı bu mantığını doğurmaz. Yani yaratıcı inancı olmayan hırsızlık da yapar ensesti de normal görür diyemeyiz. Bunu dini inancının kitabındaki emirlere değil toplumsal ahlaka ve ve kendi vicdanına dayandırır sadece
    hitlerden dolayı tüm almanlara stalinden dolayı tüm ruslara düşman mıyız hayır (ben değilim en azından) bireysel durumları genele yayamayız bu anlamda.

• quote:

Son kısma cevap vereyim , öncelikle herkes aynı düşünsün demem kesinlikle hatta defalarca yazmışımdır , oku araştır sorgula sonra neye karar verirsen ver. Ezberden hareket edip benle aynı şekilde düşünen birindense inceleyip araştırıp benle zıt düşüneni tercih ederim. Kaldı ki bunu isteyenler tam tersi herhangi bir dine mensup olanlar oluyor daha çok, foruma şöyle bir bakarsan herhangi bir dine mensup biri bir konu anlatırken '' benim inancıma göre '' diye başlamıyor genelde

* cennet cehennem var mı yok mu ölünce göreceğiz bu konuda kesin konuşamam ancak ölümden sonra yaşam olgusunun insan türünün egosundan kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum açıkçası. Yani sokaktaki kedi ölünce ne oluyorsa bize de aynısının olmayacağının garantisi olduğunu sanmıyorum. Ha bizde bilinç var yaptıklarımızı iç güdüler dışında yapıyoruz tezi hayvanlarda bilinç olduğu belirlendiği anda çöktü zaten.
    Misal kuğu dediğin hayvan eşi ölürse başka bir eş aramıyor e hani çiftleşme üreme içgüdüsü mesela , karım öldü 6 ay önce yalnızlık zor diye tv programlarına koşan adamdan çok daha bilinçliler bence.

Doğuyorsun yaşıyorsun bu hayat sürecinde bir çok şey yapıyorsun belki insanlığa çok faydalı eserler buluşlar yapıyorsun ama öldükten sonra moleküllerine ayrışıyorsun , sana yapılan kötülüklerin senin yaptığın iyiliklerin bir karşılığı yok (öyledir demiyorum bak bir görüşü anlatıyorum) Bu insan denen egosu tavan tür için çok ağır bir durum takdir edersin ki. Ölümden sonra hayat bu egonun tatmini kaynaklı da olabilir bilemeyiz, ölünce görücez.

* Yüz hatta bin yıllar içinde oluşan ve toplumsal ahlaki kuralların inançlar tarafından tasdik edilmesi tekrar edilmesi bak işte bunun kaynağı bu mantığını doğurmaz. Yani yaratıcı inancı olmayan hırsızlık da yapar ensesti de normal görür diyemeyiz. Bunu dini inancının kitabındaki emirlere değil toplumsal ahlaka ve ve kendi vicdanına dayandırır sadece
    hitlerden dolayı tüm almanlara stalinden dolayı tüm ruslara düşman mıyız hayır (ben değilim en azından) bireysel durumları genele yayamayız bu anlamda.

hırsızlığı , ensest ilişkiyi ve daha bir çok doğru olarak kabul etmediğimiz kurallar. belki siz bu şekilde yetiştirildiğiniz içindir. Ya da yaşadığınız çevreden etkilenmişsinizdir. İslamiyetten önce bir çok kavimde bir çok alışkanlık doğru olarak kabul ediliyordu. En basiti kavimcilik örneği, ne kadar haksız olursa olsun herkes kendi akrabasını koruyordu. Şehrin büyükleri zayıf gördükleri kişilerle eşit değildi.

Günümüzde siz şimdi İslamın kurallarını beğenmeyip kendi kurallarınızı yazsanız ilerde sizden olanların bir kısmı bu kuralları beğenmeyecek belki sizi cahillikle suçlayacak.

Hatta şu zamanda bütün ateistler toplanıp toplum kurallarını belirleyen bir kitap yazsa, bir bildirge yayınlasa bile kendi aranızda sizlerinde bölüneceğine eminim.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.