Şimdi Ara

Din Hakkında Kafamı Karıştıran Şeyler (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
1.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    her din gelecegin mitolojisidir.

o zamanki bilim seviyesi onlarin sacmalik oldugunu kanitlayamiyordu. oysa gunumuzde rahatlikla yapiyor. bir kac yuz yil sonra gunumuz dinleri icin de ayni sozler soylenecek. hatta yavas yavas olmaya basladi bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 7 Kasım 2017; 19:47:16 >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    Bilimle nasıl kanıtladın ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jeopol kullanıcısına yanıt
    O zamanlarda semavi din yoktu belki evet insanlar bilmiyordu onlari yadirgamiyoruz zaten evet lakin bu zamanda semavi dinin somutlugu ve delili oldugu halde insanlar bunu gormezden geliyorlar ve olani inkar ediyorlar!

• amasseia kullanıcısına yanıt
    semavi dedigin sey gokle ilgili olan.

mesela o mitolojilerde hic mi gokden gelen tanrilar yoktu? samanizimde tanrilar neredeydi?

ayrica o bahsettigin semavi dinlerde bir cok hata var. kitaplari yanlislik/yalan dolu? acaba tanrilari birseyler unutmus olabilir mi? koskoca tanri nasil hata yapabilir?
  • Hak dinlerde hic bir hata yoktur bu hatalari insanlar zamanla oluşturur. İnsanlarin yaptığı hatalari Allah'a atfedemezsin.

Semavi din Allah tarafindan gonderilen peygamber yoluyla yayilan dinlerdir ve sayilari bellidir.

Eski tarihlerde mö zamanlarda farkli din inanışları elbette vardi ama anlamadığın eski karanlik cagda kalan insanlarin inandiklarini desteklemen. Tamam onlar bilgisizdi zamanin sartlari öyleydi fakat onlar gibi davranmak ve onlarin inandiklarina inanmak günümüz dunyasindan kopmak gerçeklerden sapmasina dalalettir...

• quote:

Orijinalden alıntı: amasseia

Hak dinlerde hic bir hata yoktur bu hatalari insanlar zamanla oluşturur. İnsanlarin yaptığı hatalari Allah'a atfedemezsin.

Semavi din Allah tarafindan gonderilen peygamber yoluyla yayilan dinlerdir ve sayilari bellidir.

Eski tarihlerde mö zamanlarda farkli din inanışları elbette vardi ama anlamadığın eski karanlik cagda kalan insanlarin inandiklarini desteklemen. Tamam onlar bilgisizdi zamanin sartlari öyleydi fakat onlar gibi davranmak ve onlarin inandiklarina inanmak günümüz dunyasindan kopmak gerçeklerden sapmasina dalalettir...

Tanrı indirdiği kitabı korumaktan acizmi ki değiştirilmesine izin veriyor ?
  • Verdigi emirleri ya da gonderdigi kitabi zorla koruyacak veyahut da uygulatacak degil... İnsan iradesi bosuna varolan bir kavram degil.

Allah bu şekilde istemis, kullarının korumasini ve sahip çıkmasını istemis demekki. Kitap ve din bozulduğu zaman yeni bir din zaten gonderildi.

• Dikkatimi çeken baska bir husus ise Atatürkçüler neden dinden uzaktir?

Burda bir genelleme yapmak degil maksadim ama genellikle Koyu Atatürkçü şahıslar ateizme daha yakinlar ya da sosyalizme?

Bu arada bende Atatürk'ü severim laf söyletmem orasi ayri yalnizca avatarina bakinca aklima geldi boyle bir soru...

• quote:

Orijinalden alıntı: dnakres

quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Verdigim emirler size sacma gelse de aslinda altinda yatan bir mantik var. Ben sizin yerinize dusundum tasindim, karar verdim. Yaparsaniz cok guzel seyler olacak, yapmazsaniz sizi cok pis cezalandirmak durumundayim.

Bu arada, sirf sizi cezalandirmak icin ince ince dusunerek tasarladigim iskence merkezine gitmenizi hic istemiyorum, cunku sizi cok seviyorum.

bi tane saçma gelen emir yazsaydın keşke.

ne mesela ne?.

zina mı
    hırsızlık mı
    cinayet mi

Emir olmasi sacma. Hangi dini emre, emredilmeseydi kendi deger yargilarimizla ulasamazdik ? Ornegin masum birine zarar vermemek icin ya da çalmamak icin veya baskasina iftira atmamak icin emirlere neden ihtiyac var?

Eger ki emredilen bir sey rasyonel akil ile ortusmuyorsa o zaten sacmadir. Akil ile ortusmuyorsa sacma, akil ile ortusuyorsa emre ne gerek var?

Martin Luther King "Adil olmayan yasa, yasa değildir."

Benim yalan soylememem icin cehennem tehdierine ya da ilahi emirlere ihtiyacim yok. Yalan soylemek kotudur, cunku x,y,z sebeplerinden dolayi gibi bir tartisma zeminine ihtiyacim var. Bu zemin de dinde yok. Boyle emrettim, yapmazsaniz gecmis olsun kafasini ben kabul etmiyorum.

Mesele emirler degil, birinin "ben dusundum, dogrusu bu, kafanizi yormayin" demesi. Ben yordum.

• amasseia kullanıcısına yanıt
    Bu yaratilmaya calisilan bir algi. Ataturk un ne kadar dindar oldugundan da bagimsiz. Bir insanin ideolojilerini begenmek icin dini kimligini de benimsemek zorunda degiliz. Ataturk cu olup da musluman olunabilir. Benim ailemde ben haric herkes oruc tutar, herkes ataturkcudur. Kimse de bir gun bana sen neden oruc tutmuyorsun demedi ki 30 yasindayim.

Ataturk un yaklasimlari batili yaklasim ile ortusur. Sekulerizm ve medeni hukuk gibi getirmeye calistigi yenilikler bati kaynaklidir. Bu hareketler de muhafazakar kesimi memnum etmez. Muhafazakar kitle de agirlikli olarak daha dindar oldugu icin boyle bir sonuc cikiyor aslinda. Muhafazakar kitle arasinda ataturk u din dusmani ilan edip bu ideolojiyi din ustunden karalamaya calisan bir kitle olusuyor, olustu.

Her etki, tepkiyi dogurur. Yukarida bahsettigim kitleye karsi da Ataturkcu cepheden din dusmani bir grup olusuyor, olustu. Onlar din elden gidiyor derken, bunlar da laiklik elden gidiyor diye ağliyor yillardir. Elden giden hepimiz oluyoruz cunku bizim ulkeyi asagi ceken sey din de degil, laiklik de degil. Cehalet.

Google a "muslims" yazip arayin. Karsiniza cikan sey muslumani temsil ediyor mu? Bence etmiyor ama insanlardaki musluman algisi bu. Turkiye de de ataturkcu denildigi zaman kafada olusan imgenin "dinsiz" olmasi yine ayni sebepten. Bunda herkesin sucu var. Ama sebep yine ayni, cehalet.

• herkes senin gibi kendi kafasına göre yorup düşünse ortaya binbir karışık sonuç ortaya çıkar. Niye senin dediklerini doğru olarak kabul edelim ki. veya başkasınınkini

Sen yalanın doğru olmadığını bilerek büyümüşsün , yaşadığın çevreden dolayı şimdi doğru olarak kabul ettiğimiz kuralları belki başka bir çevrede yaşamış olsaydın tam tersini doğru kabul edecektin.

Bu konularda genelde şu örneği veriyorum. Savaş oldu diyelim.Kazandın. Çocuklara ne yapılacak

Biri diyecek ki bu çocuklar büyür atalarının intikamını almak ister o yüzden öldürülmesi doğrudur.

Diğeri de yaşamaları gerektiğinin doğru olduğunu söyler .

bu gibi bir çok konuda herkesin doğrusu farklı olabilir. Herkesin doğrusuna göre de farklı emirler kurallar koymak saçma olur düşünürsen.

İslamiyetten önce de insanların böyle düşüncüleri vardı. İster haklı ister haksız olsun kavmindeki kişiyi korurdu.

Ve bunun doğru olduğuna inanırlardı.

• dnakres D kullanıcısına yanıt
    başka bir inanca sahip olan veya inançsız olan fakat 10 numara insan olan biriyle arkadaşlık etmemek
  • quote:

Orijinalden alıntı: amasseia

Verdigi emirleri ya da gonderdigi kitabi zorla koruyacak veyahut da uygulatacak degil... İnsan iradesi bosuna varolan bir kavram degil.

Allah bu şekilde istemis, kullarının korumasini ve sahip çıkmasını istemis demekki. Kitap ve din bozulduğu zaman yeni bir din zaten gonderildi.

Yani herşeye gücü yeten bir yaratıcı var, yarattığı türlerin (milyonlarca) sadece 1 tanesine uymaları gereken kuralları anlatan kitaplar yolluyor ve onun bozulmasına engel olamayıp yenisini sonra tekrar yenisini yolluyor bu mu yani ?
    peki bir soru madem son yollanan kitap ve din bozulmamış neden farklı mezhepler var işidin uygulamaları x başka örgütlerin uygulamaları gerçek islam mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

başka bir inanca sahip olan veya inançsız olan fakat 10 numara insan olan biriyle arkadaşlık etmemek

arkadaşlıktan kastınız tam olarak nedir onu bilemem.

10 numara dediğiniz insan kime göre 10 numara. Adam sana kadın ayarlar sen 10 numara dersin.
    İçki sofrası hazırlar 10 numara dersin. Cinayet işlersin seni saklar 10 numara dersin.

Kafanızdaki meseleyi tam olarak açıklarsanız ona göre cevaplamaya çalışacağım.

Peygamber Efendimiz hicret edeceği zaman yanında müslüman olmamış bir rehber vardı mesela yanında.
    Yine müslüman olmayan milletlerle aralarında anlaşma yaptığı da bilinen bir şey.
  • quote:

quote:

10 numara dediğiniz insan kime göre 10 numara. Adam sana kadın ayarlar sen 10 numara dersin.
    İçki sofrası hazırlar 10 numara dersin. Cinayet işlersin seni saklar 10 numara dersin.

Peygamber Efendimiz hicret edeceği zaman yanında müslüman olmamış bir rehber vardı mesela yanında.
    Yine müslüman olmayan milletlerle aralarında anlaşma yaptığı da bilinen bir şey.

elbette bana göre 10 numara yani her derdimi paylaştığım başım sıkışırsa uğrayacağım ilk adreslerden biri karşılıklı olarak onun da bana. (verdiğin örnekler biraz yönlendirme içeriyor farkındaysan)
    başka inançlarla anlaşma yapılmış olması veya rehberlik hizmetinden faydalanmak arkadaşlık sayılmaz ama

• quote:

quote:

quote:

elbette bana göre 10 numara yani her derdimi paylaştığım başım sıkışırsa uğrayacağım ilk adreslerden biri karşılıklı olarak onun da bana. (verdiğin örnekler biraz yönlendirme içeriyor farkındaysan)
    başka inançlarla anlaşma yapılmış olması veya rehberlik hizmetinden faydalanmak arkadaşlık sayılmaz ama

açık açık yazmadığınızdan dolayı bu şekilde oluyor.

şimdi de dertlerimi dinlemesi gerekiyor falan dediniz. Bu da açık sayılmaz. Herkesin binbir türlü derdi olabilir.

• dnakres D kullanıcısına yanıt
    hocam senin dostun yok mu, aşk acısı çeker dinler akıl verirsin ev taşıyacaktır yardım edersin acil nakit ihtiyacın olur borç alırsın vsvs yakın arkadaş işte yahu. Yani suç ortağı falan demiyorum. Yok mu sende böyle birileri menfaat beklemeden karşılıklı yardımlaştığınız
    Hiç öyle mi böyle mi diye sormaya gerek yok islama göre bir müslümana bu özelliklerdeki bir ermeniyle musevi veya ateistle dostluk etmesi (bu seviyede) yasak değil mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

Bir Tanrı var ve bizden iyiyi doğruyu gúzeli yapmamızı istiyor diye düşünmeniz yeterli.

Din demiş adam deist -liğe bağlamak ne alaka
  • Mustafa kemal ATATÜRK

Tarihe adını yazdırmış çok sevilmiş liderdir

Güneş balçıkla sıvanmaz

• quote:

hocam senin dostun yok mu, aşk acısı çeker dinler akıl verirsin ev taşıyacaktır yardım edersin acil nakit ihtiyacın olur borç alırsın vsvs yakın arkadaş işte yahu. Yani suç ortağı falan demiyorum. Yok mu sende böyle birileri menfaat beklemeden karşılıklı yardımlaştığınız
    Hiç öyle mi böyle mi diye sormaya gerek yok islama göre bir müslümana bu özelliklerdeki bir ermeniyle musevi veya ateistle dostluk etmesi (bu seviyede) yasak değil mi ?

Peygamber Efendimizin yahudi birinden de borç aldığını okumuştum ben. Yine Hz. Ömer'in müslüman olmayan bir kadına yardımda bulunduğunu da okumuştum.

Ayrıca hristiyan ve yahudi bir kadınla da evlenilebilir , yemekleri yenilebilir gibi kurallar var. Ehli kitap sayıldıkları için.

Yasak gördüğün ayet-hadis ne ise bunu paylaşmalısın şimdi de :) Ona göre açıklamasını araştırayım. Belki siz farklı anlamışsınızdır. Çünkü bu site de çarpıtılmayı çok görüyorum

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.