Şimdi Ara

Dil Devrimi'nin getirdikleri, götürdükleri (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
312
Cevap
0
Favori
10.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: ebubekirx

quote:

Orijinalden alıntı: Lenon

quote:

Orijinalden alıntı: jokerwill
    yine bilmiyorsun anlamiyorsun etmiyorsun, sadece ittihat ve terakki olmasaydi belki Abdulhamit ulkenin omrunu bir kac yuz yil daha uzatacakti
    madem turksun koklu bir gecmisin var eskiyi bir kenara atip kafana gore ahkam kesmekte senin ne kadar gecmisine hurmetkar oldugunu gosterir

Ey sen hasta sahis sen gecmisinin sadece osmanlidan olustugunu saniyorsan sana aciyorum
    Senin gibi aciz insanlari gorunce bu ulkeden soguyorum.

@darklike
    Sizin gibi , hastalikli zihniyetli insanlara defalarca dogruyu anlatmaya calisan asil turk genclerini gorunce tekrar umutlaniyorum
    Ayrica size iyiliginiz icin bir tavsiyede bulunmak istiyorum beyni yikanmis onyargili insanlarla ugrasarak vakit kaybetmeyiniz.

Keşke geçmiş sadece osmanlıdan ibaretmiş gibi anlatılsaydı nesillere
    oysa anlatılan 100 yıllık başarısızlıklarla dolu tarihimsi birşey

ben osmanlı tarihini okurken bunalıyorum kardeşim. 1600 den sonra orda isyan burda isyan. burda eyalet ayaklanıyor. orda taht kavgaları, orda kardeşini öldürüyor, diğer tarafta yeniçeri bile tahtan padişah indirebiliyor, balkanlarda bir bir kaybediyorsun. ruslar yukarlardan bastırıyor. trablusgarpa elin italyanı saldırıyor. araplar sana karşı savaşıyor. vs. vs yüzlerce şey.

okurken bunalıyorum kardeşim. he söyle deseydin 1500 e kadar olan kısım anlatılsaydı deseydin. daha keyifli bir tarih öğrenirdik. tabi bu tarih beni 1919 da başlayan tarihten daha çok mutlu etmezdi herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi (dark) -- 4 Ağustos 2010; 20:06:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: darklike

6 ilkede neyi ileri götüreceksin dostum.neyini kabul etmiyorsun mesela. 1900 da neyse şimdide aynı durum gerçerli değil mi bu ilkelerde sana göre. cumhururiyet,devletçilik,halkçılık,milliyetçilik,laiklik,devrimcilik. neyini tartışacaksın ki bunların. laiklik mesela 1900 yılının cahil toplumuna kabul ettirilen birşey olabilirmiydi. laiklik günümüz toplumun daha sıkı sarılması gerekn birşey. ama bu hala tartışılır.

bu ilkeler dışında zaten 2010 türkiyesinde ne değişmemiş ki.

yani sana şunu sormak gerek. nedir önerin? ne ileri götürülmeli? neler götürülmemiş mesela?

Atatürkü eleştirmek ileri gitmekse,gelişmekse eleştirenlerin durumu farklı olurdu ayrıca.

ileri gitmek istiyorsan geçmişi olduğu gibi kabul edip gelecek için ne gibi değişiklikler yapıyoruz ona bakmak lazım. bu değişikliklerinde sınırı anayasada belli zaten. onun dışında değişiklik yapamazsın diyen yok. götüren götürsün ileri geri.

Atatürk ilkelerine kimse uymak zorunda değil ki, kimine göre Atatürk ilkelerinden Devletçilik doğrudur kimine göre sosyalizm, kimine göre ise ''liberalizm'' Zaten Atatürk'te ne kadar devletçiydi onu da tartışmak lazım, tavsiyem İzmir İktisat Kongresi ve Chester İmtiyazını okumak. Sonra ''Milliyetçilik'' herkes Milliyetçi olmak zorunda mı? Milliyetçilik ters geliyordur, olmazsın; hatta ben Milliyetçiliğin çağımızda geri kaldığını düşünüyorum, Avrupa Birliği diye birşey kuruldu ulus devlete aykırı bir kurum değil mi? Hangisinin ilerici hangisinin gerici olduğunu tartışmak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Massaimassai

quote:

Orijinalden alıntı: mihimihi

quote:

Ve anlamadığım şu osmanlının kullandığı alfabe yani arap alfabesi bizim miydiki?

bizim Alfabemiz Arapça değil! Ama Latince de değil. Atatürk devrimlerinde Avrupadan bir çok alıntı yapmıştır.

Ama kimilerinin şuan içinde bulunduğu durum mutlak bilgi sahibi dindarların anlayışı ile aynı düzeydedir. Zira şuan için gelişmiş batının her bir yaptığına tu kaka diye bakarlar. ama aynı dindarlar gibi onların yaptıklarını kullanmaktan geri kalmazlar. Tezat bu olsa gerek. Atatürk geleceği gören bir ama biz hala öylemiyiz? HAla Atatürk'ün 1900 lü yıllarda kabul ettiği doğruları kabul etmek , dindarların söylemiyle paralel değil mi? Yahu benim atam yapmış ben niye daha ileri götürmeyeyim. Bu kafa yapısına kalırsanız 1000 sene sonra hala Atatürk'ün yasalarıyla yaşarsınız. Bu Atatürk'e İHANETTİR. LÜTFEN KATKI SAĞLAYIN birileri sizden önce yapmış en doğru o dur deyip ilanihaye onu savunmayın. Atatürk'ün geleceği emanet ettiği gençlik:)) Dindarlarla çekişiyorlar:) ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR. Ne kattınız bu ülkeye! HAla Atatürk'ün yaptıklarını savunmaktan başka:)) Eğer Atatürk sizin gibi olsaydı ne din dayatmalarına ne de Osmanlı dayatmalarına karşı çıkardı.

EZBERE YAŞAMAYA DEVAM. HAYATI SORGULAYAN , ATASINI(Buna Atatürk te dahil) SORGULAYAN , GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR. BİZDE HALA YERİMİZDE SAYIYORUZ.

Saygılarımla,

Cevaplarınızın hepsi benden alıntı yaptığınız o tek cümle için miydi? Eğer öyleyse ben ne dedim de öyle dindarlarla çekişir haldeyim onu anlamadım? Kusura bakmayın ama gerçekten anlayamadım.

• doğru diyorsun. birey olmayabilir. olmayanda çok zaten. fakat türkiye cumhuriyetinin olması gerekmektedir diye düşünüyorum. yani dediklerime şu açıdan bakılmalı gerçeklere göre, dünya dengelerine, çağa göre bakarsak bu temeller en doğru temelle oldugunu görürüz. olamaynları görüyoruz.

milliyetçilik şuan mhpnin yaptığı milliyetçilik olarak algılamamak gerek. milliyetçilik milli benlik ve değerlere sevmek saygı duymak. vatanını milletini sevmek anlamında algılanmalı. vatan, millet, bayrak, türk büyükleri sevgisi bu gruba girer.

ulus devlet anlayışına ne derece ayrıkı oldugu tartışılır. yani görünürde öyle gözükürde. öyle değildir. şöyle olsa. bütün ülkelerin siyasileri tek merkez altında toplansa ve sadece oranın kararları uygulansa ulus devlet olmaz tam bir avrupa devleti olmuş olur. zaten dünya ona doğru gidiyor gibi. geleceği bilemeyiz.

imparatorluklar vardı ulus devletler var şimdi. gelecek ne olur bilemeyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ZinedineZidane

Çin'i örnek verip duranlar , Osmanlı'nın kendine has bir dil yaratma fantezisine neden karşı çıkmıyorlarda dil devrimine sataşıyorlar ? Dil devrimiyle , halkın dili , devletin dili ve aydınların dili bir olmuştur.Gerisi teferruattır..
    Tarihi öğrenebilmemiz için kurumlar kurulmuştur , tarih adamları yetiştirilmiştir , bunlar tarihimizi bize öğretmek için , günümüz diline çeviri yapmak için varlar.Birinci kaynaktan öğrenmek isteyenler gitsin öğrensin arapçayı , osmanlıcayı.Bir , iki tane arapça , osmanlıca hayranı için bütün halk Türkçe'den mi vazgeçecek ?

Aynen düşündüklerimi yazmışsınız.

Osmanlıca içinde birsürü Arapça ve Farsça sözcük barındırdığından anlamamanız normal,çünkü siz Arap yada Pers değilsiniz, Türksünüz.Asıl, dilimizi Arapça ve Farsça işgaline uğratanlara bakmak lazım.

Ayrıca 1 hafta Farsça çalışma imkanım oldu,alfabesini(Arap) incelerken yeterli sayıda sesli harf olmadığını gördüm,yani bir 'a' harfi ö,ü vb. harflerini karşılıyor.Onun dışında 'kerden' kelimesi krdn diye yazılıyor, 'e' harfleri arada yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: hammerdown

quote:

Orijinalden alıntı: ZinedineZidane

Çin'i örnek verip duranlar , Osmanlı'nın kendine has bir dil yaratma fantezisine neden karşı çıkmıyorlarda dil devrimine sataşıyorlar ? Dil devrimiyle , halkın dili , devletin dili ve aydınların dili bir olmuştur.Gerisi teferruattır..
    Tarihi öğrenebilmemiz için kurumlar kurulmuştur , tarih adamları yetiştirilmiştir , bunlar tarihimizi bize öğretmek için , günümüz diline çeviri yapmak için varlar.Birinci kaynaktan öğrenmek isteyenler gitsin öğrensin arapçayı , osmanlıcayı.Bir , iki tane arapça , osmanlıca hayranı için bütün halk Türkçe'den mi vazgeçecek ?

Aynen düşündüklerimi yazmışsınız.

Osmanlıca içinde birsürü Arapça ve Farsça sözcük barındırdığından anlamamanız normal,çünkü siz Arap yada Pers değilsiniz, Türksünüz.Asıl, dilimizi Arapça ve Farsça işgaline uğratanlara bakmak lazım.

Ayrıca 1 hafta Farsça çalışma imkanım oldu,alfabesini(Arap) incelerken yeterli sayıda sesli harf olmadığını gördüm,yani bir 'a' harfi ö,ü vb. harflerini karşılıyor.Onun dışında 'kerden' kelimesi krdn diye yazılıyor, 'e' harfleri arada yok.

farsca ogrenmeyi biraz ilerletirsen dunyanin en kolay dillerinden biri oldugunu hatta bu konuda cok kolay ilerleme yapacagini goreceksin

peki bende sunu soyluyorum Atatürk un kendi eliyle yazdigi sadelestirilmemis nutuk u bugun kim sozluksuz okuyup anliyabiliyor ?

• @jokerwill

Ben zaten farsçaya bir şey demedim.Gayet güzel bir dil ve ayrıca çok kolay.Alfabesi hakkında konuştum sadece...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hammerdown

@jokerwill

Ben zaten farsçaya bir şey demedim.Gayet güzel bir dil ve ayrıca çok kolay.Alfabesi hakkında konuştum sadece...

2. yazdiklarim sana degildi ustelik arap alfabesini ogrenmeye basladiktan sonra senin bu alfabe hakkinda bir yorumda bulunman normal ama omrunde 1defa bile arap alfabesi kullanmamis insanlarin arap alfabesini kotulemelerini ben cok mantiksiz buluyorum
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ve anlamadığım şu osmanlının kullandığı alfabe yani arap alfabesi bizim miydiki?

bizim Alfabemiz Arapça değil! Ama Latince de değil. Atatürk devrimlerinde Avrupadan bir çok alıntı yapmıştır.

Ama kimilerinin şuan içinde bulunduğu durum mutlak bilgi sahibi dindarların anlayışı ile aynı düzeydedir. Zira şuan için gelişmiş batının her bir yaptığına tu kaka diye bakarlar. ama aynı dindarlar gibi onların yaptıklarını kullanmaktan geri kalmazlar. Tezat bu olsa gerek. Atatürk geleceği gören bir ama biz hala öylemiyiz? HAla Atatürk'ün 1900 lü yıllarda kabul ettiği doğruları kabul etmek , dindarların söylemiyle paralel değil mi? Yahu benim atam yapmış ben niye daha ileri götürmeyeyim. Bu kafa yapısına kalırsanız 1000 sene sonra hala Atatürk'ün yasalarıyla yaşarsınız. Bu Atatürk'e İHANETTİR. LÜTFEN KATKI SAĞLAYIN birileri sizden önce yapmış en doğru o dur deyip ilanihaye onu savunmayın. Atatürk'ün geleceği emanet ettiği gençlik:)) Dindarlarla çekişiyorlar:) ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA KARARIR. Ne kattınız bu ülkeye! HAla Atatürk'ün yaptıklarını savunmaktan başka:)) Eğer Atatürk sizin gibi olsaydı ne din dayatmalarına ne de Osmanlı dayatmalarına karşı çıkardı.

EZBERE YAŞAMAYA DEVAM. HAYATI SORGULAYAN , ATASINI(Buna Atatürk te dahil) SORGULAYAN , GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR. BİZDE HALA YERİMİZDE SAYIYORUZ.

Saygılarımla,

Cevaplarınızın hepsi benden alıntı yaptığınız o tek cümle için miydi? Eğer öyleyse ben ne dedim de öyle dindarlarla çekişir haldeyim onu anlamadım? Kusura bakmayın ama gerçekten anlayamadım.

Sanırım haklısınız. Sizi boksör'ün kum torbası gibi görmüşüm:)) Vur babam vur:) ne için vurduğun önemli değil:) Yeter ki deşarj ol!!! Sizin anlamamanız çok normal bende anlayamadım:))

Saygılarımla,

• Öğrenebildiğiniz kadar dil öğrenin öğrenin ; eğer öğrenebilirseniz. Bu size bir şey kaybettirmez aksine kazandırır. Bu Arapça olmuş , Farsça olmuş, veya Fransızca farketmez.

Bunun yanında İngilizce öğrenen biri her bir kültür hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilir. Keşke dünya da kullanılan evrensel dil Türkçe olsaydı da biz de daha kolay bilgiye sahip olabilseydik. Kolay bilgi tembel işi:) Öğrenebildiğiniz kadar öğrenin bu size kardır diye düşünüyorum. Ufkunuzu açar.

Ben esasen Atatürk'ün dil devrimine inanıyorum. Ama ondan ötesi insan icadı olan her bir açılıma inanıyorum. Arapçaya da, Farsçaya da, Fransızcaya da, Çünki her çeşitlilik insanın zengiliğidir. İnsan öylew bir akla sahip ki bu kadar çeşitlilik yaratabilmiş.

saygılarımla,
  • Bu sitede konu bulmak ne kadar zor, ancak arama motoru ile bulabildim. Neyse... şu programı dinlemenizi tavsiye ederim.

http://video.ntvmsnbc.com/tarih-konusmalari-2-ekim-2010-1.html
  • quote:

Öğrenebildiğiniz kadar dil öğrenin öğrenin ; eğer öğrenebilirseniz. Bu size bir şey kaybettirmez aksine kazandırır. Bu Arapça olmuş , Farsça olmuş, veya Fransızca farketmez.

Bunun yanında İngilizce öğrenen biri her bir kültür hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olabilir. Keşke dünya da kullanılan evrensel dil Türkçe olsaydı da biz de daha kolay bilgiye sahip olabilseydik. Kolay bilgi tembel işi:) Öğrenebildiğiniz kadar öğrenin bu size kardır diye düşünüyorum. Ufkunuzu açar.

Ben esasen Atatürk'ün dil devrimine inanıyorum. Ama ondan ötesi insan icadı olan her bir açılıma inanıyorum. Arapçaya da, Farsçaya da, Fransızcaya da, Çünki her çeşitlilik insanın zengiliğidir. İnsan öylew bir akla sahip ki bu kadar çeşitlilik yaratabilmiş.

saygılarımla,

mesele inanmak yada dogru bulmak degil sevdiginiz, deger verdiginiz her insanin yaptiklarina, kararlarina %100 dogrudur diye sabit bir mantikla yaklasmayin

ustelik sonucta gecmisten bahsediyoruz belki o zaman verilen dogru kararlari bugun devam ettirmek yanlis olamaz mi ? bile bile yanlis mi yapicaz ?

benim

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.