Şimdi Ara

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) [ANA KONU] - [16.07.2023] (526. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
11.491
Cevap
141
Favori
816.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 524525526527528
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yks bayramdan sonra tercih olacakmis osym den aciklama o zaman dgs ne zaman olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1/2mv2

Yks bayramdan sonra tercih olacakmis osym den aciklama o zaman dgs ne zaman olur
    eylül 2. haftası gibi olur bence. zira dgs ösym'nin üvey evladı.
  • merhaba arkadaşlar dgs tercih yaptım yerleştim seneye yks-tyt için okul puanım düşermi?
  • Dgs tercihleri basladi mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • skaplan83 kullanıcısına yanıt
    öncelikle mrb bend dgs ile yerleştim ara vermeden sınava tekrar girdim puanım düştü bu kesin yks tyt bağımsız olduğundan etkilemez sadece dgs ara vermeden tekrar girersen puanın düşer
  • Az önce YKS yerleştirme sonuçlarıda açıklandı. DGS ile ilgili bi açıklama sanırım yok ama ben en geç 2 hafta içinde tercihlerin başlamasını bekliyorum. Benim gibi düşünen kaç kişi var? Benim gibi düşünmeyenlerde sebebiyle yazarsa güzel olur. Burada paylaşalımki hepimiz bilgilensin.

• asıl önemli olan tercihlerin dersler başlamadan sonuçlanması. dgs ile yerleşenler ders kaçırıyor veya hazırlık eğitimi okuyacaklar hazırlık derslerine yetişemiyor ee üniversitenin dgs öğrencilerine ayrı kur açacağının garantisi var mı? bir de işin psikolojik tarafı var. dersler başladıktan sonra gittiğin zaman herkes bi bakacak kim bu nerden çıktı diye herkes kaynaşmış olcak sınıfta vs. olumsuz etkisi çok. Umarım yks öğrencileriyle aynı anda dgs öğrencileri de derslere başlayabilir.
  • Önlisans bölümleri iki seneden kısa sürede bitirilebiliyor mu? Bilgisi olan var mı?

• Hünkar1453 H kullanıcısına yanıt
    Hocam henüz ağustosun 6sındayız ve siz ve sizin gibi konuşan insanların söylemleri bana biraz saçma geliyor. Geçen sene insanlar derslere gecikmiş olabilir ancak geçen sene dgs neredeyse 1 ay geç yapıldı. Derslerin ortalama eylül 15de başlayacağını düşünürsek önümüzde yaklaşık 40 gün var bence gereksiz heyecan yapıyorsunuz.

• Umutcansomuncu37 kullanıcısına yanıt
    ben gereksiz heyecan yapmıyorum dgs ile işim bile yok. sadece gözlemlerimle durum tespiti yaptım. şayet geç açıklanacaksa neler olacağını yazdım .ben tercihler geç açıklanacak dedim mi? .. demedim. o zaman lütfen saçma konuşuyorsun gibi söylemlerde bulunma . hem sadece geçen sene değil ondan önceki senelerde de öğrenciler derse geç başladı dgs de .
  • Can Lp kullanıcısına yanıt
    Bitirilemiyor. Hiç birinin ders programı buna müsait değil. Ayrıca staj falan muhabbetleri de var.
  • Hünkar1453 H kullanıcısına yanıt
    Hocam kusura bakma konuda konuşulanları sessizce okuyorum günlerdir ve yaklaşık 1 senenin stresi sınav geçince bitecek zannettik suan daha da artiyor stres seviyemiz. Yukarda tercihler eylülün 2. Haftası başlar vizelere yetişememe ihtimali bile var gibisinden cümleleri okuyunca sana patlamış bulundum hakkini helal et

• DGS ile yerleştikten sonraki süreçte gergin bekleyişler her yıl olur. O yüzden patlamalarınızı bunu burada dillendiren arkadaşlara değil ilgili sorumlulara saklayınız.

İlgili sorumlular ;

1)YÖK
    2)ÖSYM
    3)Bölüm başkanlıkları

YÖK tüm süreci kontrol etmemekle ;
    ÖSYM , DGS konusunda ilgisizlik ; (geç sonuç açıklama , tercihlerde adayların analiz yapabilmesi adına sıralama bilgisi vermeme ve aklıma şu an gelmeyen onlarca eksiklik , yanlışlık)
    Bölüm başkanlıkları ise muafiyet işlemlerini yavaş yürütme ve yanlış yürütme

konularından suçludur.
  • Lisans okurlen (önlisans diplomam var ) dgsye girer bir yer kazanirsam oraya gidebilirmiyim bir sorun olur mu

• Numenor Lug kullanıcısına yanıt
    Konusunu açmıştım burayada yazıyorum aynen;

Arkadaşlar bildiğiniz üzere YKS sonuçları açıklandı ve İnşaat Mühendisliği bölümünün başarı sıralaması ve taban puanlarında düşüşler yaşanmış.

Örn.:

2019 Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği İ.Ö.

2018 Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği İ.Ö

Geçen sene ile bu sene arasında tam tamına 35,10399 puan fark var. Malumunuz DGS sınavında da bu sene netler dahilinde alınan puanlar bir hayli düşük gelmişti. Sizce YKS sonuçlarında böyle bir düşüş, DGS başarı sıralaması ve puanlarını da etkiler mi? Ben etkileyeceğini ve DGS puanlarının 5 puan civarı düşeceğini tahmin ediyorum.

Geçen sene 281 ile alan üniversite bu sene tabanı 276 275 yapabilir diye umuyorum. Umarım ki öyle de olur. Sizlerinde fikirlerinizi ve tecrübelerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numenor Lug -- 7 Ağustos 2019; 1:43:22 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Numenor Lug

Konusunu açmıştım burayada yazıyorum aynen;

Arkadaşlar bildiğiniz üzere YKS sonuçları açıklandı ve İnşaat Mühendisliği bölümünün başarı sıralaması ve taban puanlarında düşüşler yaşanmış.

Örn.:

2019 Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği İ.Ö.

2018 Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği İ.Ö

Geçen sene ile bu sene arasında tam tamına 35,10399 puan fark var. Malumunuz DGS sınavında da bu sene netler dahilinde alınan puanlar bir hayli düşük gelmişti. Sizce YKS sonuçlarında böyle bir düşüş, DGS başarı sıralaması ve puanlarını da etkiler mi? Ben etkileyeceğini ve DGS puanlarının 5 puan civarı düşeceğini tahmin ediyorum.

Geçen sene 281 ile alan üniversite bu sene tabanı 276 275 yapabilir diye umuyorum. Umarım ki öyle de olur. Sizlerinde fikirlerinizi ve tecrübelerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.
    Geçen sene 281 ile kapatmış Celal Bayar İnşaat bölümü. Bu da 7000-7100lu sıralamalara denk geliyor. Bu seviyelerde geçen seneye göre 1-2 puan daha azı geldi. Demem o ki 276ya düşmesi çok zor. 276 bu sene 8500-9000 civarlarında getirdi.

• Nicolae kullanıcısına yanıt
    278,26 civarı puan ile 7399. Sıradayım gelme ihtimali var mı sizce celal bayar örgün veya ikinci öğretim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Numenor Lug -- 7 Ağustos 2019; 3:18:43 >
  • Az önce bi üniversitenin öğretim görevlisiyle konuştum. Her sene dgs ile okul kazanan öğrencilerin geç başladığını fakat bu sene sınavın erken yapıldığından ve tercihlerinde erken alınırsa bir umut normal öğrencilerle birlikte başlayabilmekten söz ettim. Kendisi tercihler erkenden sonuçlansa bile muaf olunacak derslerin belirlenmesi için kurulun bir araya gelmesi, bu durumun her üniversitede farklı olabilsede aşağı yukarı eylülün sonunu bulacağını söyledi. Sizde mezun olduğunuz üniversitedeki öğretmenlerinize sorup konuyu teyit etmek için bilgi alırsanız güzel olur.

• Numenor Lug kullanıcısına yanıt
    Bu puanlarda pek oynama olmadığı için evet var hocam ama belli olmaz DGS kumar gibi. Kontenjanlar az olduğu için ne olacağı belli olmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vella

Az önce bi üniversitenin öğretim görevlisiyle konuştum. Her sene dgs ile okul kazanan öğrencilerin geç başladığını fakat bu sene sınavın erken yapıldığından ve tercihlerinde erken alınırsa bir umut normal öğrencilerle birlikte başlayabilmekten söz ettim. Kendisi tercihler erkenden sonuçlansa bile muaf olunacak derslerin belirlenmesi için kurulun bir araya gelmesi, bu durumun her üniversitede farklı olabilsede aşağı yukarı eylülün sonunu bulacağını söyledi. Sizde mezun olduğunuz üniversitedeki öğretmenlerinize sorup konuyu teyit etmek için bilgi alırsanız güzel olur.
    Evet doğru söylemiş süreç bu şekilde ilerliyor. Üstteki bahsettiğim gergin bekleyişlerden biri de o zaten. Okul açılıyor dersler başlıyor sen hangi dersten muaf olacağını bilmediğin için hangi derslere girip girmeyeceğini bilmiyorsun. Seni 2.sınıfa kaydediyorlar ancak aldığın derslerin %90 ı birinci sınıf dersi olacak ve onlarda belli değil gibi durumlar var.

Burada yapılan yanlış ne mi ?

Ben mühendisliğin içinde olduğum için ordan konuşayım. Türkiyedeki tüm üniversitelerdeki mühendislik bölümlerinde herkes 1.sınıf olup muaf olacağı dersler türk dili 1-2 , Atatürk inkılap tarihi 1-2 , Yabancı dil 1-2 ve MYO ya yakın olan bazı dersler (Teknik resim gibi) Bunların dışındaki dersler muaf edilmemeli. (Bunu ancak işin içine girdiğinizde görebilirsiniz)

Bunun dışında muaf edenlerin ise dersin kredisi,AKTS'si gibi absürt bir kritere bakması. Bir dersin kredisi veya AKTS'si önemli değildir içeriği önemlidir. Aynı ders içeriğine farklı okullar kafalarına göre kredi ve AKTS değeri verir. Eğer içeriğe göre karar verilecekse (ki bu da doğru değil ama olsun) AKTS ve kredi değerlerine bakılmamalıdır.

Muafiyet için kurul işi her okulda olmaz. Bölüm başkanları bazen 1 hocayı yetkili kılar veya bu iş için bir hoca gönüllü olur. Muafiyet kararını bölüme gelen herkes için uygular ve diğer hocaların odalarına imza için gönderir. Kurul toplanmış gibi olur.

Bazen de harbiden kurul toplanır oylama usulü derslerin muafiyetine karar verilir.(Kabul verenler red verenler vs.)

Bazen de her dersin ilgili hocasına karar bırakılır.

Israrla muaf olmak istediğiniz ders olursa tekrar tekrar muafiyet dilekçesi verebilirsiniz Bu bazen bazı okullarda işe yaramaktadır.Unutmayın son sözü bölüm başkanı söyler. Kuruldaki herkes muaf olmamanızı istese bölüm başkanı muaf olmanızı istese dersten muaf olursunuz.

Hal böyle olunca sizlerin gergin bekleyişiniz her yıl devam ediyor.

• 
Sayfa: önceki 524525526527528
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.