Şimdi Ara

Digiturk HD'ye geçtiğinde ne olucak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Digiturk HD yayını göstermeye başladığında ne yapmamız gerekecek arkadaşlar?? Ben şu ana kadar hiçbi kartın üstünde HDMI girişi görmedim.... HD kayıdını nasıl yapacağız, ve kart önerebilirmisiniz buna uygun?

• Hdmi olmasına gerek yokki tv kartında? Siz hangi karttan bahsediyorsunuz pardon?
  • Sanırım analog TV kartına digiturk kutusunu bağlamaktan bahsediyor arkadaş.
  • Aynen ozanunal arkadaşın dedii gibi, digiturk kutusunu nasıl bağlayacağız demek istiyorum.. Sonuçta HD için HDMI yada DVI gerekli olduğuna göre birinden birinin tv kartının üstünde bulunması gerekmez mi?
  • Su an kullandimiz Digiturk kutulari (reciever) HD uyumlu degil. DT HD Ready yayina basladiginda, reciever'lari ucretsiz olarak HD Receiver'larla degistirecek. Bunlarin tanitimini gecen sene fuarda yaptilar, kutular su an uretim asamasinda. Normalde almaya kalksaniz 700 800 ytl lik cihazlar. Bu cihazlarda HDMI cikisi olacak. Oradan size verecekleri bir kabloyla televizyonunuzun HDMI girisine takacaksaniz. Bunun icin televizyonunuzun (HD Ready Plazma / LCD veya Full HD Plazma / LCD) HDMI cikisli olmasi gerekiyor. Ancak televizyondan izlemiyorsaniz yayinlari, laptop'unuzun HD Ready desteklemesi halinde DVI cikisini kullanabilir, ya da bilgisayarinizin monitorunde DVI cikisi varsa ve ekran kartiniz HD yayinlari gosterebilecek duzeydeyse bilgisayarinizin DVI cikisindan DVI to HDMI kabloyla DT HD Ready yayinlari alabilirsiniz.

Ornegin, su an benim kullandigim LG marka HD Ready plazmamin arkasinda 2 adet HDMI cikisi mevcut. Bu cikislardan birisi bos. Digiturk HD yayina basladiginda, bana HD yayin alabilen bir uydu alicisi ve buna uygun bir kablo getirecek. Kurulumu yaptiktan sonra Lig TV'deki maclari HD Ready 720p olarak izleyebilecegim. Su an uydudaki cogu yayin da zaten HD ready yayin yapiyor. Full HD yayin yapan yok.

• Dediğinden anladıım kadarıla HD için tv kartı gerekmeyecek, onun yerine ekran kartını kullanıp mı sinyali alacağız? Eğer böyle olacaksa kullanacağımız program ne?
  • Peki Dijitürk haziran 2007 de HD yayına geçecek deniyordu,
    bilgisi olan var mı ?
  • Soruma cewap werebilecek olan??
  • Anlatamadim galiba,
    HD yayin alabilmek icin 5 yolun var,
    HD Ready LCD
    HD Ready Plazma
    Full HD LCD
    Full HD bir Plazma.
    veya HDMI cikisi olan bir ekran kartiyla yaninda bu karta takacagin HD yayin iletici kabloyu baglayabilecegin HD Ready bir LCD bilgisayar monitoru (veya HD uyumlu bir laptop)

En uygun fiyata en kaliteli goruntuyu, HD Ready bir plazmadan; bazi ozellik ve kullanim rahatligindan feraket ederek Full HD bir LCD'den veya para durumu sikisik ise HD Ready bir LCD'den veya zenginsen en mukemmel performans icin Full HD bir plazmadan alabilirsin.

Yapman gereken hicbir sey yok, yayina gecilince adamlar yeni alicini getirecek, arkasindan cikan kabloyu televizyonuna veya bilgisayarina takacaksin.

Sen soylememissin Digiturk'u nerden izledigini ama ekran karti yazilim dedigin icin Digiturk'u biligsayardan izledigine kanaat getirdim. Yeni bir ekran karti alman lazim ille de bilgisayar diyorsan ve yeni bir monitor alman lazim. HD, HDMI HD Ready bu tanimlamalara uygun urunleri tercih edeceksin yazilimla alakasi yok

• quote:

Orjinalden alıntı: TheGuardian

Anlatamadim galiba,
    HD Ready LCD
    HD Ready Plazma
    Full HD LCD
    Full HD bir Plazma.
    veya HDMI cikisi olan bir ekran kartiyla yaninda bu karta takacagin HD yayin iletici kabloyu baglayabilecegin HD Ready bir LCD bilgisayar monitoru (veya HD uyumlu bir laptop)

En uygun fiyata en kaliteli goruntuyu, HD Ready bir plazmadan; bazi ozellik ve kullanim rahatligindan feraket ederek Full HD bir LCD'den veya para durumu sikisik ise HD Ready bir LCD'den veya zenginsen en mukemmel performans icin Full HD bir plazmadan alabilirsin.

Yapman gereken hicbir sey yok, yayina gecilince adamlar yeni alicini getirecek, arkasindan cikan kabloyu televizyonuna veya bilgisayarina takacaksin.

Sen soylememissin Digiturk'u nerden izledigini ama ekran karti yazilim dedigin icin Digiturk'u biligsayardan izledigine kanaat getirdim. Yeni bir ekran karti alman lazim ille de bilgisayar diyorsan ve yeni bir monitor alman lazim. HD, HDMI HD Ready bu tanimlamalara uygun urunleri tercih edeceksin yazilimla alakasi yok

Yeni bir ekran kartı alıcam zaten de alınca ne yapıcam onu sormaya çalışıyorum, sonuçta bilgisayara takınca kabloyu direk olmaz heralde... LCD yada Plazma TV'de almayı da düşünmüyorum...

• @The Guardian

Sorun izlemek değil kayıt yapmak. Arkadaşı yanlış anlamışsın.
  • bizde geçmiş olacagız
  • quote:

Anlatamadim galiba,
    HD Ready LCD
    HD Ready Plazma
    Full HD LCD
    Full HD bir Plazma.

bu bilgiler açık değil ve yanlışlıklar var.
    lütfen tv&projeksiyon bölümü üstkonusunu inceleyin

• şimdiden fazla kafayı takmayın. digiturk un daha çok ekmek yemesi lazım hd yayın için.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .TaneR.

şimdiden fazla kafayı takmayın. digiturk un daha çok ekmek yemesi lazım hd yayın için.

Bence de.
  • quote:

Orjinalden alıntı: .TaneR.

şimdiden fazla kafayı takmayın. digiturk un daha çok ekmek yemesi lazım hd yayın için.

Yine de nasıl yapıldıını önceden bilmek daha iyi olur bence, son dakikada öyle kalmayalım ortada ne yapıcaamızı bilmeden...
  • Bilgisayardan HD yayın konusunda baya bir çelişki var.
    Technisat Skystar HD çıkardı şu an HD destekli diye eski kartlardada HD yayın alınabiliyor fakat sistemi kastığı için stabil olmuyor.
    Ben de bugüne kadar merak ettim örneğin Amerika'da yayınlanan dizileri çektiğimizde görüyoruz ABC HD , NBC HD kanallarının logosunu yani hdrip.
    Geçenlerde çift çekirdekli , 2gb ram kullanan güçlü bir bilgisayarda altdvb ile luxe hd kanalından kayıt yaptım ama kaydı bir türlü izleyemedim,gerçekten bende merak ediyorum hdrip yapılan diziler ne ile kaydediliyor , hangi codecler kullanılıyor.
    Şu durumda aklıma gelen en mantıklı fikir ise ;
    Bu programlar hd destekli receiverlarda kayıt ediliyor daha sonra bilgisayara çekilip ulead movie studio tarzı programlar ile ripleniyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ChordSolo

quote:

Anlatamadim galiba,
    HD Ready LCD
    HD Ready Plazma
    Full HD LCD
    Full HD bir Plazma.

bu bilgiler açık değil ve yanlışlıklar var.
    lütfen tv&projeksiyon bölümü üstkonusunu inceleyin

Arkadaşım, elbette ki detaylı ve açık degıl. Ben bircok cevap verdim bu ilk cevabim degil. Elbette ki her baglanti turunun avantaji dezavantaji baglanti yolu kanali vs 'si farkli. Benim yazdigim, en kaliteli goruntunun dunya uzerinde Full HD bir plazmadan, daha sonra HD Ready bir plazmadan daha sonra Full HD bir LCD tv'den alinacagi yonundeydi. LCD tv'de bir mac koyup izle bakalim nasil bir goruntu alacaksin. O yuzden siralamam gayet duzgun. Dersen ki teknige gir, yeri degil..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.