Şimdi Ara

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::. (1794. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46.961
Cevap
182
Favori
3.007.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17921793179417951796
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: skaraatli

Merhaba arkadaşlar, bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. 2006 model 1.6 Marea Liberty 67.000 km aracımda yeni görmüş olduğum bir sorun var. Sorunum sabah çalıştırdığımda aracımdan aşırı bir duman geliyor, tekleme falan olmuyor, 5 dakika sonra düzeliyor. Çok önemli değil belki ama ben çok takıntılı olduğumdan benim için önemli. Bujilerimi yeni değiştirdim. Bulunduğum yerde bir ustaya bakıttım sibob lastiklerinden dolayı aracın yağ yakıyor dedi. Bu km'de ki bir aracın yağ yakması bana mantıklı gelmedi.Aracımın çekişinde vs. hiç sorun yok atılan dumanın rengi biraz koyu gibi ve sanki yakıt kokuyor. Aracıma 500 km önce LPG taktırdım fakat bu duman işi benzinde oluyor. Bu zamana kadar böyle birsey yoktu , olsa görürdüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim, selamlar.

muhtemelen ustanın söylediği doğru kullanmakta olduğum veya daha öndeki kullandığım ve sattığım her iki marea da başıma gelmedi ama önceki hyundai aracımda başıma geldi sibop lastikleri sertleşip çatlayınca o çatlaktan pistonun tepesine yağ damlıyor ve çalıştırma anında ateşleme yapınca o yağı yaktığından duman oluşuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: skaraatli

Merhaba arkadaşlar, bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. 2006 model 1.6 Marea Liberty 67.000 km aracımda yeni görmüş olduğum bir sorun var. Sorunum sabah çalıştırdığımda aracımdan aşırı bir duman geliyor, tekleme falan olmuyor, 5 dakika sonra düzeliyor. Çok önemli değil belki ama ben çok takıntılı olduğumdan benim için önemli. Bujilerimi yeni değiştirdim. Bulunduğum yerde bir ustaya bakıttım sibob lastiklerinden dolayı aracın yağ yakıyor dedi. Bu km'de ki bir aracın yağ yakması bana mantıklı gelmedi.Aracımın çekişinde vs. hiç sorun yok atılan dumanın rengi biraz koyu gibi ve sanki yakıt kokuyor. Aracıma 500 km önce LPG taktırdım fakat bu duman işi benzinde oluyor. Bu zamana kadar böyle birsey yoktu , olsa görürdüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim, selamlar.

selamlar bence farklı bir sorun öncelikle yanlış bir buji takılmış olabilir uygunsuz bir motor yağı kullanılmış olabilir ilk aklıma gelenler

• skaraatli S kullanıcısına yanıt
    sa sorun olayını yıl ve modele bağlamak doğru değil kardeş. 2012 2013 model araçlar arıza yapmıyor mu ki az kullanılan araçlar özellikle yumuşak plastik türü malzemeleri yıpranır. conta vs... senin araçtaki sorun da ustanın tespiti bana da doğru geldi. benim arkadaş ta var marea vip 2007 25000 km daha neredeyse hiç kullanmıyorlar sıfır almışlardı. yıldan dolayı lastikleri çürümüştü. lastiklerdd sıfır gibiydi ancak çürümüştü kullanmaya kullanmaya. geçen sene de araç sürekli su eksiltiyordu. birgün boyunca altına gazetd koydular. bir damla kaçak yok. sonra ustanın biri kapak contsından yapıyor dedi. inanmadık. dedik araç 2007 24000 kusur da. sonuçta gerçekten de kapak cantasının kenarı ufacık deforme olmuş. conta değişti sorun düzeldi. yani senin mantığınla gidecek olsaydık arkadaşın sorunu hala düzelmemiş olacaktı. neyse belki senin sorunununda ustanın dediği gibi değildir. ancak ilk tespit bence doğru. inşaallah düzelir kardeş. duman rengi maviye yakınsa su hava karışımı fazladır. siyaha yakınsa yağ yakıyordur derdi bizim usta.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yardımlarınız için teşekkür ederim. Model ve km söylememdeki amaç bilen arkadaşlarımın daha çabuk yardımcı olmalarını sağlamaktı. Sorunumun birden LPG takar takmaz olması kafamda soru işaretleri bıraktı belki daha önce başına gelen arkadaşlar olmuştur diyerek çok detaya girdim. Yardımcı olan herkese teşekkğr ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: afatih

quote:

Orijinalden alıntı: cobra_R

quote:

quote:

S.A arkadaşlar aracım yolda 0-80 arası giderken stop ediyor sizin başınıza böyle birşey geldimi geldiyse sıkıntı nerededir çözümü nasıldır ?

sakaryalı olduğunu gördüm.atatürk sanayine git.sanayinin içine girdikten 20-30 metre ilerde solda RİM oto var.derdini anlat bakalım ne diyecek.benim sorunu o çözdü.benim araç ta stop ediyordu ama motor ısınınca ve hem lpg hemde benzindeyken.

Rim uzmanda kelebeği temizletmiştim dostum 1 yıl ya oldu ya olmadı ondan olacağını sanmıyorum ama yine aklımda bulunsun sağolasın

dostum senin sorunun kelebekten değil muhtemelen.benim başıma gelen olay şöyleydi.araç yolda giderken motor ısısı 88 dereceye gelene kadar hiçbir sıkıntı olmuyordu.motor ısısı 88 - 90 arasına geldiğinde anlık bir kesiklik oluyor gaz pedalına ne kadar basarsam basayım gaz yemiyor araç stop ediyordu.stop etiken 15 - 20 saniye sonra marş basınca çalışıyor tabiri caizse fan açma derecesine geldiğinde yine stop ediyordu.boşta rölanide çalışıyorken ise hiç bir problem olmuyordu.bu olay ister 10 km ister 120km hızla gitsen yapıyordu.bobin dediler değiştik olmadı.buji kabloları ve bujiler dediler değiştik olmadı.beyin dediler değiştik olmadı.en sonunda rim otonun sahibi necmi usta lifte kalldırıp krank sensörünün motor altındaki soketini söktü.temizleyici sprey sıktı araç düzeldi.meğer soket oksitlenmiş iletkenliğini kaybetmiş.

ustam ne kadara mal oldu bunu benımde yaptırmam lazım aracın hararetı dengesız yukselıyor hep bu sorunda ondan sanırım

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

S.A arkadaşlar aracım yolda 0-80 arası giderken stop ediyor sizin başınıza böyle birşey geldimi geldiyse sıkıntı nerededir çözümü nasıldır ?

sakaryalı olduğunu gördüm.atatürk sanayine git.sanayinin içine girdikten 20-30 metre ilerde solda RİM oto var.derdini anlat bakalım ne diyecek.benim sorunu o çözdü.benim araç ta stop ediyordu ama motor ısınınca ve hem lpg hemde benzindeyken.

Rim uzmanda kelebeği temizletmiştim dostum 1 yıl ya oldu ya olmadı ondan olacağını sanmıyorum ama yine aklımda bulunsun sağolasın

dostum senin sorunun kelebekten değil muhtemelen.benim başıma gelen olay şöyleydi.araç yolda giderken motor ısısı 88 dereceye gelene kadar hiçbir sıkıntı olmuyordu.motor ısısı 88 - 90 arasına geldiğinde anlık bir kesiklik oluyor gaz pedalına ne kadar basarsam basayım gaz yemiyor araç stop ediyordu.stop etiken 15 - 20 saniye sonra marş basınca çalışıyor tabiri caizse fan açma derecesine geldiğinde yine stop ediyordu.boşta rölanide çalışıyorken ise hiç bir problem olmuyordu.bu olay ister 10 km ister 120km hızla gitsen yapıyordu.bobin dediler değiştik olmadı.buji kabloları ve bujiler dediler değiştik olmadı.beyin dediler değiştik olmadı.en sonunda rim otonun sahibi necmi usta lifte kalldırıp krank sensörünün motor altındaki soketini söktü.temizleyici sprey sıktı araç düzeldi.meğer soket oksitlenmiş iletkenliğini kaybetmiş.

ustam ne kadara mal oldu bunu benımde yaptırmam lazım aracın hararetı dengesız yukselıyor hep bu sorunda ondan sanırım

valla hocam krank sensörü arızalıysa sensör 50 ila 70 lira arası olması lazım.benim soket oksitlenmişti temizleyici sprey sıktı düzeldi 10 tl para verdim.senin aracın hararetinin dengesiz olması enteresan.çünkü krank sensörü krank milinin hareketini sayar ve elektriksel olarak beyne iletir.bu sebeble senin kesiklik yapıyor dediğin olay elektrik kesmesinden olur.dengesiz hararet olayı bu farklı bir arıza gibi.sen birde forumda araştır dengesiz hareret neden oluyormuş.ama buda basit bir şey olması lazım.

• afatih A kullanıcısına yanıt
    arkadaşlar aracın gösterge panelinde eror cli yazmaya başladı sorun ne olaki.bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.
    2 şeyden yapar 1.dış dıcaklığı gösteriyormu ona bakın 2.kalorifer düğmesi sıcak soğuk olan genelde 2.den yapıyor gaz pedalının üstünde kibrit kutusundan az daha büyük bir şey elinizi kutunun üstüne kyun düğmeyi sıcaktan soğuğa soğuktan sıcağa getirin motor derece değişirken titreme yaparak değişir eğer titreme gelmiyorsa her değişim yaptığınızda sorun ondandır yenisi zor bulunuyor ben Ankarada bir ustaya götürdüm yaptırdım
  • cobra_R kullanıcısına yanıt
    sa kardeşim hararet dengesiz olarak yükseliyor ve gösterge üzerine vurduğunda düzelmiyorsa herşeyden önce antifriz kontrolü yaptır. ne alaka hararetle antifrizin diyeceksin. tam alaka kardeş. çoğumuz antifrizi donma noktasını düşürür ve suyun donmasını engeller diye biliriz. doğru ama eksik. aynı zamanda da suyun kaynama derecesini yükseltir ve suyu geç kaynatarak harareti önler. ortalama ölçüm değeri sonucunda –37 ila –40 arasında olmalı.

• arkadaşlar 1998 model marea 2.0 hlxsim var el freni tellerini nerden buabilirim yan sanayi
  • sekment S kullanıcısına yanıt
    sa kardeşim sağ mı sol mu. google yaz marea el fren teli diye siteler geliyor. oradan sipariş edersin. yada parçacıların çoğunda vardır kardeş.

• dogruinsangezgin D kullanıcısına yanıt
    kontrol ettimde dış ısıyı göstermiyor acaba aynadaki sensörmü gitti.gittiyse bir formülü varmı.bu arada yardımın için teşekkür ederim.
  • Tempranınki oluyor diye biliyorum. Çok para vermeden tempra teliyle değiştirebilirsiniz. Yine de sorun önce.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esatgelmedi -- 31 Ekim 2013; 20:49:15 >
    Hocam derece sag aynada kablolar sağ kapinin menteselerinin orda kalin bir hortum var sag kapidaki tüm elektrik aksami ordan geciyor onun tekerligini cevirip pas sokucu siksan degisebilir ama geri yerlestirmen zor olabilir istersen bir elektrikciye goster onun icinde 20 civari birbirine gecen tel var geri takarken iyi takmassan bakmissin sag kapinin cami açılmıyor
  • Arkadaşlar 2003 ecxlusive var lpg taktırmayı düşünüyorum.Eski tiplerin uyumsuz ama sıralı sistemlerin gayet uyumlu olduğu doğrumu ve sizce en uyumlu lpg sizce hangisi çok kararsız kaldım?
  • sa kardeş zaten eski sistemler bu araçlara uymaz. çünkü full yani 4 nokta enjeksiyonlu bu araçlar. dolayısıyla mecburen yeni sistem taktıracaksın. 4 nokta lpg enjeksiyonlu sıralı sistem. ben brc kullanıyorum hiçbir sıkıntım yok. tek tavsiyem ucuza kaçma. herşeyde kaç ama lastik ve lpg tesisatında kaçma. özellikle markaların yan sanayisine hiç bulaşma. en iyilerinden bir kaçı brc,landirenzo,****. atikerle aldesa yı bilmiyorum. şehir içi kullanımın ay olarak daha fazla ise simit tank taktır ki bagajın ölmesin. sehirdışı kullanım fazla ise normal yarım silindir tank taktır. benim tavsiyem brc. kullandığım ve hala kullanmakta olduğum için öneriyorum. yoksa diğerleri kötü demiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: father10

Arkadaşlar 2003 ecxlusive var lpg taktırmayı düşünüyorum.Eski tiplerin uyumsuz ama sıralı sistemlerin gayet uyumlu olduğu doğrumu ve sizce en uyumlu lpg sizce hangisi çok kararsız kaldım?

Markadan ziyade işçiliği iyi olan bir yere taktırın eğer işçilik sorunlu olursa en sonunda arabayı satıyorum diye yazarsın iyi araştırma yaptıktan sonra nerede taktıracağına karar vermelisin.LPG kitini kaliteli olandan taktırırsan daha uzun daha az sorunla kullanırsın eğer kısa vadede aracı satacaksanız en iyisini taktırmaya gerek yok italyan LPG kitini taktırmanız daha iyi olur.
  • Arkadaşlar 2001 Hlx sahibiyim. Son 1 aydır başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Acil önerilerinize ihtiyacım var.

Kurban bayramından önce aracımı çekiş problemi nedeniyle BRC yetkili servisine götürdüm. Bilgisayara bağlandı bir kaç ufak ayardan sonra araç istediğim performansı verdi ama bu seferde tüpteyken rölanti oturmamaya ve boştayken stop etmeye başladı.

1-2 defa daha götürdüm bu defa da stop ediyor diye. Yine bir kaç ayar yapıldı ama çözüm olmadı.

Bir sabah soğuk bir havada evden çıktım her zamanki gibi çalıştırdım aracı biraz bekledim. Tam gaza geçecekken stop etti. Tekrar çalıştırdım yine aynı. Gaza geçmiyordu, stop ediyordu. Tekrar BRC yetkili servisine gittim. Yine makineye bağlandı bu arada usta ecu arızalı olabilir dedi. Usta uğraşırken birden bir yerle oynadı. Aracın bütün elektrik sistemi gitti. Bu sefer benzinde de çalışmadı araba. Boğaza benzin falan dökerek aracı çalıştırdı. Gaza geçerken stop eden araç bu sefer gaza sorunsuz geçti. Gaz da stop ettirmeden sanayiye götürdüm. Dayımın oğlu usta. Ona bıraktım arabayı. Akşam teslim almaya gittim. Tüpü iptal etmişler. Tüpe geçerken benzin pompasının benzin pompalamayı kesmediğini sorunun ondan kaynaklandığını söylediler. Elektrikçi falan çağırmış, elektrik sisteminin bir kısmı düzelmiş ama bazı yerler hala çalışmıyor(çakmaklık, koltuk yükseklik ayarı v.s gibi)"BRC servisine gidip ECU yu söktür tamire gönder tamirden gelene kadar da benzinde kullanabilirsin." dediler. Neyse dedikleri gibi yaptık. 15 gün sonra ECU içine su girdiği ve tamir edilemeyecek derecede hasar aldığı gerekçesiyle tamir olmadan geri geldi.

Buraya kadar olan kısmı gaz sorunuydu.

Benzinde kullandığımda arabanın kolay gaz yemediğini gördüm. Tekrar dayımın oğluna bıraktım arabayı. Sorunun benzin pompasında olduğunu benzin pompasının 4 bar basınç verdiğini bu basıncın aracın motorunu besleyemediğini dolayısıyla aracın benzinde gaz yemediğini söyledi. Kendi makinası var. Ona bağlayıp 6 bar basınç verdiğinde motor kendine geliyordu. Pompayı bağladığımızda motor gaz yemiyordu. Orjinal benzin pompası siparişi verdik. Pompa geldi. Taktık ve aynı sorun. Yine gaz yemiyordu araba. Eski pompasının üzerinde bir değişiklik yaptık. Basıncı ölçtük. Normalde kendi pompası da 6 bar basınç veriyordu ama geri dönüşe gidiyordu bir kısmı ve 4 bara düşüyordu. geri dönüşü kapattık. Pompa 6 bar basınç verdi. Eski pompasını taktık, denedik. Bu sefer daha iyi oldu ama yine de yeterli değildi. Dayı oğlu 8 bar basınç veren pompa gerektiğini söyledi. Araştırmaya karar verdik Konu öyle kapandı.

Aradan 1 hafta geçti. Araç bu sefer yarım gaz da gaz yememeye başladı. Yarım gaz veriyordum devir yükselmiyordu ama tam gaz verdiğimde yavaş yavaş 4000-5000 devire kadar çıkıyordu. Tekrar dayıoğlunu aradım. Geldi baktı. Hava akışmetresinin fişini çekti ve ısı müşürünü çekti. Araba birden canavar gibi çalışmaya başladı. Aldığımdan bu yana aracın öyle performans gösterdiğini görmemiştim. Resmen gaza dokunmamla koltuğa yapışmam bir oluyordu. Tabii sorun başından beri benzin pompasında değilmiş bunu anlamış olduk. Aracı bilgisayar bağladık Hava debimetre arızası verdi. Şimdi Hava debimetresini ve ısı müşürünü değiştirmemiz gerektiğini söylüyor.

Ben de sipariş vermeden önce sizlere danışmak istedim. Dayımın oğlu gerçekten çok iyi bir usta ancak 5 silindirli mareayla çok fazla karşılaşmamış haliyle çoğu şeyi deneme yanılma yöntemiyle yapıyor.

Yazdıklarıma göre sizce hangi sırada ne tür işlemler yapmalıyım. Hava akışmetresini değiştirirsem sorun ortadan kalkar mı? Isı müşürü ne alaka? Yardımcı olursanız sevinirim.

• kaan_extra K kullanıcısına yanıt
    Öncelikle geçmiş olsun.HLx kullanıcısı değilim kullanıcı arkadaşlar daha iyi bilecek ve cevap vereceklerdir.Aracın motorunu yıkattınız mı hiç?Ecu ya nasıl su girmiş?Söylediğiniz parçayı parçacıya söyleyip eğer sorunun ondan kaynaklandığında alacağınızı eğer takınca düzelmezse iade edeceğinizi belirtiniz.Çünkü boşu boşuna parça değişimi yapmayın.2.0 mareanın ustasını bulmak gerek herkes anlamaz çok teknolojik bir araç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Adalet mülkün temeli

Öncelikle geçmiş olsun.HLx kullanıcısı değilim kullanıcı arkadaşlar daha iyi bilecek ve cevap vereceklerdir.Aracın motorunu yıkattınız mı hiç?Ecu ya nasıl su girmiş?Söylediğiniz parçayı parçacıya söyleyip eğer sorunun ondan kaynaklandığında alacağınızı eğer takınca düzelmezse iade edeceğinizi belirtiniz.Çünkü boşu boşuna parça değişimi yapmayın.2.0 mareanın ustasını bulmak gerek herkes anlamaz çok teknolojik bir araç.

Teşekkürler. Aracın motorunu özel ilacla yıkattım ama ECU'nun yakınına bile ulaşmadı sıktıkları kimyasal. Zaten bu tip aracların motoru normal şekilde yıkatılmazmış. Ama LPG montajını yapan sivri zeka öyle bir yere koymuş ki ECU'yu bu güne kadar nasıl su girmemiş ben bile şaşırdım. Parçayı sipariş verdiğim yere söyledim iade edebileceğimi. Dediğiniz gibi 5 silindir mareanın ustasını bulmak zor. Aracı alalı 4 ay oldu daha şöyle gönül rahatlığıyla binemedim desem yeridir. Yanlış anlaşılmasın araç çok iyi ama hesapta olmayan sorunlar çıktı ve onlarla uğraşmak zorunda kaldım. Aracı aldığım kişi fabrika çıkışından bu yana rutin bakımları dışında el sürdürmemiş arabaya ve bir çok parça bendeyken miadını doldurmuş. Şu anda düşünmüyorum ancak satarsam alacak kişi çok şanslı olacak 4/4'lük bir araç alacak.

• 
Sayfa: önceki 17921793179417951796
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.