Şimdi Ara

Dependency Injection Üzerine Tartışma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Genel olarak son günlerde habire tanıdığım insanlar arasında muhabbeti bolca geçen sınıf bağımsızlığı konusu,
    Ancak konu internette herkes tarafından sadece olumlu tarafları bariz gösterilirken, olumsuz yanlarını neredeyse kimse bahsetmemiş.

Not: Burda pattern ve anti pattern savaşı vermiyoruz. İnternette her okuduğumuzun doğru olduğunu sandığımız bir gelecekte yaşıyoruz. konu hakkındaki tecrübe sahibi diğer meslektaşlarımdan fikir almak üzere açtım bu konuyu.

Dezavantaj:
    Aşırıya kaçılması durumunda, hatalı yazmanız durumunda compile time şöyle dursun runtime'da bile hata yapmanız mümkün hale gelebiliyor. Ayrıca sürekli sınıfları ortak bir interface'ler arasında toparlamanız gerekir. Burada sürekli ortak özellik aramak ve ekstra sürekli interface yazmak durumunda kalınır. Java compile time safety sağlarken bunu tamamen runtime'da bile zayıflatmaya sebebiyet verdiğini gözlemledim. Ayrıca hata olduğu zaman hata kodu nispeten daha zor bulunur. Stacktrace üzerinden giderken interface'e gidip orda kaldığım oldu (tanımadığım projelerde).

Avantaj:
    Sınıfın bağımsızlığı ile olası sürüm değişikliği, yapı değişikliği , benzer amaca hizmet eden yapıyı değiştirmek , gelen isteklere göre projenin altyapısı gayet esnek hale gelebiliyor. Yeniden class üzerine düşünmek gerek kalmıyor. Unit testler daha rahat hale geliyor. Tabi bunlarda pek azımsanır özellikler değil.

Sizinde bunun üzerine fikirlerinizi bekliyorum.

Edit: Kelime yazım hatası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StGuard -- 8 Aralık 2017; 20:16:48 >

• Konu kilit. Cevap alamayacağıma kanaat getirdim.
  • Bana kalırsa bahsedilen avantaj, dependency injection ile alakalı değil de Dependency Inversion Principle ile alakalı.

Dependency Injection, aslında tam olarak dependency inversion'ı da satisfy eden bir yöntem değil başlı başına, örneğin bir concrete class'ı dependency olarak listeyen bir sistem, DIP'ını takip etmiş olmaz:

class Logger
    {
    void Log(/*log params*/);
    }

class System
    {
    System(Logger logger)
    }

Dependency Injection, dependency'lerin instance'larına ulaşmak için bir yol sadece benim gözümde. Çoğunlukla bahsettiğiniz gibi, Dependency Inversion Principle'ı ile birlikte anılıyor, bazen karıştırılıyor. Quora'da bir cevabımda bahsetmiştim, tekrarlamak isterim; Dependency Injection'ı kullanmak için iki tane net motivasyon var (en azından benim için).

Birincisi, özellikle constructor injection, çok daha anlaşılır bir "anlaşma" sağlıyor sistemin kullanıcıları için. Eğer parametresiz constructor kullanmıyorsanız, sisteminiz instante etmek isteyen herkes, anlaşmanızı takip etmek zorun kalıyor (Reflection hariç diyelim), diğer yandan örneğin metodlar ile veya "property"ler ile enjekt edilen dependency'ler için ortada bir anlaşma yok ve compile time'da hiçbirşeyden haberiniz olmuyor.

İkincisi ise, dependency injection; dependency inversion prensibi ile birlikte kullanıldığında unit testing'i çok kolay hale getiriyor.

Dependency Injection'ın abartıldığında ağır bir yüke dönüştüğüne katılıyorum. Bunun için ilginç çözümler üretilebiliyor, örneği Uncle Bob'ın tavsiyesi, 2-3'ten fazla dependency'ye sahip olmamak ve, gerekli yerlerde Factory patternlarını işin içine katarak yükü hafifletmek. Kaynak bulabilirsem bunu söylediği konuşmaya yönelik eklemeye çalışacağım.

Dezavantaj'lar noktasında, stack trace'i takip ederekten bir interface'e varmak bence en doğal şey zaten; DIP bundan bahsediyor zaten. Implementation'lara değil, interface'lere depend olmak. Behaviour'ı varsaymadan programlamak, en sağlıklısı diye düşünmekteyim. Güzel tasarlanmış bir sistem, behaviour'ı dışarıdan kullanan kullanıcılara açık yapmak ister ise, bunu Strategy pattern'ları veya farklı parametrik yapılarla yapabilir, yalnızca Concrete bir nesne vermek değil bence bunun doğru yolu.

Yanlış anlaşılmasın, DI ile benim de mutlaka sorunlarım var, burada sadece tartışma devam etsin diye anti-tezler sunmaya çalışıyorum :)

• DI kullanılırken UML diagramlarını da oluşturmak gerekir. Aksi takdir de kodları incelerken işin içinden çıkılmaz hal alıyor. Hele Visual Studio da Goto defination olayı da olmuyor. Bizi Interface götürüyor.Çözmek anlamak güç oluyor.

DI kullanmanın avantajı bana göre;
    Kodların daha sade olması,
    Hızlı düzenleme yapılabilmesi,
    Test işlemlerini kolayca gerçekleştirilebilir olması.

Ben .Net tarafında IOC framework olarak Autofac tercih ediyorum.
    Sizlerin tercihi nedir ?
  • Ben Java dili (JavaEE) ve IOC Framework olarak Spring kullanıyorum.
  • Aslında DI edilecek o kadar da çok kod yok ki. Benim hatırladığım 3 tane kod var projede heryerde kullanılan ve dolayısı ile injecte edilmesi gereken
    1- Db Bağlanan generic kodumuz, IReposity<T> miz.
    2- Log Manager
    3- User/Login Manager

henüz daha fazla enjekte etmemi gerektiren birşey hatırlamıyorum. Projesine bağlı bazen dış servisleri de soyutlamak ve DI gerektiriyor elbette ama henüz abartıldığı proje görmedim. Bu günlerde ben type safety gereksizmiş gibi hissediyorum. artık bi proje yazalım 20 yıl çalışssın olmuyor ki. 2-3 yıla yeniden yazılıyor sanki.
    Ruby on rails ile takılınca harbiden sanki boşa kasıyoruz gibi. duck type candır gibi.

ki bu soyutlamayı ben sadece test yazma kolaylığı sebebi ile seviyorum. Yoksa sanmıyorum ki bu gün hadi orm i değiştiyoruz artık X yerine Y kullancağız diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 17 Aralık 2017; 23:37:50 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.