Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.704
Cevap
88
Favori
395.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: envercan07

Doğru diyorsun hocam da denizle yakından ilgi ve alakalıyım severim denizi babam ve dedem eski balıkçılardan bu deniz sevgisi kökten geliyor anlayacağın ayrıca plaj işletmemiz var kışın okul yazın çağıl-güneş-deniz tabi tatil yapmıyorum antalyada sıcakta insanın içi kaynıyor yaklaşık eski fotoğraflarımdan gördüğüm kadarıyla 1-2 yaşından beri yazları plajdayım ve 10-11 senedir aileme yardım ediyorum her mesleğin zor yanı var ama şu an yaptığım iş de o kadar kolay değil,günler hızlı geçiyor göz açıp kapadığında dediğin gibi akılda çoğunlukla güzel anılar kalacaktır ben şimdiye kadar eskiyi hatırlayıp da çok yorulduğum zamanı değil en mutlu anlarımı hatırlıyorum belki de öyle işime geliyordur bilmiyorum tamamen haklısın benim sorum vardı belki yazmadım onu bile hatırlamıyorum :D itünün türkçe deniz ulaştırma ve işl. müh.e girip yatay geçiş ile ingilizce bölüme geçme şansım nedir ya da dokuz eylülde başlayıp iyi bir not ortalamasıyla itü (ing) bölümüne yatay geçiş zor mudur?

Dostum denizciyiz.com'a üye olmanı öneririm, öğrenmek isteyeceğin her şeyi orada bulabilirsin. Fakat yatay geçişle ilgili sorularını gemi adamlarına yöneltme çünkü ilgi alanları değil.

Plaj işletmeciliği yaparken 4 km boşluğun üzerinde uyumuyorsun veya 3-4 gün fırtına yüzünden yaşamın felç olmuyor. Örneklemen çok kötü ve umarım bununla yola çıkmıyorsundur.

• elbette hayır neden böyle bir şeyden yola çıkayım şu anki durumumdan bahsetmek istedim o kadar denizin zorluğunu anlıyorum bunun tadına bizde bakacağız gibi
  • Kastetmek istediğin şeyi anlamamış olabilirim kusura bakma.O z<aman ben cvimden çok soru sorayım.Forum dışına çıkmayayım.Hangi ünide okudun,bu bölümün o okuduğun okul çapında değeri neydi,kız öğrencilerin bulunması nasıl bir duyguydu,okuduğunuz derler zor muydu,hangi yıldan sonra gemiye biniyorsunuz yani okurken demek şstedim,derslerizor mu kolay yanları ve zevkli yanları nelerdir,üninizde bu bölüm için ortamınız nasıl(arkadaş,yurt,burs)
    Bunlara kısa kısa cevaplar vermen kafidir
    Teşekkür ederim gelecek cevaplar için ve bu kadar hızlı cevaplamanızdan dolayı
  • suan icin denizcilikte acık var peki bundan 5 sene sonrada durum aynı kalır mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bahçeşehir üniversitesi myo deniz ulaştırma ve işletmede eğitim gören,duyan bilen arkadaşlar mevcutmudur aramızda?
  • Peki bölümü okuyup bitirdim nasıl iş bulurum iş bulmada sıkıntı var mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tek suçu kopya çekmek

Peki bölümü okuyup bitirdim nasıl iş bulurum iş bulmada sıkıntı var mı

önceki sayfaları okursan soruna cevap bulabilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: fthzgr

quote:

suan icin denizcilikte acık var peki bundan 5 sene sonrada durum aynı kalır mu

Denizcilikte açık falan yok, armatörlerin maaşları düşürme çabaları onlar...

witch_i

Seneye okumaya başlıyorum bölümü, o yüzden okulla ilgili sorularına cevap veremeyeceğim.

-Okulu bitirdikten sonra 1 sene gemide staj görülüp ardından gemiye çıkılıyor. Fakültelerde sanırım yaz tatillerinde staj yapıldığından mezun olduğunda direkt ehliyet sınavına girip verirsen uzakyol vardiya zabiti rütbesiyle gemiye çıkıyorsun.

Avantaj ve dezavantajlarından önce mesleğe uygunluğunu ölçmeli denizci olmayı planlayan insan. Zira avantajın mı dezavantajın mı ağır basacağını bu mevzu belirler. Yalnız kalamam, aylar boyunca ailemi ve arkadaşlarımı görmemezlik edemem diyorsan zor. Sevgili olayını zaten unut, olsa bile işkence gibi olur ve 1 seneden fazla yürümez. Onca sene bunu devam ettirmenin zaten olanağı yok. Evlilik de böylece mesleği bırakmadan imkansız oluyor. Ve emin ol bunlar en küçük problemlerin olur, asıl dertleri anlatabilmek için yaşamak gerekli ve yaşayanlardan duyduğum kadarıyla gerçekten herkesin kaldıramayacağı bir meslek.

Avantajları yok mu, var tabii. Çok iyi bir üni/bölüm bitirip çalışmaya başladıktan 5 sene sonra belki alacağın maaşı denizcilikte mezun olduğun gibi alırsın. Otuzlu yaşlarında kaptanken 10-15 bin gibi rakamları kazanabilirsin. Birçok ülkeyi görme şansı bulursun, kültürleri tanırsın. Kara hayatının baskısı, stresi üzerinde olmaz ama denizlere alışırsan. Çalışacağın süreyi sen belirlersin, denizden başka hiçbir yerde 4-20 bin TL maaş ile çalışıp yılda 3-4 ay tatil yapıp aynı maaşla işe geri dönme şansın olmaz. Manevi açıdan da anlatılmayacak tecrübeler katar insana deniz. Kontrat bitip karaya indiğinde sıkılmaz, her anının tadını çıkarırsın; çünkü 6 aylık bir deniz yaşamından sonra karaya çıkmayı hak etmişindir. Diğer şeyler için de geçerli bu. Bazı değerlerin önemini kaybedince anlarız ve denizciler karayla bağlantılı tüm değerlerini her kontratta kaybedip, her kontrat sonu yeniden kazanırlar. Bu da dünyada hiçbir farklı meslek grubu üyelerine kısmet olan bir şey değildir.

hangi okula gidiyorsun

• Bildeniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrenaz

quote:

quote:

suan icin denizcilikte acık var peki bundan 5 sene sonrada durum aynı kalır mu

Denizcilikte açık falan yok, armatörlerin maaşları düşürme çabaları onlar...

witch_i

Seneye okumaya başlıyorum bölümü, o yüzden okulla ilgili sorularına cevap veremeyeceğim.

-Okulu bitirdikten sonra 1 sene gemide staj görülüp ardından gemiye çıkılıyor. Fakültelerde sanırım yaz tatillerinde staj yapıldığından mezun olduğunda direkt ehliyet sınavına girip verirsen uzakyol vardiya zabiti rütbesiyle gemiye çıkıyorsun.

Avantaj ve dezavantajlarından önce mesleğe uygunluğunu ölçmeli denizci olmayı planlayan insan. Zira avantajın mı dezavantajın mı ağır basacağını bu mevzu belirler. Yalnız kalamam, aylar boyunca ailemi ve arkadaşlarımı görmemezlik edemem diyorsan zor. Sevgili olayını zaten unut, olsa bile işkence gibi olur ve 1 seneden fazla yürümez. Onca sene bunu devam ettirmenin zaten olanağı yok. Evlilik de böylece mesleği bırakmadan imkansız oluyor. Ve emin ol bunlar en küçük problemlerin olur, asıl dertleri anlatabilmek için yaşamak gerekli ve yaşayanlardan duyduğum kadarıyla gerçekten herkesin kaldıramayacağı bir meslek.

Avantajları yok mu, var tabii. Çok iyi bir üni/bölüm bitirip çalışmaya başladıktan 5 sene sonra belki alacağın maaşı denizcilikte mezun olduğun gibi alırsın. Otuzlu yaşlarında kaptanken 10-15 bin gibi rakamları kazanabilirsin. Birçok ülkeyi görme şansı bulursun, kültürleri tanırsın. Kara hayatının baskısı, stresi üzerinde olmaz ama denizlere alışırsan. Çalışacağın süreyi sen belirlersin, denizden başka hiçbir yerde 4-20 bin TL maaş ile çalışıp yılda 3-4 ay tatil yapıp aynı maaşla işe geri dönme şansın olmaz. Manevi açıdan da anlatılmayacak tecrübeler katar insana deniz. Kontrat bitip karaya indiğinde sıkılmaz, her anının tadını çıkarırsın; çünkü 6 aylık bir deniz yaşamından sonra karaya çıkmayı hak etmişindir. Diğer şeyler için de geçerli bu. Bazı değerlerin önemini kaybedince anlarız ve denizciler karayla bağlantılı tüm değerlerini her kontratta kaybedip, her kontrat sonu yeniden kazanırlar. Bu da dünyada hiçbir farklı meslek grubu üyelerine kısmet olan bir şey değildir.

hangi okula gidiyorsun

Ya ben heralde herkese çok teşekkür ediyorum kusura bakmayın çünkü bu bölümü tanımak istiyorum ve ben hiçbir meslek hakkında bu kadar soru sormamıştım mesela kuzenim tıp okuyor ama mesleği hakkında çok soru sormam.Bu bölüm gerçekten kafama yer etti.Kendimi beyaz üniforma içinde görmek bana çok büyük mutluluk ve gurur verecektir.Umarım 2 sene sonraki sınavda bu bölümü tutturabilir ve hayallerime kavuşurum.Ben zaten masa başı işlerinde,hastahne koridorlarında ya da memuriyet hayatı yaşamak istemiyorum.İnsan en iyi açık havada çalışır.Kafasına daha afzla oksijen giderÜye profilinizi göremedim ama siz abilerim ve ablalarım olarak bana yol gösterdiniz ve göstermeye de devam ediyorsunuz bu beni gerçekten çok bahtiyar ediyor.Kafamda bu meslek yavaş yavaş oturmaya başladı sadece boy meselesini düşünüyorum ama heralde boy sorun olmaz çünkü ben mühendislik okucam yani normal denizcilik için gerekli heralde boy meselesi çünkü kısayım.Beni bu knou hakkında bilgilendirisiniz sevinirim.[Not:ÖSYM'nin kitapçığında bulamadım
    Anadolu lisesine gidiyorum eğer soru bana yöneltilmişse...

• Bildenizi hiç bilmiyordum.Yeni öğrendim güzel bir şeye benziyor yaa
  • witch_i

Sormak ayıp değil. Daha 2 senen varmış, otur düşün bu mevzuyu. Denizcilerle konuş, fikirlerini al, kendini tart... Boy limiti kızlarda 1.56 sanırım.

envercan_07

Forumda açtığın konuyu gördüm de dostum, illa İTÜ'lü olman gerekmez başarılı olman için. Kendini geliştirdiğinde giremeyeceğin şirket yok. Okulculuk yapan kurum veya insandan hayır gelmez zaten. Fakat bizim ülkemiz ayrımcılık ve torpil konusunda dünyada ilk 5'te bulunduğundan, yapacak bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthzgr -- 22 Haziran 2012; 12:22:47 >
  • Orijinalden alıntı: fthzgr

witch_i

Sormak ayıp değil. Daha 2 senen varmış, otur düşün bu mevzuyu. Denizcilerle konuş, fikirlerini al, kendini tart... Boy limiti kızlarda 1.56 sanırım.

Bizim okulda okullar kapandığı gün bir kağıt verdiler.Bu kağıtta iki alternatif vardı.1.Alternatifte fizik ve kimya fazlaydı yani mimarlık-mühendislik,2.Alternatifte ise biyoloji ve kimya fazlaydı yani sağlık alanıydı.Bende önceki yazılarımda bildirmiştim.Memuriyet,sağlık alanı filan istemediğimi o yüzden 1.alternatifi seçtim.Eğer boy 1.56 ise faka bastım demektir çünkü kısayım 155'ten ama uzarım ben bu hırslaYaşadığım yerde deniz yok,denizci yok kime sorayım bilemiyorum o yüzden hep bu siteye soruyorum.Bilmiyorum çok isteyipte sonradan vazgeçmek istemiyorum.Yazacaklarım bu kadar herkes için en hayırlısı...

• quote:

witch_i

envercan_07

Forumda açtığın konuyu gördüm de dostum, illa İTÜ'lü olman gerekmez başarılı olman için. Kendini geliştirdiğinde giremeyeceğin şirket yok. Okulculuk yapan kurum veya insandan hayır gelmez zaten. Fakat bizim ülkemiz ayrımcılık ve torpil konusunda dünyada ilk 5'te bulunduğundan, yapacak bir şey yok.

Haklısın kardeşim dinin bu kadar ucuz olmasından kaynaklanan bir şey olsa gerek herkes dini kendi içinde yaşasa Allah korkusundan çoğu insan rayına girer itü gelme olasılığı var da arkadaşım itü gemi inşaatında okuyor hazırlık okudu sınavı hala geçememiş temmuzda bir daha var ona hazırlanıyor dil konusunda sıkıntım var bir adım geri atıp dokuz eylül yazmayı istiyorum yaşam konusunda itüye göre normal diyenler var ama yine de okuyanlar daha iyi bilir tercih dönemine kadar zaman bol

• benimde bir sorum olacak itü deniz ulaştırma ve işletme mühendisliğini bitirdikten sonra illa gemilerde kaptan olarak mı çalışılıyo karada kalmak istesem ne gibi işler yaparım mesela ve ne kadar maaşlarla başlarım bu konuda bilginiz var mı şimdiden çok sağolun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: habiref

benimde bir sorum olacak itü deniz ulaştırma ve işletme mühendisliğini bitirdikten sonra illa gemilerde kaptan olarak mı çalışılıyo karada kalmak istesem ne gibi işler yaparım mesela ve ne kadar maaşlarla başlarım bu konuda bilginiz var mı şimdiden çok sağolun...

Cevap konuda mevcut.
  • Ben İTÜ istiyordum ancak puanımdan dolayı istanbul üniv. düşünüyorm. Duim burda mühendislik fakültesine baglı.bu yüzden üniforma,saç-sakal traşı zornlulugu yok. Yani tam bir denizcilik fakültesi havasında değil.
    İTÜ-Dokuz Eylül v.b okullarla arasında eğitim acısından çok fark oluşabilir mi ? Ayrıca işverenlerin illa itülü olsun ya da dokuz eylüllü olsun diye şart koştukları durumlar var mıdır? Yoksa ilk etapta sadece kendini geliştirmene,dil bilmeye mi bakar işe alacak kişi ? ilginiz için şimdiden teşekkürler...

Ayrıca şu ana kadar olan paylaşımlar için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır edinemediğim bilgiyi 3 sayfayı okuyarak edindim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OCTuran

Ben İTÜ istiyordum ancak puanımdan dolayı istanbul üniv. düşünüyorm. Duim burda mühendislik fakültesine baglı.bu yüzden üniforma,saç-sakal traşı zornlulugu yok. Yani tam bir denizcilik fakültesi havasında değil.
    İTÜ-Dokuz Eylül v.b okullarla arasında eğitim acısından çok fark oluşabilir mi ? Ayrıca işverenlerin illa itülü olsun ya da dokuz eylüllü olsun diye şart koştukları durumlar var mıdır? Yoksa ilk etapta sadece kendini geliştirmene,dil bilmeye mi bakar işe alacak kişi ? ilginiz için şimdiden teşekkürler...

Ayrıca şu ana kadar olan paylaşımlar için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır edinemediğim bilgiyi 3 sayfayı okuyarak edindim.

İÜ uzakyol vermiyor diye biliyorum.

• geçen seneye kadar öyleydi. Ancak 2011 girişlilerden itibaren 2.sınıfta işletme ya da Gemi yönetim mühendisliği(güverte) opsiyonları acıılıyormuş. Gemi yönetimi mezunları müsteşarlık sınavlarına girme hakkı kazanıyormuş. Ayrıca İÜ de eğitim amaçlı gemi ya da similasyonlar olup olmadıgını henüz bilmiyorm. Eğitim sırasında simülasyonun etkisi ne kadardır ?

• Beh bune anasını
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.