Şimdi Ara

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.683
Cevap
47
Favori
196.134
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şimdi ileri düzeydemi kullanmak daha mantıklı yoksa eski düzenmdemi olmassa birkaç gün gözlemlesem iyi olur heralde şuan ısı eğrisinide otomatiğe aldım bakalım ne yapacak termostat fark edecekmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayıboyu11

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    valla ben 1 ayda geçtim heralde tahin modunu 1bir hafta önce açtım bakalım nasıl bir değişiklik olcak ben evi şuan iki ısı ya böldüm saat 15 ile 23 arası 22.5 23 ile 15 arası 22 olarak
  • kayıboyu11 kullanıcısına yanıt
    Programı yumuşatmak zorunda kaldım. 21 den 22.5 derece benim evde büyük fark. Sizin evin soğumasıyla benim evin soğuması ve ısınması bir değil. Sizde migonun devreye giriş çıkışları farklı ve hepsinden önemlisi yalıtım ve peteklerinizin boyu. Bu yüzden benim eğri yüksek çıkıyor. Bunu programla bir nebze düşüreceğim eminim sabit derece kullansam daha düşük ısı eğrisi ve daha az yakarım. İkna olmuş değilim gece kısıkta kullan evde yokken kısıkta kullan. Yakıyor işte grafikler her şeyi söylüyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayıboyu11

Bu mesaj silindi.
    daha o olayı göremedim ev yerden ısıtma olduğu için geç soğuyor vede güneş görünce 23 derecelere çıkıyor bu yüzden saat 15 geldiğinde 22.5 in altına anca düşüyor vede Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAXçalışmaya başlıyor kombi

• Tahmin kapatırsanız öğrenme modu yani ısıtma algoritması kapanmaz ikisi farklı şeyler. Tahmin konfordan başka hiçbirşey değildir. Haftalık program kullanıyorsanız istediğiniz saatte istediğiniz sıcaklık olması içindir. Asıl önemli olan öğrenme modu migoya göre ısıtma algoritmasıdır

• Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

Ortadaki direk gibi olan kombi 62 çalışırken. Ondan sonrakilerde kombi 70 e ayarlıyken düşük kazan sıcaklığı az yakar diye anlam çıkaramayız bu grafiğe göre onun için diyorum kazanı serbest bırakın diye.

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    aynen kazan bende de serbest karışmıyorum bugün dışarı 4 derece kombi 44 de çalışıyor eğer ulaşmak istediği ısı farkı fazla ise daha yüksek değerlere çıkarıyor kazanı
    Hocam sizde hiç bişey olmaz 1,4 eğri varken

Hocam anlamadığım siz eğriği otomatiğe aldınız hala silik vaziyette ama duruma göre değiştiriyor mu geçen de eğri değeriniz düştü bugün tekrar çıkabilir mi diyorsunuz. O günden bugüne hiç otomatikten çıkmadı mı. Birde programınızı ayrıntılı yazarmısınız. Fix aynı derecemi günün belli saatlerinde düşüp kalkıyor mu

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

Ortadaki direk gibi olan kombi 62 çalışırken. Ondan sonrakilerde kombi 70 e ayarlıyken düşük kazan sıcaklığı az yakar diye anlam çıkaramayız bu grafiğe göre onun için diyorum kazanı serbest bırakın diye.
    Kazanın serbest bırakılma düşüncenize maalesef katılamıyorum.
    Yaptığım gözlemlerde Nitromix+MiGo alev modülasyonunu giden ve gelen su arasındaki farka göre yapmaktadır.
    Herkezin tesisatı birbirinden çok farklı olduğundan giden ve gelen su arasındaki fark ne kadar fazla olur ise alev modülasyonu da 1 o kadar fazla ve dolayısı ile tüketim de 1 o kadar fazla olacaktır.

Daha önce kendi tesisatımda yaptığım gözlemlemeyi tekrar paylaşmak isterim ki diğer arkadaşlar da benzer gözlemleme yaparak kendi tesisatları için doğru kazan ısı ayarını tesbit edebilirler...

Bende set edilem max ısı 55C iken...
    Gelen su 35C olduğunda 4 Alev boyu (2sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    Gelen su 40C olduğunda 3 Alev boyu (3sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    Gelen su 45C olduğunda 2 Alev boyu (4sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    Gelen su 47C olduğunda 1 Alev boyu (5sn.de bir 0,001 kontür atıyor.)
    Gelen su 57C-59C aralığında 1 Alev boyu ama...(5,5sn.de bir 0,001 kontür atıyor.) SET+2 prosedürü işlediğinden...
    Gelen su 60C olduğunda zaten SET+5 prosedürü işliyor ve Brülör kendini kapıyor.

Zaten servis bülteninde de yazıyor. SET+2 olduğunda alev modülasyonu düşer diye ama zaten ekranda 1 alev modu gözüküyor SET+2 olduğunda sayaçtan kontrol ettiğimde SET+2 olana kadar 5sn. bir 0,001 kontür atarken, SET+2 olduğunda alev modu halen 1.kademede olmasına rağmen sayaçtan baktığımda her 5,5sn. bir 0,001 kontür attığını görüyorum. (bkz. Servis Bülteni Sayfa 56)

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

Demirdöküm Nitromix & MiGo & Vaillant e-RELAX

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BART SIMPSON -- 8 Ocak 2019; 17:53:58 >

• Hocam bu konu bir çok değişkene bağlı. Bu yaptığınız her şeyi daha önce bende yaptım. Aynı sonuçları bende buldum. Çok yanıltıcı bir test sonucu çıkıyor. Günlük baksan hergün aynı sıcaklık yok saatlik baksan başka sonuç çıkarr saniyelik baksanız bambaşka çılakrr.Bu konu hakkında ne ben sizi ikna edebilirim nede siz beni. Ben yine de tecrübemi paylaşayım.

Ben kendi evimden örnek veriyorum.

Evimde ot ve trv yokken yakabileceğim min kazan sıcaklığında yaktım yeri geldi ısındı yeri geldi soğuk kaldı ama 10 numara ısınmadı. 5 dereceği göstermedim 55 nadir. Hanıma komut verirdim 45 yap yetyimi yetmedi 48 yap. 1 aya yakın kullandım faturam yüksek geldi ve de stabil ısınamadım. Kombi dediğiniz gibi -8 +5 çalıştı devamlı aynı döngüde sirkülasyon hep açık. Bu şekilde çalışmada 40 ayarladınız diyelim brülörün kapanma zamanı hemen hemen aynıdır ve hiç bir şekilde 40 da yapsan 80 de yapsan devamlı min alevde yanar çünkü kazan sıcaklığının -8 derece farkın altına inmesine izin vermez. Kazanı nekadar yükseltirsen o kadar oda sıcaklığı alırsın. ne kadar düşük ayarlarsan evin gerekli şekilde ısınmaz ama yakıtında düşer burda sizin hesabınız tutar.(Ilık havada tutar) Kazan düşük ayarlarsan tekrar devreye girme süresi uzar ama hava soğuk olursada +5 üstüne çıkmadığı içinde brulör durmaz +5 üstüne çıkayım diye uğraşır. Min alevde yansa ne olacak durmuyor ki(bu şekil kullanan arkadaşıma geçen ay bana 140 geldiğinde ona 380 geldi çoğu petek kapalı ve ev 19 derecenin üstüne çılmadı) bu durumda olan arkadaşlara yani kombisi durmayan arkadaşlara açtığım forum konumda min gücü yükseltmesini söyledim ve hepsi allah razı olsun kombim durdu dediler.

Sonra ben peteklerin hepsine trv taktım ve kazanı 50 de sabit bıraktım. Burayı kısa geçicem. Peteklerin trv lerin açıp kapamalarına göre brulörün açıp kapama döngüsü. 1 dak tutun 30 dakika arasında değişti. Hatta öğle zamanlar oldu peteklerin hepsi trv tarafından kapamaya geçti kombi ateşler ateşlemez +5 üstüne çıktı kombi çalışmadı. Ardından tekrra -8 derece altına düştü tekrar denedi yine çalışmadı taki nezaman +5 in üstüne çılmadı ozaman çalıştı. Aynı şekilde hep min modülasyonda çalıştı tasaarufu bana nasıl yaptırdı hep farklı farklı kapanma sürelerinden yaptım. Konfor tasarruf hat safhada oldu neden dersen kombi hep açık ve güneş gören odalar trv ile kapalı oluyor ama soğuk odalar açık ve hiç bir şekilde konfor sıcaklığı bozulmadı. Sonra ben almanyadan vrc693 aldım nisan ayında geldi bu şekilde max konfor ve tasarruf elde ettim. nisan ayı izmirde hem soğuk hem ılık hem sıcak geçer burda dış sensör çok güzel iş yaptı. İlk yılı buşekil geçirdim.

İkinci sene dedim bu motor dönüp durmasın konfordan azcık fedakarlık edeyim siemens rev24 aldım ve güneş gören odaya koydum 22,6 ayarladım (salon hep kapalı şuana kadar anlatıklarımda) sıcaklık fix 22,6 ne altı ne üstü. Sadece sorun neydi diyer güneş görmeyen yerler soğuyordu 1 derece altı. o t takınca ne değişti kombi artık min güçte çalışmıyor hatta hiç çalışmıyor yeri geldiğinde 5. Kademede dahi oluyordu. Dışardaki havaya göre kombi derecesini ayarlıyor ve hiç bir şekilde kombiyle ilişkim kalmadı. Ama tasarruf hat safhada oldu. Ama eğriği tutturmakta zorlandım. Düşük seçince kombi durmuyor daha çok yakıyor.(aynı arkadaşımdaki durum meydana geliyor) Nezaman en soğuk havada duracak şekilde eğriği yükselttim ozaman normale döndü 65 dereceye kadar çıkarıyordu sensör kazanı. Böyle iki sene kullandım. Taki bu migo karşıma çıkana kadar.

Bu migoyla birlikte salonu açtım ve migoyu salona koydum. Yani başa döndüm. Ama konfor olarak en konforlu yıl. Yakıt olarakta yakması gerekeni yakıyor sadece istediğim öğrenmeği tamamlayıp ısı dalgalanması olmasın rev24 deki gibi çakılı 22,6 olsun. Ellemeden durursak olacak.

Yani kısacası hocam ot varken kombiyi ısınabileceğin max dereceye ayarlamak gerekir. Sizin ev 45 le ısınıyorsa 50 yapmayın ama evşniz benim gibi 22,5 yapmaya 45 yetmiyorsa diretmenin anlamı yok yap 55-60 korkma amaç konfor ise. Yoksa hem ısınmaz hem çok yakarsınız. Zaten ilk başta bende karşıydım ot olan eve kazanı 65 derece yapın yazıyordu kitapçıkta buna çok direndim ama ısınmayınca mecbursun yoksa daha fazla yakıyor.

Zamanında arabamda gaz ayarı için çok uğraştım. Sonuç araba kaçsın diyorsan acacaksın kısarsan çekmez yine yakar orta yolu buldum bıraktım. Kombide bu şekil 22,5 istiyorsan evin durumuna göre açman grekiyorsa açacaksın yoksa eskisinden daha fazla yakar hemde ısınmazsın

Anladım 0.5 derece fark var. Bende 1,5 derece vardı. Yarın öğlene sonuçlanır testimiz

Ya arkadaş bu eğri neden aktif oldu yine yanlışlıkla mı basıyorum nedir anlamadım. 3,8 de kalmış

Hocam ben sözün bittiği yerdeğim. Migoyu almadan önce sizin yazılarınızı okudum sorununuzu anladım hatta akıl da verdim şöyle yapın böyle yapın diye. Hatta sizin sorunlarınıza bakıp almaktan bile vazgeçmiştim. Dedimki bu arkadaş bu işi becerememiştir dedim malesef yanılmışım.şuan itibariyle pes ettim. Dediğinizi yapacağım tahmin özelliğinden de vazgeçebilirim yetetki sıcaklık dalgalanmasın. Sabit 22,5 e de geçebilirim. Dışarısı 1 derecedeyken 65 e denk gelen eğriği bulup sabitleyeceğim. Kobiyede 70 e kadar yol vereceğim şansızlığımız soğuk havaya denk geldim ayarlamak zor oluyor. Kanımca bana 2 ideal gibi dün 1,8 yetmedi

Hocam sizin migo öğrenmiş daha neyi bekliyorki ileri düzeye geçmaye. Sizi dinleyeceğim normaşde sabırlı insanımdır işim gereği fakat bu farklı

• Arkadaşlar benim kombi bugün ileri düzeyde şunu fark ettim kombi çalırken devir daim pompasının sesi homurtu seklinde geliyordu bugün o sesi duymadım onu da mı kendi ayarladı hoşuma gitti öğle ise şimdilik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • karanka38 K kullanıcısına yanıt
    Hocam nitromixin en yeni modeli ise motorları frekans kontrollü olabilir

• Ürün elime ulaştı. Kurulumu da kendim yaptım. Hakikaten çok kolaymış. Kurulumla ilgili soruları cevaplayabilirim. Lâkin, konum ekleme işini başaramadım. Konumu seçtikten sonra ne yapmak gerekiyor? Bir de benim termostat da, telefon da set edilen sıcaklık değerini 0.5 hassasiyetle değiştiriyor. 0.1 değil miydi hassasiyet?

• volkan_gazi V kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı olsun vede kolay gelsin. Asıl sıkıntı bundan sonra başlıyor tek derdin konum olsun.Hocam forumu tam okumamışın demekki ayar derecesi 0.5 hassasiyet 0.1 oda zamanla olur tabi herşey yolunda giderse

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknoline2002

Hocam ben sözün bittiği yerdeğim. Migoyu almadan önce sizin yazılarınızı okudum sorununuzu anladım hatta akıl da verdim şöyle yapın böyle yapın diye. Hatta sizin sorunlarınıza bakıp almaktan bile vazgeçmiştim. Dedimki bu arkadaş bu işi becerememiştir dedim malesef yanılmışım.şuan itibariyle pes ettim. Dediğinizi yapacağım tahmin özelliğinden de vazgeçebilirim yetetki sıcaklık dalgalanmasın. Sabit 22,5 e de geçebilirim. Dışarısı 1 derecedeyken 65 e denk gelen eğriği bulup sabitleyeceğim. Kobiyede 70 e kadar yol vereceğim şansızlığımız soğuk havaya denk geldim ayarlamak zor oluyor. Kanımca bana 2 ideal gibi dün 1,8 yetmedi
    Arkadaşlar 2 senedir Vaillant eRELAX kullanıyorum. Benim gözlemlediğim ısıtma eğrisini otomatik kullanıyorsanız ve değer 1,5 lardaysa set edilen sıcaklığa ulaşmanız biraz zor olabilir. 3,5 lardaysa gaz sarfiyatınız artar. Isıtma eğrisini ısınabileceğiniz ve sarfiyat yapabileceğiniz değere elle ayarlayın. Ben Aydın Nazilli’de kazan sıcaklığını 55 sıtma eğrisini 2,5 olarak kullanıyorum.

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.