Şimdi Ara

Demirdöküm kalisto sorunum (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
3
Favori
7.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • inanırmısınız daha yeni fırsat bulabildim kombi sonununu çözmek için... allah izin verirse halledeyim sonucu burada paylaşacagım...
  • birde bu kombinin içindeki tahliye muslugu dedigimiz şey kombideki su bitince su bastıgımız musluk mu..?
  • system electronıc kullanıcısına yanıt
    Tahliye musluğu basınç 3 barı geçince suyu tahliye etmek içindir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: system electronıc

birde bu kombinin içindeki tahliye muslugu dedigimiz şey kombideki su bitince su bastıgımız musluk mu..?

su dolum musluğu sadece su doldurur..boşaltma yapmaz.

ön kapağı sökünce görebileceğiniz 3 bar emniyet valfinden boşaltabilirsiniz(ancak contası eskimişse sisteme tekrar su verdiginizde contasından damla damla sızıntı yapmaya başlayabilir)...3 bar emniyet valfi :

Demirdöküm kalisto sorunum

emniyet valfiinin 10-15 cm yakınlarında çok daha küçük ikinci bir plastik kafalı musluk oluyor(sizin kombide bu ikinci musluk var mı bilmiyorum, ben boşaltım için bu minyatür muslugu kullanıyorum)...onu bulamazsanız suyu, kombiye en yakındaki petekten de boşaltabilirsiniz.

Sonradan sorun(su damlaması) yaşamamanız için minyatür musluktan veya petekten boşaltım iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kemenncee -- 4 Nisan 2014; 18:23:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kimence

quote:

birde bu kombinin içindeki tahliye muslugu dedigimiz şey kombideki su bitince su bastıgımız musluk mu..?

genelde biraz daha küçük ikinci bir plastik kafalı musluk oluyor...onu bulamazsanız suyu, kombiye en yakındaki petekten de boşaltabilirsiniz.

teşekkürederim..allah razı olsun
  • quote:

quote:

quote:

genelde biraz daha küçük ikinci bir plastik kafalı musluk oluyor...onu bulamazsanız suyu, kombiye en yakındaki petekten de boşaltabilirsiniz.

teşekkürederim..allah razı olsun

önemli değil, sizden de.
  • Vanalara örnek:

Kombinin altından görünüm , soldan sağa :

mavi : su doldurma vanası
    beyaz: minyatür dediğim boşaltım vanası
    kırmızı: 3 bar emniyet valfi (sistemdeki su 3 barı geçtiği anda kendiliğinden açılır ve boşaltma yapar....elle çevirip manuel olarak da boşaltmak mümkün(contası sağlıklıysa)

minyatür dediğim her kombide var mı emin değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kemenncee -- 4 Nisan 2014; 18:44:36 >

• Arkadaslar bizim kombidede basınc yukselme problemı war. kombıyı acınca basıncı kırmızıya gecıyor ve suyu tahlıye edıyor. Yarım pompa bulayım bende hava vercem bakalım yalnız soyle problem war.

1-Markası demirdökum aden eski kombi tahlıye hortumu arkadan gelıyor tahlıye vanası gormedım hıc sadece doldurma vanası var. daha herhangı bır vıda sökmus degılım
    2-Illakı ayak pompası mı lazım el pompası bulsam olmazmı
    3-zorlayıp fazla hava basarsam ne olur. yanı nasıl ayarlayacam bunu
    4-birde tankın sibopu ınsallah bulabılırım sokunce
  • quote:

Orijinalden alıntı: xmen99069

Arkadaslar bizim kombidede basınc yukselme problemı war. kombıyı acınca basıncı kırmızıya gecıyor ve suyu tahlıye edıyor. Yarım pompa bulayım bende hava vercem bakalım yalnız soyle problem war.

1-Markası demirdökum aden eski kombi tahlıye hortumu arkadan gelıyor tahlıye vanası gormedım hıc sadece doldurma vanası var. daha herhangı bır vıda sökmus degılım
    2-Illakı ayak pompası mı lazım el pompası bulsam olmazmı
    3-zorlayıp fazla hava basarsam ne olur. yanı nasıl ayarlayacam bunu
    4-birde tankın sibopu ınsallah bulabılırım sokunce

ara servisi 50 tl komple hava tava temizlerler cihaznını uğraşma
  • güzel söyluyorsun da size basımdan gecen küçük bir esnaf kazıklasmasını anlatayım:)

Gecen Yıl kombi musluk suyumu ısıtmıyordu bırsey wardı internetten arastırdım 1 parca degısıyormus 30 tl falan dedıler alın degıstırın bende kıracı oldugum ıcın kendıme guvenemedım ev sahıbı ıle konustum cagırdım arıza warsa o yaptırcaktı bakımıda ben.

Neyse cagırdık servısı yalan soylemıyorum 5 dakıka da parca degıstırdıler oldu dedıler ne kadar dedım 250 dedıler ( tabı içimden neler demedım)
    sonra telefonu verdım ev sahıbıne yaptılar pazarlıgı bızım ev sahıbıde esnaf tabı 150 tl ye anlastılar. ben pazarlıgı sevmem tıcarette malıyet + kar wardır. benden 250 ıstemek nasıl bır mantıktır. 150 ıle kar yapan esnaf 250 ıle artık ne yapar anlamıyorum. bu yuzden esnaflara hıc guvenmıyorum ıstanbulda. bu benım sahsı gorusum yıllardır ıstanbulda gordugum tecrubeler dıyelım.
  • öncelıkle bu bilgileri veren arkadaslar tesekkurler. bisiklet pompası aldım ve aynen arkadasların anlattıgı gibi hava vurdum tanka.

Demirdökum kombide tank arkada idi yukardan sibok gözukuyordu.ayrıca dedıklerı gıbı kırmızı tahlıye vanasının su kacırma ıhtımalı var dıkkatlı olun.Sımdı basınc yukselmıyor deneme yaptım ıyıydı zaten tankta hava kalmamıs ılk havasına bakayım dedım fıs dıye 1 kere ses gelmıstı.

Bı sorun kaldı o da KOMBI dusuk derecelerde calısmıyor özellıkle soguk havalarda 60 dereceden uste getırmem lazım oyle calısıyor. mesela 50 derecede calıstırımayorum calıssa bıle hemen kapanıyor. neyden kaynaklanır acaba
  • arkadaşlar kombinin kontrol ünitesini söktüm genleşme tankını da gördüm fakat sibop girişi tankın üzerinde yok..tank kalın bir hortum ile siyah bir parçaya baglı ve o parça üzerinde var sibop gibi birşey ama emin olamadam size sorayım dedim..yanlış birşey yapmayayım..resmini yüklüyorum yardımcı olursanız sevirim

Demirdöküm kalisto sorunum Demirdöküm kalisto sorunum

• quote:

Vanalara örnek:

Kombinin altından görünüm , soldan sağa :

mavi : su doldurma vanası
    beyaz: minyatür dediğim boşaltım vanası
    kırmızı: 3 bar emniyet valfi (sistemdeki su 3 barı geçtiği anda kendiliğinden açılır ve boşaltma yapar....elle çevirip manuel olarak da boşaltmak mümkün(contası sağlıklıysa)

minyatür dediğim her kombide var mı emin değilim.

hocam merhaba...bir resim attım bakarmısınız genleşme tankının sibopu bu resimde gözüken siyah parçanın üstündeki yermi..? zaten o gözüken gri metal hortumda tanka giriyor.. ben havayı oradan mı basacagım...?

• daha düzgün resimler...

• system electronıc kullanıcısına yanıt
    Gösterdiğiniz resim pompanın üzerindeki tahliye sibobuna benziyor.Sibobu yanlış yerde arıyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BEYAZ11

Gösterdiğiniz resim pompanın üzerindeki tahliye sibobuna benziyor.Sibobu yanlış yerde arıyorsunuz.

Evet haklisiniz sibop tankın üst kisminda kaliyor sanirim..fakat Ben buraya ulasmak için nasil bir yol izlemeliyim ? Kombinin gri metal kismini soksem bir sikinti olurmu acaba , eger bir sikinti olmazsa orayi söküp bakayim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: BEYAZ11

Evet haklisiniz sibop tankın üst kisminda kaliyor sanirim..fakat Ben buraya ulasmak için nasil bir yol izlemeliyim ? Kombinin gri metal kismini soksem bir sikinti olurmu acaba , eger bir sikinti olmazsa orayi söküp bakayim..

Sıkıntı olmaz.Gri kapağı söktüğünüzde tankı göreceksiniz.Üstteki resimlerdede gözüktüğü gibi arkada yada yandadır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turgay_lermi

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: turgay_lermi

quote:

Arkadaşlar merhaba,demirdöküm kalisto kombim de şöyle bir sorun var, su basınç gösterge sinde basınç 1,2 bar arası fakat ben petek sıcaklıgını arttırınca mesela 55 dereceye getirince basınç 3,4 arası oluyor yani gösterge sonundaki kırmızı yere kadar dayanıyor,yani sonuna kadar yükseliyor... Bu neden kaynaklanır..? bu bir sorunmudur..? zaten bazı peteklerin üst kısmı ısınıyor ,alt kısma dogru soguyor,havasına felan da bakıyorum hava yok peteklerde..Bu sorunda bununlamı alakalı acaba...?

kombinin bakım ihtiyacı var. genleşme tankının havası bitmiş bakım kapsamında genleşme tankının havasıda tamamlanır. dolayısıyla kombinize periyodik bakım yaptırın. ayrıca basınç 3 bara geldiğinde altından su damlatır böyle bir durum olmuyormu?
    petekler içinse; peteklerin altı ile üstü aynı sıcaklıkta olmaz her zaman alt kısım elle hissedilecek kadar üst kısımdan daha soğuktur. nedeni sıcak su ilk önce peteğe üstten girer. şayet alt kısım hiç ısınmıyorsa radyatörlerde pislik vardır temizlettirmeniz gerekli.

evet dün basınç 3 bara geldi altdan su damlatmış biraz...peki bu hava basma olayını ben yapabilirmiyim..? elim yatkındır ama konuya hakim degilim...

kombinin su girişini kapatıp herhangi bir musluktan sıcak su aç, sonrada kombinin doldurma musluğunu aç musluktan su akıyormu ve su aktıkça kombinin basıncı düşüyormu? bunu gözlemleyip geri dön.

Merhaba!
    kombinin su girişini kapattım herhangi bir musluktan sıcak su açtım, sonrada kombinin doldurma musluğunu açtım musluktan su akıyo ve su aktıkça kombinin basıncı düşüyor.
    Bu olay benim DD kalistoda oluyor sorun nedir acaba cevabını verirseniz memnun kalırım.
    kombiyi 8 yıldır kullanıyorum genleşme tankın içindeki lastik sönüşmüş olabilirmi acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemenncee

quote:

yokmu cevap verebilecek biri

önce kombinin elektriğini sigortadan kapatın
    kombiye giden su borularındaki vanaları kapatın,
    bir kova bulun, kombinin altına tutun, kombinin içindeki tahliye muslugunu açın, içerdeki su kovaya boşalsın

sonra suyu boşalttıgınız musluk açık olsun, lavabodaki musluğu da sıcak su konumunda açık hale getirin

sonra pompanızı genleşme tankının sibobuna güzelce yerleştirin ve başlayın pompalamaya
    kombi boşaltım muslugundan veya lavabo muslugundan su akmaya başlayacak, su akması bitinceye kadar pompalayın zaten pompalama da zorlaşacak o zaman bırakın, pompayı çıkarın...pompayı çıkardıktan sonra siboptan tısss diye sürekli hava boşalıyorsa sibopta sorun vardır, cımbız v.b. bir şeyle sibobun iğnesini aşağı doğru çekin, sibop iğnesi boşluk yapmış olabilir, bir bardakta bulaşık sabunlu suyu köpürtün, köpüğünü sibobun ucuna sürün, baloncuk yapmaması lazım....baloncuk yapıyorsa sibop iflah olmaz durumdadır, bunun çözümü nedir ? genleşme tankını mı değiştireceğiz ? hayır ..son şansımız sibobun ucuna bally sürmek,hava basma işleminden sonra sibobun ucuna bally sürün, bally bir kaç dakikada kurur, bir kaç dakika sonra biraz daha sürün.kurumaya bırakın...sonra köpükle tekrar test edin, bir kaç dakika izleyin baloncuk yoksa sibop kapağını takın

sonra lavabo muslugu ile kombi boşaltım muslugunu , kapatın

dış boru vanalarını açın, kombinin suyunu 1,5 bara kadar doldurun.

sigortayı açın

keyfinize bakın.

(bally kurusa da sümük gibidir, bir yıl sonra bile kolayca iz,parça bırakmadan tornavida ucu gibi bir şeyle sökülebilir)

slm lar. Gecenin 3 ünde konuyu hortlatiyorum kusura bakmayın. Müşkül durumda kaldım. Mevcut sorun bende de var. Bahsedilen yonergeleri uyguladim.şu girislerini kapadim,tahliye yi açtım.çık fazla miktarda ve koyu pis kıvamlı bir su aldım. eski ev sahibi sisteme antifreeze koymuştu.tamamen boşaldı.birkaç kova kadar. Genlesme tankina kollarim yorulana kadar hava bastım.Ne kadar zorladiysamda tahliye den veya lavabo muslugundan su gelmedi.akabinde tahliye yi kapattım.su girislerini açtım.doldurma muslugunu açtım. Son durum şu şekilde : bari uygun araliga getiriyorum.sıcak suyu açınca var 2 _ 2.5 lara çıkıp kalıyor.eskiden 3 leri geçerdi ve arıza verirdi.sıcak suyu _ petekleri kapatınca bar sifirlara iniyor.bu esnada tahliyedende su damlıyor.tekrar dolduruyorum.doldurma esnasında tahliye deki damlama çoğalarak sizintiya dönüyor. Sürekli takviye tahliye durumu oldu yani. Anladığım kadarıyla ilk başta ben kombideki suyu değil sistemdeki suyu tahliye ettim. Yorumlariza ihtiyacım var.şimdiden teşekkürler.

• Yukarıdaki yazdıklarıma ilaveten ; kombinin başinda sabahladim resmen. Sıcak su ve petek kullanımında bar göstergesi farklı tepkiler veriyor.örneğin yaz konumunda sıcak su kullaniminda bar 0.1 lerde iken bile sorunsuz calisiyor fakat minimum seviyede tahliye den damlama yapiyor.kış konumunda sadece petek açıkken bar 0 a hızla iniyor.birkaç dakika boyunca barı yukseltemiyorum.yükselmeye baslayincada giderek artan bir şekilde sızıntı şeklinde tahliye yapıyor. Hem sıcak suyu hem petegi actigimdaysa kombi resmen kafayı yiyor.bar göstergesi iniyor çıkıyor. Tecrübe ve görüşlerinizi bekliyorum.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.