Şimdi Ara

Delta printer Servo ve Arduino ilk deneme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
3
Favori
3.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar burada kendi denemelerimi yaptığım üç boyutlu yazıcımın araştırma geliştirme serüvenimi burada yayınlıyorum.
    Ben daha da öğrendikçe güncelleyeceğim umarım.

kaynakhttp://bilisimhavuzu.blogspot.com

Delta Printer 1 - Giriş

Delta printer yapı itibariyle açılı kollar ile çalışan robot yazıcıdır.

Ben arduino ve micro servo ile bu projeyi yapmayı deneceyeceğim, adım adım burada yayınlamayı düşünüyorum böylece ilerlemesini, hatalarımı ve tecrübelerimi buradan paylaşacağım.

Malzemeler:
    Bu adımda Breadboard üzerine Arduino Duemılanove ve 4x SG90 mikro servo motor kullanarak ilk hareket denemeleri yapacağım.

Devre ve elemanlarla ilgili olarak. Bu küçük motorlar besleme hariç tek bir bağlantı ile konum bilgilerini arduino'dan alıyorlar Yani 3 kablodan teki artı teki eksi ve diğeri data.. Tüm motların elektrik yükü başka bir güç kaynağından geliyor burada 9v pil olarak gösterdiğim yere ben de ayarlı adaptör vardı 6V olarak bağladığımda sorunsuz çalıştı. Siz de benzeri bir çözüm bulabilirsiniz.

Prensip şemasını aynı şekilde bağlandıktan sonra aşağıda verdiği kodları yüklerseniz servo motorların hepsinin aynı anda hareket ettiğini göreceksiniz. Tavsiyem bir motoru bağlayıp çalıştırdıktan sonra sırayla diğer motorlarıda bağlayıp öyle devam edin..

Kaynak kodu

#include <Servo.h>

Servo servo1;
    Servo servo2;
    Servo servo3;
    //veya Servo servos[3];

int pos1 = 0;

void setup()
    {
    servo1.attach(9);
    servo2.attach(10);
    servo3.attach(11);
    }

void loop()
    {
    for(pos1 = 0; pos1 < 130; pos1 += 10) // goes from 0 degrees to 180 degrees
    {
    servo1.write(pos1);
    servo2.write(pos1);
    servo3.write(pos1);
    servo4.write(pos1);
    delay(200);

}

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elmek6 -- 27 Temmuz 2013; 3:48:53 >

• Delta Printer 2 - Tasarım

Delta yazıcı düz ve dik eksenli yazıcılara göre çok daha kompleks bir yapı biçimi. Her bir hareket 3 eksenide etkiliyor yani x üzerinde düz bir hareket yapmak için sıklıkla diğer eklemlerinde hareket etmesi gerekiyor. Bundan dolayı bir sürü formül gerekiyor.
    Neden bu kadar çok formül var, çünkü robotlarımız 120 derece açılarda duruyor. Bu da trigonometrik hesaplar gerektiriyor. Neyseki bunlar hazır yazılmış olarak bulunuyorlar ama bu formüllerin çalışması için bizim de herşeyi ölçülü ve orantılı girmemiz gerekiyor.

Kaynak :http://forums.trossenrobotics.com/tutorials/introduction-129/delta-robot-kinematics-3276/

Yukarıdan aşağı doğru (isimlendirmeyi daha anlaşılır olsun diye kendim yapıyorum)
    f Motorların bulunduğu üst platform (motorların bir birine olan aralıkları)
    ff Motorlara bağlı olan kısa kol
    fe Uzantı kol
    e Hareketli kafa

Kaynak: ms paint

f Motorların bulunduğu üst platform Bu resimde üst platformu kuş bakışı görüyoruz, resimdeki kırmızı x ve yeşil y sanal koordinat düzlemimiz. mavi noktalar ise motorların bağlantı yerleri. Üçgenimizin her açısı 120derece. Ölçü alırken üçgenin köşesinden diğer köşesine olan uzaklığı olarak alıyoruz ben f=200mm olarak yapmapı düşünüyorum.

ff Motorlara bağlı olan kısa kol yani mavi noktolardaki motorlara bağlanan ilk ve kısa kollar ben ff=80mm düşünüyorum.

fe Uzantı kol yani kısa kola bağlı olan uzun ek kol. Ben fe=225mm düşünüyorum.
    e Hareketli kafa üzerinde isteğimize göre kalem veya iğne barındaracak parçanın olduğu küçük üçgen (hesaplaması aynı yukarıdaki büyük üçgen gibi olacak) ben e=30mm düşünüyorum.

• Delta Printer 3 - Prototip

Üst platform ve hareketli kafa için 4mm kalınlığında (Plywood) tahtayı maket bıçağı ile keserek yaptım.

Motorlara bağlı olan kısa kol dondurma çubuklarından. Tutkal ile ortaki daha kısa çubuk ile hepsini yapıştırdım.

Uzantı kol için pipet ve boncuk kullandım (esin kaynağım:http://letsmakerobots.com/node/27921)

Hareketli kafa

• Delta Printer 4 - Simulasyon

Robotu birleştirmeden önce kollar nasıl çalışıyor görüp kolları doğru açılıp kapanacak şekilde ayarlayalım.

Eski bağlantıları değiştirmiyoruz. bkz: Delta Printer 1 - Giriş. Değişikliklerimiz yazılım tarafında olacak.

Öncelikle motorları tek tek denedik ve şimdi bir simulasyon ile robotumuzun kabiliyetini deneyeceğinz bunun için iki yazılım kullanıyoruz. (kaynak:http://mattgreensmith.wordpress.com/)

youtube vıdeo

http://www.youtube.com/watch?v=U-cssZ4f0lk

Yazılımlar:
    http://processing.org bu programlama dili ile simulasyon yazılımı çalıştıracağız.
    ben processing 32 bit olanı indirdim (x64 portta derleme hatası verdi)

http://arduino.cc/en/Main/Software bu yazılm ile arduino cihazımıza yükleme yapıyoruz.

https://app.box.com/s/r4zpp8bjc6n603pl835d buradaki iki dosyayı indiriyoruz.

Yazılımlar tamam, cihazımızı bilgisayara bağlayıp ek gücü verdikten sonra sırasıyla:
    Yükleme ve deneme

1. Arduino yazılımı açıp DeltaBot_Arduino.pde dosyasını cihazımıza yüklüyoruz.

2. Processing yazılımını açıp "Sketch / Import Library... / Add Library..." daha sonra buraya "ControlP5" yazarak gelen kütüphaneyi yüklüyoruz. (yazılımı restart yapın bitince)

3. Processing ile DeltaBot_GUI.pde simulasyon yazılımını çalıştırıyoruz.

4. Simulasyonun en üstündenki Enabled kutucuğunu açmayı unutmayın artık cihazı test edebilirsiniz.

• Delta Printer 5 - Ilk izlenim

Artılar
    SG90 servo motorlar bana 6v 500mA adaptör besleme ile bu konuda problem çıkartmadılar ve gayet hızlı çalışıyorlar. Açı aralıkları doğru ayarlanırsa (kullandığım ölçüler ile) delta yazıcı için yetiyor.

Eksiler
    Şu ana kadar kullandığım malzemeler yapı olarak çok hafifti (pipet ve tahta çubuklar) robotun tamamlanmış halinde alüminyum kullanmayı düşünüyorum. Problem servoların gücü şu haliyle zar zor yetiyor. Cep telefonumu koyduğumda (180gr) maalesef kollar taşıyamadılar ve aynı zamanda yeterince hassas değiller.

Sonraki adımlar
    Benim bu seride ve sitedeki amacım hem bildiklerimi paylaşmak hem de evde olabildiğince ucuz ve kolay bir 3 boyutlu yazıcı üretmeye çalışmak. Ve sanırım yanlış yoldadım... :) yabancı bir atasözü benim tecrübem sizi paradan ve zamandan tasarruf ettirir der.

Yabancı forumlarda (maalesef Türkçe kaynak yok) uzun uzun okuduğum kadarıyla rc servo hobi motorlarını kimse bu 3 boyutlu yazıcı için önermiyor ama farklı işler için ideal olduğu kanaatindeyim.

Bir sonraki denememi 28BYJ-48 stepper motorlar ile yapacağım. Bu motorlar hem çok ucuz hem de çok basit. Bu konuda bilgisi ve ilgisi olan arkadaşların mesajlarını bekliyorum....

teşekkürler

proje web sitesi http://bilisimhavuzu.blogspot.de/

• Ayrıldı
  • Yararli konu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kolay geldin güzel bir çalışma, ama sistemim biraz daha rijit olması gerekli, servo olarak towerpro mg995 metal dişli servoları tercih edin derim, ucuzlar ve gayet güçlüdürler, benim yardımcı olabileceğim yerler bu kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

kolay geldin güzel bir çalışma, ama sistemim biraz daha rijit olması gerekli, servo olarak towerpro mg995 metal dişli servoları tercih edin derim, ucuzlar ve gayet güçlüdürler, benim yardımcı olabileceğim yerler bu kadar

sagol, aslinda bu kullandigim da metal disli ama problem bu rc hobi servolarin bu sistem icin uygun olmamasi. Bir kac kaynaktan arastirdigim kadariyla ince isler icin uygun degiller, bosuna ugrasmayin diyorlar.
    Elimde 4 -5 tur stepper var ilk olarak 28BYJ-48 ile deneme yapacagim bir kac surucu devresi ve Arduino Mega ve stepper almam gerekiyor.

Sitede hic 3 boutlu yazici yapan arkadas var mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: elmek6

quote:

kolay geldin güzel bir çalışma, ama sistemim biraz daha rijit olması gerekli, servo olarak towerpro mg995 metal dişli servoları tercih edin derim, ucuzlar ve gayet güçlüdürler, benim yardımcı olabileceğim yerler bu kadar

sagol, aslinda bu kullandigim da metal disli ama problem bu rc hobi servolarin bu sistem icin uygun olmamasi. Bir kac kaynaktan arastirdigim kadariyla ince isler icin uygun degiller, bosuna ugrasmayin diyorlar.
    Elimde 4 -5 tur stepper var ilk olarak 28BYJ-48 ile deneme yapacagim bir kac surucu devresi ve Arduino Mega ve stepper almam gerekiyor.

analog servo yerine dijital servo belki sorunu çözebilir ama bilmiyorum. 3 boyutlu yazıcı değilde cnc yapan vardı temelde 2 side aynı şey sonuçta

• 3 boyutlu yazıcı sistemi yapılabilir fakat kullanılabilinir mi orası şaibeli
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: elmek6

quote:

analog servo yerine dijital servo belki sorunu çözebilir ama bilmiyorum. 3 boyutlu yazıcı değilde cnc yapan vardı temelde 2 side aynı şey sonuçta

Olabilgince ucuz malzemelerle yapmaya calisiyorum iyi servolarin bu proje icin yeterli ama pahali olacagini dusunuyorum.
    Bir de delta robot icin arkada uzun bir kodlama kismi var tekrar sil bastan yazmamak icin bu robotla uyumlu olmasini istiyorum.

• elmek6 E kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Tebrikler guzel bir calısma olmus. Basit malzemelerle bu isin olabilecegini gosterdiniz. Bir sonraki adım biraz daha paraya kıyıp daha saglam malzemelerle bir prototip yapmak bence.
    Uzun zamandır 3D yazıcılar ile ilgili calışıyoruz. (gnexlab) Delta printerlarla oldukca guzel cıktılar alınıyor yurtdısında. Benim beyendiklerimden birisi bu (http://www.deltamaker.com/)

Yazılım konusunda arduino mega uzerinde gomulu delta yazılımı kullanmak ve sistemi gcode lar ile yonlendirmek daha faydalı olabilir. Boylece mevcut bircok 3D yazılım ıle uyumlu olmus olur.
    RC servolar yerine de stepper motor kullanıp gnexlab suruculerden secip arduino megaya baglamak mumkun olur.

Asıl onemlisi tabiki extruder ve ısı kontrol isleri. Hepsi yapılabilir ve bu sistemle cıktı almak zevkli olur. Bu sistemin avantajı hızlı olması ve buyuk ebatlarda baskı yapmaya uygun olması.

Belki bir parca calısmalarınızda degerlendirebileceginiz bilgiler vermeye calıstım. Lutfen ukalalık olarak dusunmeyin. Calısmalarınızın devamını bekliyoruz.

Saygılar
    Nuri Erginer

• quote:

Orijinalden alıntı: nerginer

Selamlar,

Tebrikler guzel bir calısma olmus. Basit malzemelerle bu isin olabilecegini gosterdiniz. Bir sonraki adım biraz daha paraya kıyıp daha saglam malzemelerle bir prototip yapmak bence.
    Uzun zamandır 3D yazıcılar ile ilgili calışıyoruz. (gnexlab) Delta printerlarla oldukca guzel cıktılar alınıyor yurtdısında. Benim beyendiklerimden birisi bu (http://www.deltamaker.com/)

Yazılım konusunda arduino mega uzerinde gomulu delta yazılımı kullanmak ve sistemi gcode lar ile yonlendirmek daha faydalı olabilir. Boylece mevcut bircok 3D yazılım ıle uyumlu olmus olur.
    RC servolar yerine de stepper motor kullanıp gnexlab suruculerden secip arduino megaya baglamak mumkun olur.

Asıl onemlisi tabiki extruder ve ısı kontrol isleri. Hepsi yapılabilir ve bu sistemle cıktı almak zevkli olur. Bu sistemin avantajı hızlı olması ve buyuk ebatlarda baskı yapmaya uygun olması.

Belki bir parca calısmalarınızda degerlendirebileceginiz bilgiler vermeye calıstım. Lutfen ukalalık olarak dusunmeyin. Calısmalarınızın devamını bekliyoruz.

Saygılar
    Nuri Erginer

Teşekkürler,

Sizin sitenize bir göz gezdirdim vakitlice tüm içeriğini okurum ilk fırsatta.

Nuri bey Özellikle hazır proje seçmedim zaten hazır olanların maliyeti bir hayli yüksek örneğin dediğiniz sistem şu anda $1799.
    Ben olabilecek en ucuz maliyeti araştırıyorum ki benden sonra yapmak isteyen birisi bunu ucuza kurabilrsin. Zaten arastırma geliştirme bütçesi ayrı bir dava :)

Hot end konusu açılmışken onu da kendim yapmayı deneyeceğim resistans tellerinin siparişinide verdim ama ben elektronik ve trigonometri konusunda çok iyi değilim belki bir kaç fikir veya yardımla herşey olabilir diye düşünüyorum.

• tebrik ederim. mükemmel. daha gelişecektir
  • Bugün ebay'den Hiduino ATmega2560-16AU ve denemek için bir stepper aldım (aliexpress banka transferi en az $20 olarak değişmiş?).
    Sanırım gelmesi 2 -3 haftayı bulur.

Arkadaşlar bu konu ile ilgilenen kimse yok mu forumda ?
    Ben hem yaptıklarımı gösterir hem de bana yol gösteren olur diye açmıştım konuyu aslında :|
  • Bende heveslenip 5 adet 28byj-48 uln2003 set ve 1 adet arduino uno aldim tabi yeterli olmadigi için mega sipariş vericem ama hevesim kursagimda kaldi konuyu birakmissiniz hic değilse yabancı bir proje linki verseniz ben oradan birşeyler yapmaya calissam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar,
    konuyu pasif olarak takip ediyorum. üstünden de bir hayli zaman gecmis. Bu arada 3 boyutlu yaziciyi tamamlayali cok oluyor.
    O zamandan simdiye degisen görüslerim sunlar.
    Arduino Mega ve Ramps (1.4) üzerinde Stepper kontrölcüleri ile almanizi tavsiye ediyorum. Su anda fiyatlari 20$ altinda. Bu devre tüm elektronik techizati ile hazir geliyor, karmasikligin ve maliyetin cok önüne geciyor.
    Motor olarak Nema 17 standardina uygun max 12v min. 130 m/Nm tavsiye ediyorum.

Bu konuda daha fazla bilgi paylasmak icin reprap.org sitesinin Türkce forumlarini kullaniyoruz. (Bu topluluk Ticari degildir ve acik kaynak kodludur oradan daha hizli cevap alabilirsiniz.

Tesekkürler.
  • Ilk kendi bastigim yazicim Prusa i3 üzerinde biraz degisiklikler yaptim.
    https://www.youtube.com/watch?v=acAXfOfoJVs
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.