Şimdi Ara

Dell Isınma ve FPS Problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar. Dell Inspıron N5110 i5 laptobu kullanmaktayım. Uzun süre önce almıştık ancak daha çok iş bilgisayarı gibi kullanıldı. Çok yoğun ve aşırı kullanılan bir bilgisayar değildi yani. Bazen aylarca bile açılmadığı olmuştur. Şu an kendi bilgisayarım arızalandı ve uzun süre bunu kullanmam gerekiyor. Ancak problemim şu ki, Dota. Dota aşırı sistem gerektiren bir oyun değil ancak yine de bu bilgisayarla oynamakta çok zorlanıyorum. Bunun böyle olmaması gerekiyor bence. Dota'nın hem minimum hem önerilen gereksinimlerine baktım 2'sinin de gayet üstünde bilgisayarın özellikleri. Ancak ilk kurduğumda laptoba hiçbir ayar yapmadan oyuna girdim ve en düşük özelliklerde taş çatlasın 30 - 40 fps aldım ve epey zulümdü açıkçası oyunu oynamak. Daha sonrasında yıllardır hiçbir ayar, güncelleştirme yapmamamızdan ötürü ekran kartı ve diğer driverları güncelledim. Güç özellikleri, nvidia denetim masası gibi yerlerden performansa öncelik ver tarzı ayarları yaparak bilgisayarın performansını arttırmaya çalıştım. Bu sefer de cidden 90-100 fps aldım. Benim zaten derdim 200 fps oynamak değil 70-80 fps olsun, kasmasın rahat oynatsın, düşük özelliklerde falan bile oynamaya gayet razıyım yani. Ancak bu sefer de çat diye oyun birden kapanıyor. Birkaç kere daha kapanınca anladım ki aşırı ısınmadan pc kendini kapatıyor. Ama yani en düşük özellikleri seçili dota bu bilgisayarı ısınmaktan kapatacak kadar yormamalı bence. Çözümünü bi türlü bulamadım. Size danışmak istedim. Lütfen yardımcı olun gerçekten 2 haftadır bu problemle uğraşıyorum çünkü. PC özelliklerini bıraktım, istediğiniz herhangi bir şeyi de paylaşabilirim. Yeter ki çözülsün şu illet.

Not: PC'nin bataryası yok direkt prizden çalıştırıyoruz. Daha önceki yıllarda bataryası bozulmuştu biz de çıkarttık, işgüzarlıktan yenisini de almadık. Şu an batarya yuvası boş yani. Belki önemli bir bilgidir.

Dell Isınma ve FPS Problemi

• Turboboostu kapatın .Acemi üstad laptop soğutma yazın youtube a.
  • çok teşekkürler çok mantıklıya benziyor dedikleriniz. deneyip, tecrübemi paylaşacağım kesinlikle ama işe yarayacak gibi duruyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu noteebookun termal macunlarının yenilenip , fan temizliği yapılması lazım , dotayı gayet iyi oynatır o cpu , ekran kartı harici ufak bisey olsun yeterli zaten.Kritik seviyeye gelince ısı önlem amaçlı kpanıyor.

• Beels kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim, önceki arkadaşın dediği turboboostu kapatmayı bulamadım, biosa da baktım harici de denedim, fan controller nispeten etkili oldu ama hala ısınıp kapanıyor, bu işlem benim kendim yapabileceğim bir işlem midir acaba macun ve fan temizliğinden bahsediyorum yoksa illa ki bilgisayarcı mı bulmak lazım. çünkü malum karantina, bilgisayarcı bulmakta zorlanabilirim. bir de pcye format attım nispeten o da etki etti çok daha hızlı açılıyor artık ama dediğim gibi ısınma problemi devam ediyor.
  • evde bi tane daha dell leptop var hiçbir zaman ısınma sorunu yaşamaıdm bilgisayar 6 yıllık olması lazım.Termal macun yenilenmesi ve fan temizlenirse sorun çözulur.Bide Harici ekran kartı var mı ? yoksa bi 8 gb ram daha alıp çift kanal yaparak gpu(intel) uzerindeki yuku belki azaltabilirsiniz.
  • evet nvidia geforce gt525m ekran kartı var işlemci üzerinden almasını gerektirecek bir sebep de yok yani
  • hocam youtubeden videolarına baktım zaten 40-60 arası fps alıyor sizinki bir sistemle.Bence oyundayken bi sıcaklığına bakın termal macun işinizi çözmesi gerekir buyuk ihtimalle.
  • hocam fps ayarlarını(ekran kartı, güç performansı vs.) arttırdıktan sonra ısınsa da 90+lara rahat çıktı ki sabit 40 50 falan kalsa bana yine okey ama mesela bi skill atılınca fps drop yiyorum direk 10lara falan düşüyor bunun olmaması lazım sabit kalmadığı için bir problem var. macun işinin halledicem ama dediğim gibi kendim halledebileceğim bir şey midir acaba bu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: washburn258

çok teşekkür ederim, önceki arkadaşın dediği turboboostu kapatmayı bulamadım, biosa da baktım harici de denedim, fan controller nispeten etkili oldu ama hala ısınıp kapanıyor, bu işlem benim kendim yapabileceğim bir işlem midir acaba macun ve fan temizliğinden bahsediyorum yoksa illa ki bilgisayarcı mı bulmak lazım. çünkü malum karantina, bilgisayarcı bulmakta zorlanabilirim. bir de pcye format attım nispeten o da etki etti çok daha hızlı açılıyor artık ama dediğim gibi ısınma problemi devam ediyor.
    kendin yapma cok anlamiyorsab , ben az cok anladigim halde , ciplak elle anakarta dokundum diye pc yi pert ettim suan tamircide , ver 80 tl temizlet pc ciye

• quote:

Orijinalden alıntı: washburn258

hocam fps ayarlarını(ekran kartı, güç performansı vs.) arttırdıktan sonra ısınsa da 90+lara rahat çıktı ki sabit 40 50 falan kalsa bana yine okey ama mesela bi skill atılınca fps drop yiyorum direk 10lara falan düşüyor bunun olmaması lazım sabit kalmadığı için bir problem var. macun işinin halledicem ama dediğim gibi kendim halledebileceğim bir şey midir acaba bu?
    Dikkatli olunması gereken birşey hocam.Mesela hp leptoplar açmak aşırı zor bence ama ben alıştım kendi bilgisayarımı açmaya sıkıntı olmuyor.Eğer tanıdığınız duzgun bir bilgisayarcı varsa ona yaptırmanız daha mantıklı.Zaten videoya baktım içine açması zor değil ama anakart ters şekilde açılıyor o yuzden anakartıda sökmek lazım.Bence bilgisayarcıya verin.
  • Selamlar şu an bu metni Dell İnspiron n5110 model laptoptan yazıyorum. Düne kadar aynı problemi yaşıyordum ve bir süre oyunları harici değil de dahili olan intelin kendi ekran kartından çalıştırıyordum ve bilgisayarın ısınıp kapanma problemi olmuyordu. Ancak durum öyle bir noktaya gelmişti ki Word de yazı yazarken bile pc kendiliğinden kapanıyordu. Ekran kartı iyice kullanılamaz hale gelmişti anlaşılan. Ben de dün itibariyle pek de kaliteli olmayan ancak iş görecek bir termal macun temin edip GPU ve CPU üstünde ki termal macunları yeniledim ve sorun ortadan kalktı. Siz de termal macun yenilemesi ve fan temizliği yaparak sorununuza çözüm bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.