Şimdi Ara

Dell Inspiron 7567 | CPU Throttle çözümü (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
930
Cevap
24
Favori
85.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: camkusum

özellikle son zamanlarda ekran kartı kullanımı %80 lere düşmüştü ilaç gibi geldi uygulama
    uygulamada 4 performans profili var bunlar hakkında bilginiz var mı ? bir de cpu sıcaklığı ne zaman riskli hale gelir
    İlk "Performance" profilini kullanmaya çalışın. Diğer profiller de aynıdır aslında, fakat uyumsuzluk yaratabilir.

CPU sıcaklığı 100 dereceyi görürse riskli hale gelebilir, o zaman termal macun değişimi gereklidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet-Oguz

Hocam şöyle bir problemim var. Program açıkken işlemci 0.9 ghzden yukarı çıkmıyor. Bilgisayarı kapatıp açmam da olayı problemi çözmüyor. Programı silip tekrar kurunca düzeliyor. Ama bilgisayar kapanıp açılınca gene aynı duruma geliyor. Bu neden kaynaklanabilir?
    Bir fikrim yok hocam ne yazık ki.
  • Merhabalar hocam hiçbir bilgim olmamasına rağmen aklıma şöyle bir şey geldi.
    Bios un özgür yazılım versiyonu olan gpl ile lisanslanmış coreboot gibi bir alternatifi var. Bunun gibi başka özgür yazılım alternatifleri de vardır.
    Acaba Biosumuz yerine bu özgür yazılım lisansa sahip bir biosa(tam olarak katagorisinin ismini bile bilmediğim için bios diyorum :) ) başvurarak dptf i kapatamazmıyız ? Bunun için sahip olduğumuz yazılım bir seçenek sunuyor olabilir veyahut özgür yazılım olduğu için kaynak kodlarında istediğimiz değişiklikleri yapıp yine aynı lisansla yayınlayabiliriz. Tabi ben bunu yapabilecek bilgi birikiminde değilim :).
  • quote:

Orijinalden alıntı: babaygskasıyor

Merhabalar hocam hiçbir bilgim olmamasına rağmen aklıma şöyle bir şey geldi.
    Bios un özgür yazılım versiyonu olan gpl ile lisanslanmış coreboot gibi bir alternatifi var. Bunun gibi başka özgür yazılım alternatifleri de vardır.
    Acaba Biosumuz yerine bu özgür yazılım lisansa sahip bir biosa(tam olarak katagorisinin ismini bile bilmediğim için bios diyorum :) ) başvurarak dptf i kapatamazmıyız ? Bunun için sahip olduğumuz yazılım bir seçenek sunuyor olabilir veyahut özgür yazılım olduğu için kaynak kodlarında istediğimiz değişiklikleri yapıp yine aynı lisansla yayınlayabiliriz. Tabi ben bunu yapabilecek bilgi birikiminde değilim :).
    Dediğinizde haklısınız hocam, fakat bu tür notebookların BIOS'ları çok fazla özelleştirildiği için dediğiniz işlemler çok zor ne yazık ki.

• Dell Inspiron 7577 1050TI modeline uygulasak sorun olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: victorydizzy

Dell Inspiron 7577 1050TI modeline uygulasak sorun olur mu?
    7577'de daha farklı işliyor DPTF, uygulamanızı önermem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam speedstep'i kapatmadan önce kısmen stabil bir fps alıyordum ama kapattıktan sonra fps yükseldi fakat sürekli drop yaşamaya başladım. İlginç
  • Dell 7559 a uygulayabilir miyiz hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: kartalemin3456

Dell 7559 a uygulayabilir miyiz hocam
    7559'da böyle bir problem yok diye biliyorum hocam.
  • Arkadaşlar merhaba,

Ben daha önce bu programı yükledim, daha sonra windowsa format attım ve programı yüklemedim.

Ancak Görev Yöneticisine baktığım zaman sürekli 3,4-3,5 ghz bandında işlemcinin çalıştığını görmekteyim.

Sizde durum nedir? Böyle çalışması pek normal gelmedi. Bütün hard disklere format atmama ve sıfırdan windows yüklememe rağmen böyle olması normal midir?

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fhm06

Arkadaşlar merhaba,

Ben daha önce bu programı yükledim, daha sonra windowsa format attım ve programı yüklemedim.

Ancak Görev Yöneticisine baktığım zaman sürekli 3,4-3,5 ghz bandında işlemcinin çalıştığını görmekteyim.

Sizde durum nedir? Böyle çalışması pek normal gelmedi. Bütün hard disklere format atmama ve sıfırdan windows yüklememe rağmen böyle olması normal midir?

Teşekkürler.
    Normal değil gibi. Ama çözümünü de bilmiyorum malesef.
  • hocam sanırım 1809 surumunde calısmıyor mhz kısmı 0 gözüküyor ingilenir misiniz? ayrıca throttle stop programını son surumune guncelleye bilir misiniz ve hocam throttlestop ayarlarından nvida yı seçersek nasıl bir değişim söz konusu oluyor sorun teskil eder mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: NETELLER

hocam sanırım 1809 surumunde calısmıyor mhz kısmı 0 gözüküyor ingilenir misiniz? ayrıca throttle stop programını son surumune guncelleye bilir misiniz ve hocam throttlestop ayarlarından nvida yı seçersek nasıl bir değişim söz konusu oluyor sorun teskil eder mi
    Windows Update'de sıkıntı çıktı hocam benim, sorunu çözdüğüm zaman ilgileneceğim.

Nvidia'yı seçmek sadece programın arayüzünde sıcaklığı okumanızı sağlıyor diye biliyorum hocam. Seçmenizin bir zararı olmaz.
  • Ben de thermal throttling olsun istiyorum.Daha serin çalışması için.Adi bir macun sürsem 70c lerde oyunda sabitlenir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: expressimo

Ben de thermal throttling olsun istiyorum.Daha serin çalışması için.Adi bir macun sürsem 70c lerde oyunda sabitlenir mi ?
    Sabitlenmez. Hem işlemci, hem ekran kartı siz hangi macunu sürerseniz sürün 73 derecede sabitlenir.
  • -forumber- kullanıcısına yanıt
    Tam anlamadim ? Hem sabitlenir hem sabitlenmez yazmışsınız? Yani söyle sorayım hangi macunu sürersem ısınmadan throttling elde ederim? 3.0 ghz 3.2 maksimum olsa oyunlarda yeter. 3.8 gorebiliyor laptopum. 3.5 ghz garanti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Tam anlamadim ? Hem sabitlenir hem sabitlenmez yazmışsınız? Yani söyle sorayım hangi macunu sürersem ısınmadan throttling elde ederim? 3.0 ghz 3.2 maksimum olsa oyunlarda yeter. 3.8 gorebiliyor laptopum. 3.5 ghz garanti.
    70c'de sabitlenmez yani. Sabitleneceği değer 73c olacaktır.

Bu fix paketini kurmazsanız ister en iyi macunu sürün, ister en adi macunu sürün; oyuna girdikten sonra hem işlemci hem de ekran kartı bir müddet sonra DPTF throttling'e uğrayacak ve 73 derecede sabitlenecektir. İşlemci hızınız 2.3 GHz'e sabitlenecek (ara ara 2.1 GHz'e bile düşebilir), ekran kartınız da maksimum çıkabildiği 1635 MHz'den kendini düşürmeye başlayacaktır.

Burada adi veya iyi bir macun kullanmak DPTF throttling'in etkiye girmeden önceki süreye etki edecektir. Mesela adi bir macun kullanırsanız oyuna başladıktan 5 dakika sonra DPTF throttling'e girecekse iyi bir macun ile bu süre 10 dakikaya çıkar. Bu süreler GTA V, PUBG gibi oyunlar için elbet. CS:GO, LOL gibi oyunlarda bu süre daha uzun sürecektir fakat eninde sonunda 2.3 GHz'i göreceksiniz.

Uzun lafın kısası macunun DPTF throttling'e bir etkisi bulunmuyor

• -forumber- kullanıcısına yanıt
    Ben hp kullanıyorum ısılar az olsun istiyorum. Bir çeşit kendimi kandırma.
  • quote:

Ben hp kullanıyorum ısılar az olsun istiyorum. Bir çeşit kendimi kandırma.
    Hocam madem Dell 7567 kullanmıyorsunuz kullanmadığınızı belirtseydiniz ya

Bu benim söylediklerimin hepsi Dell 7567 için geçerliydi sadece.

Sizin yapacağınız şey olabildiğince iyi bir macun kullanmak.
  • Öncelikle bu konuyu açtığın ve bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler.Demek kasım 2017den beri cpu/ gpu ısındığında düşük frekans ile oynuyormuşum... Verdiğiniz programı açmadan test ettim 2.2 Ghze kadar düşmüş ısındığında Sizin yazdığınız şeyleri uyguladım ve cpu 3,4 Ghz civarlarında sabitlendi yaklaşık 2-3 saat boyunca forza horizon 4 oynadım her 10 dakikada bir sıcaklığı kontrol ettim ama 2-3 saatin sonunda max 82 dereceye ulaştı genelde 79-82 arası gidiyordu cpu sıcaklığı. Kaç dereceden sonra oyunu kapamamız lazım tehlike olmaması için ? 82 Derece 2-3 saat için çok mu yoksa uygun mu sizce ? Ha bide throttle stopsuz forza horizon4de droplar olurken throttle programı ile droplar yok ve sabit 60 fps alıyordum (bazı yerlerde 56-58 fpse düşüyor o da nadir - vsync açık)

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.