Şimdi Ara

DELL 5521 İNCELEME

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
1
Favori
8.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DELL INSPIRON 15R 5521 G33W81C ~ İNCELEME

Özellikler:

HM76 Yonga Seti
    3. Nesil Intel Core i5 3337U 1,8Ghz, Turbo Boost ile 2,7GHz, 3MB Önbellek ULV İşlemci (17 Watt TPD)
    2x4 GB 1600 MHz Ram (Zaten Maks 8 GB)
    AMD 8730M 128Bit 2GB Ekran Kartı (Nvidia 635M Muadili)
    15,6 inç 1366x768 WLed LG TN Panel
    Seagate ST1000LM024 1TB 5400RPM 16MB SATAII Sabit Disk (Bazı modellerde WD kullanıldığını duydum)
    MaxxAudio-4 Teknolojili 2x2 Watt Stereo Ses Düzeneği
    8X DVD-RW Dual Layer DVD Yazıcı
    1MP HD Webcam (720P)
    6 Hücreli Lityum Batarya (65 WHr, 3000 mAh)
    Intel Centrino Wireless-n 2230 300Mbps Kablosuz Ağ Kartı ve Bluetooth 4.0
    2 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0 + HDMI 1.4 + RJ45 (100Mbit Ethernet)
    7'si 1 Arada Kart Okuyucu
    Windows 8 İşletim Sistemi

Ekran Hariç Kalınlık: 25,4 mm (1 inç)
    Batarya Dahil Ağırlık: 2,32 Kg

Detaylı İnceleme
    http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Inspiron-15R-5521-Notebook.88075.0.html

DELL 5521 İNCELEME

İnceleme:

Oyun oynamıyorsanız ısınmıyor. Oyun oynayan birisi olmadığım için böyle söylüyorum. Onun testini yapmadım. Sıcaklık değerleri kurulum vb. aktivitelerde en fazla 53-55 dereceleri gördü. Normal kullanımda 43-48 derece bandında seyrediyor ki sıcak günler henüz geçmedi. Batıda yaşıyorum.

Sessiz bir bilgisayar. Fan sesini normal kullanımda normal mesafeden (hızlansa bile) duyamıyorsunuz. Bununla birlikte bazı arkadaşlar sabit diskten gelen seslerden şikayet etmişti. Bu modelin bazı serilerinde WD disk kullanılıyor. WD disk kullanılan serilerde sabit diskten gelen ses daha fazla diye duydum. Bendeki Seagate diskte, yük altında dahi rahatsız edici bir ses yoktu. Diskin hızı ise beni oldukça şaşırttı. Büyük boyutlu kopyalamalarda 90 MB/s'yi gördü ki 5400 RPM SATAII bir disk için standartların üzerinde, oldukça iyi bir değer bu.

Şarj süresine gelecek olursak... Sürücü ve gerekli yazılımların kurulumu, güncellenmesi, işletim sisteminin güncellenmesi, yoğun indirme, nette gezinme, harici diskten arşiv aktarma gibi işlemler sonucu tam şarjdan %7 seviyesine 5 saat 10 dakikada indi. Üstelik bu henüz "ilk" şarjdı. Bu süreçte güç ayarlarıyla hiç oynamadım. Yani tasarruf modu falan seçmedim. Şarj süresi harika diyebilirim.

Bu modelde ULV i5 işlemci kullanmışlar. M serisi normal voltajlı i5 işlemci kullanmışlığım da var fakat ULV işlemci bende M serisi ile performansları aynıymış "hissi" yarattı. Bilgisayarda işlemciye yoğun olarak yüklenen program kullanmıyorsanız, aradaki farkı hissetmeniz olanaksız gibi...

Kasası zarif ve sağlam görünüyor. Alüminyum plaka çok ince, soğutmaya çok etkisi olur mu bilmiyorum fakat bilgisayarı şık gösterdiği kesin. Bir de şu tarz yorumlar var; ekranın arkasından marka logosuna bastırınca içe göçüyor falan diye, bu durum Asus ve diğer çoğu (aynı segmentteki) marka modelde olan bir şey zaten. Ben bunu, bu fiyat aralığı için bir dezavantaj olarak görmüyorum. Kasadaki sağlamlık imajını maalesef klavye bozuyor...

Klavye tuşları yumuşak, aralıklar ve tuş büyüklükleri iyi ayarlanmış. Sayısal tuş takımı mevcut. Klavye düzeni son derece iyi tasarlanmış. Fakat bununla birlikte, klavye platformu, ciddi şekilde esniyor. Can sıkıcı. Platform parlak malzemeden yapılmış, zamanla toz toplayacağı ve çirkin görüneceği kesin.

Dokunmatikped bana sanki çok efektif değil gibi geldi. Hassasiyet sorunları var. Evde Asus Eee PC var. Ondan daha kötü diyebilirim. Ve arada kilitleniyor. Uzun ofis işlemleri yapacaksanız, fare kullanımı şart gibi.

Modelde kullanılan hoparlörler, çok mükemmel olmasa da muadillerine göre ortalamanın üzerinde bir ses kalitesi sunuyor. Ses yüksekliği gayet iyi diyebilirim. Hoparlörler önde, altta.

Bu model, LG'nin TN Led panelini kullanıyor. Genel olarak Asus'un K55 serisinden daha kaliteli bir paneli var. Parlaklık yeteri kadar iyi. Kontrast biraz düşük denilebilir ama sınıfına göre fena sayılmaz. Renk konusunda ise sıkıntılı diyebilirim. Tepkime süresi iyi fakat renkler doygun değil. Görüş açısı çoğu dizüstüne göre biraz daha geniş. HD panelin 1366x768 nokta piksel çözünürlükle sınırlı kalması ise bu sınıf için bence genel sorun. Kesinlikle yetersiz. Pikselleri sayıyorsunuz. Panel, uzun ofis uygulamaları sonucu gözü yoracak gibi duruyor.

Batarya, bellek ve sabit disk değiştirilebilir konumda. Yani kasanın altı yekpare değil.

Ekran kartı testi yapmadım, araştırmalarıma göre ekran kartı Nvidia 635M seviyelerinde. Ekran kartı testi yapamadığım ve fotoğraf koyamadığım için üzgünüm.

Bilgisayarda VGA çıkışı bulunmuyor. Aynı zamanda, ethernetin hızı da 100Mbit ile sınırlandırılmış. Bunlar eksi not olarak değerlendirilebilir. Özellikle VGA çıkışının olmaması, öğrenciler ve sunum yapanlar için ciddi sıkıntı. Bu devirde VGA çıkışı da neymiş diye düşünmeyin. Devletimizin üniversiteleri, henüz son teknolojilerden haberdar değil.

Genel olarak, hata ve kusurlarına rağmen çok memnunum diyebilirim. Eksi puanları olsa bile, şimdiki aklımla yine de bu modele yönelirdim. En azından Asus'un K55 serilerinden daha iyi bence.

Artıları:

İşlemci yeterli.
    Sunulan ram ve sabit disk miktarları muadillerine göre cezbedici.
    Batarya süresi çok iyi.
    Isınmıyor ve sessiz çalışıyor.
    Kasa kalitesi, klavye platformu hariç iyi.
    Klavye tuşları yumuşak, yerleşim mükemmel. Platform kötü.
    Görüntü kalitesi bu sınıf için yeterli denilebilir. Parlaklık, iyi. Tepkime süresi, iyi. Kontrast, orta.
    Sabit disk hızı iyi, aynı zamanda sessiz denilebilir.
    Ekran kartı, 645M kadar iyi olmasa da bence yeterli.
    Ses kalitesi (muadillerine göre) ortalamanın üzerinde. Ses yüksekliği gayet iyi.
    Değiştirilebilir batarya, ram ve sabit disk.
    Ekranı tutan menteşeler, uzun vadede sorun çıkarmayacak gibi görünüyor.
    İnce ve zarif tasarım (normal boyutlardaki dizüstü bilgisayarlara göre).

Eksileri:

Dokunmatikped biraz sorunlu. Hassasiyet sıkıntılı. Ayrıca, arada bir donmalar yaşanıyor.
    Ekran, renk konusunda cimri davranmış. Kontrast biraz daha iyi olabilirdi.
    Klavye platformu ciddi şekilde esniyor ve parlak malzemeden yapılmış.
    VGA çıkışı bulunmuyor.
    Gigabit ethernet yok (100Mbit maks).
    Çok da hafif değil.
    Kutudan Türkçe veya başka bir dilde kullanma kılavuzu çıkmıyor. Kendi sitesinde Türkçe kullanma kılavuzu mevcut.

Benim puanım: 100 üzerinden 75.

Not: Bendeki modelde fan sorunu yoktu, olsa bile fan sorunu güncel Bios ile tamamen ve kesin olarak çözülüyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeE -- 21 Eylül 2013; 6:12:06 >

• şuan 1500 lira civarında yarışan 3 modelden biri.
    z500 ve k56cb ye göre daha uygun olduğu için tercih edilebilir.
  • K56 alacaktım ama görüntüsü ve monitörü hoşuma gitmedi. O kadar büyük bilgisayara, o kadar ince kasa bir acayip durmuş. Zevk meselesi elbette. Nasıl bir zevkim varsa. Bir de K56'da ısınma sorunu normalde yok ama uzun süreli kullanımda ısınıyor ve oyun açtığınızda birdenbire ısınıyor. Z500 tecrübem olmadı ama onda da ısınma sorunu var gibisinden bir şey hatırlıyorum sanki.
  • Hocam bende kullanıyorum 5521 alet harika bir problem yok dediğiniz gibi oyunlarda ısınıyor 3 saat mafya2'de 74 derece oldu dahada ısınmadı artmadı problemim yok benim açımdan kullanıcılar için eklerseniz daha iyi olur birde imza oluşturursanız iyi olur hocam

Bendeki işlemci modeli 3337u değil 3317u bildiğim kadarıyla arada ki fark 1.8-.2.9 arasında değil 1.5-.2.5 bildiğim kadarıyla

Hocam HDD aynı model mi?

932GB Seagate ST1000LM024 HN-M101MBB (SATA)

Ses hakkında yorumu söyleyeyim kulaklık takılı ve iyi marka ise son sesde müzik dinleyemezsiniz kulak felan dayanmaz öyle bir ses var kulaksız ise de yinede çok fazla ses veriyor filmlerde felan çok iyi işime yaradı ben VGA girişi vardır diye aldım sunum felan yapan birisiyim o yönden çok kötü düştüm açıkcası bu projeksiyonlarda HDMI bağlantısı var mı bilmiyorum kontrol etmedim ama benim aletle sunum yapamayacağım kesin

Ek olarak alacaklar arkadaşlar, Ankara da iseniz AnkaMall Electro World bakmanızı tavsiye ederim Ankara'da tek yerde var galiba ben 1350 aldım 1500'den ucuza bulabilirseniz bakmanızı tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lemansky -- 6 Eylül 2013; 12:27:39 >

• dell servisi iyi demişsinde işin düşmemiş daha sanırım dell laptoplar pilli bebek gibidir 5520 aldığımın 2 haftası klavye tuşları bozuldu seninkide garanti süresince en az 10 kere servise gidiceğine eminim müşteri hizmetlerini aradım oda yunanistanda bir yerde telefona çıkanlarda zaten türkçeyi bile konuşamayan kişiler neyse demezmi ne bilelim senin bozmadığını belki üzerine su dökmüşsündür diye ücretli yapılır dediler sonra 1 saat kavga ettim ücretsiz yapmaya ikna ettim zaten yaptırdım direk sattım.diğer markalar servisi ist gidip kafalarına çalarsın bir şey olduğunda bunda muaatapta yok benim sattığım 5520 eve servis bile vardı sözde bunları yaşadım
  • bu modeli kullandım oyunlarda max 75 derece asla geçmiyor bu değer çok iyi (crysis 3 most wanted 2)
  • quote:

Orijinalden alıntı: korsan58

bu modeli kullandım oyunlarda max 75 derece asla geçmiyor bu değer çok iyi (crysis 3 most wanted 2)

Korsan'a katılıyorum takip ettim 3 saat aralıksız oynamada 75 derece kaldı soğutucu felan alsam veya dışarıda oynasam gece dahada fark eder bu durum, soğutmasından yana sıkıntım yok şükür HP vardı Sivasın soğunda dahi kapanırdı lanet alet
  • quote:

Orijinalden alıntı: LANVİN1

dell servisi iyi demişsinde işin düşmemiş daha sanırım dell laptoplar pilli bebek gibidir 5520 aldığımın 2 haftası klavye tuşları bozuldu seninkide garanti süresince en az 10 kere servise gidiceğine eminim müşteri hizmetlerini aradım oda yunanistanda bir yerde telefona çıkanlarda zaten türkçeyi bile konuşamayan kişiler neyse demezmi ne bilelim senin bozmadığını belki üzerine su dökmüşsündür diye ücretli yapılır dediler sonra 1 saat kavga ettim ücretsiz yapmaya ikna ettim zaten yaptırdım direk sattım.diğer markalar servisi ist gidip kafalarına çalarsın bir şey olduğunda bunda muaatapta yok benim sattığım 5520 eve servis bile vardı sözde bunları yaşadım

Kuzenim 5520'yi aylardır sorunsuz kullandığı için aldım bu modeli biraz da. Ama şunu söyleyebilirim, klavyesi hakikaten güven vermiyor. Servis kalitesi iyi diye biliyordum ama değilmiş demek ki. Artılardan çıkardım.

Lemansky; evet aynı model, incelemede yazmıştım zaten. Yalnız, bende 916 GB gösteriyor.
    3317U ile 3337U arasında neredeyse fark yok. 3337U; 1,8-2,7 arasında, 3317U 1,7-2,6 arasında aktif işlem yapıyor. Yani 3337U 0,1 GHz daha hızlı, hepsi bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeE -- 5 Eylül 2013; 6:23:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lemansky

quote:

Orijinalden alıntı: korsan58

bu modeli kullandım oyunlarda max 75 derece asla geçmiyor bu değer çok iyi (crysis 3 most wanted 2)

Korsan'a katılıyorum takip ettim 3 saat aralıksız oynamada 75 derece kaldı soğutucu felan alsam veya dışarıda oynasam gece dahada fark eder bu durum, soğutmasından yana sıkıntım yok şükür HP vardı Sivasın soğunda dahi kapanırdı lanet alet

hocam bende sivaslıyım hpler öyledir ama dell bir numara piyasada 3 saat oynamada 75i geçmeyen notebook çok zor bulunur
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeE

quote:

Orijinalden alıntı: LANVİN1

dell servisi iyi demişsinde işin düşmemiş daha sanırım dell laptoplar pilli bebek gibidir 5520 aldığımın 2 haftası klavye tuşları bozuldu seninkide garanti süresince en az 10 kere servise gidiceğine eminim müşteri hizmetlerini aradım oda yunanistanda bir yerde telefona çıkanlarda zaten türkçeyi bile konuşamayan kişiler neyse demezmi ne bilelim senin bozmadığını belki üzerine su dökmüşsündür diye ücretli yapılır dediler sonra 1 saat kavga ettim ücretsiz yapmaya ikna ettim zaten yaptırdım direk sattım.diğer markalar servisi ist gidip kafalarına çalarsın bir şey olduğunda bunda muaatapta yok benim sattığım 5520 eve servis bile vardı sözde bunları yaşadım

Kuzenim 5520'yi aylardır sorunsuz kullandığı için aldım bu modeli biraz da. Ama şunu söyleyebilirim, klavyesi hakikaten güven vermiyor. Servis kalitesi iyi diye biliyordum ama değilmiş demek ki. Artılardan çıkardım.

Lemansky; evet aynı model, incelemede yazmıştım zaten. Yalnız, bende 916 GB gösteriyor.
    3317U ile 3337U arasında neredeyse fark yok. 3337U; 1,8-2,7 arasında, 3317U 1,7-2,6 arasında aktif işlem yapıyor. Yani 3337U 0,1 GHz daha hızlı, hepsi bu.

Aynen hocam 916 GB diğer kısmı bilgisayar kendine ayırıyor dediğim gibi fark yok alet güzel

@korsan

Dediğim gibi 3 saat oynadım ve kontrol ettim 75 dereceden fazlaya çıkmadı.

Kutuyu açarken VGA çıkışı vardır diye umuyordum ama çıkmadı oradan gittim ben :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lemansky -- 5 Eylül 2013; 20:53:53 >

• Arkadaşlar bende mediamarktan bu modelin i7-3317u modelli olanını aldım, çok güzel bir bilgisayar ısınma, fan sesi gibi hiçbirşey yok. Kasasıda oldukça sağlam hissi veriyo ve ince hafif bir pc, oyunlar içinde gayet yeterli bence fazlasıyla
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuhan K!

Arkadaşlar bende mediamarktan bu modelin i7-3317u modelli olanını aldım, çok güzel bir bilgisayar ısınma, fan sesi gibi hiçbirşey yok. Kasasıda oldukça sağlam hissi veriyo ve ince hafif bir pc, oyunlar içinde gayet yeterli bence fazlasıyla

hafif demek biraz fazla olur hocam ağırlığını hissediyor taşırken.
  • Arkadaşlar, en güncel sürücü ve Bios'u kurmanıza rağmen kablosuz bağlantıda kopma problemleri yaşıyorsanız, aşağıdaki linkten ilgili sürücüyü indirip kurun. Bu linki ilk mesaja da koydum. Bu arada, problemin çözümü için "Lounge Act" arkadaşa teşekkürler.

http://www.dell.com/support/drivers/us/en/04/DriverDetails/Product/inspiron-15r-5521?driverId=NFWPN&fileId=3228973880&osCode=W864

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeE -- 7 Eylül 2013; 15:14:33 >

• Merak edenler için puanlama ve kullanım sıcaklık değerleri bu şekilde

Mafia2 75 derece Dirt3-L.A Noire; 76-79 derece Metro Last Light 75-78 arası oldu Dirt3 3 saat felan oynadım en fazla 80 gördü kucağıma felan alınca oldu bu olay masada felan hava akımı olan yerde oynuyorsanız bu dereceler normal en fazla kaç dereceye kadar ısınıyor onu bilmiyorum.

DELL 5521 İNCELEME

DELL 5521 İNCELEME

• quote:

Orijinalden alıntı: frkn44

beyler bu leptopa ne yarum yaparsınız
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/5110-b45f45-inspiron-dell-notebook-fiyati,35333.html#TabPanelStart

Hocam dediğiniz bu alet bu konuda olsa gerek kullanan arkadaşlar yorum felan atmış galiba incelemeni tavsiye ederim

http://forum.donanimhaber.com/m_48179667/tm.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: frkn44

beyler bu leptopa ne yarum yaparsınız
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/5110-b45f45-inspiron-dell-notebook-fiyati,35333.html#TabPanelStart

Bu eski bir model. Sıfır bulamayabilirsiniz. Bu modelle ilgili açılmış forumlarda daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Sizde de video izlerken takılma olup da fareyi oynatınca düzeliyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lounge Act

Sizde de video izlerken takılma olup da fareyi oynatınca düzeliyor mu?

youtubedan izlerken veya başka bir sayfadan problem yok hocam ama face'de donma oluyor geri düzeliyor öyle bir takılma yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lemansky

quote:

Orijinalden alıntı: Lounge Act

Sizde de video izlerken takılma olup da fareyi oynatınca düzeliyor mu?

youtubedan izlerken veya başka bir sayfadan problem yok hocam ama face'de donma oluyor geri düzeliyor öyle bir takılma yok.

dizimag den family guy izlerken görüntü kesik kesik gelmeye başlıyor, mouse hareket ettirince düzeliyor, anlamadım gitti
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.