Şimdi Ara

Dark AquaForce W242R Sıvı değişimi, radyatör upgrade ve 13600k ya hazır...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
4
Favori
1.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dark AquaForce W242R 240mm Radyatörünü 360mm e upgrade ettim. Başıma belamı alırım olurmu olmazmı uğraştırır mı derken teknobiyotikte 400 tl ye aerocool 360mm radyatör görünce kendimi durduramadım.

Herhangi bir 240mm i buyolla 360 yapabilirsiniz...

Cpu : 13600kf işlemcimi maks çarpan kilidine sabitledim (5100 Mhz). Haliyle oyunlar dahil maks 130watt lara vurmaya başladı. İşlemci eğilme düzeltici braketi de uyguladım fakat 90 derecelere vuruyordu. https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/153673928

2 yıldır kullandığım 240mm dark sıvı sğutmanın sıvısının eksildiğinden şüpeleniyordum, radyatörünü yukarı aşağı oynattığımda su sesi geliyordu.

360mm e geçerken elektirik yalıtkan sıvı soutma suyu aldım. Boruları sökerken biraz zorluk yaşadım çünkü çentikler biraz keskin ve boruyu çok iyi tutuyordu. Düz tornabida ile alttan az az kurtararak çıkarabildim.

Eski sistemin içinden çok az sıvı çıktı zaten.

Çam uçlu enjektör ve 10-20 lik normal enjektör aldım. iç çap 6,5mm şeffaf boru aldım. iç çapı 6mm, dış çap 12mm, ek kalınlığı 3mm civarı. Aldığım radyatör teknobiyotikte 400 tl ve girişleri aynı ölçüde. (Aerocool 360mm Custom Sıvı Soğutma Radyatörü (AE-RD360))

Sonrasında önce radyatörü bir tarafından doldurdum. Cpu bloğundan gelenin çıkış borusunu taktım. Çam uçlu ile cpu bloğuna giden diğer borunun ucundan hiç hava basmadan sıvı ile doldurdum ve radyatörden 50-100 cc havada çıksın diye taşırttım.

Burdan sonrasında, iyi dolduğuna ikna olduktan sonra borunun açık ucunuda radyatöre bağladım. Sonrasında ramleri çıkartıp pc açılmadan pompayı çalıştırmak için Pc yi açtım ve devir daim etmesini sağladım. Havanın en soldaki tahliye-ekleme deliğinden çıksın yada o köşede birikmesi için pompadan yüksekte tutarak devir daim yaptırttım. Pompanın içinde sıvı eksik olduğunda, pompada hava olduğunda ses yapıyor zaten.

Küçük enjektörün yarısına sıvı çektim, bu deliğe ucunu dayayıp sızdırtmadan hava çekip içine sının girmesini sağlamdım. 3-5 sefer yaptım ve sonunda hava gelmedi artık. Radyatörü aşağı yukarı eğince sonunda hava-sıvı sesi gemedi ve vidasını sıkıp kapattım.

Oyunlarda 120-130 watt kullanımında 97-100 arasına çıkan ısı Primetestte 200 watta dahi 92-93 yı geçmedi. Boştayken 50 derecelerde pubg oynarken 75-78 dereceyi geçmiyor. Hem sıvı tamamlamaktan, sıvı hacmi ve radyatör büyütmek aynı anda işimi doğrudan görmüş oldu. Sıvı değişimi bile iş görürdü diye tahmin ediyorum.

LGA1700 e uydurmak içinde arka brekitin ayaklarını kırdım. sorunsuz çalışıyor....

Pratik bilgiler ;

240mm radyatör yaklaşık 130ml sıvı alıyor.

360mm radyatör yaklaşık 180ml sıvı alıyor.

1 metre hortumun içine 40ml sıvı doluyor.

Arctic Master ile sistemi doldurdum. 1 ltresi 100 tl civarı.

Bu sıvıların elektirik iletmemesi deionized veya dielektirik sıvı olması önemli, sisteme dökülürse elektirik iletmediği için kısa devre vs zarar vermiyor.

Bilginize....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horifaydo -- 26 Kasım 2022; 1:30:58 >

• bu tarz upgrade ler paylaşan kalmamıştı teşekkürler detaylı içerik için, ayrıca aynı sıvı soğutma Dark AquaForce W242R 240mm  bende kullanıyorum.

• Hiç yapamıyorsan sıvısını değiş yine maksimum ısıda 5-10 derece alırsın.

• Güzel bi çalışma olmuş tebrik ederim. Siz peki fanları ne yaptınız? Demek istediğim ek fan taktınız mı yoksa 2*12 inç fanlar mı sadece 360mm radyatörde?
    Ayrıca bu AIO için Lga 1700 extra yeni kit diyerek satmaya çalışıyorlar fakat eski braketler uydumu yeni kit mi aldınız?
  • teslaforce kullanıcısına yanıt

3 fan kullanıyorum ama orjinal ilk 2 si kadar hava basamıyor tabi.

Darktan lga1700 kiti aldım. Eskisiyle birebir aynı ölçülerdeydi, iade ettim.

Orjinal braketini kırdım. Sonuçta bana sadece anakartı tutan kısmı lazımdı. İşlemci tarafındaki ayaklar zaten çok genişti, uydu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horifaydo -- 24 Kasım 2022; 22:30:46 >
  • horifaydo H kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim bilgileriniz için. Benimde aklımda fanları noctua fanları ile değiştirme fikri var fakat iş bu sefer pahalı olucak, sizin yaptığınız süper olmuş tam bi fiyat performans.
  • Her ne kadar kapalı devre sıvı soğutmalara müdaheleyi doğru bulmasam da bu tarz crackler ilgimi hep çekiyor Up

• guzel calisma.
    yalniz radyatoru orj de olsa cok fark olmaz sicakta. radyator boyu asil olarak yuksek saatler kaynakli olusan isinin atilmasinda fayda ediyor. yani 10-30 dakikalik stres testlerinde 12 cm radyatorle 36 lik arasindaki farki gkremeyiz. biri 5 dakikada isiniyorsa oburu 1 saat sonunda isinir. ve bu yuzden fanlarin dusuk kalsa da islemcin uzun saatler dayanabilir.
    su olarak ise ben genelde sanayiden edindigim saf su+ yesil antifriz kullaniyorum ki sizin de su yesil renkli. tabii sivi sogutmaya ozel olmasi ile sizin aldiginiz suyun rengi alakasiz seyler. asil olarak su icindeki antifrizin sertligi onemli. ama sanayiden antifriz+su almak isteyen arkadaslar yesil almali. cunku sizi gibi hazir sivi sogutucu suyu alanlarda bu oran direkt kullandigimiz bakir heater ve aluminyum radyatoru eritmeyecek oranlarda olsa da sanayiden aldigimiz antifriz radyator ve bakir bloklara hasar verebiliyor. yesil en yumusagi.

son olarak da bir arkadas kapali devrelerde su degismesinden bahsetmis.
    arkadaslar konu sahibinin sogutucusu benimvtg 240 dan bile eski bir model. bu tur sogutucular nerdeyse 5 yasinda.
    acik devrelerde 6ay -1 sene icinde su yenilenmesi onerilir.kapali devrelerde jse 2 yilda bir yapmazsaniz icindeki antifriz ozelligini kaybediyor. su icindeki yosun hucrelericanlaniyor geri.-o hucreler olmuyor antifriz ile- ve su ici zamanla yosunlanip yogunlasiyor. kapali devir bile olsa suyun kaybolmasinin nedeni bu. ve kapali devrelerde su tamamen siyah bi haznede oldugu icin bu olay daha uzun suruyor. benim sogutucudaki su resmen uzuyordu. ve heater arasi yosun dolmustu. yosunlanmaya baslayan suyun devami pas ve pil etkisidir ki pil etkisi bi kere basladi mi siz suyu degistirseniz de o radyator delinir.

• Antifiriz olayı farklı özelliklerini çok inceledim fakat en önemli özellik, dielektirik yada deiyonize olması. Tani ekran kartına anakarta aktığında kısa devre yaptırtmaması. antifiriz olarak bildiğimiz motor soğutma sıvılarından ziyade yeni çıkan elektirikli araba soğutucuları (soğutma e-sıvı sı türkçesi) daha uygun. Yada yıllardır kullanılan trafo soğutma sıvıları.

trafo sivisi yanicidir. ve genlesir. sakin kullanmayin.size de kim onerdi ise irtibati kesin. pc de yanacak sicakliga ulasamasa da genlesip bi yeri delecek sicakliga ulasir.

araba sogutucusunu bilmem de zaten pc sogutucularindaki sivinin icinde antifrizjn hammaddeleri var. ekstra da pil etkisini vs onlemek icin.

antifriz de bu maddeler daha az ve antifrizdeki genlesme+termal esigi arttiran ana madde daha yogun. ama bu madde asindirici. bu yuzden antifrizi zaten isini bilenlere oneriyorum. yoksa cok ucuza is yapicam diye radyatoru delebilirsiniz.

ama antifriz iletken degil zaten. akma problemlerinde elektronik hasar vermez. tabii kasada metal capagi varsa baska.

• 13600kf yi 5.0 ghz sabitte 360mm + 120mm radyatör ile prime 5dk çalışma sonunda ancak maks 83 derecede tutabildim. 360mm 3fan ile prime da 90-95 dereceye vuruyordu. taktım kafaya sonunda çözüm bu oldu.

Sistemin son hali. Araya 3 yollu T ve gör ucuna vana ekledim. Fakat hava alma işi hiç kolay değil, keşke makinam mühendisliği okumuş olsam :D akışkanlar dünyası çok farklı. Başta büyük hava kabarcıkları oluyor fakat pompa hava kabarçıklarını parçalayıp küçük hale getiriyor suyun iinde ufacık taneleri görüyorsunuz. Hava almanın en kesin yolu, sıvı tankı olması 50 yada 100 cc hiç farketmez.

360mm + 120mm radyatörlü 4 fanlı sistem. 13600k 5.0 ghz de sabit çarpanda çalışıyor. Prime95 de 190 watta dahi maks 83-85...

Hatta CPU Overclock 240 watt dayken dahi 95' dereceyi geçmedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horifaydo -- 25 Aralık 2022; 8:18:27 >

Merhabalar,

Kullandığım 8 senelik Corsair H105 var soğutma performansı bağayı düştü. Ben de sizin konuyu kılavuz olarak kullanıyorum soğutucu sıvıyı değiştireceğim radyatörü de değiştireyim dedim sizin gibi. Hortum olarak ne aldınız ilk yaptığım aramalarda uygun bir hortum bulamadım. Bu aralar googledan ne ararsam berbar sonuçlar öneriyor zaten.

• hayal3t80 kullanıcısına yanıt

o soğutucuunun hoprtum ya da radyatorunu değiştirmeye giç gerek yok. zaten kallavi ürün. ama dilerseen rezervuar ya da gpu soğutucu ekleyebilirsin ek hortumlarla. pompası kaldırır mı bilemm

• zombi7406 Z kullanıcısına yanıt

hortumu gayet iyi fakat çıkartırken hasar gören kısmını kesince kısaldi. Radyatör öne kisima yetişmede ondan değiştirdim mecbur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi horifaydo -- 23 Nisan 2023; 21:24:21 >

o zaman aynı iç çapta sanayiden hortum alabilirsin. zaten kauçuk hortum diye biliyorum. eskimiş de olabilir yıllardır. değiştir hortumu gitsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.