Şimdi Ara

Cyberpunk 2077’deki karakterlerin dudak hareketleri konuştukları dillere uygun olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
1.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 19 Kasım’da oyuncularla buluşacak olan Cyberpunk 2077’yle ilgili yeni paylaşımların ardı arkası kesilmiyor. Geliştirici CD Projekt Red (CDPR) bu kez de oyundaki diyaloglarla ilgili bir paylaşımda bulundu.

Oyundaki her detaya ayrı bir önem veren CDPR, bu kez küçük ancak gerçekçiliği önemli bir katkısı olan seslendirme konusunda bir bilgilendirme yaptı. Cyberpunk 2077’nin altyazı desteği hariç 10 farklı dilde konuşma seçeneği ile geleceğini açıklayan şirket, bu dillere ait dudak hareketlerinin (lip sync) oyun karakterlerine birebir yansıtılacağını duyurdu.

Ayrıca Bkz.The Mandalorian’ın ikinci sezonu için yeni bir fragman yayınlandı

İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Lehçe (Polonyaca), Portekizce, Rusça, Çince ve Japonca dillerini destekleyecek özellik yapay zekâ yardımıyla en iyi hale getirildi. Açık bir dünya oyunu olan Cyberpunk 2077’deki tüm karakterleri bu özelliği kazandırmayı hedefleyen ancak bunun hareket yakalama teknolojisiyle yapılmasının mümkün olmadığını bilen CDPR, çözüm için Jali Research’ün dudak uydurma ve yüz animasyonu teknolojisinden faydalanmış.

Oyundaki bazı karakterlerin birden çok dili konuşabildiğini ifade eden geliştiriciler, bir dilden diğerine geçişteki doğallığı yansıtabilmek adına ise metin etiketleme yöntemini benimsemiş. Konuşma esnasında kullanılan etiketler aynı zamanda oyundaki karakterin ruh hali değiştiğinde bunun yüz hareketlerine de yansıtılmasını sağlamış. Normal şartlar altında genellikle sadece bir dil için yapılan bu işlem, bakalım Cyberpunk 2077’de beklenen etkiyi yaratacak mı?

Söz konusu teknolojinin nasıl hayata geçirildiğini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Kaynak:
    https://www.engadget.com/cyberpunk-2077-dialogue-language-lip-sync-artificial-intelligence-dubbing-154523977.html

• FPS de ısrar ettikleri için bu tarz ayrıntılara çok önem verdiklerini düşünüyorum. Biz altyazı okumaya razıyız.

• Onun yerine gta veya skyrim deolduğu gibi hem FPS ve TPS yapsalar maliyeti iki katına mı çıkıyor oyunun?

• dımmışali kullanıcısına yanıt
    TPS olmayışı gerçekten çok kötü olacak. Mod ile TPS gelir ama bir çok mekanik ve camera FPS üzerine yapıldığı için bir çok bug ve glitch oluşur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Steelo -- 21 Ekim 2020; 12:30:46 >
  • Anladım hocam.

• Tabi ki Türkçe olmayacak. Dudak oynatmasın dublaja da razıydık biz.

Polonyaca bile var. Lehçe olacak o da neyse. Polonya kim ulan?

Lehçe bile koymuş adamlar yüzlerce milyon insanın konuştuğu Türkçe yok hala.

Birileri de "Batı"nın hayranlığını, yalakalığını yapsın devamlı.

Adam yerine bile koymuyorlar hiçbir şeyde.

Edit: Gerçi araştırdım biraz yapımcı Polonyalıymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 21 Ekim 2020; 13:43:26 >
  • ilkerinanç kullanıcısına yanıt
    Oyunu yapan adamlar polonyalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VS18 -- 21 Ekim 2020; 13:44:19 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • En azından Türkçe altyazı desteği var buda önemli bir şey. Merakla bekliyoruz oyunu ön siparişi geçtik

• Farkettim. Zaten "ulan bizim Crysis in yapımcısının Türk olması gibi bunun da yapımcısı falan Polonyalı olmasın?" diye internetten baktım öyleymiş düzelttim senin yazından önce sıkıntı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 21 Ekim 2020; 13:51:6 >
  • Polonyaca? Lehçe olmasın o  

• Videoyu izledim, gerçekten inanılmaz... İngilizce zaten biliyorum ama demek ki Türkçe dublaj olsaymış çook çok efsane olacakmış bu yeni sistemleri ile. Bu olayın deep learning ile bir alakası var sanırım, değil mi?

Edit : Bu arada, CDPR'ın bu sistemi L.A. Noire'nınkinden daha sağlam olacak gibi görünüyor. Diğer yapımcılar da hâlâ ön siparişe hangi bonusu koysak diye düşünmeye devam etsin. Neyse ki onlara para yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babblebabble -- 21 Ekim 2020; 16:51:3 >
  • Cyberpunk sabırsızlıkla bekliyorum aldım steam den güzel olucağına hiç şüphem yok başka firma yapsaydı zerre umudum olmazdı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Müthiş gerçekçi görünüyor. Çok beğendim bu teknolojiyi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ilkerinanç kullanıcısına yanıt

İlker bilmedigin her konuya salça oluyorsun

• Adamın oyun hakkında fikri var ama CDPR nin Polak olduğundan haberi yok.

• VS18 kullanıcısına yanıt

Abi çok iyi ya  

• VS18 kullanıcısına yanıt

ashahashashşashashşlkhlkalşhkalşhkashaskhşlaksşlhaskhşlaskhlşakshahashashas 

CDPR'nin Polak olduğunu bilmeyen neden şu oyuna yorum yapar, o da enterasan

• quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

Tabi ki Türkçe olmayacak. Dudak oynatmasın dublaja da razıydık biz.

Polonyaca bile var. Lehçe olacak o da neyse. Polonya kim ulan?

Lehçe bile koymuş adamlar yüzlerce milyon insanın konuştuğu Türkçe yok hala.

Birileri de "Batı"nın hayranlığını, yalakalığını yapsın devamlı.

Adam yerine bile koymuyorlar hiçbir şeyde.

Edit: Gerçi araştırdım biraz yapımcı Polonyalıymış.

aynen Türklerden nefret ettikleri için Türkçe koymuyorlarmis 

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.