Şimdi Ara

Cumartesi günleri 20 iş gününden sayılıyor mu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
46.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sir.eko

quote:

Orijinalden alıntı: B o S c H

quote:

Orijinalden alıntı: Swordfish35

Ben de aynı sorunu laptopumda yaşamıştım.Ülkemizde bu işler biraz ağır yürüyor maalesef.Ama genelde firmayı arayıp tüketici heyetine başvurduğunu söylersen hemen yumuşuyorlar ayrıca mümkünse üst seviye birilerine ulaşmaya çalış çünkü o telefonlara bakan arkadaşlar sadece insanı oyalıyor herhangi bir yaptırımda bulunmuyorlar.

Nokia sadece Lumia ve X serisine destek veriyor. Diğer modelleri neredeyse desteği sıfır.

Bu yüzden Nokia bitti arkadaşlar. Tercih etmemenizi tavsiye ediyorum.

Nokia 603 telefonumun modeli ...

Bu işin sonu ne oldu acaba?

Bilirkişi 20 iş gününün geçmediği yönünde rapor verdi. Enteresan olan durum şu. Servise geldiği günü gösteren belgeyi esas aldı bilirkişi denen şahsiyet. O şahsiyete şunu sordum cevap veremedi. Servisin bana sms attığı tarih ile servise gelen tarih arasında 5 iş günü var ve servis bana 20 iş günü geçtikten sonra haber veriyor ve ayrıca telefonum arızalı sende gördün onarmadılar dedim. Hiçbir şey demedi.

• İş kanununda
    haftada bir günlük tatil var der..Günü taraflar kendi arasında anlaşma ile belirler
    Önemli olan haftada 6 çalışma günü olduğudur

4857 sayılı iş kanunu
    http://iskanunu.com/4857-sayili-is-kanunu/388-4857-sayili-is-kanunu-duz-metin

Hafta tatili ücreti
    MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre
    belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışma süresi
    MADDE 63. - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok 45 saattir.
    Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.

• ben Apple 6s aldım yurt dışı ve kayıtlı cihazım kamerasında Pembe kılcal ipe benzeyen zoom la birlikte büyüyen ve netliği bozulmayan bir iz vardı ve tuşlar içine kaçtı...

Gaziantep YETKİLİ Pupa Servise verdim 18/08/2016 da...

ve bu cuma günü yani 09/09/2016 da eğer Cumartesi günleri iş günü sayılıyorsa 20 iş günü doluyor...

SORUM ŞU :

telefonu Gaziantepteki PUPA Yetkili Servis Olmasına Ragmen Adanaya Göndermeleri bu 20 günlük süreyi etkiler mi? yani uzatırmı bu 20 iş günlük süreyi?

ve telefon değişim olacak ürün bekleniyor diyor...

Ben bir üst model almak istiyorum fark vererek 20 Günlük süre sonunda telefon değişimi olmasına rağmen gelmese yinede para iadesi veya üst modelle değişim yapabilirmiyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gurbab

ben Apple 6s aldım yurt dışı ve kayıtlı cihazım kamerasında Pembe kılcal ipe benzeyen zoom la birlikte büyüyen ve netliği bozulmayan bir iz vardı ve tuşlar içine kaçtı...

Gaziantep YETKİLİ Pupa Servise verdim 18/08/2016 da...

ve bu cuma günü yani 09/09/2016 da eğer Cumartesi günleri iş günü sayılıyorsa 20 iş günü doluyor...

SORUM ŞU :

telefonu Gaziantepteki PUPA Yetkili Servis Olmasına Ragmen Adanaya Göndermeleri bu 20 günlük süreyi etkiler mi? yani uzatırmı bu 20 iş günlük süreyi?

ve telefon değişim olacak ürün bekleniyor diyor...

Ben bir üst model almak istiyorum fark vererek 20 Günlük süre sonunda telefon değişimi olmasına rağmen gelmese yinede para iadesi veya üst modelle değişim yapabilirmiyim?

Telefonu servise ya da satın aldığınız yere bıraktığınız gün dahil cumartesileri de sayarak 20 iş günü hesaplanıyor (Pazar ve resmi tatiller sayılmaz). Burada önemli olan senin saydığın gün sayısından ziyade servisin gönderim yaptığı irsali günü önemli sayılıyor. Tüketici hakem heyetine başvurduğunuzda bilir kişi irsaliye incelemesi yaparak 20 iş günün dolup dolmadığına karar veriyor.
    Örnek verecek olursam; bizzat yaşadığım durumu yazıyorum. Nokia 603 ü servise faturayı ve garantiyi ibraz ederek teslim etmeme rağmen cihaz İstanbul'dan 23. iş günü Mersin'e geldi ve onarım yapılmadı. Sebep olarak garantisi dolmuş dediler. Fakat garantisi bitmemişti. Servis İstanbul'a faturayı göndermemiş. 20 iş günü dolduğu için ücret iadesi istedim. Servis mümkün olmayacağını söyledi. Tüketici hakem heyetine başvurdum. Bilirkişi ile görüştüm ve irsaliye incelemesi yapacağını söyledi. Birkaç gün sonra bilirkişi ile görüştüm. İrsaliyeye göre 20 iş günü dolmamış. Ürün 20. iş gününde teslime hazırmış. Bende defalarca bana 23. iş günü haber verildiğini söylediğim halde ve bana gelen sms tarihini göstermeme rağmen bilirkişi kabul etmedi ve raporunu olumsuz yazdı. Bize bildirilen tarih değil irsaliye tarihine göre 20 iş günü sayımı yapıyorlar.
    Eğer bayramdan sonraki pazartesi günü (19.09.2016) servis ürününüzü teslim etmezse birkaç gün daha bekleyin. Örneğin çarşamba günü bir kez daha servise gidin ve yine olumsuz ise ücret iadesi isteyiniz. Olumsuz yanıtta tüketici hakem heyetine durumu izah ederek başvurunuzu yapınız. Elektronik ortamda bayramdan sonrası için hala parça bekleniyor vb yazısı varsa ekran görüntüsü alarak belgelerinize ekleyiniz.
    Büyük ihtimal ile 4-5 ay sonra paranızı geri alabilirsiniz.

DİKKAT: Tüketici hakem heyetine dava açtıktan sonra ürün onarılırsa hemen teslim almayın. Tüketici hakem heyetinin dava açtığınızı bildirmesi ve sonrasında servisin tüketici hakem heyetine dönüş yapması gerekiyor. Servis itiraz etme süresi 1 ay. Bu süre zaarfında cihazı teslim almamanız gerekli. Detaylı bilgiyi tketici hakem heyetinden alabilirsiniz. Fakat durumu izah etmeniz şart. Örneğin bana hemen cihazı alabilirsiniz demişlerdi. 2 ay sonra durum sormaya gittiğimde bana cihazı alabilirsin diyen kişi cihaz kimde diye sordu. Servis itiraz etti mi acaba almanız kötü olmuş dedi ki servis itiraz etmemiş. Etse sorun çıkacaktı. İşi sağlama almanızda fayda var.

Kolay gelsin. İyi bayramlar.

• https://youtu.be/SiFv90KtWfU Bu kisa video ile tamir suresinin asilmasi durumunda para iadesini nasil alacaginizi ogreneceksiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prsdnt

https://youtu.be/SiFv90KtWfU Bu kisa video ile tamir suresinin asilmasi durumunda para iadesini nasil alacaginizi ogreneceksiniz.

Video da çok önemli bir detay atlanmış maalesef. 20 iş günü geçer geçmez aşağıda bahsedeceğim durumda Tüketici Hakem Heyetine (THH) başvuru yapılamaz. Örnek günler ve olay kullanırsam daha iyi anlaşılacaktır.

Örneğin telefonu elden servise 2 şubat 2017 pazartesi günü teslim edelim. Süreç içerisinde herhangi bir resmi tatil olmasın. 2 şubat 2017 dahil 20 iş günü 24 şubat 2017 tarihinde sonar eriyor. Bu durumda 25 şubat 2017 tarihinde THH ye başvurabilirsiniz. Fakat servis onaramadığı ürün için 20 iş günü içerisinde sizlere sms ile ya da mail ile ürün değişim kararı verdiğini iletirse 25 şubat 2017 tarihinde THH ye başvuru yapamazsınız. 20 iş günü malın tamiri için gerekli süredir. Eğer servis ürünü onaramayacağını ve müşteriye sıfır kutulu yeni ürün vereceğini sms ile ya da mail ile tüketiciye bildirirse ürünü servise verdiğiniz günden itibaren pazar günleri de sayılarak 30 gün sonra THH ye başvuru yapabiliyorsunuz. Firma 20 iş günü içerisinde ürün değişim kararı verdiği için ek süre firmaya yani servise sunulmuş oluyor ki bu ek süre servise ürünü teslim ettiğiniz günden itibaren 30 günü geçemez. Benim başıma LG G4 üm bozulduğunda böyle bir olay geldi. 24 eylül 2016 da ürünü servise verdim ve 27 ekim 2016 da THH ye başvurmuştum çünkü LG firması 20 iş günü içerisinde sıfır ürün vereceğini taahhüt etmişti. Bu bahsettiğim olay önemli. Buna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer bu olay THH çalışanının gözünden kaçarsa o zaman THH nin vereceği karar ileride firma savunma verdiğinde sizlerin lehine değil aleyhine çıkabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 9 Ocak 2017; 23:50:59 >

• İş kanunu'nda haftaLık toplam çalışma saati diye bir kavram vardır. Mesela haftaLık çalışma saati toplam 45 saat olduğunu düşünürsek;

Bazı işyerleri personeLi günde 8 saat çalıştırarak haftaLık toplam çalışma süresine ulaşır ki böyLe bir durumda cumartesi de iş günü sayıLabilir.
    Hesap yaparsak 8 saat x 5 gün = 40 saat geriye kalan 5 saat cumartesi günü çalışıLır.

Bazı işyerLeri personeli günde 9 saat çalıştırarak haftaLık toplam çalışma süresine ulaşır ki böyLe bir durumda cumartesi de iş günü sayıLMaZ.
    Hesap yaparsak 9 saat x 5 gün = 45 saat eder, cumartesi ve pazar günLeri tatildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdarski

İş kanunu'nda haftaLık toplam çalışma saati diye bir kavram vardır. Mesela haftaLık çalışma saati toplam 45 saat olduğunu düşünürsek;

Bazı işyerleri personeLi günde 8 saat çalıştırarak haftaLık toplam çalışma süresine ulaşır ki böyLe bir durumda cumartesi de iş günü sayıLabilir.
    Hesap yaparsak 8 saat x 5 gün = 40 saat geriye kalan 5 saat cumartesi günü çalışıLır.

Bazı işyerLeri personeli günde 9 saat çalıştırarak haftaLık toplam çalışma süresine ulaşır ki böyLe bir durumda cumartesi de iş günü sayıLMaZ.
    Hesap yaparsak 9 saat x 5 gün = 45 saat eder, cumartesi ve pazar günLeri tatildir.

Hesaplama mantığın çok iyi fakat THH kanunlarına göre cumartesi günleri resmi tatil olarak sayılmıyor. Cumartesi günleri servis elemanlarını çalıştırsa da çalıştırmasa da o servisin sorunu ve tüketiciyi artık bağlamıyor. 20 iş günü için cumartesi günleri sayılmaktadır.

• Kuruyemişçi, bakkal, kasap, telefon tamircisi gibi esnafı baz alırsak cumartesiLeri resmi tatil sayıLmaz.

Ancak gerek devLet daireLeri gerekse Sabancı Holding veya Koç Holding gibi büyük şirketLer bazında düşünüldüğünde olay benim dediğime geliyor.

Genelde holding ayarında şirketlerde çaLışanLar haftaLık mutfak ihtiyaçLarını karşıLamak için cumartesi günLeri esnafa gider ve aLışverişini yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdarski

Kuruyemişçi, bakkal, kasap, telefon tamircisi gibi esnafı baz alırsak cumartesiLeri resmi tatil sayıLmaz.

Ancak gerek devLet daireLeri gerekse Sabancı Holding veya Koç Holding gibi büyük şirketLer bazında düşünüldüğünde olay benim dediğime geliyor.

Genelde holding ayarında şirketlerde çaLışanLar haftaLık mutfak ihtiyaçLarını karşıLamak için cumartesi günLeri esnafa gider ve aLışverişini yapar.

Olabilir. Detayını THH de çalışana sormak gerekiyor.
  • 18 Ocakta telefonum teknik servise ulaştı bizzat arayıp teyit aldım yani 18 ocakta giriş yapıldı..

Tamir için mail veya telefonla hiçbir şekilde dönüş yapmadılar.Benim hesabıma göre 9 şubatta 20 iş günü doluyor cumartesiler dahil.Ben 9 şubattan sonra THH başvuru yapabilir miyim ? Telefonu kargoyla gönderdim servis gönderim formunda yolladığım tarih yazıyor

Çalışma saatlerimiz hafta içi; 09:00-18:00, Cumartesi 09:00-13:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gencerr

18 Ocakta telefonum teknik servise ulaştı bizzat arayıp teyit aldım yani 18 ocakta giriş yapıldı..

Tamir için mail veya telefonla hiçbir şekilde dönüş yapmadılar.Benim hesabıma göre 9 şubatta 20 iş günü doluyor cumartesiler dahil.Ben 9 şubattan sonra THH başvuru yapabilir miyim ? Telefonu kargoyla gönderdim servis gönderim formunda yolladığım tarih yazıyor

Çalışma saatlerimiz hafta içi; 09:00-18:00, Cumartesi 09:00-13:00 saatlerinde hizmet vermekteyiz

İşi sağlama almak için 20 iş günü 10 şubatta bitiyor diye hesaplarsak 11 şubat cumartesiye geliyor. 13 şubat pazartesi günü THH ye başvurabilirsin. Fakat 20 iş günü içerisinde cihaz onarılamıyorsa ve servis 20 iş günü içerisinde ürün değişim kararı çıkartırsa ve bu kararı size sms mail ile bilgilendirise THH ye başvurma süren değişiyor. Eğer böyle bir durum oluşursa 18 şubat cumartesi günü THH ye başvuru hakkın doğuyor. 18 şubat cumartesiye denk geldiği için 20 şubat ancak THH ye başvurabilirsin.
    Tavsiyem 20 iş günü içerisinde servis cihaz değişim kararını sana bildirirse THH ye danışıp süre olarak 20 şubatı bekleme zorunluğun konusunda teyit almanda fayda var. Fakat THH çalışanına servisin 20 iş günü içerisinde ürün değişim kararı aldığını mutlaka bildir. Zaten ürün değişim kararı yoksa 13 şubat pazartesi günü THH ye dava açabilirsin.

• Ne arayan var ne soran bende aramıyorum sıktı artık hep aynı muhabbetler işleme alınmayı bekliyor vs vs 13 şubatta servis formuyla faturamı alıp gideceğim hocam umarım iade veya değişim alırım
  • Arkadaşlar burada bence şöyledir yerine kanun maddeleriyle bilgilendirmekte fatda var. Satış sonrası hizmetler yönetmeliği madde 10 alt madde 4e göre ;

Kisaca yazarsam cep telefonlarının kullanım ömrü 5 yıl olarak belirlenmiş(ekli listede) bu sürede bakım ve onarım süresi 20 iş gününü geçemez der. Bu 20 günlük süre 2 yıllık garanti süresi içerisinde arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirilme tarihinde garanti süresi dışında servise teslimiyle başlar.

Cumartesinin iş günü sayılıp sayılmadığını bilmiyorum.

Bu tarz sorunu olan arkadaşlar 6502 sayılı kanun, satış sonrası hizmetler yönetmeliğinin bütün maddelerini okumaları yeterli. Ayrıca garanti belgesi yönetmeliğide var işinize yararsa bakabilirsiniz onada.

• quote:

Orijinalden alıntı: ggwardar

Arkadaşlar burada bence şöyledir yerine kanun maddeleriyle bilgilendirmekte fatda var. Satış sonrası hizmetler yönetmeliği madde 10 alt madde 4e göre ;

Kisaca yazarsam cep telefonlarının kullanım ömrü 5 yıl olarak belirlenmiş(ekli listede) bu sürede bakım ve onarım süresi 20 iş gününü geçemez der. Bu 20 günlük süre 2 yıllık garanti süresi içerisinde arızanın yetkili servis istasyonuna veya satıcıya bildirilme tarihinde garanti süresi dışında servise teslimiyle başlar.

Cumartesinin iş günü sayılıp sayılmadığını bilmiyorum.

Bu tarz sorunu olan arkadaşlar 6502 sayılı kanun, satış sonrası hizmetler yönetmeliğinin bütün maddelerini okumaları yeterli. Ayrıca garanti belgesi yönetmeliğide var işinize yararsa bakabilirsiniz onada.

20 iş günlerinde cumartesi günleri sayılıyor. Servis çalışsa da çalışmasa da sayılıyor. Çalışıp çalışmaması servisin sorunu.

• Evet doğru cumartesinin iş günü sayılacağı satış sonrası hizmetler yönetmeliği madde 4 te var.

• 857 İş Kanununun 46. maddesinin gerekçesinde de “madde metninden, çalışılmadığı halde iş sürelerinden sayılan hallerle ilgili üçüncü fıkranın (a) bendinde yeni getirilen iş süreleri sistemine göre cumartesi günleri çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın işgünü sayıldığından ve cumartesi günü yarım gün çalışılmasının da artık bir anlamı olmadığından, cumartesi gününe ilişkin cümle çıkarılmıştır” ifadesi yer almaktadır.

Buna göre, cumartesi çalışılıp çalışılmadığının bir önemi olmaksızın, işgünü sayılmaktadır. 6. gün olarak çalışılmayan, ancak hafta tatili olmayan ve mevzuata göre iş günü sayılan cumartesi günü, yıllık ücretli izin süresinden sayılmaktadır.
  • Garanti Belgesi Yönetmeliği Değişti,Tamir Süresi 20 Gün

Yönetmeliğe ''iş günü'' ibaresi eklendi ve iş günü; ''ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günleri'' olarak tanımlandı.
  • Merhaba arkadaşlar başımdaki olayl anlatayım 06.05 cumartesi tarihinde oğlumun akülü arabasını ebebek firmasına teslim ettim tamirat icin ve belgemi aldım . Cumartesi günlerinin iş günü sayıldığını bilmiyordum firmada sayılmıyor dedi ama 175 i aradım sayılıyor dediler . Hesabıma göre dün bitti bugün 21. Gün yanlışım varsa düzeltin. Ebebeki aradım sabah ve öglen iki kez ikisindede ürün yok gelmedi daha servisten dendi şikayet ettim merkeze 10 dakika sonra dönüş yapıp geldi dediler bu nasıl olur kargo 10 dakikada ürünmü getirir akşam gidip bakıcam belki yalan söylüyorlardır diye varsayalım getirmiş olsunlar bugün 21. Gün olduğu icin ürün değişim veya para iadesi talebi edebilirmiyim mahkeme heyetine . Firma kabul etmiyor 18. Gün diyor haftasonlarını saymıyor ama ne olursa olsun resmi olarak artık haftasonları sayılıyor. Tüketici heyetine başvuru yaparsam dilekçemi vermem gerek dilekçe örneği varmı?

Gün icinde cevap veren olursa sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: cnv_58

Merhaba arkadaşlar başımdaki olayl anlatayım 06.05 cumartesi tarihinde oğlumun akülü arabasını ebebek firmasına teslim ettim tamirat icin ve belgemi aldım . Cumartesi günlerinin iş günü sayıldığını bilmiyordum firmada sayılmıyor dedi ama 175 i aradım sayılıyor dediler . Hesabıma göre dün bitti bugün 21. Gün yanlışım varsa düzeltin. Ebebeki aradım sabah ve öglen iki kez ikisindede ürün yok gelmedi daha servisten dendi şikayet ettim merkeze 10 dakika sonra dönüş yapıp geldi dediler bu nasıl olur kargo 10 dakikada ürünmü getirir akşam gidip bakıcam belki yalan söylüyorlardır diye varsayalım getirmiş olsunlar bugün 21. Gün olduğu icin ürün değişim veya para iadesi talebi edebilirmiyim mahkeme heyetine . Firma kabul etmiyor 18. Gün diyor haftasonlarını saymıyor ama ne olursa olsun resmi olarak artık haftasonları sayılıyor. Tüketici heyetine başvuru yaparsam dilekçemi vermem gerek dilekçe örneği varmı?

Gün icinde cevap veren olursa sevinirim

Firmanın ne söylediğinin bir önemi yok hocam.

Cumartesi günleri iş gününden artık sayılıyor. Eğer cumartesi gününe resmi bir tatil denk gelmez ise sayılacak.

Eğer 20 iş günü içerisinde size sms yoluyla ya da vb yolla ürün değişim kararı çıktı dedilerse 20 iş günü olayı değişiyor. Eğer değişim kararı çıkmış ise o zaman tüketici hakem heyetine (thh) dava açabilmek için ürünü servise verdiğiniz günden itibaren 30 gün sonra dava açabilirsiniz. Dikkat iş günü demiyorum. Normal 30 gün.

Eğer cihazınız değişim değil de onarım gördüyse ortada bir değişim olayı yoksa bu sefer 20 iş günü bitiminden sonra thh ye dava açabilirsiniz.

Diyelim ki thh ye dava açtınız. Bilirkişi 20 iş gününün dolup dolmadığını servis irsaliye vb ye bakarak size geri dönüş yapıyor. Eğer servis 20 iş günü öncesinde cihazı onarmış ve belgelemiş ise (cihaz başka ilden geldiyse kargo belgelerine de bakılıyor) dava açsanız da dava aleyhinize sonuçlanıyor.

Eğer değişim yoksa servis ile iletişime geçip cihazın hangi gün onarıldığını sorunuz.

Eğer 20 iş günü öncesi diyorlarsa gidebilme imkanınız varsa servise gidip bakın.

Eğer 20 iş günü sonrasında ise thh ye başvurup ücret iadesi isteyebilirsiniz.

Bu süreçte thh ye gidip detaylı bilgi almanda fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 31 Mayıs 2017; 18:58:1 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.