Şimdi Ara

Cruze ön hoparlör değişimi resimli anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
12.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    daha önce arka kapılara taktığım hoparlörleri anlatmıştım,
    Cruze arka hoparlör montajı resimli anlatım

sonra ön sağ kapıdaki hoparlör baslarda patlamış gibi ses çıkarmaya başlayınca gidip arkaya aldığım hoparlörlerden aldım ve değiştirmeye karar verdim,

size nasıl değiştirdiğimi resimli olarak anlatmaya çalışıyım.
    öncelikle ben 16 lık almıştım, oldu yine ama tam ideali 17 cm olanı.
    Not: elinden tamir işi gelmeyen kesinlikle kendi yapmasın çünkü eskiyi çıkar yeniyi tak olmuyor,
    eski hoparlör kasnak ile yapışık. ya kapıya vidalıyacaksınız yeni hoparlörü yada kasnağa küçük bir işlem yaparak kasnağa vidalıyacaksınız.

1. önce kapıyı sökmek için küçük cepte ve kapı açma kolunun orada bulunan birer vidayı sökelim.

2. kapıdan önce aynanın plastik parcasını çıkartalım. kenarlarından parmaklarınızla dikkatlice kendinize doğru çekin çıkıyor.

3. şimdi kapı kenarlarından yine elinizle asılarak tırnaklarını çıkartın. çıkarırken çekmeye aşağıdan başlayın. cam tarafına geldiğinizde yukarı doğru kaldırın ve parça çıkmış olacak.

4. bu adım önemli parça ile kapı arasında kapıyı açma kolu ve cam açma modülü bağlı şu anda. dikkatlice tırnaklarını küçük bir tornavida yardımı ile çıkartın ve parça tamamen ayrılmış olacak.

5. evet hoparlör karşımıza çıkmış bulunuyor gördüğünüz gibi çok kalitesiz bir ürün tek vida ile kapıya bağlı bu vidayı sökün ve hoparlör bağlantısını yine tırnağından kurtararak çıkartın.

6. şimdi hoparlör kasnağı ile birlikte elimizde artık. plastik parçalar ile kasnağa yapışık.
    ben şöyle yaptım, önce böyle kerpeten pense gibi bişeyle arkasında bağlı olan plastikleri kırdım.
    sonrada ön tarafında maket bıçağı ile hoparlörü kasnaktan ayırdım.
    ayırdıktan sonra kalan kırık parçaları da pense ile güzelce temizledim.

7. sonra aldığım hoparlörü kasnağa oturtarak vida yerlerini belirledim ve kutudan çıkan vidalar ile vidalamaya başladım.

AMAN DİKKAT 1!: ben vidalarken hoparlör üzerinde yaptım ve elim kaydı yesyeni hoparlörüm delindi maalesef :(
    siz vida yerlerini belirleyin ve hoparlör olmadan önce bi vidalayın.
    delikler açılınca hoparlörü öyle takın.
    keşke bende öyle yapsaydımmm :(

AMAN DİKKAT 2!: kasnak ile süngerli olan çerçeve kısım yapışkan ile kasnağa yapışmış. vida bu çerçeveye geliyor.
    vidanın ucunun arka taraftan çıktığına mutlaka emin olun. çünkü çıkmaz ise zamanla bu çember kasnaktan kurtulur ve kapı içinde hoparlör düşebilir.

8. vidalama işlerimiz bitti artık kasnağı tekrar takacağız. kapıda bulunan kablonun ucunda soket vardı onu kestim ve kabloları elimle birleştirerek elektrik bandı ile bağladım. kasnağı tekrar kapıya vidaladım. ve kapı mı önce yukarıdan takarak yerine oturttum.

işinize yararsa sevinirim bence durmayın değiştirin çünkü orjinalleri çok kalitesiz.
    bu arada maalesef ben çalışırken hoparlörün birini deldim. bu yüzden bana tek hoparlör lazım nasıl yapabilirim gerçi aldığım hoparlör pioner 1644 bimekste 88 tl ama bidaha vermekte şu anda istemiyorum. tek hoparlör bulabilir miyim acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tipolu -- 21 Mart 2015; 20:30:13 >

• Eline sağlık..Seviyorum böyle girişken ve eli işe yatkın becerikli insanları..Birçoğumuz bende dahil aman beceremem yapamam kırarım bozarım daha çok vs vs diye korkup hiç kalkışmayız bile..D,ğer taraftanda gideriz belkide bizden çok daha beceriksiz iş bilmez ustayım diye geçinen ustacıklara birton para kaptırıp iş yaptıramayız hatta çoğu zaman paramızlada rezillik çekeriz..

...Bu hop. taktıktan sonraki ses değişimi sence yüzde kaç olmuştur eskiye göre?..Sonuçta sanırım aldıgın hop.. öyle çok çok üst bir seri hop. falanda değil galiba..
  • aybasan kullanıcısına yanıt
    Gecen yaz tipolu arkadasin arka kapi uygulamalari beni gaza getirmisti, yapmistim. Onceden 35 te dinlerken arkalari takinca 28 e dusmustum.Takip eden aylarda on sag orijinal hop. patlayinca, onlere sony 3 yollu taktim ve simdi 25 in altinda dinliyorum. Cok fark ediyor yani, sadece kalite degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykr

Gecen yaz tipolu arkadasin arka kapi uygulamalari beni gaza getirmisti, yapmistim. Onceden 35 te dinlerken arkalari takinca 28 e dusmustum.Takip eden aylarda on sag orijinal hop. patlayinca, onlere sony 3 yollu taktim ve simdi 25 in altinda dinliyorum. Cok fark ediyor yani, sadece kalite degil.

Valla bende kalkışacağım bir ara ama beni tek düşündüren kapıları sökme kısmı onu becerebilirmiyim diye terddütüm var birde söktükten geri taktıktan sonra acaba sallanma tıkırtı vs gibi sorunlar olurmu diye korkuyorum..Yoksa hop. değiştirmek çok önemli birşey değil onu beceririz..Birde anladıgım kadarıyla ön ve arkaların tam ölçüsü 17 cm ideali bu..Ama 16 yada 16.5 da uyduruluyor fazla sorun çıkarmadan.
  • 16-16.5 isine hic girme. Ben dort tane taktim hepsi 17. Hem 17 16 dan iyidir

Kapilarda plastik pimler var. Ben cok hassasdavrandigim halde bir kacini kirdim. Sorun olmadi ama. Ses sallanma falan yok. Onleri ozel opel servisine yaptirdim. O kadar hizli soktu ki kapi icini, ben bosa kasmisim dedim. Hic de pim kirmadi. Tipolu nun resimli anlatimi guzel. Baka baka yapin. Alttan kendinize dogru cekin. Ust kismi da yukari dogru kaldirin. Cok da nazik olmayin. Kirilirsa servisten pimleri aliverirsiniz nolacak ki? Kolay gelsin. Disarida 50 tl istiyorlar. Ben 20 tlye yaptirdim onleri ama hep gittigim yer. Bir hafta once 1350 tl odemisligim vardi kendilerine.

• teşekkür ederim,
    evet maalesef bende arkalara hoparlör taktıracağım ustalara kızdığımdan (çünkü ya saçma sapan teyip sökülecek kablo çekeceğiz arkaya dediler direkte hat var diyorum sen elektrikçimisin yok orda diyolar, yada 30 liralık hoparlörü 150 şunlar olur benim takdığım gibileri gösterip 250 şunlar olur diyolar) iş bilmeyenlerden böyle para kazanıyolar maalefes. buda beni kendim yapmaya itmişti. evet standart hoparlör olmasına rağmen ses acayip fark ediyor. zira orda orjinali ile değiştirdiğimin yanyana resmi var bass sesleri baya belirginleşiyor ve ses çok temiz çıkıyor. üstelikye UYKR arkadaşımın dediği gibi sesi önceden yükseklerde dinlerken şimdi çok çok daha kısık sesde iyi sonuçlar alıyorum. maalesef hoparlörün birini deldiğimden kendi tarafımda olanı değiştiremedim. sesi yükselttiğimde şimdi sanki benim kapıdan ses gelmiyormuş gibi hissediyorum. emin olamayıp eğilip dinledim hatta : ) gerçekten çok fark var. birde iyi bir hop kullanırsan eminim süper olur.

kapı sökme olayına gelinceen basiti o aslında ve sonrasında da sıkıntı olmuor ses vs gibi. ancak çalışırken dikkatli ve aceleci olmayacaksın. önce 2 vidayı söküyosun, sıkışmış olabililer nazik davranmalısın. sonra kapının alt sol tarafından asılınca tık tık çıkmaya başlıyor. yukarı cam tarafını kendine doğru çekmiyceksin parçayı yıkarı kaldırcaksın öyle çıkıyor.

• Elinize sağlık güzel anlatmışsınız merak ettiğim kapıları sök tak işleminden sonra tam oturmama ya da ses gibi sorun oluyor mu ? Eski aracım puntoma yapmıştım pek memnun olmamıştımda
  • rica ederim, bende böyle forumlarda anlatan arkadaşlardan yararlanarak biçok işimi görüyorum, benimde bir faydam dokunsun istedim. cruzun kapı tıpaları çık iyi hiçbir şekilde biz ses vs olmadı. söküp takarken kapı açma kolunun ve cam açma düğmesinin tırnaklarını sökerken hassas olmak dikkatli davranmak yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tipolu

rica ederim, bende böyle forumlarda anlatan arkadaşlardan yararlanarak biçok işimi görüyorum, benimde bir faydam dokunsun istedim. cruzun kapı tıpaları çık iyi hiçbir şekilde biz ses vs olmadı. söküp takarken kapı açma kolunun ve cam açma düğmesinin tırnaklarını sökerken hassas olmak dikkatli davranmak yeterli.

ön ve arkaların ebatları nedir hangi marka kullandınız acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

quote:

rica ederim, bende böyle forumlarda anlatan arkadaşlardan yararlanarak biçok işimi görüyorum, benimde bir faydam dokunsun istedim. cruzun kapı tıpaları çık iyi hiçbir şekilde biz ses vs olmadı. söküp takarken kapı açma kolunun ve cam açma düğmesinin tırnaklarını sökerken hassas olmak dikkatli davranmak yeterli.

Tam ölçü 17 diye biliyorum ben..Ama 16.5 da olur..Siz ne yaptınız bu süre içinde değiştirdinizmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aybasan

quote:

quote:

Tam ölçü 17 diye biliyorum ben..Ama 16.5 da olur..Siz ne yaptınız bu süre içinde değiştirdinizmi?

Hayır maalesef değiştiremedim halen

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben sanırım gözü karartıp arkaları değiştirip değişimi bir gözlemleyeceğim..Tek karar veremedeğim kendimmi değiştirsem bir yerdemi yaptırsam bi yerde yaptırsam kesin 50tl en az isterler..kapıyı sökmek biraz ürkütuyor beni ama kalkışacagım kendim yapmaya beceremezsem biner arabaya gider biryerde yaptırırım..aklımda şu hoporlörler var bide buna karar vermem lazım siz ne dersiniz?

http://www.hepsiburada.com/hertz-energy-ecx-165-5-hoparlor-p-OTOZNM199

http://www.hepsiburada.com/hertz-dieci-dsk-170-3-hoparlor-p-OTOZNM165

http://www.hepsiburada.com/rockford-fosgate-prime-r165x3-hoparlor-p-OTOZNM527

http://www.hepsiburada.com/sony-xs-n1650-n-serisi-16-cm-5-yollu-350w-oto-hoparlor-p-OTBLCXSN1650

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ben sanırım gözü karartıp arkaları değiştirip değişimi bir gözlemleyeceğim..Tek karar veremedeğim kendimmi değiştirsem bir yerdemi yaptırsam bi yerde yaptırsam kesin 50tl en az isterler..kapıyı sökmek biraz ürkütuyor beni ama kalkışacagım kendim yapmaya beceremezsem biner arabaya gider biryerde yaptırırım..aklımda şu hoporlörler var bide buna karar vermem lazım siz ne dersiniz?

http://www.hepsiburada.com/hertz-energy-ecx-165-5-hoparlor-p-OTOZNM199

http://www.hepsiburada.com/hertz-dieci-dsk-170-3-hoparlor-p-OTOZNM165

http://www.hepsiburada.com/rockford-fosgate-prime-r165x3-hoparlor-p-OTOZNM527

http://www.hepsiburada.com/sony-xs-n1650-n-serisi-16-cm-5-yollu-350w-oto-hoparlor-p-OTBLCXSN1650

Valla sanayi de sordum çakma pioner takıp 400 liramı alacaklardı vazgeçtim.Paylaştıklarınız beni çok aşar ben diğer arabama Alpin almıştım çok memnumdum.

• Hoparlöri kendimiz alsak bunu en uygun fiyata kim takar Ank'da ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.