Şimdi Ara

CREATIVE ZEN XFI2 DEĞERLENDİRMESİ (incelemesi)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
2.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhabalar ve şimdiden okuma nezaketi gösterdiğiniz için teşekkürler.

Elimden geldiğince sizlere creative'in dokunmatik ekranlı modeli olan xfi2 modelini tanıtmaya çalışacağım.
    cihaz uzun zamandır piyasada olmasına rağmen,adam akıllı TÜRKÇE bir yorum,inceleme bulamadım maalesef.
    özellikle alım sürecinde bunun eksikliğini fazlasıyla hissettim.umarım bu yazı,aynı süreci yaşayan arkadaşlarımız
    için bir nebze aydınlatıcı olur.

Cretive firması hakkında temel bilgilerde sunmak isterdim incelemeyi zenginleştirmek adına,lakin creative
    nedense benim hep göz ardı ettiğim bir firma oldu.firma hakkında herkes kadar bilgilerim var,o bakımdan
    firmanın sahip olduğu teknolojilerden ve ürettiği diğer modellere değinmeden direkt olarak xfi2 den
    bahsedeceğim.bundan önceki creative deneyimim uzun zaman önce zen stone+ idi.

TEKNİK BİLGİLER:
    Hafıza: 8-16-32 ve 64 gb lik versionları mevcut ve micro sd hafıza kartı slotuyla bu kapasiteyi artırmak mümkün.
    Ebatlar:102mm x 56mm x 11.6 mm v 75 gr.
    Desteklenen Formatlar: MÜZİK:MP3-WMA(DRM9)-WAV(IMA-ADPCM)-ADUDIBLE4-AAC-( FLAC :)
    VİDEO: MJPEG-MPEG4,SP-WMV9-DIVX 4/5-XVID-JPEG-BMP-(TIFF,GIF,PNG)
    Pil Ömrü:Müzik 25-Video 5 saat.

KUTU İÇERİĞİ: ep 630 kulakiçi kulaklık ve kullanım klavuzu vs. yazılım cihazın içinde geliyor cd yok.

MALZEME KALİTESİ ve TASARIM: Cihazın oldukça şık olduğunu düşünüyorum,tasarım olarak ipod touch'a
    oldukça benziyor(hatta 2 beden küçüğü diyebiliriz).genel malzeme kalitesi iyi olmakla beraber,bir kılıfla
    kullanmak yerinde olur.dahili hoparlörü var-bir cep telefonununki kadar güçlü olmasada iş görebilir.cihazın üstünde
    reset butonunuda tuştan sayarsak,3 tane tuşu var.aynı zamanda micro sd için bir yuva bulunuyor.zaten bolca
    resim olduğu için fazla detaylandırmaya gerek yok bu noktayı.

YAZILIM VE KULLANIM:Bu cihazın rakiplerine göre en büyük handikapı işte bu nokta.menü yazılımı başarılı,
    lakin dokunmatik ekran DİRENÇSEL olduğundan,bu yazılımı verimli bir biçimde kullanamıyorsunuz.şarkı atlatmak,
    ses yükseltmek (tam bir kabus) eko ayarı yapmak vs. bu saydığım en basit işlevler bile maalesef bu player da
    sıkıntı haline geliyor.COWON un işlevsel tuşlarını arıyor insan.''madem hassas bir dokunmatik koymuyorsunuz,
    bari ses ve parça atlatmak için tuş koyun! '' diye kızıyorum doğrusu.pc programı için yorum yapmak
    gerekirse kısaca ''başarılı ve kullanışlı'' diyebilirim.ama ben dosya aktarımı için klasik sürükle bırak yöntemini
    tercih ediyorum.pil ömrü vaadedilen süreye yakın,ben flac dinlediğim için biraz daha az.yaklaşık 15-18 saat
    kadar gidiyor.Yazılım başarılı fakat,dokunmatik ekranının HASSASİYETSİZLİĞİ! yüzünden kullanım olarak sınıfta kalıyor.

EKRAN ve VİDEO:3 inç lik lcd ekranı var.ekranı COWON S9 kadar olmasada başarılı bulduğumu söylemeliyim.
    COWON S9 zaten benim bu ana kadar bir pmp de gördüğüm en iyi ekran ve video performansına sahip cihazdı
    .ama hakkını yememek lazım xfi2 video konusunda COWON S9 u pek aratmıyor.xfi2 video ve ekran kalitesi bakımından
    oldukça tatminkar bir cihaz.

RADYO: Bana vasat geldi,zaten benim çokta kullandığım bir özellik değil,zaman zaman yolda falan maç dinlemek için
    arıyor insan.radyosu mükemmel değil ama iş görecek cinsten.

DİĞER FONKSİYONLAR:Resim gösterici-Ses kaydedici-Takvim alarm-notlar vs.

SES KALİTESİ:
    İşte beni en heyecanlandıran noktaya geldik.hemen hemen popüler sayılabilecek bütün mp3 player-Telefon-pmp,
    ya kullandım ya denedim.bunlarla belli noktalarda kıyaslamalarda yaparak konuyu daha anlaşılabilir bir hale sokabilmeyi
    umuyorum.alet flat seste,istisnasız VIBEZ dahil şu ana kadar kullandığım denediğim bütün playerlardan daha iyi.
    ses transparanlık konusunda SANSA-FUSE dan 2 gömlek üstün.ses gerçekten çok rafine ve transparan geliyor kulağa.
    yapı olarak biraz soğuk denilebilir bu haline mesela SONY lerdeki yada VIBEZ daki sıcaklık yok.fakat enstrüman
    ayrım-detay ve genel ses kalitesi bakımından hepsinden daha iyi.VIBEZ biraz renkli bir player dı ses yönünden
    özellikle midbass vurgusu sayesinde ses XFI2 YE göre daha gövdeli geliyordu.XFI2 de de sanki tiz sesler azıcık vurgulu gibi.
    yani nötral dengenin bu vurguyla,biraz bozulduğunu söyleyebilirim.ama bu playerin sesteki en beğendiğim yeri tizleri oldu.
    mid seslerde gerçekten oldukça iyi.yapı olarak keza cihazın genel karakteri gibi soğuk denilebilir,ama oldukça rafine ve
    detaylı mid leri var.FLAC kayıtlarda midler hız ve vurgu olarak gerçekten çok çok iyi noktalara geliyor.bu player in ses
    konusunda yumuşak karnı varsa oda bass sesleridir.ne vurgu nede derinlik olarak çok başarılı bulmadım.ama işin ilginç yanı,
    akustik müziklerdeki bass performansı-r&b,hip hop,house,trance, tarzı müziklerdeki bass performansıdan çok daha iyi.yinede
    VIBEZ daki o bass lar asla yok bu playerda.bass karakter olarak FUSE a benzesede,vurgu olarak maalesef FUSE un gerisinde
    kalıyor.n91 ide bass konusunda çok başarılı bulurdum.
    XFI özelliğine gelecek olursak,CRYSTALIZER i-COWON S9 daki BBE-MPE karışımı bir ayara(ama bbe kadar yapay bir hale sokmuyor)-
    EXPAND ı ise yine S9 daki STEREO ENHANCE-REWERB karışımı bir ayara benzetebiliriz.EXPAND de ses daha çevresel SURRAUND ve yankılı
    bir havaya bürünüyor.fakat s9 daki REWERB özelliği yapay basslarda anlamsız ve rahatsız edici bir yankılanma meydana getiriyordu.bunda öyle bir
    sorun yok.CRYSTALIZER de ise,detaylar daha belirginleşiyor ve bu özelliğin akustik müziklere katkısı bana göre çok büyük.
    bu özelliğini aktif ettiğinizde ses seviyesindede bir yükselme meydana geldiği için,beyinde bir an yanılsama oluyor detay konusunda.
    yani aşırı bir detaylandırma yokken,anlık vurgu yüzünden sanki sesin çok fazla detaylandığını sanıyorsunuz.ama böyle birşey yok.
    yapay müziklerde,CRYSTALIZER özelliği istisnasız olarak bass ve tizlerde çatlama meydana getiriyor.ama akustik müziklerde pek
    sorun yok gibi.BASS GÜÇLENDİRME tam bir fiyasko.olmasa da olurmuş.bass miktarını eko ile artırmak çok daha sağlıklı.COWON un
    MACH3 bass çok daha iyi bu konuda.Hazır EKOLAYZER ayarlarının yanında,manuel ekolayzer ayarları olması çok iyi olmuş çünki zaman
    zaman gerçekten gereksinim duyuluyor.

KULAKLIK seçimi yaparken,armatür sürücü ile kullanımda tatminkar lakin,armatürlülerin genelindede seste
    bir soğukluk olduğu için uyumsuzluk söz konusu olabilir.bu durumu PFE ile test ettim maalesef.İE8 le kısa da olsa yaptığım denemede,
    bu cihazın DİNAMİK sürücülü iemlerde çok daha hoş performans vereceği yönünde fikir oluştu bende.aynı görüşü ESW9 ilede teyit ettim.
    .
    son olarak,ses konusunda FLAC çalması-flat sesteki başarımı-sesin dip gürültüsüz,pırıl pırıl ayrıntılı ve rafine hali ile odyofil seviyesinde
    bir cihaz olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.bu cihazın sesi,o kadar hoşuma gittiki,eskiden kulaklığa göre player seçerdim,
    şimdi playera göre kulaklık seçimi yapmak durumundayım.

Elimden geldiğince cihaz hakkında size görüşlerimi sunmaya çalıştım.OKUDUĞUNUZ İÇİN TEKRAR ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Dipnot:stok durumunu bilmiyorum ama forumda UTUMAN (Ahmet) arkadaşımız ürünün satışını yapıyor.bende ondan aldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Master-Fİ -- 10 Kasım 2010; 0:56:25 >

• Bilgilendirme için teşekkürler ..

Şu dokunmatik sorunu beni aletten soğuttu madem dokunmatik yapıyoun bari doğru düzgün bi şey yap
  • Dokunmatik sıkıntısı muazzam derecede artık parmaklıyorum aleti direk dokunmuyorum. Hele ki ses artırıp kısmak gibi ince bir noktayı seçmek istediğim zaman afakanlar basıyor. Ben sırf flac çalabildiği için aldım ve yeterince memnunum diyebilirim dokunmatik ekran dışında. Zaten mp3 player'da dokunmatik olsa ne yazar olmasa ne yazar. Bir dahaki ay kız arkadaşıma X-FI almayı planlıyorum muhtemelen paslarım bunu ona onu da kendime alırım tuşlu tuşlu oh
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2kol3bacak

Dokunmatik sıkıntısı muazzam derecede artık parmaklıyorum aleti direk dokunmuyorum. Hele ki ses artırıp kısmak gibi ince bir noktayı seçmek istediğim zaman afakanlar basıyor. Ben sırf flac çalabildiği için aldım ve yeterince memnunum diyebilirim dokunmatik ekran dışında. Zaten mp3 player'da dokunmatik olsa ne yazar olmasa ne yazar. Bir dahaki ay kız arkadaşıma X-FI almayı planlıyorum muhtemelen paslarım bunu ona onu da kendime alırım tuşlu tuşlu oh

X-fi'da ekran ışığını kapatamıyordun o yüzden sinir olup sattım ben şahsen. Yoksa ses kalitesi iyiydi. Tuşlar ise biraz küçük.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ok1907

X-fi'da ekran ışığını kapatamıyordun o yüzden sinir olup sattım ben şahsen. Yoksa ses kalitesi iyiydi. Tuşlar ise biraz küçük.

Hold'u of yapınca ekran ışığı kapanıyor..Sesi güzel sayılır gerçekten; naturel ve berrak..
    Media markt'ta uzun bir süre incelemiştim.. sanırım browser'ı yoktu..
    Yeni modeli zen x-Fi-2 de güzel ama dokunmatiği fazla dirençli gerçekten.. En azından şarkı atlamak için bir de tuş olsa daha iyi olurmuş..
    Cepte kullanmak için pek pratik değil..
    Objektif inceleme için teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frux -- 24 Kasım 2010; 21:08:26 >
  • Bu dokunmatik saçmalığına artık son verilmeli.
  • beyler müzikleri klasör klasör attıgımızda gözüküyormu acaba bende zen vardı onda karman cormandı? mesela karışık parçalar içeren özel adlı klasör attımı direk özel adlı klasöre giriyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BoccAcio

beyler müzikleri klasör klasör attıgımızda gözüküyormu acaba bende zen vardı onda karman cormandı? mesela karışık parçalar içeren özel adlı klasör attımı direk özel adlı klasöre giriyormu?

onu düzenlemek için kendi programı vardı sanırım
  • Bilgisayarda şarj ederken cihazı kullanmak mümkün müdür?
  • alacak arkadaşlara tavsiyem cihazı düzgün bir kap ile taşıyın. Ben sadece ekranı çizilmesin diye bir kılıf almıştım işe yarıyordu ta ki cihaz cebimde iken buzda kayıp düşene kadar. Ekran sol üst köşeden sağ alt köşeye kadar yarıldı ve alt kısımından görüntü alamıyorum.
  • Şarj almıyor. Ne oldu şimdi buna?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.