Şimdi Ara

Creative X-Fİ Surround 5.1 DTS.Dolby dıgıtal,AC3 Ayarları ve optik bağlantı Detaylar içerde

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
2.317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • X-Fİ değerli dostum görüşlerine ihtiyacım var biliyorsun kartı halen kullanıyorum en ufak sorun yok bendeki ses sistemi bu: creative t6300,Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 SB1090 modelide bu kartın biliyorsun zamanında senin aban önerdiğin daniel_K drıverı halen sorunsuz kullanıyorum lakin sende biliyorsun bu kartta optik çıkış var bende digital decoder yani 5+1 analog ses sistemlerini dts ve dd ses destekleyen decoder mevcut Playvision HDA-51A..şu anda ses sistemi ile 5+1 dts ,dd,dts hd-ma btün sesleri ac3 filter sayesinde alabiliyorum ac3 ayarlarımda aşağıda sence Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 kartıma oprik girişten harivi decoder bağlantısı yapsam analogdan digital sese geçebilirmiyim ..bazı kesin herşeyi decoder hal ediyor diyor önemli olan ac3 ayarllarını yapmak bende zaten onlar ayarlı resimde paylaşıcam..

Creative X-Fİ Surround 5.1 DTS.Dolby dıgıtal,AC3 Ayarları ve optik bağlantı Detaylar içerde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 8 Aralık 2017; 16:24:2 >

• Creative X-Fİ Surround 5.1 DTS.Dolby dıgıtal,AC3 Ayarları ve optik bağlantı Detaylar içerde

• quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

İyi de ses kartında zaten DAC var ki?

DD, DTS sesler zaten bilgisayarda çözülebiliyor kodekler tarafından?

Playvision'daki DAC'ın Creative'dekinden iyi olacağını zannetmiyorum.

Dijital ses diye birşey yoktur. Dijital olarak kodlanmış ses vardır.

Alacağın detayın artmasını istiyorsan kullandığın ses sistemini değiştirmen gerek.

5+1 sesleri zaten alıyorum hocam çevresel muazzam bütün ses codecleri DTS,DD,DTS,HD-MA,TRUE HD,hepsi çevresel ses alıyorum ses kartının arayüzü olan consele arayüzünden herşey yapılı zati resim paylaşıcam ama ses sistemi analog ondan dedim decoderlan ses kartına optik bağlantı yapsam + ses sistemi girişlerini decodara taksam aynen resimdeki gibi sonuç çok fark yapmazmı diyorsunuz..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MERNEPTAH

quote:

Alacağın detayın artmasını istiyorsan kullandığın ses sistemini değiştirmen gerek.

5+1 sesleri zaten alıyorum hocam çevresel muazzam bütün ses codecleri DTS,DD,DTS,HD-MA,TRUE HD,hepsi çevresel ses alıyorum ses kartının arayüzü olan consele arayüzünden herşey yapılı zati resim paylaşıcam ama ses sistemi analog ondan dedim decoderlan ses kartına optik bağlantı yapsam + ses sistemi girişlerini decodara taksam aynen resimdeki gibi sonuç çok fark yapmazmı diyorsunuz..

Gereksiz olur.

Optik bağlantı = kalite artması diye birşey yok.

İçeriğin kalitesi neyse o olur yine.

Hoparlörünüz neyse o olur.

Playvision ile Creative ses kartı arasında dağlar kadar fark olacağını zannetmiyorum.

Ayrıca ayarlarınız da yanlış. Optik üzerinden sesi Playvision'a çözdürmeniz gerekiyor. HDMI ne alaka onu hiç anlamadım.

hangi ayarların neresi yanlış acaba ? yukarda herşey düzgün sizin takıldığınız nokta hangisi hocam

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Gereksiz olur.

Optik bağlantı = kalite artması diye birşey yok.

İçeriğin kalitesi neyse o olur yine.

Hoparlörünüz neyse o olur.

Playvision ile Creative ses kartı arasında dağlar kadar fark olacağını zannetmiyorum.

Ayrıca ayarlarınız da yanlış. Optik üzerinden sesi Playvision'a çözdürmeniz gerekiyor. HDMI ne alaka onu hiç anlamadım.

hangi ayarların neresi yanlış acaba ? yukarda herşey düzgün sizin takıldığınız nokta hangisi hocam

Veriyi playvision'ın çözmesi için sesin optik üzerinden RAW olarak gönderilmesi gerekir.

PCM ile sesi bilgisayarda çözersiniz zaten.

Playvision burada sadece amele olmuş oluyor.

Şimdi decoder zati analog ses sistemini digital sistem yapmaya yarayan araç bknz:logitech z5500,z5500 decoderı kaldır oldumu sana anlog 5+1 ses sistemi,zaten playvision bir aracı + şu konuya bakarmısınız..

https://forum.donanimhaber.com/dijital-ses-cozumleri-icin-ac3-filter-dd-dts-ayarlari--26865187

• sınav_testmis_kanka benim söyleyeceklerimi söylemiş. ben bunu açtığım konularda da dile getirmiştim eskiden, hani "digital berrak ses" diyenler vardı ya zamanında, imzamda linki mevcut o konunun (link içinde link).

Ekstra olarak, görüyorum ki MPC-HC kullanıyorsun, MPC-HC kendi içinde herşeyi ile geliyor internal olarak. Mesela, LAV filters'ı internal codec'lerine eklemişler birkaç sürümdür. Başka hiçbir filter'a ihtiyacın olmuyor, yani AC3Filter resmi gördüm yukarıda atmışsın, ne alaka? bütün onları silmen lazım sistemden (kökünden hatta registry'e kadar). MPC-HC'yi de sil bence ve ayarları default halde tekrar yükle. Üstüne başka hiçbirşey sen elle yüklememen lazım.

Kartın harici USB ise ve Windows 10 kullanıyorsan, artık hiçbir driver'a gerek yok çünkü Windows'un usbaudio2 driver'ı var ve sesi manipule etmeden olması gerektiği gibi karta aktarıyor. Bilirsin ben Creative (yıllarca) ve ASUS kullandım, Creative için daniel_k öneriyordum forumda önemli sebeplerden dolayı ama dahili PCI kartlar için. USB için gerek yok. Şöyle gerek yok, sen eğer Creative ya da ASUS ile birlikte gelen ses efektlerini (DSP effects) açmayı sevmiyorsan o zaman üreticinin driver'larını yüklemen gerekmez. Aksi takdirde DSP açmayı seviyorsundur ve bu durumda da zaten sesi olması gerektiği gibi alamayacaksın zaten, o zaman yüklemen gerekir.

Şuna açıklık getirelim, senin USB kartta hardware decoder yok. Dosyaları MPC-HC'ye decode ettireceksin (software decoder). Bunu da eskiden söyledim, donnaımsal ve yazılımsal decoder arasında kalite farkı yoktur, digital 0, 1'lerle uğraşıldığından en ufak bir bit hatası sesi komple keser, yani ya hep ya hiçtir.

Zaten analog bağlı bir hoparlör setin mevcut, Playvision'a ihtiyacın yok. Ne zaman ihtiyacın olur bilemem belki Playstation vardır hoparlörleri analog bağlamayamazsın Playvision aracı olur bağlarsın vs. bilemiyorum. O yüzden sadece analog bağla hoparlörleri ses kartına.

Hatta Playvision ile digital SPDIF olarak bağlarsan şöyle bir dezavantajın da olacak unutmadan ekleyeyim, SPDIF kayıpsız seslerin (stereo'dan fazla kanallı yanlış hatırlamıyorsam) geçişine izin vermiyor çünkü yeterli bandwidth yok (Wikipedia'dan bakabilirsin). Yani sen DTSHDMA sesli bir film açtığında DTS Core'u yani lossy halini duyacaksın. *Halbuki dediğim gibi yaparsan LAV DTSHDMA'ı çözecek ve direkt lossless olarak ses kartından analog bağlantı ile hoparlör setine gidecek.

---

Benim ayarlarımı söyleyeyim, sen sistemi temizleyince yaparsın yukarıda dediğim gibi.

1) Harici USB2.0 ses kartım, Microsoft usbaudio2 driver yüklü, Windows ayarları yani WASAPI-shared 5.1 kanal tipi, 24-bit/48kHz ve gerektiğinde exlusive olarak kontrol altına alınması için son sayfadaki 2 seçenek tikli.

2) MPC-HC son stabil sürüm, default ayarlar, forum.com/forum/26-home-theater-computers/1357375-advanced-mpc-hc-setup-guide.html örnek alıp yap (Reclock kısmı hariç!).

Ekstra olarak bende;
    LAV Video Decoder'de decoder olarak "None" seçili çünkü yazılımsal olarak video'ları çözmek istiyorum.
    Audio switcher kapalı.
    Video renderer olarak madVR kullanıyorum (default ayarda) çünkü chroma ve luma sampling hassasiyeti uç seviyede (detaylı açıklarsam uzar bk. bluray video to RGB conversion*), video test dosyamda sadece madVR banding yapmıyor.
    Audio renderer olarak MPC-BE'nin kini kullanıyorum "MPC Audio Renderer" isimli. Bu hatasız olarak WASAPI-Exclusive modunda çalışıyor.

Aklımdan yazdım herhalde eksik birşey yoktur.

edit: * LAV Filters varken AC3Filter nedir ya?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 6 Aralık 2017; 21:54:23 >

• sınav_testmis_kanka S kullanıcısına yanıt
    Raw (PCM) değil sesin SPDIF (optik) üzerinden encode'lu halde gönderilemsi lazım. O yüzdendir ki Dolby Digital Live var. Sesi havada DD'ye encode'luyor, oradan da uçtaki sistem Playvision gibi PCM'e decode ediyor ve analogtan hoparlörlere veriyor. Bu bir lossy çözümdür çünkü HDMI gibi yeterli bandwidthe sahip değil SPDIF. Ancak 2.0 PCM sesleri aktarabilir diye biliyorum tekrar Wikipedia'dan bakabilirsin.https://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF#Limitations
  • X-FI X kullanıcısına yanıt
    X-Fİ dostum MPC kaldırdım pc'den neden ? şöyle bir konu var ben 1920x2160p 3d full over-under bluray dosyalarını izliyorum Hıgh L5.ile kodlanmış blurayler, bunlarıda windows'un kendi media playerı açıyor ve dolayısıyla core avc codec son sürüm mevcut bende,haali media olmazsa olmaz ,yoksa lav decoder görüyor player ve karelenme takılma çok oluyor bu sefer core avc codec sistemden kaldırsam MPC yüklesemhttps://www.codecguide.com/download_kl.htm bu linkten standart versiyonu, direk lav video decoder görüyor windows media player..haali görmüyor çünkü k-lite codec olarak yüklüyorum ben sade MPC yüklemedim hiç pc'ye..yada ac3 filter kaldırıp sadece lav audio decodermı kursam ? ac3 ayarlarımı tekrar atıyorum bak...

Şu anda ses sistemim ses kartına yukarda resimlerde model verdim hem sistem hem ses kartı..doğrudan bağlantılı 5+1 bütün sesleri alabiliyorum çevresel ,senki ğlayvision harici decodera ihtiyacın yok zati dts ve dolby digital sesleri t6300 sistemle alıyorsun diyorsan sorun yok..ac3 ayarlarım spdıf yani playvision decoder bağlı olmadığı için direk ses sistemi karta bağlı olduğu için ayarlarım böyle. şu anda dts destekli film açılı ve kırmızı işaretlediğim yerlerde ac3 filter bunu gösteriyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 7 Aralık 2017; 0:8:37 >

LPCM diğer bir adıyla PCM sıkıştırılmamış (uncompressed) ses türüdür. .pcm, .wav, .aiff gibi dosyalar. Kayıplı ya da kayıpsız sıkıştırılmış dosyalar çözülünce ortaya PCM çıkar.

Bitstream/Passthrough, digital ses dosyasının karşı tarafa HDMI/SPDIF gibi kablolar üzerinden bit by bit taşınmasıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 7 Aralık 2017; 0:34:4 >
  • MERNEPTAH kullanıcısına yanıt
    Farkındaysan MPC-HC'yi sil demedim, tekrar kur dedim fabrika ayarlarıyla, çünkü ilk attığın fotolarda filter tab'ında hiçbiri işaretli değildi, bu demektirki LAV Audio ve Video decoder'ları komple disable etmişsin. AC3Filter kullanma, LAV Filter'lar var dedim MPC-HC'nin.

Şimdi doğru mu anladım bilmiyorum ama "1920x2160p 3d full over-under" video dosyaları MPC-HC göstermiyor mu? Çok olanaksız bir durum, bu program herşeyi gösterir. 3D ile uğraşmadığımdan ben hiç test etmedim orası ayrı. 3D videoları nerede izliyorsun? 3D monitor mü var yoksa HDMI ile TV mi bağlıyorsun? İşin içine 3DTV girerse eğer orası apayrı bir konu.

Tekrardan diyorum AC3Filter'la uğraşma, eskidi o yıllar önce LAV geliştirilince herkes terk etti onu. Sana attığım linkten ayarlara bak son post'umda birde benim yazdıım ek ayarları yap, başka birşey istemezsin.
  • quote:

quote:

X-Fİ dostum MPC kaldırdım pc'den neden ? şöyle bir konu var ben 1920x2160p 3d full over-under bluray dosyalarını izliyorum Hıgh L5.ile kodlanmış blurayler, bunlarıda windows'un kendi media playerı açıyor ve dolayısıyla core avc codec son sürüm mevcut bende,haali media olmazsa olmaz ,yoksa lav decoder görüyor player ve karelenme takılma çok oluyor bu sefer core avc codec sistemden kaldırsam MPC yüklesemhttps://www.codecguide.com/download_kl.htm bu linkten standart versiyonu, direk lav video decoder görüyor windows media player..haali görmüyor çünkü k-lite codec olarak yüklüyorum ben sade MPC yüklemedim hiç pc'ye..yada ac3 filter kaldırıp sadece lav audio decodermı kursam ? ac3 ayarlarımı tekrar atıyorum bak...

Şu anda ses sistemim ses kartına yukarda resimlerde model verdim hem sistem hem ses kartı..doğrudan bağlantılı 5+1 bütün sesleri alabiliyorum çevresel ,senki ğlayvision harici decodera ihtiyacın yok zati dts ve dolby digital sesleri t6300 sistemle alıyorsun diyorsan sorun yok..ac3 ayarlarım spdıf yani playvision decoder bağlı olmadığı için direk ses sistemi karta bağlı olduğu için ayarlarım böyle. şu anda dts destekli film açılı ve kırmızı işaretlediğim yerlerde ac3 filter bunu gösteriyor..

Sana diyoruz ki araya playvision'ı sokmana gerek yok.

Ses kartı o işi yapıyor zaten.

Playvision daha çok oyun konsolu, televizyon gibi cihazlarla kullanmak için.

hocam tmm anladım ses kartı evet o işi yapıyor sadece sistem analog oldğu için konu açtım ama her sesi en ince ayrıntısına bütün formatlarla hal edebiliyorum :) lav audio decoderda ayarladım vallaha durum böyle..

• quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

Farkındaysan MPC-HC'yi sil demedim, tekrar kur dedim fabrika ayarlarıyla, çünkü ilk attığın fotolarda filter tab'ında hiçbiri işaretli değildi, bu demektirki LAV Audio ve Video decoder'ları komple disable etmişsin. AC3Filter kullanma, LAV Filter'lar var dedim MPC-HC'nin.

Şimdi doğru mu anladım bilmiyorum ama "1920x2160p 3d full over-under" video dosyaları MPC-HC göstermiyor mu? Çok olanaksız bir durum, bu program herşeyi gösterir. 3D ile uğraşmadığımdan ben hiç test etmedim orası ayrı. 3D videoları nerede izliyorsun? 3D monitor mü var yoksa HDMI ile TV mi bağlıyorsun? İşin içine 3DTV girerse eğer orası apayrı bir konu.

Tekrardan diyorum AC3Filter'la uğraşma, eskidi o yıllar önce LAV geliştirilince herkes terk etti onu. Sana attığım linkten ayarlara bak son post'umda birde benim yazdıım ek ayarları yap, başka birşey istemezsin.

SBS,(Side-By-Side) 3D içerik için, çözünürlük 3840x1080 (her bir göz için 1920x1080) , FULL-SBS
    OU (over under),3D için çözünürlük 1920x2160 (her bir göz için 1920x1080) , FULL OVER UNDER
    HSBS,(Side-By-Side) 3D çözünürlük 1920x1080 (her bir göz için 960x1080) ;
    HOU,(half over under) çözünürlük 1920x1080 (her bir göz için 1920x540) olur.

özellikle orjinal bluray kalıtesınde olan 3d full over under mkv (1920-2160)izlemek istiyorsanız.tabıkı gerçek manada high L5 ve uzerıyle, bit degerı korunarak kodlanmış 3d bluray mkv lerden söz ediyorum ben... yoksa blurayın 4 de biri kalıtesı olan 8-10 gb lık half sbs yada half over under mkv lerin ismini bile anmıyorum en son ıhtımal belki tenezzul edılebılır böyle bir ripe...

Açtığım konuya bir göz atabilirsin :evet 3d tv'ım var marka modele gerek yok görgüsüzlüğü sevmem + laptop benim hdmı 1.4 çıkışlı +hdmı 1.4 3d kablo ile hem Bluray ISO hemde Bluray ISO kalitesinde 1920x2160p 3d dosyaları kayıpsız izliyorum

https://forum.donanimhaber.com/3d-full-over-under-2160p-3d-iso-kalitesi-detaylar-icerde--122919209

Yukarda söylediğin herşeyi yaptım evet ac3 filter kaldırdım MPC-HC kurdum standart K-lite son codec paketini ayarlardan dahili süzgeçlerden herşeyi yaptım ve resim paylaşıyorum ses ac3'e göre daha ayrıntılı oldu evet :

Şöyle birşey var S/PDIF'ten bağlı olmadığı için yani playvision decodera bağlı olmadığı için direk ses kartına bağlı olduğu için 5+1 sistem,kırmzı işaretlediğim yerdeki ses codeclerini aktif ettimmi ses yok, orası zati S/PDIF ayarı digital bağlantı hiç ellmedim deneyyim dedim ses gitti

• X-FI X kullanıcısına yanıt
    Şu anda DTS sesli bir film açtım ve LAV AUDİO DECODER'DAN Infosuna baktım durum budur ,sesler gayet iyi ac3 filtera göre doğrumudur acep

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 7 Aralık 2017; 1:55:34 >

• Tamam madem 3D izleyebiliyorsun sorun yok o zaman çünkü 3DTV işi çok muallakta girmek istemedim oralara.

Şimdi de K-lite diyorsun... MPC-HC'den başka birşey yükleme, gerek yok. Tam aksine uyumluluk problemleri ortaya çıkarıyorsun, MPC-HC için sistemin tüm codec'lerden arındırılmış olması lazım. Windows 10'la birlikte gelen codec'ler var orası ayrı sorun teşkil etmiyor. Senin ekstra codec yüklememen lazım. Daha ilk mesajımda ihtiyacın olan şeyleri yazdım.

LAV Audio Decoder, attığın son resimde output channel farklı kodlu geliyor, onun 0x60f olması lazım yani klasik 5.1 layout'u (surround kanallar sidechannel diye geçiyor). Sende farklı, Windows ses ayarın mı farklı acaba, ya da legacy output'mu seçtin LAV'da? Çünkü aynı mantıkla resme bakarsan BL, BR diyor ve hi çbir aktivite yok göründüğü üzere... Onların SL, SR olması lazım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam tmm anladım ses kartı evet o işi yapıyor sadece sistem analog oldğu için konu açtım ama her sesi en ince ayrıntısına bütün formatlarla hal edebiliyorum :) lav audio decoderda ayarladım vallaha durum böyle..

Yalnız anladığım kadarıyla ses verisi 32 bit olarak giriyor ve 24 bit olarak mı çıkıyor?

Bu bariz kayıptır.

Gerçi buna yapabileceğin birşey yok bu ses kartıyla.

32 Bit DAC içeren bir ses kartı alman lazım.

Elindeki ses sistemi belli. Hani megaworks gigaworks serisi olsa neyse de.

Ses için bu kadar yaygara koparacak bir ses sistemin yok dostum.

Dostum ben yaygara felan çıkarmadım uslubda biraz sıkıntı var sende sanırsam baba, durmadan laf sokuyorsun eleştiriyorsun gibi geliyor bana ben işimi gören ve yetinen bir adamım,bu işleri biliyorsun eyvallah ama anlatım tarzın yanlış az daha sakin anlatırsan daha sağlıklı olur )

+ u anda laptop ses kartına bağlı değil direk kucağımda tv'ye bağlı oldumu ses kartınada bağlı oluyor çünkü kendi odamda ünite var ben ayarları yapmak için laptopu kucağıma aldım ses kartı felan takılı değil anlıyacağın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 7 Aralık 2017; 2:19:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

Tamam madem 3D izleyebiliyorsun sorun yok o zaman çünkü 3DTV işi çok muallakta girmek istemedim oralara.

Şimdi de K-lite diyorsun... MPC-HC'den başka birşey yükleme, gerek yok. Tam aksine uyumluluk problemleri ortaya çıkarıyorsun, MPC-HC için sistemin tüm codec'lerden arındırılmış olması lazım. Windows 10'la birlikte gelen codec'ler var orası ayrı sorun teşkil etmiyor. Senin ekstra codec yüklememen lazım. Daha ilk mesajımda ihtiyacın olan şeyleri yazdım.

LAV Audio Decoder, attığın son resimde output channel farklı kodlu geliyor, onun 0x60f olması lazım yani klasik 5.1 layout'u (surround kanallar sidechannel diye geçiyor). Sende farklı, Windows ses ayarın mı farklı acaba, ya da legacy output'mu seçtin LAV'da? Çünkü aynı mantıkla resme bakarsan BL, BR diyor ve hi çbir aktivite yok göründüğü üzere... Onların SL, SR olması lazım.

Dostum laptop şu an takılı değil ses kartına ben şimdi laptopu tv ye bağlim + ses kartını aktif edim ss atarım + ben win 10 kullanmıyorum W7+64 BIT kullanıyorum W10 sevmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 7 Aralık 2017; 2:25:0 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yalnız anladığım kadarıyla ses verisi 32 bit olarak giriyor ve 24 bit olarak mı çıkıyor?

Bu bariz kayıptır.

Gerçi buna yapabileceğin birşey yok bu ses kartıyla.

32 Bit DAC içeren bir ses kartı alman lazım.

Elindeki ses sistemi belli. Hani megaworks gigaworks serisi olsa neyse de.

Ses için bu kadar yaygara koparacak bir ses sistemin yok dostum.

LAV Audio Decoder downmix yapınca (7.1'den 5.1'e) kendi ortamında o 2 ekstra kanalı 5.1'in surround kanallarına map ediyor. O yüzden 32-bit float olarak görürsün decode ettikten sonra.

Sebebi ise, ses ile uğraşan her yazılım (Audacity vs.) kendi içinde 32-bit float değer kullanır. Çünkü eğer işin içine efekt girerse dither sonrası output alınırken en az gürültüyle kurtulmak için. 32-bit float yapımcılara yüksek dinamik aralık sağlar bu sebeple. Unutmamak lazım ki 32-bit float kullanan DAC yoktur, 32-bit int kullanan vardır. 32-bit float sadece hassas ses işleri için yazılıma hastır.

LAV burada efekt eklemiyor, downmix yapıyor sadece (ekstra kanalların sesini 0.71'e sabitleyerek clipping olmasın diye). Bu sebeple 32-bit float kullanıyor kendi içinde.

Yani sonuç, 24-bit DTS (dosya) -> 32-bit float PCM (LAV) -> 24-bit PCM (WASAPI) -> ses kartı. Sonuçta kayıp yoktur çünkü girdi çıktı aynıdır, tek birşey dışında dediğim gibi 7.1'den gelen ekstra 2 kanal 5.1'in surround kanallarına map'lenmiştir ve ekstra 2 kanalın sesleri 100% değil 71% olarak ayarlanmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 7 Aralık 2017; 1:27:6 >

• MERNEPTAH kullanıcısına yanıt
    Tamam ondan olabilir, zira BL (back left) ve BR (back right), yeni kanal dizilimine göre 7.1'in arka surround kanallarıdır. Senin istediğin SL (side left), SR (side right) 5.1'in surround kanalları.

Eskiden "legacy" tam tersti. Biraz karışık bir konu.

Şu an standard olan 5.1 layout'u
  • Windows 7 mi? O başlı başına hata zaten. Windows 10 ile uyumlu benim dediklerim, Windows 7 ile uyumsuzdur demiyorum gerçi de, bilmiyorum sıkıntı olabilir sadece.
    Vista'dan itibaren geliştirdiler sistemin içindeki mixer'i. Şu an kusursuz W10 ile... Uzun zamandır native USB2 Audio driver'ları yoktu, artık var ve sonuç şahane. Ayrıca sistem içinde artık WASAPI-shared kullanılıyor. Bu mod farklı yerlerden gelen sesleri tek bir çatı altına 32-bit float hassaslığı kullanarak alıyor, hani yukarıda bahsettim ya.

Ses kartın nedir? Eğer USB bazlıysa hiçbir driver yüklemene gerek yok dediğim gibi Windows 10 kendi driver'ını yükler. PCI bir kart ise bilmiyorum denemedim test etmek lazım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.