Şimdi Ara

CPU lara thermal paste yapmak ne ise yarar yapilmali midir yapilmasa ne olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • CPU lara thermal paste yapmak ne ise yarar yapilmali midir yapilmasa ne olur?

soru acik ve nettir. Ben yapamadim/yaptiramadim, islemcinin kutusundan cikmadi. Su an thermal pastesiz direk sadece CPU nun ustune fani takarak kullaniyorum, sorun olur mu?

Tesekkur Ederim

• Termal pasta adındanda anlasıldıgı uzere sagdece ısı avantajı saglamaktadır.Sizin için işelmcinizde ısı problemi yoksa kullanmanıza gerek yok ama sahsen işelmcimi 50 derece görmek cok sinirlerimi bozar
    Ben bu yuzden artic silver 5 kullanıyorum cok memnunum.Yanlız termal pastalar işlemciden veya anakart kutusundan cıkmamaktadır.
  • su an islemcim 50 derece sicaklik gosteriyor, fan calisiyor fakat acilista "ya fan yavas calisiyor ya da fan calismiyor" gibisinden bir hata mesaji ile karsilasiyorum. Anakart ASUS M2N32 SLI Deluxe Wi/fi edition, islemci Athlon 64 X2 3600+ . Bu islemci icin optimum hiz ne olmalidir? Nasil artirabilirim?
  • hata mesajını neden veriyor bilmiyorum ama termal macun işlemci sıcaklığını oldukça düşürür, macunsuz kullanmak pek iyi değil
  • işlemcinin stabilitesi ve ömrü için termal macun kullanılması doğru olandır en kısa zamanda temin edip uygulamanı tavsiye ederim
  • termal macunun tam düz sürülmemesi bile sıcaklıı 5 derece artırıosa artık hiç sürmeyince ne olur sen düşün ha bütün işlemciler çok ısınmaz eski p 4 düm termal macunsuz 30 derece civarı çalışıodu termal macun sürünce idle 22 ye düştü hesapla işte.
  • metal plakaları ne kadar düz görünsede micro boyutta düz değildirleri.iki plaka birbirine temas ettiğinde aralarda boşluk kalır ve hafanın ısı transferi çok kötü oldugundan işlemciden soğutucuya yeteri kadar ısı transferi yapılamaz,haliyle işlemcin ısınır.termal macun bu boşlukları doldurarak ısı transferini artırır.bu yüzden termal macun KESİNLİKLE sürmelisin.ayrıca standart bir kasada idle durumunda amd x2 3600+ 32 santigrat civarındadır,50 derece idle sıcaklığı olarak x2 işlemcilerine çok fazla.yük altında kafadan 65leri görürsün amd için kritik sıcaklık 70 derece.termal macun sürmezsen işlemci ömrü çok kısalır hatta işlemciyi yakabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arheneus -- 7 Kasım 2006; 19:00:09 >
  • TERMAL MACUN SÜÜRLMESI HEM İŞLEMCİNİN PERFORMANSI AÇISINDAN ÖNEMLİ HEMDE FAZLA ISINMAYI ÖNLÜYOR MACUNSUZ HERAN HERŞEY OLABİLİR İŞLEMCİYE ONU GÖZ ÖNNDE BULUNDURMAK GEREKIYOR
  • macun daıma kullanılmalı ısınmıyo kullanmasamda olur dıyede dusunmeyın ıslemcınızın stabılıtesı ıcın bu onemlı bır faktordur
  • ıslemcının ısısı stabilitesi ve ömrü için olmazsa olmazlardandır termal macun. kalitelı olması herzaman ıyıdır
  • arkadaslar ilginize cok tesekkur ederim. Bu arada fan meselesini cozdum, benim salakligimmis. Anakartin uzerinde 4 tane fan konnektoru var, gidip islemci fani yerine sekonder fan konnektorune takmisim.

Su an windowsta 34 derece okuyor, daha thermal paste surmedim. Bugun halledecegim, onemini vurguladiginiz icin ayrica sagolun,

Gorusmek uzere
  • termal macun kunlanmak zorunda değilsin çünkü fanın altında var dır oooo macunda altına bakdığın zaman orda gri renklidir
  • evet dedigin gri kare tam cpuyu kaplayacak sekilde mevcut, fakat bu gri kare yetecek mi mikrobosluklari doldurmaya?

edit: yani su anda arkada wow calisirken, firefoxda da 10 sayfa acikken cpu derecesi 37 olculuyor (program core temp) bu zaten yeterince dusuk bir sicaklik degil midir Athlon 64 X2 3600+ islemcim icin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi penguen -- 8 Kasım 2006; 10:08:21 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: penguen

evet dedigin gri kare tam cpuyu kaplayacak sekilde mevcut, fakat bu gri kare yetecek mi mikrobosluklari doldurmaya?

edit: yani su anda arkada wow calisirken, firefoxda da 10 sayfa acikken cpu derecesi 37 olculuyor (program core temp) bu zaten yeterince dusuk bir sicaklik degil midir Athlon 64 X2 3600+ islemcim icin?

yeterli olacaktır.oda sıcaklığına bağlıdır haliyle işlemci sıcaklığın,ama 37 derece gayet makul ir sıcaklık
  • İŞLEMCİ OLDUĞUN DAHA SICAK ÇALIŞIR VE SİSTEMİNİN OLUMSUZ YÖNDE ETKİLER İŞLEMCİ VE ANAKART ARSINA KONUŞLAN SIVI MADDENİN ÖZELLİĞİ ISIYI DAHA KOLAY İLETMESİNİ SAĞLAR ONUN İÇİN MUTLAKA KONMALIDIR İŞLEMCİNİN ÜZERİNE ÖZELLİKLE YENİ ALINAN ÜST DÜZEY İŞLEMCİ FANLARINDA BU TÜP HALİNDE VERİLMEKTEDİR.AYRI OLARAK DA SATIN ALMA İMKANIN VAR EĞER ÇIKARTMAKTA ZORLANIRSAN DİKKATLİ HAREKET EDEREK ÇIKARABİLİRSİN.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.