Şimdi Ara

Çözülemeyen Windows 7 - Realtek Ses Sorunu (Çözüldü?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
58.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yüklü işletim sistemi : Windows 7 Ultimate 32bit Sürüm: 6.1 Yapım No: 7600

Onboard Audio: Realtek® ALC892 HD Audio

Arkadaşlar internette bu sorundan dolayı açılmış onlarca konu var ama net bir çözüm bulamadım. Sorunum herhangi bir program yüklerken ya da silerken, bazen de windowsta sayfalar arasında geçiş yaparken, çalan müzikte oluşan anlık bir cızırtı-takılma. Aygıt yöneticisinde 'donanım değişikliklerini tara' dendiği zaman istisnasız, her seferinde oluşuyor bu anlık cızırtı. XP'de böyle bir durum yok. Çözüm üretmeye çalışıp denediklerimden sadece birkaçı;

1-) En son güncel driverı realtekin sitesinden çekip yükledim olmadı.
    2-) Anakart csdinin içindeki daha eski sürüm olan driverı yükledim olmadı.
    3-) Her ikisini de ayrı ayrı xp uyumluluk modunda çalıştırıp denedim olmadı.
    4-) Her ikisini de ayrı ayrı vista sp2 uyumluluk modunda denedim olmadı.
    5-) İlk dört maddedeki uygulamaları, windowsun ilk başta kendi yüklediği driverı tamamen kaldırıp denedim olmadı.

Sizler nasıl kullanıyorsunuz windows 7yi. Yani çoğu kişinin Realtek chipsetli anakartları olduğunu varsayıyorum bu sorumda. Windows sürümünüz tam olarak nedir? Bu sorunu nasıl çözeceğim? Bu sorunu çözemezsem XP'ye dönüş yapacağım büyük ihtimalle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DETROVX -- 2 Aralık 2010; 22:35:20 >

• Kardeşim bi tavsiye denemeni istiyorum;Bilgisayarının sitesine girip vista ses driverini çekmeni tavsiye ediyorum
  • çözülemeyen diye bişey yok.

önce sitesinden en guncel sürümü bi indirin
    http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=14&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false

uyumluluk moduna falan girmeden,hatta secmişseniz iptal edin o secimi ve eski driveri kaldırın ac kapa yapın.
    yeni driveri uyumluluk vs secmeden direk yukleyin.

sorunun cözümü ise;
    driveri sorunsuz yuklediyseniz,ses simgesi sag tıklayıp "kayıttan yürütme aygıtlarına" girin.
    varsayılan aygıt hoparlore sag tıklayıp özellikler deyin
    karsınıza gelen sekmelerden "geliştirmelere"girin ve orda "tum ses efektlerini engelle"kutucugunu doldurup uygula tamam deyin.

ses efekleri yuzunden audio.exe işlemciyi resmen yiyor.bu tarif ettigim işlemin sonunda görev yöneticisinden audio.exe ye tekrar bakın işlemci kullanımının düştügünü ve kasılmaların gittigini göreceksiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yorfa

Dediklerinizi aynen yaptım. Sonuç olumsuz. Program yüklerken, kaldırırken vs.. anlık cızırtı ve takılma devam ediyor. Aygıt yöneticisinden 'donanım değişikliklerini tara' dendiği zaman istisnasız yapıyor bu takılmayı mesela. Aygıt yöneticisi sorun değilde arayüzdeyken yapması sinir bozucu. Müzik zevkini mahvediyor.
  • audio.exe nin işlemci kullanımını izlediniz mi???
    bu işlemlerden sonra atıyorum 30 lardan 6-7 e dusmesi gerekir.
    egerki işlemciyi harcamıyorsa donanımsal bi sorun olabilir.ses kartı arızalı,onboard ses kartı sorunlu vs vs
  • İzledim %3-4'ü geçmiyor. Takılma olduğu anda görev yöneticisinde ''System'' cpu kullanımını %15-16 yapıyor, takılmanın durmasıyla geri düşüyor. Ben de donanımdan şüphelendim başta ama XP'de yok bu durum. Yüklediğim Windows 7 sunumu değiştirmeyi deneyeceğim, başka bir yerden çekip kurmayı deneyeceğim bakalım.
  • o zman donanım saglam ama yukledigin win7 de sorunlu olabilir.virus vs..
    ziraz system virusü cok meshurdur nette.
    sytem normalde o kadar işlemci kullanmaz.belki acılısta falan normal ama devamlı o kadar işlemci kullanması normal degil.
  • http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsCheck.aspx?Langid=1&PNid=14&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false

R2.54 sürücüsünü indirdikten sonra setup dosyasına sağ tıklayıp uyumluluk modundan " Vista SP2 yi" seçip "yönetici olarak çalıştır" a tıklatın ve kurulumu başlatın.

Eğer bu yöntem işinize yaramadıysa o zaman dediğiniz gibi başka bir Windows 7 sürümünü denemekte fayda var

• Olumsuz Başka bir yerden indirip kurup denedim. Aynı sorun devam ediyor. Tüm günümü yedim bu win7 için yahu. XP'ye dönecem ama oyunlarda DirectX11 falan diyorlar, XP desteklemiyormuş bu özelliği galiba. Bende HD6850 ekran kartı var, çok kaybım olur mu acaba oyunlarda XP yüklesem? Ne yapsam acaba kafam karıştı valla ya.
  • Bir şekilde çözüm bulup Win 7 de kalmaya bakın, XP de oyunlarda bazı efektleri göremezsiniz
  • Valla öyle yapacağım artık, bir şekilde driver güncellemelerini falan takip edeceğim. Allahtan oyunlarda yapmıyor bu durumu, az önce farcry2 yükleyip tüm ayarlar en yüksekte oynamaya başladım, windows 7 ultimate 32bit yüklü. Sorun yok gibi oyun içinde.
  • Böyle bir sorunu gigabyte marka anakart'da yasamıştım. Hatta ses kartı bile taktım ama cizirti, takılma sorunlarından birturlu kurtulamamistim. Bence sorun anakart'da. Yazım hataları için özür dilerim. Otobusteyim su an.
  • Ben sorunun anakartta olduğuna inanmıyorum. Çünkü windows 7'de, aygıt yöneticisinde donanım değişikliklerini tara dediğimde istisnasız yapıyor bu sesteki bozulmayı ama XP'de hiçbir şekilde yapmıyor. Sorun windows 7 bence. Anakartım MSI 870A-G54.
  • @DETROVX
    Arkadaşım bence anakart BİOS güncellemeyi de deneyin, sağı solu belli olmuyor bu bilgisayar teknolojisinin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DETROVX

Ben sorunun anakartta olduğuna inanmıyorum. Çünkü windows 7'de, aygıt yöneticisinde donanım değişikliklerini tara dediğimde istisnasız yapıyor bu sesteki bozulmayı ama XP'de hiçbir şekilde yapmıyor. Sorun windows 7 bence. Anakartım MSI 870A-G54.

hiçbir sürücü kurmadan yapıyor muydu peki bunu?
  • Yapıyordu. Yani Windows 7 ilk kurulduktan sonra hiç driver kurmadan da ses alınabiliyor ya, o zaman da aynı sorun var. Sürücü yükleyince de var.

Özellikle bir program yüklerken, kaldırırken ve yukarda anlattığım gibi aygıt yöneticisinde yapıyor bu anlık takılmayı. Anlamadım gitti valla. Farklı windows 7 sürümlerini de denedim, tüm güncellemeleri aldım. Bios güncel, ayarlar oynanmamış. XP'de yok bu durum o yüzden biraz kafam rahat yani donanımsal olmadığını varsayıyorum.

İnternette onlarca konu var bu sorundan ama aynı takılmadan mı bahsediliyor bilmiyorum yani benim ses kalitesinde sorunum yok, anlık takılma-cızırtı durumu var sadece.
  • Denetim masası >ses>hoparlöre tıklayıp özellikleri seçip çıkan pencerede düzeyler sekmesine geçip PCBeep seçeneği varsa tamamen sessiz hale getirin.
  • sürücüyü manuel yüklemeyi denedinizmi?
    2. ve küçük olasılık mevcut kodec yazılımını değiştirin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci -- 1 Aralık 2010; 15:29:00 >
  • bana anakartının modelini ve ses yongasının nerde olduğunu gösterir misin bir resim üstünde

bir de işlemcine prime95 ile stress test uygulamanı istiyorum, muhtemelen yine cızırtı yapacaktır emin olmak için dene gene de sen
  • quote:

Orijinalden alıntı: tcebeci

sürücüyü manuel yüklemeyi denedinizmi?
    2. ve küçük olasılık mevcut kodec yazılımını değiştirin

3. hatırlatma ; eğer ekran kartınız ATI ise Realtek in sitesinde ATI ile ilişkili ses sürücüsünü deneyebilirsiniz

Çözülemeyen Windows 7 - Realtek Ses Sorunu (Çözüldü?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci -- 1 Aralık 2010; 17:14:24 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.