Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Çözülemeyen Reset Sorunu

22
Cevap
1
Favori
228
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> Çözülemeyen Reset Sorunu
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      713 Mesaj
      01 Nisan 2017 16:00:51 Konu Sahibi
      Öncelikle iyi günler;
      Bilgisayarda anlayamadığım bir reset atma problemi var 1 haftadır belki daha uzun süredir uğraşıyorum çözüme ulaşamadım. Can sıkıcı bir hal aldı. Şöyleki arasıra oyun oynerken yahut normal ekranda kimi zaman 10 dk sonra kimi zaman 2 3 saat sonra reset atıyor hatta 1 kere format ekranında reset attı.
      Ramleri tek tek denedim .
      İşlemci,ekran,hdd,ssd ısınma problemi yok
      Benchmark
      Aida64 ile kararlılık testi 30 dk 1 saat 1.5saat yaptım ısınma kesinlikle yok komik olan bunları yaparken 1 kere reset attı
      Ekran kartının termal macununu yeniledim
      Onboard ekran kartı olmadigindan ekran kartsızdeneme fırsatım olmadi
      Psu dan süphelendim baska arkadasın pcye ekran kartım ve psumu takıp denedim 2 3 saat stabil calıştı 1 saat kararlılık testi yaptım reset sorunu yasamadım . Daha sonra yaklasık kendi pc mi tekrar toparlayıp onun evinde kararlılık testini tekrarladim, müzik video 2 oyunu üstüste actım banamısın demedi 8 9saat calıştırdık reset yok dedim elektrik tesisatındandir ne zamandir ups almayı düsünüyordum ups aldım onla kendi evimde bagladim 2 saat kadar oyun müzik vs uğraştım oyunda reset attı tekrar acıldı tekrar girdim tekrar reset attı sonra 2 saat reset problemi sonra olmadi ama sonra tekrar attı . En son evden çıkarken acık bırakayim gelene dek calışacakmı derken cıkarken ekranı actıgımda reset atmış açılış ekranında bekliyordu.
      Bunlar dısında Ssdkerdendir dedim secure wipe yapıp corsair fs 128 e kurulu sistemi daha yeni olan sandisk ultra 2 120 kurdum fark eden bişi olmadi usb webcam windows 10 destekli değildi ondanmı dedim driveri silip onsuz kullandim gene reset
      Sistem şu sekilde
      s M5A97 R2.0
      Fx 8320 +thermateke işlemci sogutuculu
      Gskill 8GB 1600 Mhz
      Hd 7850 2 Gb 256 Bit
      Corsair 128 Gb Ssd
      Sandisk ultra 2 120 ssd
      Wd 1 Tb Hdd
      Zalman Z11 Plus kasa 3x120mm 2x80mm fan var
      Corsair Gs700 Psu
      Pioneer Dvr
      Usblerde güc ceken sıradan klavye
      Razer nouse
      Corsair gs700 psu fanı sigmatek ile değiştirildi
      tuncmatik line 2 v1000 ups 600w ama sistem max da 500 watt görmüyor zatwn

Anakarttan süphelenmeye başladim muadil bi psu bulsam tekrar psuyuda deneyecegim ama sorun oldugunu sanmıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4n1L -- 1 Nisan 2017; 18:15:35 >

|
      |

• Yarbay
      2286 Mesaj
      01 Nisan 2017 16:51:14

Sistem boşken arkaplanı meşgul eden işlem var mı bir bak.
      Malwarebytes Anti-Malware yükle. Gerçek zamanlı korumalarını kapat. Protection ayarlarındaki ''Scan for rootkits'' seçeneğini aç. Veritabanını güncelleyip tarama başlat. Tarama sonucunda ''Malware'' yazan yer varsa ekran görüntüsünü gönder.
      Malwarebytes Anti-Malware İndirme Linki:https://www.malwarebytes.com/mwb-download/
      Bunlar sana uzun geliyorsa bilgisayarı güvenli modda test et.
      |
      |
      Bahsedilenler: 4n1L
      01 Nisan 2017 17:39:25 Konu Sahibi
      Hocam win defender dısında bi antivirüs yüklü değil arka planda razer chromanın uygulamasi ile atinin uygulamasi calışıyor ki onlari gectim format ekranda diskleri formatlayım dedim windows yüklemek için o zamanda format attı psu da bi bozuklukmu var yahut anakartmı çözrmedim bazen daha uzun süre acık kalıyor bazen 2 3 dkya resetliyor . 1 2 kezde söyle bişi oldu psu ve psuya baglu fanlar calişirken egzos fanı gibi anakart a bağlı olan donanımlar calişmadi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      01 Nisan 2017 17:43:38
      Ram tek modül müdür. yoksa 4x2 midir ? CL kaç detaylı belirtebilir misin ?
      |
      |
      713 Mesaj
      01 Nisan 2017 17:51:46 Konu Sahibi
      Hocam şuan evde değilim akşam döneceğim fakat

4x2 şeklinde 2 tane 1600 mhz

Gskill 4Gb Ddr3 1600Mhz Cl9 Ripjaws X RAM şunun aynısı

01 Nisan 2017 18:20:13
      quote:

Orijinalden alıntı: 4n1L

Hocam şuan evde değilim akşam döneceğim fakat

4x2 şeklinde 2 tane 1600 mhz

Gskill 4Gb Ddr3 1600Mhz Cl9 Ripjaws X RAM şunun aynısı

Ben RAM'den olabileceği düşüncesindeyim. Genelde RAM uyumsuzluğunda sistemin değişken zamanlarda boşta beklerken hatta sistem kurulumunda bile resetlemesine veya sistemin donmasına sebep oluyor.

Anakart modelinizi Asus sitesinde inceledim. İlk BIOS sürümünde yazdığınız GSkill 1600 MHz'lik RAM'ler desteklenmiyor. 1333 MHz'lik model listede var ve 1.5V ile çalışıyor.

BIOS güncellemeleri yayınlanmış sitede. BIOS güncellemesinden sonra yayınlanan listede 1600 MHz'lik G.SKILL F3-12800CL9D-8GBSR2(XMP) 8GB ( 2x 4GB ) bulunuyor.
      Ve bu RAM 1.25V ile çalışıyor.

Size tavsiyem öncelikle buraya tıklayarak Asus sitesinden en güncel BIOS update'i yapınız.
      Daha sonra testlerinizi tekrar yapınız.
      |
      |

• Yüzbaşı
      713 Mesaj
      01 Nisan 2017 18:21:49 Konu Sahibi
      Hocam bios son sürümde ama eve gidince tekrar güncelleyeyim

|
      |
      01 Nisan 2017 18:23:39
      BIOS ayarlarınızda DRAM için XMP profilinizin aktif olduğundan emin olun. XMP aktif iken Zamanlama ve Voltaj değerlerini otomatik ayarlayacaktır.
      |
      |
      713 Mesaj
      01 Nisan 2017 18:30:32 Konu Sahibi
      Eve gidince tekrar bakacagım bahsettiğiniz ayarlara biosu güncelledim fakat tekrar guncelleyip deneyeceğim birsey değişirmi pek inancım yok ama, biosu default ayarlamıştım en son tum ayarlar oto atanmıştı dediğiniz ayar farklı atanmışmı kontrol edeyim xmp intel diye biliyorum ama dopc gibi bişi amd de voltajlar ve fan hızları sabit görünmüyordu değişkendi zaten biosta tekrar ederse buradan yazarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4n1L -- 1 Nisan 2017; 18:34:6 >
      |
      |
      01 Nisan 2017 21:47:58
      son durum nedir kardeş hallettin mi ?
      |
      |

don't cry....
      soldier of fortune...
      ..but why why why can't it be oh can't it be mine..
      ...and I still wonder if you ever wonder the same and I still wonder...
    • Yüzbaşı
      713 Mesaj
      01 Nisan 2017 22:14:32 Konu Sahibi
      Hocam ilginize teşekkürler aydına gitme durumum oldu gece izmire döneceğim dediklerinizi deneyeceğim

|
      |
      02 Nisan 2017 04:31:48 Konu Sahibi
      Arkadaşlar bahsettiginiz voltaj degerinin sabitlenmesinide yaptim fakat bir çözüm olmadı
      |
      |
      02 Nisan 2017 05:16:03
      Çoklu priz kullanıyorsanız direk ana prize takarak deneyin.
      |
      |
      02 Nisan 2017 12:04:59 Konu Sahibi
      Arada ups var regulasyonlu fark edecekmiki

|
      |
      03 Nisan 2017 14:55:06 Konu Sahibi
      Arkadaşın kasayı alıp ekran kartını denedim ki giriş seviyesi bir kart gene restart attı . Üzerine ram i söküp arkadasın ram i ve ekran kartı ile çalıştırdım reset attı anakart süphelerim güclendi sizlerin fikri nedir .

Ayrıca Arkadasın psu ile çalıştirmak istedim ama anakart ışıgı yanıyor pc açılmıyor benim anakart 8 pin arkadasınki 4 ama 8 e döndürülebiliyor kablolar birbirine geçip ama benim pc hiç açılmıyor o psu ile

|
      |
      03 Nisan 2017 15:04:20

Windows Defender yeterli değildir. HD Tune ile Memtest86 testi yapın bence. Furmark ile test yapın sonra. Bunlar ile netice alamazsanız PSU'yu falan başka bilgisayarda deneyin. Sorunun nedeni sıcaklık da olabilir. CPU-Z ya da Core Temp gibi bir programla kontrol edin sıcaklığı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KALEMLİK100 -- 3 Nisan 2017; 15:8:7 >
      |
      |
      4n1L kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Nisan 2017 21:20:06
      Peki arkadaşın sistemi senin evde reset atıyor mu?
      |
      |

film/altyazı | Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Johann Wolfgang von Goethe
    • Yüzbaşı
      713 Mesaj
      04 Nisan 2017 02:06:16 Konu Sahibi
      Şuan taktım arkadaşın sistemi deniyorum

Benim anakart da northbridgede sensör yok elimle bi yokladım çok aşırı ısınma vardı üzerine 40mm bir fan uydursam gecici bir çözum olur belki diyorum ama ısı bir hayli yuksekti bunun neden olma ihtimali nedir

|
      |
      04 Nisan 2017 14:45:30 Konu Sahibi
      Anakartı söktüm northbridge üzerindeki pasif sogutucuyu söküp termal macunu temizleyip yeniledim 2 saat oyun video vs zaman gecirdim yattım sabah gene reset atmış northbridgeden mi neden çözebilmiş değilim northbridge dokunun ca 2 3 saniyede parmakları yakıyor ki bugun 40mm fan üzerine üfletip o şekilde test edeceğim

|
      |
      04 Nisan 2017 15:31:58
      O zaman senin anakartta arıza var demektir. Dediğiniz gibi fan takarsanız idare eder ama uzun ömürlü olmaz.
      Aynı sorunu olan bir sisteme bahsettiğiniz şekilde fan takmıştım birkaç ay sonra görüntü almamaya başladı.
      |
      |

film/altyazı | Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, Onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Johann Wolfgang von Goethe
    Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Blogio
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.