Şimdi Ara

Corsair SP Ve AF Serisi Fanları Testte [Kullanıcı İncelemesi ] (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
4
Favori
8.417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hknups

H110 için af140 almayı düşünüyorum. kullananlar varmı ? h110 nun sesinden farkı varmı ?

Fark olmuyor hatta af serisi kasa fanı olduğundan radyatörde hiç bir etki göstermiyor...Swiftech helix 140cm fanlar var yurtdışında oralardan alabilirsin. http://www.overclock.net/t/1147587/official-thermaltake-level-10gt-club/250 benim kasa bu içinde görebilirsin af serisi fandan 4 tane var..Resimler biraz eski olduğu için radyatöre taktıgım swiftechler görünmüyor..

• üstad ml120 incelemeleri ne zaman geliyor dört gözle bekliyorum.@OneTreeHill

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ScriptKidie -- 9 Ocak 2017; 9:33:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ScriptKidie

üstad ml120 incelemeleri ne zaman geliyor dört gözle bekliyorum.@OneTreeHill

Çok yakında tüm corsair fanlarının olduğu bir inceleme geliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: OneTreeHill

quote:

Merhabalar,
    Benim anlamadığım, sıvı soğutmalardaki fanlar yerine kasa fanları takılmaması gerektiği söylenir. Sebebi de statik basınç değerinin kasa fanlarında düşük olmasından dolayı verimsiz olacağı şeklinde açıklanır. Buna rağmen h100i üzerinde 4 adet af120 sessiz fan kullanıp yüksek performans alan insanlar var. Bu durumu açıklarsanız çok sevinirim.
    Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: cagriyil

quote:

quote:

Merhabalar,
    Benim anlamadığım, sıvı soğutmalardaki fanlar yerine kasa fanları takılmaması gerektiği söylenir. Sebebi de statik basınç değerinin kasa fanlarında düşük olmasından dolayı verimsiz olacağı şeklinde açıklanır. Buna rağmen h100i üzerinde 4 adet af120 sessiz fan kullanıp yüksek performans alan insanlar var. Bu durumu açıklarsanız çok sevinirim.
    Teşekkürler

O durum kullanım senaryosuna göre değişiklik gösterebiliyor. Soğutucularda statik basıncı yüksek fanların kullanılmasının nedeni bunun için geliştirilen yüksek statik basınca sahip fanlar önlerinde radyatör gibi bir engel ile karşılaştıklarında onu daha kolay aşıyorlar. Bu özellikle kalın radyatörlü modellerde çok bariz ortaya çıkıyor. Birde ses olayı var. Statik basıncı yüksek olmayan fan önündeki engele çarpıp onu zor aştığında tuhaf bir ses çıkıyor.

Şurada şöyle güncel bir test var. Radyatörler ince olduğu için pek fark çıkmamış.

http://www.kitguru.net/components/cooling/dominic-moass/static-pressure-vs-airflow-fans-is-there-a-real-difference/

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cagriyil

quote:

quote:

Merhabalar,
    Teşekkürler

O durum kullanım senaryosuna göre değişiklik gösterebiliyor. Soğutucularda statik basıncı yüksek fanların kullanılmasının nedeni bunun için geliştirilen yüksek statik basınca sahip fanlar önlerinde radyatör gibi bir engel ile karşılaştıklarında onu daha kolay aşıyorlar. Bu özellikle kalın radyatörlü modellerde çok bariz ortaya çıkıyor. Birde ses olayı var. Statik basıncı yüksek olmayan fan önündeki engele çarpıp onu zor aştığında tuhaf bir ses çıkıyor.

Şurada şöyle güncel bir test var. Radyatörler ince olduğu için pek fark çıkmamış.

http://www.kitguru.net/components/cooling/dominic-moass/static-pressure-vs-airflow-fans-is-there-a-real-difference/

Anladım. Arkadaş ses açısından da memnun, performanstan da. Ben de fazla overclock yapmayacağıma göre fanları af quiet serisiyle değiştirip h100i alabilirim.

• üstad nerede kaldı ML ler yahu :)
  • quote:

üstad nerede kaldı ML ler yahu :)

Sadece 120'liği test edebildim.
  • OneTreeHill kullanıcısına yanıt
    yayınlamak için 140lığı mı bekliyorsun üstad 120likte tatmin eder şimdilik :)
  • quote:

yayınlamak için 140lığı mı bekliyorsun üstad 120likte tatmin eder şimdilik :)

Corsair'in tüm fanları test ettiğim için normalden uzun sürdü biraz. Birde yeni bir test metodu ekledim. Normal kabinin içindeki hava ölçümlerine ilave olarak bir de fanın önüne engeller koyarak yeni test metodu ekledim.
    Tamam hocam en kısa zamanda 120lik bile olsa sadece bekliyoruz. ML serisi güzel bir seri gibi bakalım.
  • Merhaba af serisi'nin soğutucu ve radyatör üzerinde kullanımı için yorumlar yapılmış. Bence ;

benim gördüğüm af serisi veya benzeri fanlar daha düşük devirlerde sp serilerine göre daha iyi soğutma sağlıyor fakat daha fazla gürültü (fazla kanat nedeniyle havaya fazla vurmasıyla ) yapıyor fakat soğutucu veya radyatör inceyse geçerli olabilir buda , mesela çıkan test tablosunda ;

arctic f12 pwm fan 1350 rpm'de soğutucuyu 39,6 derecede tutarken ses seviyesi 22-38 dba diğer model
    sp120 quiet edition fan 1450 rpm'de soğutucuyu 41.67 derecede tutuyor ses seviyesi 20.7-32.5 dba

ki aynı rpm hızı pek yok fakat tabloda af ve sp serisinde direk corsair altındaki hız ve ses seviyesi oranına bakarsanız af serinde sesin daha fazla olduğunu görebilirsiniz birde konu sahibi OneTreeHill arkadaşımın biraz üstte belirttiği olay kalınlığı fazla olmayan soğutucu veya radyatörde kullanılabilir fakat özellikle basınç düşüklüğü/ yetersizliği nedeniyle kalın radyatörle sorun yaratabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AKREPXX -- 3 Mayıs 2017; 16:26:1 >

• 400R'nin önüne 2 adet AF120 taktım. Hızı ısıya göre ayarladım, son devirde manuel denediğimde ürettiği hava gücü çok iyiydi tabi seste aynı derece artıyor. Düşünen varsa tavsiye ederim.
  • inceleme için teşekkürler. bir sorum olacaktı, benim kasa biraz fazla ısınıyor, malum yaz da geldi. arkaya bir tane af120 takacağım. performance edition bulamadım internette. sizce af120 quiet mi almalıyım yoksa akasa viper ak-fn063 mü?
    Hocam biraz hortlatıyorum konuyu ama bende 2 tane af120 quiet edition(3 pin) almak istiyorum.Bu fanların pwm olduğuna dair bir bilgi yok.Bunları yeni alacağım kasaya takacağım ve kasanın içinde bir fan kontrol devresi var.(5 fan için 3lü pinler) Biraz araştırdım pwm fanlar 4 pin olur,3 pinli fanlar pwm kontrolcüyle çalışmaz şeklinde bilgiler var.

Benim yazdığım durumda sizce sorun çıkar mı?
  • Merhaba benim bir sorum var.Yardımcı olursanız sevinirim.

https://www.youtube.com/watch?v=XqLxRrVxMOo videonun 08:05 den itibaren gösterilen fan kontrolcü devresine 5 fan bağlanabiliyor ve 3pinli.Videoda pwm fanlar takılabiliyor denilmiş fakat pwm fanların 4 pin olduğunu söylüyorlar her yerde

sizce ben 2 tane corsair af 120 quiet edition(3pin,pwm olduğu bilgisi yok) fan alsam ve bunları videodaki fan kontrol devresine taksam,bu fanlar otomatik devir değişimi yapar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felicity51

Merhaba benim bir sorum var.Yardımcı olursanız sevinirim.

https://www.youtube.com/watch?v=XqLxRrVxMOo videonun 08:05 den itibaren gösterilen fan kontrolcü devresine 5 fan bağlanabiliyor ve 3pinli.Videoda pwm fanlar takılabiliyor denilmiş fakat pwm fanların 4 pin olduğunu söylüyorlar her yerde

sizce ben 2 tane corsair af 120 quiet edition(3pin,pwm olduğu bilgisi yok) fan alsam ve bunları videodaki fan kontrol devresine taksam,bu fanlar otomatik devir değişimi yapar mı?

PWM taksan bile pwm olan pin devre dışı kaldığı için bir şey fark etmiyor. Ama onun devre dışı kaldığına emin olun pwm ye voltaj verirseniz fan uçar.

Cevap için teşekkürler.

benim aldığım fanlar zaten 3 pinli.O konuda tehlike yok.

Merak ettiğim fanlar sabit devirde mi çalışır yoksa kontrolcü 3 pin-fanlar 3 pin olduğundan,anakarttan gelen bilgiye göre devir değişimi yaparlar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Felicity51

Cevap için teşekkürler.

benim aldığım fanlar zaten 3 pinli.O konuda tehlike yok.

Merak ettiğim fanlar sabit devirde mi çalışır yoksa kontrolcü 3 pin-fanlar 3 pin olduğundan,anakarttan gelen bilgiye göre devir değişimi yaparlar mı?

Üç şekilde fan kontrol var. Pwm modunda anakarttan gelen pwm sinyali doğrultusunda çalışıyor. Diğerinde %100, öbüründe %60 seviyesinde çalışıyor.
  • Öncelikle çok güzel detaylı bir inceleme ve bilgilendirme olmuş. Emeğinize elinize sağlık. Fakat yinede benim kafa biraz karıştı. Kafa karışıklığımın giderilmesi için doğru yerde olduğumu düşünüyorum.

Lian Li PC-7 plus kasam için ön ve arka egzoz fanı olarak Cooller Master Pro Air Flow ve Balance olarak iki ayrı model yeni fan aldım. İki fanın da dönüş hızı(rpm), hava akışı ve hava basınç değerleri farklı aslında alırken modeline tam dikkat etmediğim için farklı oldu. Öğrenmek istediğim hangisini ön de hangisini arkada kullanmalıyım ki daha iyi verim alabileyim. Şu anda önde Balance arka da Air Flow bağlı ve çoklu PWM kablo aracılığı ile PWM özelliğini kullanıyorum. Aşağıdaki resimlerde olduğu gibi sabit disklerin önünde air balance olan modeli bağlı.

Ayrıca kasamın üst kısmında biraz modifiye ile Cooller master MasterLiquid ML240L RGB kapalı devre sıvı soğutma da kullanıyorum. Sıvı soğutma fanlarıda havayı içeriden dışarıya doğru aktarmakta, şunu da belirteyim sıvı soğutma gerçekten işlemcimi serin tutuyor çok iyi görevini yerine getiriyor tek şikayetim fan sesinin fazla olması. Speedfan yazılımı ile hem daha sessiz ve biraz ödün vererek serin çalıştırabiliyorum. Cooller masterın kendi yazılımı olsaymış güzel olurmuş.

Fanların özelliklerine gelirsek aşağıdaki gibi.

MasterFan Pro 120 Air Flow RGB
    Fan Speed (RPM)650 - 1,100 ± 10%
    Airflow (CFM)48.8 ± 10%
    Air Pressure (mmH2O)0.88 ± 10%

MasterFan Pro 120 Air Balance RGB
    Fan Speed (RPM)650 ~ 1300 ± 10%
    Airflow (CFM)42.7 ± 10%
    Air Pressure (mmH2O)0.96 ± 10%

Kasaya ait fotoğraflar temsilidir ama Kasanın içi zaten benzer bir dizilimde Air balance nin tam önünde 1 adet mekanik disk 1 adet SSD takılı. Arkada çıkış Air Flow. Ayrıca üstede radyotör ve statik basıncı yuksek fanlar dışarı doğru hava akışı.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.