Şimdi Ara

'Corsa' Genel (2094. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
42.181
Cevap
81
Favori
2.532.749
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20922093209420952096
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kataloğa göre 5w-30 ya da 5w-40 dexos2 yağ uygun. Yani bahsettiğin yağ.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KomuTan RöGar

Kataloğa göre 5w-30 ya da 5w-40 dexos2 yağ uygun. Yani bahsettiğin yağ.
    60.000 bakımı için değişim yapılacak ve kontrol edilecek liste aşağıdaki gibi olacak. Aklınıza gelen başka birşey var mıdır?

Hava Filtresi Bosch Marka (5835930)

Polen Filtresi Bosch Marka (6808622)

Yağ Filtresi Bosch Marka (650172)

Motor Yağı

Buji

Ön fren Disk

Ön fren balata

Ön teker balans

Antifriz

Şanzuman yağı

Buji kablo elektrik durumu

Arka fren balata sprey

Fren yağı

Hidrolik yağı

Baskı balata

V kayışı, triger

Motor suyu

Akü ölçümü

• Gayet yeterli. Bakımı nerde yaptıracaksınız? Balatalar değişti mi daha önce? Değişmediyse değiştirin bitmiştir. Biraz masraflı olacak gibi 60bin bakımı

• quote:

Gayet yeterli. Bakımı nerde yaptıracaksınız? Balatalar değişti mi daha önce? Değişmediyse değiştirin bitmiştir. Biraz masraflı olacak gibi 60bin bakımı
    İzmir Alkaya Özel Servis düşünüyorum. Parçaları ben alacağım.

Balatalar 2018 Nisan'da değişti. Disk tornaya girmişti.

Aynen fiyat yüksek olacak ama uzun süre kullanmayı düşünüyorum. O sebeple katlanacağız.
  • Diski niye yemiş ki o kadar? Balatalar sağlamdır o zaman daha.
    Ben de 50binde değiştirdim balataları. Disklerde sorun yok çok şükür.
    Filtreler Bosch özellikle yağ filtresinde randıman alabilecek misin acaba araştırdın mı?
    Filtreler ve yağ kaça mal oluyor? En az 300₺ vardır?

• quote:

Diski niye yemiş ki o kadar? Balatalar sağlamdır o zaman daha.
    Ben de 50binde değiştirdim balataları. Disklerde sorun yok çok şükür.
    Filtreler Bosch özellikle yağ filtresinde randıman alabilecek misin acaba araştırdın mı?
    Filtreler ve yağ kaça mal oluyor? En az 300₺ vardır?
    Valla hocam hanım kullanıyor. Aracı kullanmaya başladıktan 5-6 dakika sonra frene basınca balatalardan ses geliyor. O sebeple değiştirmek istiyorum kafam rahat olsun.

Aşağıdaki parçaların tutarı 615 TL. Usta hepsinin değişimi için 180 TL alacak. (Filtreler ve yağ 245 TL, değişim hariç)

Hava Filtresi Bosch Marka (5835930)
    Polen Filtresi Bosch Marka (6808622)
    Yağ Filtresi Bosch Marka (650172)
    Motor Yağı
    Buji
    Ön fren Disk
    Ön fren balata
  • Filtrelerin uygunluğunu orjinalinin OEM numarasına göre mi belirlediniz hocam?
    615 uygun. Sadece balatayı 200 TL ye değiştirdim, sanırım biraz öpmüşler bizi :)

• quote:

Filtrelerin uygunluğunu orjinalinin OEM numarasına göre mi belirlediniz hocam?
    615 uygun. Sadece balatayı 200 TL ye değiştirdim, sanırım biraz öpmüşler bizi :)
    https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-2-1-4-bakim-seti-bosch-2008-2015

Hocam yukarıdaki siteden baktım açıkçası OEM numarasına dikkat etmedim.

Henüz değiştirmedim whatsapp üzerinden fiyat aldım. İnşallah gidince fiyat artmaz :)

• Merhaba arkadaşlar,

Corsa konusuna yazmada ki neden . 2009-2014 model otomatik CORSA , JAZZ , MİCRA bakıyorum . Sahibinden deki ilanlara baktım . Pek düşündüğüm gibi bir araç bulamadım . Burada arabasını satmayı düşünen olabilir belki diye . Yada tavsiyesi olan varsa çok sevinirim.
  • aynı siteden mann filtrelerine bakın, bosch yerine. Yağ filtresini gm tercih edebilirsiniz.

yetkili serviste de kampanya var sadece bakım için, orjinal parça daha iyi olur ama 499tl ye yapıyorlar filtre, yağ ve işçilikte içinde fazla gelir mi bilmiyorum ama yinede aklınızda bulunsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mob411

aynı siteden mann filtrelerine bakın, bosch yerine. Yağ filtresini gm tercih edebilirsiniz.

yetkili serviste de kampanya var sadece bakım için, orjinal parça daha iyi olur ama 499tl ye yapıyorlar filtre, yağ ve işçilikte içinde fazla gelir mi bilmiyorum ama yinede aklınızda bulunsun.
    500 çok pahalı bence. Mann filtr mi Bosch mu daha iyi onu bilmiyorum.

GM set satsalar ondan alırım.
  • Sitede gm setleri mevcut ama fiyati 500 tl ile kalmaz ordan alirsaniz ayrica usta isciligide eklenir.

Gm mann a urettiriyor zaten bazi filtrlerini. Mann da iyidir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cetera

Merhaba arkadaşlar,

Corsa konusuna yazmada ki neden . 2009-2014 model otomatik CORSA , JAZZ , MİCRA bakıyorum . Sahibinden deki ilanlara baktım . Pek düşündüğüm gibi bir araç bulamadım . Burada arabasını satmayı düşünen olabilir belki diye . Yada tavsiyesi olan varsa çok sevinirim.
    Valla hocam ben aslında satıp model yükseltmek istiyorum.

Araçta değişen parça yalnızca sol ayna. Sol ön çamurlukta lokal boya ve sök tak var. Sebebi ufak göçük, resim ekledim. Ufak tefek çizikleri mevcut ama hiç boyatma gereği duymadım.

2013 Opel Corsa D 1.2 Twinport Essentia

Şehir içi 100 kilometrede 7,5 litre yakar, yokuşta biraz zorlanır.

Düşünürseniz konuşabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi break. -- 21 Kasım 2019; 19:2:10 >

• quote:

Sitede gm setleri mevcut ama fiyati 500 tl ile kalmaz ordan alirsaniz ayrica usta isciligide eklenir.

Gm mann a urettiriyor zaten bazi filtrlerini. Mann da iyidir.
    Onu bilmiyordum iyi oldu hocam. Mann'a bakayım. GM set varmış ben görememişim fiyatı 222 TL.
  • quote:

Orijinalden alıntı: break.

Onu bilmiyordum iyi oldu hocam. Mann'a bakayım. GM set varmış ben görememişim fiyatı 222 TL.

Alıntıları Göster
    gm set 222 yazıyor dediğiniz gibi 1.2 1.4 benzinli için. Bosch ile aralarında fazla fiyat farkı yok bence bundan alın. Yada tek tek mann toplayabilirsiniz ama gerek yok gm set iyidir.
    https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-2-1-4-periyodik-filtre-seti-orjinal-gm-marka

yalnız polen filtresi karbonlu değil ama olsun. polende mann filter / GM yazıyordu bende . Hava filtresinde ise sogefi yazıyor.

benim dizel olduğu için gm set 533 tl fiyat çekmişler , aynısı işçilik ve yağ dahil şuan 499tl yetkili serviste.

dizel bosch set fiyatıda 279 tl benim için.

• quote:

gm set 222 yazıyor dediğiniz gibi 1.2 1.4 benzinli için. Bosch ile aralarında fazla fiyat farkı yok bence bundan alın. Yada tek tek mann toplayabilirsiniz ama gerek yok gm set iyidir.
    https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-2-1-4-periyodik-filtre-seti-orjinal-gm-marka

yalnız polen filtresi karbonlu değil ama olsun. polende mann filter / GM yazıyordu bende . Hava filtresinde ise sogefi yazıyor.

benim dizel olduğu için gm set 533 tl fiyat çekmişler , aynısı işçilik ve yağ dahil şuan 499tl yetkili serviste.

dizel bosch set fiyatıda 279 tl benim için.

Alıntıları Göster
    Bosch set 105 TL (https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-2-1-4-bakim-seti-bosch-2008-2015)

Mann set 120 TL (https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-2-1-4-bakim-seti-mann-marka)

GM set 222 TL (https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-2-1-4-periyodik-filtre-seti-orjinal-gm-marka)

Orjinal GM motor yağı 140 TL (https://www.onlineyedekparca.com/urun/gm-sae-5w30-dexos-2-4-lt-tam-sentetik-motor-yagi)

Bu setler ve yağ için yetkili servis 499 TL istiyor ve anladığım kadarıyla işçilik içinde. (https://www.opel.com.tr/opel-sahipleri/servis-teklifleri/servis-kampanyasi-4.html)

GM, Mann'a ürettiriyorsa Mann daha mantıklı. Zaten her sene değişen parça olduğu için GM almayabilirim.

Yetkili servis fiyatı gerçekten yüksek... Ben özel serviste filtreler, yağ, buji, disk ve balata için 180 TL değiştirme ücreti aldım.

• evet benim dizelde parçalar pahalı olduğu için uygun olmadığından dolayı orjinal daha avantajlı oluyor

ama benzinlide öyle değilmiş.

Bazı parçalarıda bosch üretiyor. mazot filtre altındaki sensör bosch a ait mesela. Üstünde ilk gelen mazot filtreside bosch tu benim. Ama polen filtresinde gM yanında mann yazıyordu. GM in kendi filtre üretme tesisi vs yok o yüzden ona buna ürettiriyor :)

filtrelerde bosch alana kadar mann tercih ederdim. (499 tl olan kampanya olmasaydı bende mann alacaktım buradan)

ama GM set te güzel fiyat olarak Aşırı fark olmadığından ilk tercihim sırayla GM > mann > bosch olurdu.

yağ olarak opal yağ shell kullanıyor. GM yağ kullanmak zorunda değilsiniz castrol motul vs konulabilir.

her sene değişiyorsunuz evet ama ben motocar filtre denemiştim mesela, 5.ay da gözlemledim orjinal gm den daha beter hale gelmişti. Kalite farkları oluyor. Yerli malıydı sanırım. Wunder filtronda öyle olması gerek bildiğim kadarıyla.

yetkilide işçilikten geçiriyorlar genelde. 2-3 kat fiyatı oluyor :)

• Beyler geçen gün kızdırma bujisinin ışığı yanıp söndü, aracı 15 dk kadar 2500 - 3000 devir arası sürdüm dpf temizlensin diye, sonra söndü. Benim DPF ömrü bitmiş ya da azalmış mı oluyor şimdi?

• | OMG! | kullanıcısına yanıt
    Hayır sadece rejenarasyona ihtiyacı var, kısa mesafe ya da düşük devirde kullanmışsınız aracı.

Otoban gibi bir yere çıkıp 20dk 2500 - 3000 devir aralığında kullanın (hız sınırını aşıyorsa 4.viteste de oluyor) filtre kendini temizlemeye başlayacaktır.

Eğer çok dolarsa o zaman profesyonel müdahale gerektirecek.
  • Evet genelde motoru belirli bir süre bekledikten sonra kapatırım hem dpf hem de basınç ayarlarının normale dönmesi adına. Bir iki dakika çalıştırmadan da yola çıkmam pek. Ama 3 dakikalık bir sürüşün hemen ardından motoru kapatmam ile gerçekleşti bu durum. Aynı dediğiniz gibi. Yüksek devirde sürünce de temizlendi herhalde. Peki profesyonel müdahale gerektirdiğini nasıl anlayabiliriz? Aracın güçten düşmesi gibi belirtiler mi?

• 
Sayfa: önceki 20922093209420952096
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.