Şimdi Ara

'Corsa' Genel (2079. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42.181
Cevap
81
Favori
2.532.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20772078207920802081
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 499 tl lik bakım kampanyasından yararlandım yine. Uğraşmadım bu seferde. 6 taksit olması işime de geldi açıkcası, kızmıştım filan ama Dışarıda alsam taksit yok tabi

yağ, yağ filtresi, hava filt., polen filtresi karbonlu olarak değişti. Yağ olarak bütün yetkili servisleri aradım hepsi gm kullanırken , opal shell kullanıyoruz dedi. Polen i bile diğer servisler karbonsuz takıyoruz dedi. Bi tek opal karbonlu dedi. Buda ilginç.

5 lt Shell 5w30 AG dexos 2 kutu olan yağdan konuldu. Tabi motora 3.5 lt konuldu, 1 lt yi kendilerine aldılar, geri kalan Yarım litreyi kutu ile aldım. Üretim tarihi 10 Oct 2018 yazıyor.

yağ değiştikten sonra performans arttı hızlanma daha iyi oldu sanki yada yeni yağ olduğu için piskolojik de olabilir.

depoya katkı atcaktım 95 tl deyince vazgeçtim ama dışarıdan alacağım.

fren disk ispanya, fren balatası ise fransa malı takılıyor onuda öğrendim. Balatalara 405 tl gibi bir ücret söylediler.

Ufak tefek bir kaç sıkıntı daha vardı onları da hallettiler. 1 sene daha kafa rahat

Hava filtresi ve polen filtresini çok pahalı yazmışlar, yağ olarak 0 TL yazılmış göya yağ hediye. Gerçi çok zam yemiş parçalar gereksiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 26 Kasım 2018; 19:25:15 >

• mob411 kullanıcısına yanıt
    hocam nerede ve hangi sıklıkla yapılıyor bu kampanya? İstanbul- Sakarya- İzmit taraflarında Haziran-Ağustos arası olma olasılığı nedir?
  • https://www.opel.com.tr/opel-sahipleri/servis-teklifleri/servis-kampanyasi-4.html

profesyonel bakım adı altında yapıyorlar. Bir ay yapıyorlarsa diğer ay yapmıyorlar hep o şekilde denk geldi bana , yada 2 ayda bir filan yapıyorlar sanırım. Her sene bu kampanyadan yararlanıyorum ben. Dışarıda toplasam aynı fiyat oluyor kaliteli filtre takınca yada kampanyasız yine yetkiliye gitsem fiyat fazla çıkıyor. Yani kampanya baya avantajlı.

O aylarda da denk gelebilir takip etmek gerekli. Tüm yetkili servislerde yapılıyor yani yapılması lazım çünkü opel den emir geliyor.

Yalnız çok ilginç polen filtresini karbonlu olarak bir tek Ankara' da opal yetkili servis takıyor. Diğer yetkili servisleri aradım karbonsuz takıyoruz dediler.

edit: kasım ayı sonu kampanya bitiyor. Ocakta yapabilirler belki aralıkta da devam ettirebilirler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 29 Kasım 2018; 22:34:2 >

Doğrudur hocam. Yolumuz düşerse Ankara'da yaptırırız.
    Ben Temmuza kadar Van Bahçesaraydayım. Temmuzdan sonra Marmara bölgesine girdiğimde bakım yaptırmayı düşünüyorum. Hava sabah 2 derece falan Aracı zor kış koşullarında kullanıyoruz, bir iki hafta sonra kar yağmaya başlar, 3 ay karlı yollarda geçecek. benim gibi bir izmitli ve corsa'm için değişik bir tecrübe olacak
  • Ankara şart değil bulunduğunuz yerdeki yetkili servisi arayarakta sorabilirsiniz.

Yağ olarakta diğer servisler GM kullanırken opal bayi shell kullanıyor. Aradığınızda yağ ve filtre karbon durumunu sorarsınız :)

Van da en düşük sıcaklık -28 gözüküyor orada bulunduğunuz sürece 0w yağ kullanmanız daha iyi olacaktır.

https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=VAN

Hocam ben de 0w istedim fakat herkes 5-30 kullanıyor burada. Vardır bir bildikleri dedik biz de onu koydurduk. Castrol kullandım bu sefer.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ya konuyla ne kadar ilgili bilmiyorumda OPEL CORSA D aracım var.Aracaım için tavan lambası arıyorum.bunu bulabileceğim biryer varmı istanbulda.yan sanayi olur çıkma olur.anadolu yakasında baktım hiçbiryerde bulamadım.opelin kendi, servisi özel olarak getirtiyor ancak onlarda 180 tl fiyat biçiyor o parçaya o kadar para verilmez.
  • 180 tl neymiş öyle ya bi yanlışlık olmasın ? O lambanın sökülüp tipini bilsek aslında belki bauhouse da yada bir yerde satılıyordur diye düşünüyorum

hepsiburada da tavan ampül demiş mesela belki bunlardan biri uyabilir

https://www.hepsiburada.com/tavan-ampulleri-c-20024644
  • yldrmckr Y kullanıcısına yanıt
    Yok hocam kaptırmayın para. Gidin bir oto elektrikçiye led yapsanız bile bir iki paket sigara parasına anca patlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yldrmckr Y kullanıcısına yanıt
    Ben ampülü değiştirdiğimde 20lira vermiştim sanayide aydınlatması yetmiyor diye led ampül taktırttım tavsiye ederim. Yuvaya uyumlu ampül tipli olanlar daha sağlam oluyor. kare tarzında olandan taktırtmıştım 1 haftada sigortayı attırdı bilginiz olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yok hocam ya yanlış anlaşılmış.yada ben anlatamadım sanırım.içindeki ampulu kastedmiyorum.o am çerçevesi varya lambanın.o kırıldı.o lazım.iç aksamı sigortası filan sağlam sorunsuz.ampulde sağlam ama o cam koruması kırık
  • http://www.yedekparcagm.com/urun_1957_opel-astra-h-tavan-lambasi-1230105.html

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-opel-corsa-d-tavan-lambasi-584227760/detay

istediğiniz bu şekilde sanırım , sıfırı 140 tl olarak gözüküyor ki zaten yetkili servis fiyati ile arasında çokta bir fark yok gibi. Çıkmacı da var ama fiyat sormanız gerek öylesine fiyat girilmiş

• sahibinden.com daki parçayı sordum satan kişiye 75 tl artı kargo bana aitmiş. yani yaklaşık 85 tl ye gelecek ve parayı önden istiyor parçanın sağlam olup olmadığı ve güvenilirliğide belirsiz tabiki
  • çıkma parçacılarda uçuk gidip görüp pazarlık yapıp almak gerek, link verdim ama çok güvenilir değil. Sanayi filan dolaştınız mı ?

aslında belli bir yaş üstüne indirim yapılıyor %20 filan , 180 tl indirim yapılmış hali mi ? işlemlerin orada yapılacağını söylerseniz belki indirim yapılmadıysa indirim uygularlar bir de o şekilde yetkiliye sorun
  • Ben dün kışlık lastikleri taktırdım, araç titriyor ya hiç hoşuma gitmedi.

Balans yapıldı ama çok kalabalıktı yeterince ince ayar yapmadılar mı bilemedim. Direksiyonda çok titreme yok ama 105ten sonra araçta titreme herkesçe hissedilmeye başlıyor.

Kışlık lastiklere özel bir durum değildir dimi?

• büyük ihtimalle balans kaynaklıdır. Saklandığı yerde herhangi zarar gördü mü ? Lastik havalarından da emin olun.

Ben kasım ortasında taktırdım kışlıkları, 2 kere balansa gittim 195 55 16 ebattan kaynaklı sanırım .

nedense fazla kurşun vardı hallettiler. Bi keresinde de sağ öne 5gr sol arkaya 10 gr ekleyince geçti.

bende de sağa çekme var. Yönlü lastik olduğu için dikkat edilmemiş, bir jant %2 eğri sağ önde, sağ arkada da yamalı olan lastik var mecbur. O şekilde kullanıyorum.

yazlıklar varken o eğri jant sağ arkada idi. Kışlık ve yazlık lastikler yeni 2015 2016. Hani acaba rot ta mı sorun diyeceğim ama Yazlıklar varken sorun yoktu. Aynı olayı lastik yenilemeden önce de yaşıyordum eski lastiklerde.

%2 eğrilik sorun olmaması lazım ama direksiyonu bıraktığımda araç sağa gidiyor.

edit: ha birde lastik oturmuyor janta bazen biraz o şekilde km yaptıktan sonra gidip balans yaptırın. Çok hız yapmadan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 7 Aralık 2018; 23:47:0 >

• Kış lastiği tecrübem pek yok. İlk geçen kış almıştım.

Lastikleri kendim sakladım. Ayda bir döndürerek uygun bir ortamda muhafaza ettim.
    Ama geçen sene de titreme vardı. Bu kadar mı hatırlayamadım. Yazlıklar da sorun yok kışlıklarda sorun olunca acaba doğasından mı diye düşündüm. Lastik havalarını değişim sonrası kontrol ettim. Yıllar önce aşırı şişirilen lastik yüzünden kaza yaptım lastikçilere asla güvenmiyorum.
    Neyse değişimleri hep aynı yerde yaparım ayrıca.

Dün takıldı bugün 150km yol yaptım. 140a kadar zorladım, yok kış bu şekilde geçmez dedim ama yine bir umut buraya sorayım istedim.

Yarın hem balans hem rot ayarına sokayım. Servis alt takımları ne kadar inceliyor bilmiyorum onlara da iyice bir baksınlar olmazsa.

Sizin de çekme varsa en basiti lastik havası olmadı rot ayarıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi biuu -- 8 Aralık 2018; 1:44:14 >
  • Titreme şikayeti ile kışlık montajı yapan yer harici başka bir rot balansçıya gittim.

Ağırlıklar dans ediyordu. 70e15, 60a 20 vb. Acayip bir balans bozukluğu vardı.

Ben gözümle gördüm ok ok yazıyordu dediğimde muhtemelen standart balans yapmışlar 16inç janta göre ayar yapmamışlar dedi usta. Hız yapabileceğim bir yola çıkmadım henüz. Yarın deneyeceğim.

Gitmişken rot ayarlarınada soktum. Benim pek yapabileceğim bir şey yok, değerler fabrika çıkışına yakın dedi. Önde ince ayar yaptı biraz.

• inşallah olmuştur bu sefer geçen senelerde sağ öndeki lastiğe 72 hava basılmıştı onu ayarlayınca düzelmişti, olabiliyor ama olmaması lazım tabi.

Şimdiki çekme çok az , sanki janttan dolayı gibi geliyor.

65 bin km oldu rot ayarına hiç sokmadım şimdiye kadar. Rot bozuk olsa yazlıklarda da yapardı diye düşünüyorum.

edit: bizim araçlarda gaz kelebeği yok diye biliyordum bir yerde sordum var dediler, egr valfi ise daha aşağısında kalıyormuş sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 9 Aralık 2018; 12:38:33 >
  • kızdırma bujisi patladı. Akşam arıza ışığı yaktı.

7 Şubat 2018 de 2.silindirdeki buji 57 bin km de değişmişti yetkilide orjinal olarak.

Şimdi hangisi patladı bilmiyorum ama şuan km 64.500 küsürde. Yani 7500 km filan yapmışım bir tanesi değiştiğinden beri.

Şimdi parça olarak bosch var 45 tl ye birde orjinal olan beru 106 tl lik olan var. Sanayide beru bulabilir miyim bilmiyorum ama bulsam bile aynı kalitede olur mu bilemiyorum. Hangisinden taktırayım ?

Birde 3 ünü birden mi değiştirteyim ? yoksa sadece patlayan veya patlayanları mı değiştirteyim ?

https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-1-3-dizel-euro-4-kizdirma-bujisi-bosch-marka

https://www.onlineyedekparca.com/urun/opel-corsa-d-z13dt-euro-4-kizdirma-bujisi-gm-marka

• 
Sayfa: önceki 20772078207920802081
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.